Aktualności
CAŁA POLSKA GRA KARŁOWICZA!
2016-11-17
11 grudnia przypada 140. rocznica urodzin Mieczysława Karłowicza. Ta okrągła data stała się jednym z impulsów dla akcji CAŁA POLSKA GRA KARŁOWICZA.
Owocem projektu będzie kilkanaście koncertów z muzyką Mieczysława Karłowicza, które odbędą się w grudniu na terenie całego kraju.
Serdecznie dziękujemy wszystkim instytucjom, które zechciały wraz z Polskim Wydawnictwem Muzycznym świętować urodziny kompozytora!
Poniżej przedstawiamy harmonogram koncertów 'karłowiczowskich' (bez wyszczególnienia utworów innych kompozytorów):
2 grudnia
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie:
Stanisław i Anna Oświecimowie
Smutna opowieść
Pieśni (w opracowaniu N. Kołodziejczyka na sopran i big band)
Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera:
Koncert skrzypcowy A-dur
Filharmonia Koszalińska im. Stanisława Moniuszki:
Bianca da Molena
Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie:
Smutna opowieść
Epizod na maskaradzie
Rapsodia litewska
Stanisław i Anna Oświecimowie
3 grudnia
Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie:
Powracające fale
Odwieczne pieśni
Koncert skrzypcowy A-dur
4 grudnia
Tarnowska Orkiestra Kameralna (Lusławice):
Serenada op. 2
9 grudnia
Filharmonia Poznańska im. Tadeusza Szeligowskiego:
Odwieczne pieśni
Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera:
Serenada op. 2
Stanisław i Anna Oświecimowie
Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina:
Bianca da Molena
Koncert skrzypcowy A-dur
Filharmonia Zielonogórska im. Tadeusza Bairda:
Koncert skrzypcowy A-dur
11 grudnia
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus (Warszawa, Zamek królewski):
Serenada op. 2
Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego:
Serenada op. 2
16, 17 grudnia
Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie:
Powracające fale
Szczegóły koncertów dostępne są na stronach internetowych poszczególnych instytucji.
Życzymy wielu artystycznych wrażeń!
Najczęściej czytane:
Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.
Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.
Teatr Wielki w Poznaniu zaprasza 22 listopada na prapremierę opery Ślub z muzyką skomponowaną przez Zygmunta Krauze. Spektakl uświetniający 120-lecie urodzin oraz 55. rocznicę śmierci Witolda Gombrowicza, tuż po premierze zostanie zaprezentowany także w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.
Elīna Garanča 15 listopada podczas otwarcia festiwalu Eufonie wystąpi w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Wydarzenie wpisuje się w festiwalowy nurt Wielkich Dzieł, który obejmuje wykonanie ważnych dla polskiej muzyki współczesnej kompozycji Krzysztofa Pendereckiego, Karola Szymanowskiego, Pawła Mykietyna oraz Pawła Szymańskiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Dwa ostatnie koncerty mają szczególnych charakter – jubileuszowy.
Listopadowa INTERAKCJA, piąta w tegorocznym cyklu Spółdzielni Muzycznej Contemporary Ensemble, zabrzmi dziełami twórców uznanych, mających bezsprzecznie swoje miejsce w historii muzyki. Zaproponujemy doświadczenie kameralistycznej claritas Pendereckiego, refleksyjnej brzmieniowej kruchości muzyki Andre oraz polskiej awangardy lat 50., reprezentowanej przez dzieło Góreckiego.
Czteropłytowe wydanie albumu z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza w sprzedaży już od 8 listopada. Wydawcą płyty jest wytwórnia płytowa ANAKLASIS. Premiera albumu odbędzie się 3 grudnia podczas Koncertu specjalnego Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach XII Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego w Filharmonii Śląskiej w Katowicach.
Konkurs pianistyczny „Muzyka z kraju Chopina (ChopinLand)” w Tokio dobiegł końca, a my poznaliśmy grono utalentowanych laureatów. Z japońskimi pianistami spotkaliśmy się przy polskiej muzyce już po raz trzeci. Z dużą satysfakcją obserwujemy nie tylko wzrost zainteresowania konkursem (z roku na rok wzrasta liczba uczestników), ale i repertuarem polskich kompozytorów innych niż Fryderyk Chopin.
Szósta edycja Eufonii otwiera nowy rozdział w historii tego festiwalu. Tegoroczna odsłona to wielkie dzieła, muzyka dawna i współczesna, eksperymenty, transformacje i nowoczesne interpretacje. Po raz pierwszy festiwal wykracza poza Warszawę – koncerty odbędą się w Krakowie, Lusławicach, Lublinie, Katowicach i Dębicy. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia i współorganizatorem jednego z koncertów.
W tym miesiącu aż 7 różnorodnych utworów zabrzmi po raz pierwszy w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i Warszawie. Jest w czym wybierać, gdyż przekrój gatunkowy jest wyjątkowo szeroki – od pełnych rozmachu oper, przez koncertujące dzieła orkiestrowe, po kameralistykę o różnorodnym obliczu i obsadzie.
Ceniony amerykańsko-kanadyjski jazzman Michael Bates ze swoim zespołem Acrobat i z udziałem Lutosławski Quartet wystąpią w Polsce podczas trzech listopadowych koncertów. W programie zabrzmi materiał nagrany przez muzyków na płycie METAMORPHOSES: VARIATIONS ON LUTOSŁAWSKI wydanej nakładem ANAKLASIS w serii REVISIONS.
Artyści z sukcesem prezentowali go już w Lincoln Center oraz Barbès Jazz Club w Nowym Jorku. Jesienią 2024 roku po raz pierwszy będziemy mieli okazję posłuchać ich na żywo w Polsce: 14.11 – Kraków, 15.11 – Lublin, 17.11 – Wrocław.