PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

« Maj 2023 «

Instrument Miesiąca: rekomendacje Pawła Hendricha
Instrument Miesiąca: rekomendacje Pawła Hendricha
2023-05-31

Paweł Hendrich jest kompozytorem, któremu elektroniczne brzmienia zdecydowanie nie są obce. W swoich utworach śmiało łączy je z akustycznymi, kreując niecodzienne eksperymenty. Jakie dzieła wpłynęły na jego postrzeganie muzyki elektronicznej? Sprawdźcie rekomendacje utworów z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego przygotowane przez kompozytora w ramach majowej odsłony akcji Instrument Miesiąca!
 

Instrument Miesiąca: rekomendacje Jagody Szmytki
Instrument Miesiąca: rekomendacje Jagody Szmytki
2023-05-30

Czy twórczość kompozytorów minionego stulecia może być źródłem inspiracji dla współczesnych twórców? Na to pytanie odpowiada Jagoda Szmytka w ramach majowej, elektronicznej odsłony akcji Instrument Miesiąca. Zapraszamy do zapoznania się z jej wciągającymi opowieściami nakreślonymi wokół muzyki i filozofii Witolda Szalonka, Pianophonie Kazimierza Serockiego i pierwszego polskiego utworu na taśmę autorstwa Włodzimierza Kotońskiego.
 

Antyczny dramat oczami współczesnych twórczyń. ORESTEJA Agaty Zubel z librettem Mai Kleczewskiej od ANAKLASIS już w sprzedaży!
Antyczny dramat oczami współczesnych twórczyń. ORESTEJA Agaty Zubel z librettem Mai Kleczewskiej od ANAKLASIS już w sprzedaży!
2023-05-29

Krwawe zbrodnie, rodzinne dramaty i siła przeznaczenia – ponadczasowa twórczość antycznych dramatopisarzy do dziś porusza odbiorców i jest inspiracją dla współczesnych artystów. Oresteja Ajschylosa stała się podstawą dramatopery Agaty Zubel z librettem Mai Kleczewskiej. W ich wizji starożytnego dramatu w podwójnej roli wystąpiła także wszechstronna polska aktorka – Danuta Stenka. Oresteja została zarejestrowana i wydana przez ANAKLASIS na płycie, która dziś trafia do sprzedaży.

Instrument Miesiąca: rekomendacje Spółdzielni Muzycznej contemporary ensemble
Instrument Miesiąca: rekomendacje Spółdzielni Muzycznej contemporary ensemble
2023-05-26

Jest obecnie nie tylko dodatkiem do brzmienia instrumentów akustycznych, ale też mówi swoim indywidualnym językiem. W ramach akcji Instrument Miesiąca w maju przybliżamy utwory z elektroniką, które możecie znaleźć w katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Do współpracy przy wyborze najciekawszych pozycji zaprosiliśmy między innymi muzyków Spółdzielni Muzycznej contemporary ensemble, którzy wyróżnili utwory kameralne z elektroniką wydane przez PWM. Poniżej przedstawiamy wybór kompozycji autorstwa jednego z najważniejszych polskich zespołów muzyki współczesnej. 
 

Mała Monografia o Marii Szymanowskiej już w sprzedaży!
Mała Monografia o Marii Szymanowskiej już w sprzedaży!
2023-05-25

Bestsellerowa seria Małe Monografie powiększyła się o nowy tom! "Szymanowska" Danuty Gwizdalanki to ujmująca historia pierwszej w Europie zawodowej pianistki i kompozytorki - niezwykłej, pewnej siebie i niezależnej kobiety. Z publikacji wyłania się obraz Marii Szymanowskiej nie tylko jako artystki, ale też „menadżerki wirtuozowsko władającą technikami PR-u”, a zarazem pierwszej polskiej self-made woman.

Premiera nowej Małej Monografii już jutro! Zdobądź pierwszy egzemplarz!
Premiera nowej Małej Monografii już jutro! Zdobądź pierwszy egzemplarz!
2023-05-24

Od jutra w dystrybucji nowa ksiązka serii Małe Monografie pióra Danuty Gwizdalanki. Królowa tonów, celebrytka, pierwsza polska self-made woman. Poznaj historię Marii Szymanowskiej!

KONKURS NA DZIEŃ MATKI „»Głos wewnętrzny« – zdobądź książkę Renée Fleming”
KONKURS NA DZIEŃ MATKI „»Głos wewnętrzny« – zdobądź książkę Renée Fleming”
2023-05-23

Już nie wielkimi, a małymi krokami zbliża się Dzień Matki. Brak pomysłu na prezent? To żaden problem. Zdobądź autobiografię "Głos wewnętrzny" Renée Fleming.

Zdobądź podwójne zaproszenie na premierę krytyczną "Empuzjonu" w Teatrze Śląskim!
Zdobądź podwójne zaproszenie na premierę krytyczną "Empuzjonu" w Teatrze Śląskim!
2023-05-22

Czy to przypadek, że przyjazd Mieczysława Wojnicza do sanatorium w Görbersdorfie zbiega się z pewną tajemniczą śmiercią?  Pewnie nie! Ale możecie sprawdzić sami. Zdobądź podwójne zaproszenie na premierę krytyczną »Empuzjonu« na podstawie książki Olgi Tokarczuk w Teatrze Śląskim” 25 maja!

Moniuszko wraca do Berlina. Operowe dzieło odkryte na nowo.
Moniuszko wraca do Berlina. Operowe dzieło odkryte na nowo.
2023-05-18

„Paria” Stanisława Moniuszki to poruszająca historia o wykluczeniu i sile uprzedzeń; to opera o potrzebie wolności tkwiącej w każdym z nas. Realizacja Teatru Wielkiego w Poznaniu, nagrodzona w 2021 roku International Opera Award, już 23 maja zabrzmi w Filharmonii Berlińskiej. Wydarzenie odbędzie się pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach programu Tutti.pl.

Nominacje dla słuchowisk zrealizowanych na podstawie publikacji PWM
Nominacje dla słuchowisk zrealizowanych na podstawie publikacji PWM
2023-05-17

Książki Polskiego Wydawnictwa Muzycznego funkcjonują nie tylko w postaci drukowanych publikacji – niektóre z nich mają swoje radiowe adaptacje. Co więcej, realizacje są dostrzegane i nominowane do polskich i międzynarodowych nagród. W tym roku słuchowiska współprodukowane przez PWM powalczą o zwycięstwo w konkursach Prix Italia 2023 oraz „Dwa Teatry – Zamość 2023”.
 

  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

Najczęściej czytane:

Wybitna koreańska skrzypaczka Bomsori Kim ambasadorką twórczości Grażyny Bacewicz

Występuje na najsłynniejszych estradach muzycznych: nowojorskich Carnegie Hall i Lincoln Center, Concertgebouw w Amsterdamie, na BBC Proms w londyńskiej Royal Albert Hall czy wiedeńskich Musikverein i Konzerthaus. W lutym 2021 roku podpisała ekskluzywny kontrakt z prestiżowym wydawnictwem fonograficznym Deutsche Grammophon. Od tego roku Bomsori Kim nosi zaszczytny tytuł ambasadorki twórczości Grażyny Bacewicz, na całym świecie bowiem wykonuje i promuje muzykę tej najważniejszej polskiej kompozytorki.

Konkurs Kompozytorski na utwór symfoniczny inspirowany gobelinem. Termin nadsyłania prac: 1 kwietnia 2025 roku

Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy zaprasza do udziału w Konkursie Kompozytorskim na utwór symfoniczny inspirowany gobelinem Jerzego Krechowicza Piesomen Antropon (Uczyńmy Człowieka) Ceta.Konkurs adresowany jest do profesjonalnych kompozytorów urodzonych przed 10 kwietnia 1999 r. Termin zgłoszenia partytur upływa z dniem 1 kwietnia 2025 roku.

Chopin okiem Iwaszkiewicza. Słynna biografia na nowo

70 lat temu ukazał się literacki portret Fryderyka Chopina pióra Jarosława Iwaszkiewicza, który na stałe wpisał się do kanonu literatury poświęconej kompozytorowi. Teraz, dzięki staraniom Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, powraca na półki w specjalnej, odświeżonej, jubileuszowej edycji. Premiera nowego wydania już 26 lutego.

KOMPOZYTOR MIESIĄCA: SŁAWOMIR KUPCZAK i jego #BiurkoKompozytora

W lutym zaglądamy do pracowni Sławomira Kupczaka – kompozytora związanego z Polskim Wydawnictwem Muzycznym od ponad dwunastu lat. Tworzy muzykę solową, kameralną, symfoniczną, elektroakustyczną, teatralną oraz filmową. Jak sam przyznaje, komponowanie jest procesem złożonym i skomplikowanym, ale jednocześnie jest też przygodą, niosącą ze sobą sporą radość. Na jego biurku znajdziemy całkiem sporo urządzeń i przyrządów służących tworzeniu kolejnych utworów.

Muzyczne spotkania PWM. Bądźmy bliżej siebie

Muzyczne spotkania odbywające się w ramach tegorocznego jubileuszu 80-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego będą okazją do poznania najpiękniejszych dzieł muzyki kameralnej i chóralnej oraz zacieśnienia więzi między słuchaczami a kompozytorami i wykonawcami. Nie zabraknie również utworów solowych skomponowanych na dzwony carillonu. Do wspólnego świętowania podczas jubileuszowych koncertów zapraszamy w dniach 7–8 marca do Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu.

Wydarzenia edukacyjne podczas muzycznych spotkań na 80-lecie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

W ramach obchodów jubileuszu 80-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego zapraszamy do różnych przestrzeni NFM na spotkania edukacyjne. W ciągu dwóch dni świętowania odbędzie się szereg wydarzeń, które pozwolą uczestnikom na głębsze poznanie historii polskiej muzyki oraz jej twórców. 

Muzyczne spotkania. Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza do wspólnego świętowania!

To już osiemdziesiąt lat od kiedy Polskie Wydawnictwo Muzyczne wspiera rozwój polskiej kultury muzycznej na świecie. Przypadający w 2025 roku jubileusz Oficyna uświetni serią koncertów z udziałem artystów najwyższej próby w renomowanych salach koncertowych w Polsce. Podczas licznych aktywności muzycznych i edukacyjnych towarzyszyć nam będzie najlepsza polska twórczość. Do wspólnego świętowania zapraszamy już 7 i 8 marca do Wrocławia! 

Prawykonania utworów Agaty Zubel i Zygmunta Krauze inspirowanych malarstwem współczesnym

W lutym po raz pierwszy wykonane zostaną najnowsze utwory Agaty Zubel i Zygmunta Krauze. Chociaż oba dzieła różnią się od siebie pod względem obsady czy sposobu konstrukcji, to w przypadku źródła inspiracji łączy je eksploracja zagadnień związanych z malarstwem.

Polifonia epok i osobowości: płyta LAETA MUNDUS dostępna także na LP

Współczesny jazz i XV-wieczna polifonia – czy te światy da się pogodzić? Ależ tak! Dowodem na to jest płyta LAETA MUNDUS od wytwórni ANAKLASIS, która splata głosy dwóch epok w swoistą harmonię sfer. Od 29 stycznia album dostępny jest także na winylu.

Podwójna tożsamość zaginionej partytury – Historia pewnego utworu

Przeglądając spisy dzieł Franciszka Lessla, wśród kompozycji na fortepian i orkiestrę znajdziemy Kaprys i wariacje op. 10 oraz Potpourri op. 12. Nie wszyscy wiedzą jednak, że pod tymi tytułami tak naprawdę kryje się... jeden i ten sam utwór! Jak do tego doszło i co wspólnego mają z tym lipska prasa muzyczna, Tadeusz Kościuszko i polskie damy? W nowym cyklu „Historia pewnego utworu” co miesiąc weźmiemy pod lupę wybraną kompozycję – przypomnimy najciekawsze wątki związane z genezą jej powstania, procesem twórczym, recepcją i dalszymi dziejami.