PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Nominacje O!Lśnień

2023-02-03

Na konto wytwórni ANAKLASIS wędruje kolejna nominacja w plebiscycie O!Lśnienia – Nagród Kulturalnych Onetu i Miasta Krakowa. Wśród nominowanych tegorocznej, już siódmej edycji znaleźli się Adam Bałdych i Agata Szymczewska. Artyści zostali wyróżnieni za wspólną pracę nad krążkiem ANA 020 LEGEND, który ukazał się w serii REVISIONS w czerwcu 2022 roku.


Adam Bałdych i Agata Szymczewska mają szansę otrzymać wyróżnienie w kategorii Muzyka klasyczna, opera i jazz. Jak usłyszeliśmy w uzasadnieniu, artyści odważnie podeszli do muzyki Henryka Wieniawskiego, tworząc świeżą kameralistykę. Dzięki połączeniu klasycznej nuty skrzypiec Szymczewskiej oraz wirtuozerii improwizacji Bałdycha odkrywamy muzykę Wieniawskiego, jakiej dotąd nie znaliśmy.

Gala, na której poznamy zwycięzców we wszystkich kategoriach, i oficjalne rozdanie nagród odbędą się 3 marca o godzinie 20:00 w Krakowie, w Teatrze Łaźnia Nowa. Transmisja z wręczenia nagród będzie dostępna na stronie www.onet.pl.

To już trzeci raz, kiedy artyści związani z ANAKLASIS mają szansę zostać ogłoszeni O'Lśnieniami Onetu. Pierwszą nominację w plebiscycie otrzymali w 2020 roku Agata Zubel, Cezary Duchnowski i Andrzej Bauer za płytę ANA 009 E-ŚPIEWNIK, natomiast rok później nominację i, jako zwycięzcy w kategorii „Muzyka klasyczna i jazz”, tytuł O'Lśnienia roku otrzymali Aleksander Nowak i Szczepan Twardoch za ich wspólne dzieło ANA 012 DRACH. DRAMMA PER MUSICA.

Nominacje przyznawane przez redakcję Onetu z Katarzyną Janowską na czele ogłoszone zostały dzisiaj w programie „Rezerwacja”.

O!Lśnienia Onetu to nagroda przyznawana na zasadzie plebiscytu przez publiczność. Głosy na poszczególnych nominowanych oddawać można do północy 24 lutego na stronie olsnienia.onet.pl.

Najczęściej czytane:

Rezydencje artystyczne na Islandii dla młodych polskich kompozytorów. Termin nadsyłania zgłoszeń: do 1 lipca

Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.

Koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego

Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).

Czerwcowe premiery polskiej muzyki najnowszej


W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.

Kompozytorka miesiąca: Marta Mołodyńska-Wheeler i jej #biurkokompozytorki

Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.

Samuel Stopford zwycięzcą 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki

W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.

Operowa premiera dekady – Historia pewnego utworu

W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.

Koncertowy finał Konkursu Kompozytorskiego "Piesomen Antropon"

Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.

Warsztaty Młodego Redaktora Muzycznego zakończone!

W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.

Rusza 12. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki

2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.

Nie tylko nauczyciel Chopina. Odkryj historię Józefa Elsnera

Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.