Aktualności
ANAKLASIS IN JAPAN: ŚWIATOWY DZIEŃ JAZZU Z POLSKIM WYDAWNICTWEM MUZYCZNYM
2023-04-22
Jazz jest nieodłącznym elementem marki ANAKLASIS, która w ramach serii REVISIONS prezentuje nowe ujęcia wybitnych dzieł. Polska muzyka w improwizowanej odsłonie zabrzmi na przełomie kwietnia i maja podczas koncertów w Tokio, realizowanych w ramach projektu ANAKLASIS IN JAPAN. Jak brzmi jazz znad Wisły? O tym japońskiej publiczności opowiedzą dźwiękami Adam Pierończyk, Piotr Orzechowski i Kuba Więcek, którzy wejdą w dialog z artystami z Kraju Kwitnącej Wiśni.
– Improwizowane dźwięki są doceniane w Japonii w sposób wyjątkowy, wyrafinowany gust wielbicieli tego gatunku jest niemal legendarny, a świadomość dokonań klasyków jazzu i otwartość na nowych artystów zadziwia tych, którzy choć raz odwiedzili któryś z tokijskich klubów muzycznych. Dlatego z tak wielką ekscytacją czekamy na bezprecedensowe wydarzenie, jakim będzie ANAKLASIS IN JAPAN. Co ważne, wyjątkowe przedsięwzięcie nie będzie tylko okazją do prezentacji wybitnych polskich jazzmanów związanych z naszą wytwórnią ANAKLASIS, ale spotkania na jednej estradzie z artystami japońskimi – dodaje.
Nowe współprace
W ramach projektu ANAKLASIS IN JAPAN między 28 kwietnia a 7 maja odbędzie się pięć koncertów, które zdominuje muzyka improwizowana oraz ta zarejestrowana na krążkach. Ich organizatorami, oprócz marki fonograficznej ANAKLASIS i Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, jest Instytut Polski w Tokio, Instytut Adama Mickiewicza oraz jeden z najważniejszych japońskich ośrodków jazzowych: klub Blue Note Place w Tokio.
Na tamtejszych scenach wystąpią artyści znani z pomarańczowej serii REVISIONS: Adam Pierończyk oraz Piotr Orzechowski i Kuba Więcek, którzy zaprezentują materiał z płyt nagranych pod szyldem marki fonograficznej PWM. Nie zabraknie także improwizacji z muzykami japońskiej sceny jazzowej. W przestrzeniach Ambasady Polskiej w Tokio, Waterras Common Hall, słynnego Yebisu Garden Place zagrają: pianistka Saki Ozawa, która w marcu wystąpiła u boku Adama Pierończyka w Vertigo Jazz Club we Wrocławiu, a także kontrabasista Takashi Sugawa i perkusista Kaito Nakamura.
Wyjątkowe miejsca
Cykl koncertów rozpocznie wizyta w Ambasadzie Polskiej w Tokio, podczas której artyści zagrają aż cztery sety koncertowe. Piotr Orzechowski i Kuba Więcek zaprezentują materiał z rozchwytywanej płyty THEMES OF DRACULA, a Adam Pierończyk przypomni motywy z brawurowych impresji na temat Szymanowskiego z albumu SZYMANOWSKI / X-RAY, by w kolejnym secie przejść do improwizacji z Orzechowskim. Nie zabraknie także nowości: znany na japońskiej scenie DJ Yama a.k.a. Sahib podejdzie twórczo do materiału z wybranych płyt ANAKLASIS, w autorskich remiksach pokazując ich ponadczasowość i estetyczną uniwersalność.
Kolejne wydarzenia pod wspólnym hasłem „Discover Jazz in Poland” będą miały charakter improwizowanych setów, w ramach których artyści z Polski zagrają nie tylko wspólnie, ale też z japońskimi muzykami.
29 kwietnia centrum jazzowych improwizacji będzie spektakularne Waterras Common Hall. Podczas wydarzenia artyści wejdą w artystyczny dialog w dwóch setach: w pierwszym wystąpią Orzechowski i Więcek, w drugim – Pierończyk i Ozawa.
Na początku maja polski jazz zadebiutuje w ekskluzywnej dzielnicy Tokio, Yebisu Garden Place. Tam, gdzie dawniej działał browar piwny, dziś można znaleźć cenione restauracje, butiki znanych marek i drapacze chmur. Jednym z najciekawszych, ale też najbardziej elitarnych miejsc w tej dzielnicy jest klub Blue Note Place. To właśnie tam 3 i 4 maja duet Orzechowski-Więcek ponownie wykona specjalnie przygotowany program improwizowany, a Pierończyk wystąpi w kwartecie wespół z Saki Ozawą, Takashim Sugawą i Kaito Nakamurą. 7 maja cykl koncertów jazzowych zamkną saksofonowo-fortepianowe improwizacje w otwartej przestrzeni Yebisu Garden Place, podczas których Orzechowski wystąpi z Pierończykiem i z Więckiem.
Najczęściej czytane:
Polskie Wydawnictwo Muzyczne z dumą i radością prezentuje osiągnięcia mijających miesięcy. Rok 2024 to w Oficynie nie tylko nowe utwory, publikacje nutowe, książki i albumy muzyczne, ale także zasoby cyfrowe, wydarzenia koncertowe i edukacyjne oraz międzynarodowe projekty upowszechniające muzykę polską. Miniony rok to również czas intensywnych współprac w ramach licznych wydarzeń w świecie muzyki. Wydawnictwo rozwija się dynamicznie, będąc w centrum najważniejszych wydarzeń świata kultury i podejmując współpracę z partnerami najwyższej klasy.
Wspólne kolędowanie to jedna z piękniejszych tradycji towarzysząca świętom Bożego Narodzenia. Znane wszystkim melodie stają się pretekstem do wielu spotkań muzycznych dzieci i dorosłych, wypełniając muzyką zimowe dni.
Intonacja i artykulacja w prostych fanfarach, prowadzenie frazy w kantylenach, śpiewność linii melodycznej. To tylko niektóre elementy gry, które ćwiczy każdy trębacz. Najlepiej, gdy ćwiczenia łączą się z satysfakcją z grania interesujących utworów.
O rekomendacje publikacji przeznaczonych na trąbkę z katalogu naszego Wydawnictwa poprosiliśmy Sławomira Cichora – muzyka orkiestrowego, który współpracował m.in. z Polish Festival Orchestra, Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej i Sinfonią Varsovią. W latach 2003–2010 pracował na stanowisku I trębacza w orkiestrze Filharmonii Narodowej w Warszawie. Obecnie gra jako I trębacz w Filharmonii Łódzkiej, współpracuje również z orkiestrą Królewskiej Opery Belgijskiej w Brukseli.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury powierzy wykonanie zlecenia w zakresie spraw związanych z obronnością, zarządzaniem kryzysowym, ochroną ludności i obroną cywilną oraz informacjami niejawnymi. Preferowane miejsce wykonywania zlecenia: Kraków.
Od symfonii, przez kameralistykę, po spektakl muzyczny – grudzień będzie miesiącem różnorodnych premier, za sprawą których polska muzyka współczesna wzbogaci się o cztery nowe kompozycje. Koncerty z najnowszymi dziełami Marcela Chyrzyńskiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Zygmunta Krauze i Katarzyny Głowickiej odbędą się w Katowicach, Bydgoszczy i Warszawie.
Dźwięk to zjawisko fascynujące. Kiedy wybrzmi, natychmiast ulatuje. Przez tysiące lat podejmowano próby jego uchwycenia, jednak dopiero wynaleziony przez Edisona w XIX wieku fonograf przyniósł upragniony sukces. Co wydarzyło się dalej? Jak wyglądały narodziny fonografii w Polsce? Co nagrywano i jaką aparaturą? Na te pytania (i wiele innych) odpowiada Katarzyna Janczewska-Sołomko w książce Zatrzymane dźwięki. Fonografia polska do 1918 roku. Publikacja już w sprzedaży.
22 listopada spotkaliśmy się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. Gościnne progi szkoły przyjęły ponad 220 uczestników!
Polskie Wydawnictwo Muzyczne, wytwórnia płytowa ANAKLASIS i Filharmonia Śląska zapraszają na koncert poświęcony twórczości Witolda Szalonka, który odbędzie się 3 grudnia o godz. 19:00 w Filharmonii Śląskiej. Okazja jest szczególna, bowiem tego wieczoru odbędzie się premiera najnowszych publikacji nutowych oraz dwóch albumów płytowych z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza.
Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.
Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.