PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

FRYDERYK DLA ANAKLASIS!

2023-04-28

Fryderyki 2023 rozdane! Z Gali Muzyki Poważnej, najważniejszych nagród fonograficznych w Polsce, rokrocznie płyną wspaniałe wieści! Statuetkę w kategorii Muzyka Kameralna – Duety otrzymały RELIEFY – krążek serii PORTRAITS. Nagrodę w Mediatece w Tychach odebrał Maciej Frąckiewicz.
 

 


To pierwsza płyta, na której zarejestrowano wszystkie „Reliefy” Andrzeja Krzanowskiego – mówił Frąckiewicz, podkreślając realizowaną przez wydawnictwo ANAKLASIS w serii PORTRAITS misję wypełniania białych plam na fonograficznej mapie polskiej muzyki współczesnej.

– Dziękuję dyrektorowi Danielowi Cichemu, który chętnie przyjął mój pomysł płyty, a także całemu zespołowi PWM / ANAKLASIS, który tak pięknie tę płytę wydał. – dodał akordeonista.


Nagrodzone Fryderykiem w kategorii Album Roku Muzyka Kameralna – Duety RELIEFY, na których zarejestrowano cykl „utworów-rzeźb” Andrzeja Krzanowskiego, to efekt współpracy wielu twórców, wśród których znaleźli się również Arkadiusz Bialic, Joanna Freszel, Leszek Lorent, Marcin Zdunik i Lutosławski Quartet, którym Maciej Frąckiewicz słał podziękowania ze sceny tyskiej Mediateki.


„Reliefy” to cykl utworów wycinanych najczęściej z jednego kawałka brzmienia, czasem ze stopu dźwięków generowanych przez dwa instrumenty, które łączy fascynacja akordeonem, którego partię na krążku zarejestrował Maciej Frąckiewicz.



Tegoroczna nagroda pokazuje, jak istotny kierunek obrała powołana w listopadzie 2019 roku do życia wytwórnia płytowa. W ciągu niewiele ponad trzech lat działalności zaznaczyliśmy swoją obecność na Gali już trzema nagrodami.


W 2021 roku statuetkę otrzymał blu-ray z rejestracją opery AHAT-ILĪ – SIOSTRA BOGÓW Aleksandra Nowaka do libretta Olgi Tokarczuk, wydany w serii IMAGES. W 2022 ponownie kompozytor uhonorowany został Fryderykiem za współpracę ze Szczepanem Twardochem w operze SYRENA. MELODRAMA AETERNA.


Oba dzieła Aleksandra Nowaka przyniosły wytwórni zwycięstwo w kategorii Album Roku Muzyka Oratoryjna i Operowa, podkreślając znaczenie dzieł tego gatunku w katalogu naszej wytwórni. Tym bardziej cieszymy się z tegorocznego wyróżnienia, które nobilituje kameralne składy w katalogu ANAKLASIS i podkreśla naszą misję realizowaną w serii PORTRAITS.
 

Tegoroczny laur pokazuje, że obrany przez markę cel popularyzacji rodzimej muzyki współczesnej jest ważny dla szerokiego grona odbiorców oraz polskiej kultury. Stojąc na pograniczu gatunków, wychodzimy naprzeciw słuchaczom poszukującym, otwartym i gotowym na nowe wyzwania.


#wyostrzsłuch


ANAKLASIS
A DIVISION OF
PWM EDITION


www.facebook.com/anaklasisrecords/
www.instagram.com/anaklasis

Najczęściej czytane:

Instrument miesiąca: puzonowe rekomendacje Mateusza Konopki

Mateusz Konopka, pedagog i puzonista, na stałe związany z Filharmonią Śląska im. H. M. Góreckiego, Orkiestrą Muzyki Nowej oraz Zespołem Państwowych Szkół Muzycznych im. W. Kilara, współpracujący m.in. z takimi renomowanymi orkiestrami jak: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Sinfonietta Cracovia czy AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, przygotował dla nas rekomendacje pięciu publikacji Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, po które warto sięgnąć, grając na puzonie.

 

Wśród nich nie tylko atrakcyjny materiał dydaktyczny, lecz również m.in. kompozycje Kazimierza Serockiego, które każdy puzonista powinien mieć w swoim repertuarze oraz utwory, które weszły do kanonu światowego repertuaru puzonowego.

Konkurs "Twoja ulubiona piosenka Zbigniewa Wodeckiego"

Zapraszamy Was do zabawy! Napisz, która piosenka Zbigniewa Wodeckiego gości w Twoim sercu i dlaczego tak się stało. Śledź naszą stronę na Facebooku i wygraj premierową publikację "Piosenki" Zbigniewa Wodeckiego. 

Zacznij od Bacha i inne najpiękniejsze piosenki Zbigniewa Wodeckiego już w sprzedaży!

Utwory Zbigniewa Wodeckiego stały się standardami polskiej muzyki rozrywkowej. Wielka w tym zasługa jego talentu kompozytorskiego – był bowiem nie tylko ich wykonawcą, ale i kompozytorem. Od 24 czerwca śpiewanie i granie jego piosenek w domu, dla przyjemności staje się możliwe dzięki najnowszej publikacji Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Premiera Es lärmt das Licht Agaty Zubel na finał rezydencji kompozytorskiej w Szwajcarii

Prawykonanie Es lärmt das Licht, najnowszego utworu Agaty Zubel na sopran i orkiestrę smyczkową do tekstu Reinera Marii Rilkego, zwieńczy 30 czerwca rezydencję kompozytorki w HEMU - Haute École de Musique w Lozannie.

46. Małopolski Festiwal Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY | FINAŁ

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników muzyki na 46. Małopolski Festiwal Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY, który odbędzie się w dniach 21 i 23 czerwca 2024 roku w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia.

Rezydencje artystyczne na Islandii dla młodych polskich kompozytorów. Termin nadsyłania zgłoszeń: do 30 czerwca.

Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas tegorocznej, październikowej edycji programu rezydencji artystycznych. Zgłoszenia można przesyłać do 30 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.

ALBUM RODZINNY: dzieło Jerzego Kornowicza i Michała Rusinka dla małych i dużych

Wspólna gra w pamięć, dzięki której na bardzo zwyczajną rodzinę można spojrzeć z niezwyczajnej perspektywy. ALBUM RODZINNY – dzieło Jerzego Kornowicza do libretta Michała Rusinka to kolejna w tym roku premiera wydawnictwa ANAKLASIS. Tym razem marka fonograficzna poszerza grono swoich odbiorców o najmłodszych słuchaczy. Premiera płyty 21 czerwca.

 

21. Dzień Edukacji Muzycznej: widzimy się w Krakowie!

Już po raz 21. Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza nauczycieli szkół muzycznych na Dzień Edukacji Muzycznej – wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz szkolny i akademicki polskiego środowiska muzycznego. 

W wirze muzyki i polityki. O jednej z najbarwniejszych postaci PRL-u

Kompozytor, pisarz, publicysta, krytyk muzyczny, pedagog, poseł na Sejm. Człowiek renesansu. Na pytanie jak łączy tyle różnych aktywności, Stefan Kisielewski odpowiadał, że stosuje „umysłowy płodozmian” – raz muzyka, raz polityka. W najnowszej Małej Monografii Polskiego Wydawnictwa Muzycznego Małgorzata Gąsiorowska przygląda się życiu i twórczości Kisielewskiego, rysując intrygujący portret jednej z najbarwniejszych i najważniejszych postaci świata kultury PRL.