PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Od przedwojennego Wilna do Facebooka. Premiera Małej Monografii poświęconej Romualdowi Twardowskiemu

2023-06-15

Od przedwojennych Kresów, przez liczne podróże, po współczesną Warszawę; od przypadkowego spotkania ze skrzypcami po zdobycie uznania w środowisku kompozytorskim; wreszcie od bogatej twórczości religijnej, przez dzieła sceniczne, kameralistykę, po literaturę pedagogiczną. O długiej i intrygującej drodze kompozytorskiej Romualda Twardowskiego opowiada Mateusz Ciupka w najnowszej publikacji z serii Małe Monografie. Data premiery jest nieprzypadkowa, bowiem 17 czerwca br. kompozytor kończy 93 lata. 

 

„Sztuka to nie zabawa ani przyjemność” – pisał Twardowski w liście do Kilara, żywiąc przekonanie o konieczności szukania w procesie twórczym własnych środków i emocji oraz zaspakajania przede wszystkim swojego głodu estetycznego i intelektualnego. W dobie awangardy kompozytor wypracował indywidualny język muzyczny, łącząc tradycję z nowoczesnością oraz „Zachód” ze „Wschodem”. Jego miłość do przeszłości połączona z pociągiem do teraźniejszości przyczyniły się do powstania zjawiska wyjątkowego i unikatowego na tle muzyki powojennej Polski.

 


Mateusz Ciupka, dysponując najlepszymi materiałami – wielogodzinnymi rozmowami z kompozytorem, jego korespondencją, wydanymi wspomnieniami czy fascynującymi wideo-gawędami – przedstawia losy artysty w złożoności kontekstów historii XX wieku. „Twardowski” stanowi zatem niezwykły wglądw biografię i twórczość kompozytora, wszakże autor mógł czerpać wiedzę nie tylko ze źródeł, lecz i u źródła.


Na początku Woytowicz musiał zwalczyć u swego wychowanka myślenie tonalne. Znając zdolności podopiecznego, rozumiejąc jego zamiłowanie do muzyki dawnej, twórczości organowej i doświadczenie w chóralistyce, a jednocześnie będąc miłośnikiem polifonii, zadawał mu komponowanie trzy- lub czterogłosowych chorałów, w których każdy głos miał być utrzymany w innej tonacji. Romuald pisał jedno ćwiczenie za drugim, starając się jak najszybciej osiągnąć cel. Ten pęd do pracy będzie go cechował przez całe dalsze zawodowe życie.


Fragment książki


 

O autorze książki:
Mateusz Ciupka – publicysta muzyczny, redaktor „Ruchu Muzycznego”, autor „Szafy Melomana” – bloga i pierwszego polskiego regularnie realizowanego podcastu poświęconego muzyce klasycznej. Współpracował m.in. z Filharmonią Śląską w Katowicach, Narodowym Forum Muzyki, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia czy Operą Krakowską. Publikował w „Dwutygodniku” i magazynie „Glissando”. Przeprowadził rozmowy m.in. z Masaakim Suzukim, Garrickiem Ohlssonem, Marin Alsop i Giovannim Antoninim. Jego zainteresowania obejmują historię muzyki, związane z nią zjawiska społeczne i rolę, jaką sztuka dźwięków odgrywa w świecie nowych technologii.


Premierową książkę „Twardowski” można znaleźć w stacjonarnej księgarni PWM, księgarniach internetowych: pwm.com.pl, alenuty.pl, liber.pl, czytam.pl oraz dobrych księgarniach muzycznych w całym kraju. Więcej na: FACEBOOK, INSTAGRAM, TWITTER

Najczęściej czytane:

Wieniawski – między fan fiction a Legendą. Historia pewnego utworu

To bez wątpienia jedna z najbardziej znanych i najczęściej wykonywanych kompozycji Henryka Wieniawskiego. Niezmiennie pobudza wyobraźnię melomanów – nie tylko siłą muzycznego wyrazu, lecz także okolicznościami powstania, które obrosły własną – nomen omen – legendą. W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu”, z okazji 190. rocznicy urodzin Wieniawskiego, pod lupę weźmiemy Legendę op. 17, badając granice między historią a… fan fiction?

Słuchaj „Króla Narcyza” w Audiotece!

Pięcioodcinkowe słuchowisko o Karolu Szymanowskim w reżyserii Mateusza Pakuły dostępne jest w sprzedaży. Odnaleźć je można na www.pwm.sklep.pl oraz w serwisie Audioteka. Premiera słuchowiska odbyła się w czerwcu na antenie Radia Kraków, wywołując poruszenie w środowisku muzycznym. 

„Odkryjemy miłość nieznaną” — najpiękniejsze piosenki Alicji Majewskiej

Alicja Majewska to ikona polskiej sceny muzycznej. Od ponad pół wieku artystka zachwyca słuchaczy swoim głosem, koncertując w kraju i za granicą. Jej utwory są ponadczasowe i stały się standardami muzyki rozrywkowej. Od 8 lipca śpiewanie i granie jej piosenek w domu staje się możliwe dzięki najnowszej publikacji Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. 

Kompozytor miesiąca: Dariusz Przybylski i jego #biurkokompozytora

Organista i kompozytor wszechstronny, który może pochwalić się znaczącym pod względem liczby kompozycji portfolio, imponującym również pod względem różnorodności form. Dariusz Przybylski jest autorem oper, utworów symfonicznych, kameralnych oraz wokalnych. W lipcu, jako kompozytor miesiąca, zdradza nam m.in., co trzyma na swoim biurku, przy którym komponuje.

Rezydencje artystyczne na Islandii dla młodych polskich kompozytorów. Termin nadsyłania zgłoszeń: do 1 lipca

Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.

Koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego

Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).

Czerwcowe premiery polskiej muzyki najnowszej


W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.

Kompozytorka miesiąca: Marta Mołodyńska-Wheeler i jej #biurkokompozytorki

Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.

Samuel Stopford zwycięzcą 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki

W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.

Operowa premiera dekady – Historia pewnego utworu

W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.