PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Od przedwojennego Wilna do Facebooka. Premiera Małej Monografii poświęconej Romualdowi Twardowskiemu

2023-06-15

Od przedwojennych Kresów, przez liczne podróże, po współczesną Warszawę; od przypadkowego spotkania ze skrzypcami po zdobycie uznania w środowisku kompozytorskim; wreszcie od bogatej twórczości religijnej, przez dzieła sceniczne, kameralistykę, po literaturę pedagogiczną. O długiej i intrygującej drodze kompozytorskiej Romualda Twardowskiego opowiada Mateusz Ciupka w najnowszej publikacji z serii Małe Monografie. Data premiery jest nieprzypadkowa, bowiem 17 czerwca br. kompozytor kończy 93 lata. 

 

„Sztuka to nie zabawa ani przyjemność” – pisał Twardowski w liście do Kilara, żywiąc przekonanie o konieczności szukania w procesie twórczym własnych środków i emocji oraz zaspakajania przede wszystkim swojego głodu estetycznego i intelektualnego. W dobie awangardy kompozytor wypracował indywidualny język muzyczny, łącząc tradycję z nowoczesnością oraz „Zachód” ze „Wschodem”. Jego miłość do przeszłości połączona z pociągiem do teraźniejszości przyczyniły się do powstania zjawiska wyjątkowego i unikatowego na tle muzyki powojennej Polski.

 


Mateusz Ciupka, dysponując najlepszymi materiałami – wielogodzinnymi rozmowami z kompozytorem, jego korespondencją, wydanymi wspomnieniami czy fascynującymi wideo-gawędami – przedstawia losy artysty w złożoności kontekstów historii XX wieku. „Twardowski” stanowi zatem niezwykły wglądw biografię i twórczość kompozytora, wszakże autor mógł czerpać wiedzę nie tylko ze źródeł, lecz i u źródła.


Na początku Woytowicz musiał zwalczyć u swego wychowanka myślenie tonalne. Znając zdolności podopiecznego, rozumiejąc jego zamiłowanie do muzyki dawnej, twórczości organowej i doświadczenie w chóralistyce, a jednocześnie będąc miłośnikiem polifonii, zadawał mu komponowanie trzy- lub czterogłosowych chorałów, w których każdy głos miał być utrzymany w innej tonacji. Romuald pisał jedno ćwiczenie za drugim, starając się jak najszybciej osiągnąć cel. Ten pęd do pracy będzie go cechował przez całe dalsze zawodowe życie.


Fragment książki


 

O autorze książki:
Mateusz Ciupka – publicysta muzyczny, redaktor „Ruchu Muzycznego”, autor „Szafy Melomana” – bloga i pierwszego polskiego regularnie realizowanego podcastu poświęconego muzyce klasycznej. Współpracował m.in. z Filharmonią Śląską w Katowicach, Narodowym Forum Muzyki, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia czy Operą Krakowską. Publikował w „Dwutygodniku” i magazynie „Glissando”. Przeprowadził rozmowy m.in. z Masaakim Suzukim, Garrickiem Ohlssonem, Marin Alsop i Giovannim Antoninim. Jego zainteresowania obejmują historię muzyki, związane z nią zjawiska społeczne i rolę, jaką sztuka dźwięków odgrywa w świecie nowych technologii.


Premierową książkę „Twardowski” można znaleźć w stacjonarnej księgarni PWM, księgarniach internetowych: pwm.com.pl, alenuty.pl, liber.pl, czytam.pl oraz dobrych księgarniach muzycznych w całym kraju. Więcej na: FACEBOOK, INSTAGRAM, TWITTER

Najczęściej czytane:

Instrument miesiąca: puzonowe rekomendacje Mateusza Konopki

Mateusz Konopka, pedagog i puzonista, na stałe związany z Filharmonią Śląska im. H. M. Góreckiego, Orkiestrą Muzyki Nowej oraz Zespołem Państwowych Szkół Muzycznych im. W. Kilara, współpracujący m.in. z takimi renomowanymi orkiestrami jak: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Sinfonietta Cracovia czy AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, przygotował dla nas rekomendacje pięciu publikacji Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, po które warto sięgnąć, grając na puzonie.

 

Wśród nich nie tylko atrakcyjny materiał dydaktyczny, lecz również m.in. kompozycje Kazimierza Serockiego, które każdy puzonista powinien mieć w swoim repertuarze oraz utwory, które weszły do kanonu światowego repertuaru puzonowego.

Konkurs "Twoja ulubiona piosenka Zbigniewa Wodeckiego"

Zapraszamy Was do zabawy! Napisz, która piosenka Zbigniewa Wodeckiego gości w Twoim sercu i dlaczego tak się stało. Śledź naszą stronę na Facebooku i wygraj premierową publikację "Piosenki" Zbigniewa Wodeckiego. 

"Zacznij od Bacha" i inne najpiękniejsze piosenki Zbigniewa Wodeckiego już w sprzedaży!

Utwory Zbigniewa Wodeckiego stały się standardami polskiej muzyki rozrywkowej. Wielka w tym zasługa jego talentu kompozytorskiego – był bowiem nie tylko ich wykonawcą, ale i kompozytorem. Od 24 czerwca śpiewanie i granie jego piosenek w domu, dla przyjemności staje się możliwe dzięki najnowszej publikacji Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Premiera "Es lärmt das Licht" Agaty Zubel na finał rezydencji kompozytorskiej w Szwajcarii

Prawykonanie Es lärmt das Licht, najnowszego utworu Agaty Zubel na sopran i orkiestrę smyczkową do tekstu Reinera Marii Rilkego, zwieńczy 30 czerwca rezydencję kompozytorki w HEMU - Haute École de Musique w Lozannie.

46. Małopolski Festiwal Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY | FINAŁ

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników muzyki na 46. Małopolski Festiwal Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY, który odbędzie się w dniach 21 i 23 czerwca 2024 roku w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia.

Rezydencje artystyczne na Islandii dla młodych polskich kompozytorów. Termin nadsyłania zgłoszeń: do 30 czerwca.

Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas tegorocznej, październikowej edycji programu rezydencji artystycznych. Zgłoszenia można przesyłać do 30 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.

ALBUM RODZINNY: dzieło Jerzego Kornowicza i Michała Rusinka dla małych i dużych

Wspólna gra w pamięć, dzięki której na bardzo zwyczajną rodzinę można spojrzeć z niezwyczajnej perspektywy. ALBUM RODZINNY – dzieło Jerzego Kornowicza do libretta Michała Rusinka to kolejna w tym roku premiera wydawnictwa ANAKLASIS. Tym razem marka fonograficzna poszerza grono swoich odbiorców o najmłodszych słuchaczy. Premiera płyty 21 czerwca.

 

21. Dzień Edukacji Muzycznej: widzimy się w Krakowie!

Już po raz 21. Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza nauczycieli szkół muzycznych na Dzień Edukacji Muzycznej – wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz szkolny i akademicki polskiego środowiska muzycznego. 

W wirze muzyki i polityki. O jednej z najbarwniejszych postaci PRL-u

Kompozytor, pisarz, publicysta, krytyk muzyczny, pedagog, poseł na Sejm. Człowiek renesansu. Na pytanie jak łączy tyle różnych aktywności, Stefan Kisielewski odpowiadał, że stosuje „umysłowy płodozmian” – raz muzyka, raz polityka. W najnowszej Małej Monografii Polskiego Wydawnictwa Muzycznego Małgorzata Gąsiorowska przygląda się życiu i twórczości Kisielewskiego, rysując intrygujący portret jednej z najbarwniejszych i najważniejszych postaci świata kultury PRL.