PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Premiera jedynej takiej książki o musicalu!

2023-06-21

Uwaga! „Ten cały musical” to nie leksykon! To też nie kompendium. To książka, która wciąga w wir musicalu – ostatecznie i nieodwracalnie. Jedno jest pewne, takiej książki jeszcze nie było! Premiera już dziś.

 

 

Autorzy – Mateusz Borkowski, Jacek Mikołajczyk i Marcin Zawada – stanęli przed nie lada wyzwaniem. Dokonali selekcji najważniejszych i najciekawszych spośród niezliczonych tytułów musicalowych na świecie, naturalnie więc jest to wybór bardzo subiektywny i personalny. Przed Wami owoc ich pracy – w książce odnaleźć można fabuły aż 104 przedstawień, ich historie i perypetie, a także biogramy twórców. Wszystko to bogato ilustrowane zdjęciami. Tom opatrzony jest zgrabnym wstępem, który poprzez zarys kontekstów historycznych, w przystępny sposób wprowadza czytelnika w świat Broadwayu i West Endu.

„Ten cały musical” to nie tylko lekka i przyjemna w odbiorze rozrywka, ale przede wszystkim to publikacja po brzegi naszpikowana ciekawostkami, faktami oraz kompleksową wiedzą o gatunku, twórcach i wreszcie samych spektaklach. To świeże spojrzenie na gatunek, którego historia sięga XIX wieku, i który wciąż porusza i wzrusza XXI-wiecznego widza.

 


Dla kogo jest ta książka?
To książka dla miłośników musicalu, którzy wiedzą o nim wszystko. To również książka dla nowicjuszy gatunku. To książka idealna na każdym etapie podróży po świecie musicalu. To książka dla wszystkich!



Oddajemy więc do rąk Czytelników książkę najbardziej aktualną, jak się dało, i najbardziej subiektywną, jak się dało. Niech inspiruje, bawi, podpowiada i skłania do własnych poszukiwań. Może przyczyni się do poszerzenia grona fanów musicali, może wy-nikną z niej nowe fascynacje? Jedno jest pewne – musical żyje i ma się dobrze. Przetrwał wiele i przetrwa jeszcze niejedno, ale zostanie już z nami na zawsze.

Fragment książki
 

Patroni medialni publikacji: Program 1 Polskiego Radia, Radio Kraków, Radio Kraków Kultura

 

Premierową książkę o musicalu można znaleźć w stacjonarnej księgarni PWM, księgarniach internetowych: pwm.com.pl, empik.com, alenuty.pl, liber.pl oraz dobrych księgarniach muzycznych w całym kraju. Więcej na: FACEBOOK, INSTAGRAM, TWITTER

 



O autorach:
Mateusz Borkowski – muzykolog, krytyk i publicysta muzyczny, pedagog. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Współpracownik „Ruchu Muzycznego”, gospodarz autorskiej audycji Mistrzowie i uczniowie w Radiu Kraków. Autor bloga Orfeum Borkowskiego. Na koncie ma trzy książki: Złota klatka – wywiad-rzeka z reżyserem Michałem Znanieckim (PWM 2017), Organy na krańcach świata – rozmowy z organistą Markiem Stefańskim, uhonorowana Krakowską Książką Miesiąca (2019), oraz Wieniawski – wydana w cyklu „Małe monografie” (PWM 2022). Na co dzień związany ze Szkołą Muzyczną I i II st. im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie. Znawca twórczości Stephena Sondheima, na którego natrafił przypadkiem za sprawą… Cyndi Lauper, która w 2005 roku starała się o rolę Mrs. Lovett w musicalu „Sweeney Todd” na Broadwayu. Rolę dostała Patti LuPone, za to zamiłowanie do muzyki Sondheima pozostało i zaowocowało pierwszą w Polsce pracą magisterską poświęconą jego twórczości, obronioną w Instytucie Muzykologii UJ, a nawet korespondencją z Mistrzem. Od stycznia 2022 roku na antenie Radia Kraków Kultura prowadzi Przystanek Broadway – audycję poświęconą musicalom.

Jacek Mikołajczyk – reżyser i tłumacz musicali, historyk teatru muzycznego, dyrektor artystyczny Teatru Syrena w Warszawie. Absolwent kulturoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim oraz reżyserii opery i teatru muzycznego na Akademii Sztuk Teatralnych i Akademii Muzycznej w Krakowie. Wykładał na Uniwersytecie Śląskim, na University of Washington w Seattle, na Uniwersytecie Warszawskim, obecnie prowadzi zajęcia ze studentami musicalu Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Doktor nauk humanistycznych, autor kilku książek (m.in. monografii polskiego musicalu pt. Musical nad Wisłą) oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych na temat teatru muzycznego. Przetłumaczył blisko 20 musicali. Jako reżyser debiutował w 2015 roku „Rodziną Addamsów” w Gliwickim Teatrze Muzycznym. Reżyserował w Teatrze Muzycznym w Poznaniu („Zakonnica w przebraniu”, „Nine”), w Operze Nova („Bulwar Zachodzącego Słońca”) i w Teatrze Kameralnym w Bydgoszczy, w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu, ale przede wszystkim w Teatrze Syrena w Warszawie, gdzie spod jego ręki wyszły spektakle „Czarownice z Eastwick”, „Rodzina Addamsów”, „next to normal”, „Rock of Ages” oraz autorskie, napisane wspólnie z Tomaszem Filipczakiem musicale „Bitwa o tron” i „Czarny Szekspir”. Reżyser polskiej prapremiery musicalu „Matylda”, koprodukcji Teatru Syrena i Teatru Kameralnego w Bydgoszczy oraz autor przekładu musicalu „SIX” w Teatrze Syrena. W latach 2013–2022 prowadził audycję „Ten cały musical” w Programie 2 Polskiego Radia.

Marcin Zawada – absolwent teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Selekcjoner i dyrektor artystyczny festiwali teatralnych: warszawskiego Hajdparku (2006-2008), olsztyńskich Demoludów (2008–2016), a od 2016 roku Kieleckiego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego. Pracował także jako juror w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej oraz w projekcie Teatr Polska. Pracował jako dramaturg i asystent reżysera przy spektaklach m.in. Krystiana Lupy i Yany Ross. W latach 2017–2020 był zastępcą dyrektora w Teatrze Syrena w Warszawie. Prowadził audycję „Ten cały musical” w Programie 2 Polskiego Radia. Od roku 2017 prowadzi zajęcia z historii musicalu i muzyki rozrywkowej na Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Jest współautorem libretta musicalu „Kajko i Kokosz. Szkoła latania”. Jeśli jego nazwisko pojawi się w jakimś wydawnictwie dotyczącym musicalu, to zapewne z tego powodu, że jest bodaj jedynym widzem, który miał trudno osiągalny bilet na Hamiltona i na spektakl nie poszedł, bo… zaspał.

Najczęściej czytane:

Instrument miesiąca: puzonowe rekomendacje Mateusza Konopki

Mateusz Konopka, pedagog i puzonista, na stałe związany z Filharmonią Śląska im. H. M. Góreckiego, Orkiestrą Muzyki Nowej oraz Zespołem Państwowych Szkół Muzycznych im. W. Kilara, współpracujący m.in. z takimi renomowanymi orkiestrami jak: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Sinfonietta Cracovia czy AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, przygotował dla nas rekomendacje pięciu publikacji Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, po które warto sięgnąć, grając na puzonie.

 

Wśród nich nie tylko atrakcyjny materiał dydaktyczny, lecz również m.in. kompozycje Kazimierza Serockiego, które każdy puzonista powinien mieć w swoim repertuarze oraz utwory, które weszły do kanonu światowego repertuaru puzonowego.

Konkurs "Twoja ulubiona piosenka Zbigniewa Wodeckiego"

Zapraszamy Was do zabawy! Napisz, która piosenka Zbigniewa Wodeckiego gości w Twoim sercu i dlaczego tak się stało. Śledź naszą stronę na Facebooku i wygraj premierową publikację "Piosenki" Zbigniewa Wodeckiego. 

"Zacznij od Bacha" i inne najpiękniejsze piosenki Zbigniewa Wodeckiego już w sprzedaży!

Utwory Zbigniewa Wodeckiego stały się standardami polskiej muzyki rozrywkowej. Wielka w tym zasługa jego talentu kompozytorskiego – był bowiem nie tylko ich wykonawcą, ale i kompozytorem. Od 24 czerwca śpiewanie i granie jego piosenek w domu, dla przyjemności staje się możliwe dzięki najnowszej publikacji Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Premiera "Es lärmt das Licht" Agaty Zubel na finał rezydencji kompozytorskiej w Szwajcarii

Prawykonanie Es lärmt das Licht, najnowszego utworu Agaty Zubel na sopran i orkiestrę smyczkową do tekstu Reinera Marii Rilkego, zwieńczy 30 czerwca rezydencję kompozytorki w HEMU - Haute École de Musique w Lozannie.

46. Małopolski Festiwal Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY | FINAŁ

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników muzyki na 46. Małopolski Festiwal Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY, który odbędzie się w dniach 21 i 23 czerwca 2024 roku w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia.

Rezydencje artystyczne na Islandii dla młodych polskich kompozytorów. Termin nadsyłania zgłoszeń: do 30 czerwca.

Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas tegorocznej, październikowej edycji programu rezydencji artystycznych. Zgłoszenia można przesyłać do 30 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.

ALBUM RODZINNY: dzieło Jerzego Kornowicza i Michała Rusinka dla małych i dużych

Wspólna gra w pamięć, dzięki której na bardzo zwyczajną rodzinę można spojrzeć z niezwyczajnej perspektywy. ALBUM RODZINNY – dzieło Jerzego Kornowicza do libretta Michała Rusinka to kolejna w tym roku premiera wydawnictwa ANAKLASIS. Tym razem marka fonograficzna poszerza grono swoich odbiorców o najmłodszych słuchaczy. Premiera płyty 21 czerwca.

 

21. Dzień Edukacji Muzycznej: widzimy się w Krakowie!

Już po raz 21. Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza nauczycieli szkół muzycznych na Dzień Edukacji Muzycznej – wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz szkolny i akademicki polskiego środowiska muzycznego. 

W wirze muzyki i polityki. O jednej z najbarwniejszych postaci PRL-u

Kompozytor, pisarz, publicysta, krytyk muzyczny, pedagog, poseł na Sejm. Człowiek renesansu. Na pytanie jak łączy tyle różnych aktywności, Stefan Kisielewski odpowiadał, że stosuje „umysłowy płodozmian” – raz muzyka, raz polityka. W najnowszej Małej Monografii Polskiego Wydawnictwa Muzycznego Małgorzata Gąsiorowska przygląda się życiu i twórczości Kisielewskiego, rysując intrygujący portret jednej z najbarwniejszych i najważniejszych postaci świata kultury PRL.