PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Pierwsza edycja Baltic Opera Festival rusza już 14 lipca!

2023-07-07

Cztery dni, dwa spektakle premierowe, dwie orkiestry, dwa chóry, kilkudziesięciu znakomitych artystów… Lato nad Bałtykiem będzie prawdziwym świętem muzyki – a to za sprawą Baltic Opera Festival. Tegoroczna, pierwsza edycja odbędzie się już 14-17 lipca w Gdańsku i Sopocie. Polskie Wydawnictwo Muzyczne oraz „Ruch Muzyczny” są partnerami wydarzenia.

 

Pomysłodawcą i współtwórcą przedsięwzięcia jest wybitny polski bas-baryton Tomasz Konieczny – artysta, którego oklaskiwała publiczność Metropolitan Opery, La Scali, oper w Paryżu, Berlinie i Wiedniu. Idea zakłada wykorzystanie wyjątkowej przestrzeni sopockiej Opery Leśnej i jej niezwykłych, stworzonych przez naturę warunków akustycznych – idealnych do prezentacji spektakli operowych. Inicjując Festiwal, Konieczny nawiązał do przedwojennej tradycji wystawiania oper na sopockiej scenie, dzięki której kurort nazywano wówczas „Bayreuth Północy”.


W repertuarze Baltic Opera Festival znajdą się premierowe produkcje tytułów doskonale znanych melomanom, z udziałem wyśmienitych solistów i uznanych realizatorów. 15 i 17 lipca na scenie Opery Leśnej wystawiony zostanie Latający Holender, trzyaktowa opera romantyczna Ryszarda Wagnera. Przedstawienie zostanie zrealizowane przez Operę Bałtycką w Gdańsku z udziałem jej orkiestry i chóru oraz zaproszonych do współpracy artystów światowego formatu, jak Andrzej Dobber, Małgorzata Walewska, Boris Kudlička czy maestro Marek Janowski.


Pierwszą edycję Festiwalu zainauguruje operetka Karola Szymanowskiego Loteria na mężów, czyli Narzeczony nr 69; spektakl produkcji Opery Krakowskiej zobaczymy 14 lipca na scenie Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Zgodnie z ideą pomysłodawcy Festiwalu, obok uznanych i doświadczonych śpiewaków – Magdaleny Barylak i Tomasza Kuka – wystąpią także najzdolniejsi młodzi adepci sztuki wokalnej.


Baltic Opera Festival to także liczne wydarzenia towarzyszące. 16 lipca, podczas Operowego Pikniku Rodzinnego w Operze Leśnej, odbędzie się spotkanie autorskie z Ignacym Zalewskim – kompozytorem, pedagogiem, wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, autorem wydanej nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego książki Moniuszko w serii Małe Monografie. Książka Zalewskiego to odświeżające spojrzenie na postać kompozytora – bez patosu i zastałych etykiet czy uprzedzeń. Spotkanie poprowadzi dziennikarka Radia Gdańsk Marzena Bakowska.

Najmłodsi melomani poznają sylwetkę i twórczość Moniuszki na dedykowanych warsztatach – usłyszą jego wybrane utwory wokalne, a nawet spróbują swoich sił w jednym z nich. Wsłuchają się też uważnym uchem w przestrzeń Opery Leśnej, by wspólnie skomponować własny utwór. Wszystko to pod okiem sopranistki Moniki Sendrowskiej, która poprowadzi zajęcia. Inspiracją dla warsztatów jest książeczka Katarzyny Huzar-Czub Tatulczyk Moniuszko z serii Małe PWM. W repertuarze Festiwalu znajdziemy również przegląd filmów czy spotkania z gwiazdami.


Organizatorami przedsięwzięcia są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Opera Bałtycka w Gdańsku i Narodowe Centrum Kultury, przy wsparciu Dal Segno Institute. O wysokiej randze wydarzenia świadczy objęcie go patronatem przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Prezydenta Republiki Federalnej Niemiec Franka Waltera-Steinmeiera. Natomiast Komitet Honorowy Festiwalu składa się z dyrektorów wiodących polskich i zagranicznych teatrów operowych i instytucji kultury, jak również innych wybitnych przedstawicieli świata kultury oraz dyplomacji; zaproszenie do komitetu przyjęli m.in. dyrektor – redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego Daniel Cichy oraz związana z Oficyną kompozytorka, dyrygentka i polityk Joanna Wnuk-Nazarowa.


Szczegółowy repertuar znajduje się na stronie www Baltic Opera Festival.

Najczęściej czytane:

TADEUSZ BAIRD SYMFONICZNIE. Premiera albumu SYMPHONIES (ANA 038) już 26 lipca, w rocznicę urodzin kompozytora

Ponadczasowe spotkanie z muzyką ostatniego polskiego romantyka, Tadeusza Bairda i dźwiękową historią Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia na dwupłytowym wydaniu ANAKLASIS. Trzy symfonie, czterech wybitnych dyrygentów w nagraniach najnowszych i archiwalnych, ponownie odkrytych. 

Wieniawski – między fan fiction a Legendą. Historia pewnego utworu

To bez wątpienia jedna z najbardziej znanych i najczęściej wykonywanych kompozycji Henryka Wieniawskiego. Niezmiennie pobudza wyobraźnię melomanów – nie tylko siłą muzycznego wyrazu, lecz także okolicznościami powstania, które obrosły własną – nomen omen – legendą. W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu”, z okazji 190. rocznicy urodzin Wieniawskiego, pod lupę weźmiemy Legendę op. 17, badając granice między historią a… fan fiction?

Słuchaj „Króla Narcyza” w Audiotece!

Pięcioodcinkowe słuchowisko o Karolu Szymanowskim w reżyserii Mateusza Pakuły dostępne jest w sprzedaży. Odnaleźć je można na www.pwm.sklep.pl oraz w serwisie Audioteka. Premiera słuchowiska odbyła się w czerwcu na antenie Radia Kraków, wywołując poruszenie w środowisku muzycznym. 

„Odkryjemy miłość nieznaną” — najpiękniejsze piosenki Alicji Majewskiej

Alicja Majewska to ikona polskiej sceny muzycznej. Od ponad pół wieku artystka zachwyca słuchaczy swoim głosem, koncertując w kraju i za granicą. Jej utwory są ponadczasowe i stały się standardami muzyki rozrywkowej. Od 8 lipca śpiewanie i granie jej piosenek w domu staje się możliwe dzięki najnowszej publikacji Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. 

Kompozytor miesiąca: Dariusz Przybylski i jego #biurkokompozytora

Organista i kompozytor wszechstronny, który może pochwalić się znaczącym pod względem liczby kompozycji portfolio, imponującym również pod względem różnorodności form. Dariusz Przybylski jest autorem oper, utworów symfonicznych, kameralnych oraz wokalnych. W lipcu, jako kompozytor miesiąca, zdradza nam m.in., co trzyma na swoim biurku, przy którym komponuje.

Rezydencje artystyczne na Islandii dla młodych polskich kompozytorów. Termin nadsyłania zgłoszeń: do 1 lipca

Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.

Koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego

Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).

Czerwcowe premiery polskiej muzyki najnowszej


W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.

Kompozytorka miesiąca: Marta Mołodyńska-Wheeler i jej #biurkokompozytorki

Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.

Samuel Stopford zwycięzcą 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki

W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.