PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Summer Jazz Festival Krakow, czyli wakacyjne święto muzyki improwizowanej

2023-07-01

Po raz kolejny w wakacje Kraków zmienia się w stolicę jazzu. Jak co roku, w ramach 28. Summer Jazz Festival Krakow wystąpią znakomici artyści znani ze światowych scen. Wśród nich nie zabraknie muzyków znanych z krążków ANAKLASIS, wytwórni Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, które jest partnerem wydarzenia. 
 

Markus Miller, Yellowjackets, Marek Napiórkowski czy Leszek Możdżer to tylko niektóre nazwiska, które można znaleźć w programie tegorocznej odsłony Summer Jazz Festival. W ramach koncertów w krakowskim klubie Alchemia wystąpią dwa duety znane z płyt ANAKLASIS: Piotr Orzechowski i Kuba Więcek, a także Adam Pierończyk i Dominik Wania, którzy zaprezentują materiał z płyty SZYMANOWSKI / X-RAY. W ramach cyklu Solo Piano Week w Filharmonii Krakowskiej wystąpią pianiści, których reinterpretacje utworów wybitnych kompozytorów wcześniejszych epok także znalazły się w katalogu marki fonograficznej: Piotr Orzechowski, Dominik Wania i Kuba Stankiewicz. W Filharmonii wystąpi także charyzmatyczny skrzypek Adam Bałdych, lider Adam Bałdych Quintet, z którym dokonał rewizji utworów Henryka Wieniawskiego zarejestrowanych na płycie ANA 020 zatytułowanej LEGEND. Tym razem artystę będzie można usłyszeć u boku znakomitego skrzypka i improwizatora Roby’ego Lakatosa.


 

Summer Jazz Festival to największy tego typu festiwal w Polsce. Przez dwa letnie miesiące na krakowskich scenach od lat występują największe nazwiska polskiego jazzu i międzynarodowego formatu, m.in. Pat Metheny, Chick Corea, Herbie Hancock czy Stanley Clarke. Festiwal został powołany w 1996 roku przez Witolda Wnuka. Początkowo związany z kultową Piwnicą pod Baranami, co rok poszerza jednak swój zasięg także pod względem koncertowych lokalizacji, wśród których obecnie są m.in. Filharmonia Krakowska, Radio Kraków, ICE Kraków, a także krakowskie kluby jazzowe.


Szczegółowy program i informacje na temat biletów dostępne są na stronie: www.summerjazz.pl

 

31.07.2023, Filharmonia Krakowska: Adam Bałdych & Roby Lakatos

04.08.2023, Alchemia: Piotr Orzechowski i Kuba Więcek

18.08.2023, Alchemia: Adam Pierończyk i Dominik Wania

22.08.2023, Filharmonia Krakowska: Piotr Orzechowski 

24.08.2023, Filharmonia Krakowska: Dominik Wania 

28.08.2023, Filharmonia Krakowska: Kuba Stankiewicz

Najczęściej czytane:

Kompozytor Miesiąca: Jerzy Kornowicz i jego #biurkokompozytora

W maju do swojej pracowni zaprasza nas Jerzy Kornowicz – kompozytor, pianista-improwizator, pedagog i działacz muzyczny, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Autor muzyki wielu gatunków – twórca interdyscyplinarny, który potrafi komponować w rozmaitych miejscach. 

Polscy Kompozytorzy Dzieciom: Romuald Twardowski

Od początku istnienia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, serie pedagogiczne stanowiły istotną i liczną grupę powstających publikacji. Oficyna nawiązywała współpracę z cenionymi twórcami, dzięki czemu powstały utwory nie tylko licznie nagradzane na konkursach i festiwalach, budujące tym prestiż PWM-u, ale przede wszystkim ponadczasowe. Świadczą o tym wznowienia wielu tytułów.

37. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów

Tematem przewodnim 37. edycji Krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów jest muzyka w muzyce. Festiwal, który został objęty patronatem honorowym Aleksandra Miszalskiego, Prezydenta Miasta Krakowa, rozpocznie się już 10 maja koncertem inauguracyjnym w Filharmonii Krakowskiej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia.

Odwiedź nas w Krakowie!

Już 09 maja 2025 roku Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza do wspólnego świętowania podczas Dni Funduszy Europejskich w PWM. Sprawdź, co zaplanowaliśmy na ten dzień!

6 utworów polskiej muzyki najnowszej, które warto poznać w maju

Piąty miesiąc roku zwiastuje nadejście wiosennego sezonu festiwalowego. W Krakowie, Warszawie i we Wrocławiu zabrzmią kompozycje Joanny Wnuk-Nazarowej, Pawła Malinowskiego, Wojciecha Widłaka, Macieja Zielińskiego, Pawła Hendricha i Agaty Zubel. Najnowszej muzyce polskiej będziemy przysłuchiwać się podczas koncertów specjalnych, na festiwalowych estradach, a także na zakończenie sezonu artystycznego.

Spóźnione arcydzieło Józefa Elsnera – Historia pewnego utworu

Blisko 400 muzyków i chórzystów, boska interwencja i absolutny triumf kompozytora – prawykonanie oratorium pasyjnego Męka Pana naszego Jezusa Chrystusa w 1838 r. wprost zelektryzowało muzyczną Warszawę. Dzieło to uznaje się za najwybitniejsze osiągnięcie polskiej muzyki religijnej XIX wieku. Dlaczego jednak do premierowego wykonania doszło dopiero w czerwcu, nie zaś – jak zamierzał twórca – w czasie Wielkiego Tygodnia? W kolejnej odsłonie cyklu Historia pewnego utworu przyjrzymy się niedotrzymanym obietnicom i przetrzymanym nutom.

Krzysztof Wołek stypendystą Guggenheim Fellowship

 

Fundacja Pamięci Johna Simona Guggenheima (The John Simon Guggenheim Memorial Foundation) ogłosiła tegorocznych stypendystów Guggenheima – 198 wybitnych osób ze świata nauki i sztuki współczesnej, reprezentujących 53 dyscypliny, wybranych w rygorystycznym procesie aplikacji spośród prawie 3500 kandydatów. Wśród stypendystów, którzy otrzymali grant na realizację swojej działalności, jest Krzysztof Wołek – kompozytor związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.

Prawykonanie „Écoute” Zygmunta Krauzego na Festiwalu NEO’S w Théâtre de l’Ile Saint-Louis Paul Rey w Paryżu

Écoute na sopran i kwartet smyczkowy jest nową wersją kompozycji Słuchaj na sopran, klarnet, skrzypce, perkusję i fortepian, której prawykonanie odbyło się w grudniu ubiegłego roku w podczas bydgoskiego Festiwalu Art Mintaka. 22 kwietnia dzieło zostanie wykonane po raz pierwszy podczas paryskiego festiwalu, prezentującego najnowszą muzykę europejską.

KOMPOZYTORKA MIESIĄCA: JAGODA SZMYTKA i jej #BiurkoKompozytorki

Jagoda Szmytka jest kompozytorką, artystką i badaczką artystyczną. Muzykę łączy ze sztukami pięknymi i głęboką refleksją z zakresu takich dziedzin humanistyki, jak filozofia, estetyka czy historia sztuki. W katalogu jej twórczości znajdziemy m.in. dzieła solowe, utwory pisane na amplifikowane zespoły kameralne, instalacje performatywne, a także kompozycje wpisujące się w konwencję teatru muzycznego. W kwietniu, jako nasza Kompozytorka Miesiąca, odkrywa przed nami tajemnice procesu twórczego i zaprasza w gościnne progi swojej pracowni kompozytorskiej.

Najpiękniejsze Książki 2024 – trzy nominacje dla PWM

Aż trzy publikacje książkowe wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w minionym roku zostały nominowane w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2024. Jury doceniło pozycje: Muzyka Polska po Szymanowskim Adriana Thomasa, Estetyka muzyki Rogera Scrutona oraz Karnawał zwierząt Piotra Kamińskiego.