PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Za nami I edycja Baltic Opera Festival

2023-07-18

Opera w lesie... i nad morzem! W dniach 14-17 lipca w Gdańsku i Sopocie odbyła się pierwsza edycja Baltic Opera Festival. W repertuarze znalazły się dwie premiery, maraton filmowy, kreatywne warsztaty dla dzieci i nie tylko. Wśród partnerów wydarzenia nie mogło zabraknąć Polskiego Wydawnictwa Muzycznego i „Ruchu Muzycznego”.

 

Spiritus movens festiwalu był wybitny bas-baryton Tomasz Konieczny, zaś jego inspiracją – niezwykłe, stworzone przez naturę warunki akustyczne sopockiej Opery Leśnej. Przed II wojną światową było to ważne miejsce na operowej mapie Europy, znane z występów najznakomitszych orkiestr i solistów, a dzięki stałej obecności repertuaru wagnerowskiego nazywane „Bayreuth Północy”. Obecnie scena ta służy głównie muzyce rozrywkowej; ideą festiwalu jest przywrócenie przestrzeni Opery Leśnej  – sztuce operowej. Szczególnie, że zmodernizowany obiekt – z dużą sceną, orkiestronem, widownią na ok. 5 tysięcy miejsc i nowoczesnym zapleczem – predestynuje to miejsce do wystawiania widowiskowych superprodukcji.


Właśnie dlatego głównym wydarzeniem Baltic Opera Festival była premiera wagnerowskiego Latającego Holendra pod kierownictwem muzycznym Marka Janowskiego i według koncepcji inscenizacyjnej Tomasza Koniecznego, którą zrealizowali reżyserzy Łukasz Witt-Michałowski oraz Barbara Wiśniewska. Pieczę nad scenografią – według koncepcji Borisa Kudlički – trzymała Natalia Kitamikado, zaś kostiumy opracowała Dorothée Roqueplo. Organizatorzy zebrali międzynarodową obsadę złożoną z wybitnych artystów – wystąpili: Ricarda Merbeth (Senta), Małgorzata Walewska (Mary), Andrzej Dobber (Holender), Franz Hawlata (Daland), Stefan Vinke (Eric) oraz Dominik Sutowicz (Sternik). Solistom towarzyszyła Orkiestra, Chór oraz Balet Opery Bałtyckiej. Sopocka publiczność mogła obejrzeć spektakl dwukrotnie – 15 i 17 lipca.


fot. Krzysztof Mystkowski /KFP


Pierwszą edycję festiwalu otworzył jednak akcent polski – 14 lipca na scenie Opery Bałtyckiej w Gdańsku odbył się premierowy spektakl mało znanej operetki Karola Szymanowskiego Loteria na mężów, czyli Narzeczony nr 69. Nowe libretto – w miejsce zaginionego oryginału – stworzył Wojciech Tomczyk, zaś spektakl pod kierownictwem muzycznym Piotra Sułkowskiego i w reżyserii Marcina Sławińskiego wyprodukowała Opera Krakowska. Scenografię opracowała Natalia Kitamikado, zaś kostiumy – Izabela Chełkowska-Wolczyńska. Wystąpili: Tomasz Kuk (Tobiasz Helgoland), Szymon Raczkowski (Charly), Adrian Domarecki (Darly), Piotr Maciejowski (Sherlock Holmes), Stepan Drobit (Impresario), Jakub Foltak (Hercules Poirot), Damian Wilma (Williams), Jan Kubas (Jack), Magdalena Barylak (Pani Troodwood), Justyna Khil (Sara), Justyna Bluj (Miss Huck), Laura Wąsek (Molly), Teresa Marut (Ketty), Magdalena Stefaniak (Fanny), Karolina Pankowska (Lotti), Emilia Rabczak (Mimi) oraz Orkiestra, Chór i Balet Opery Krakowskiej.


fot. Krzysztof Mystkowski /KFP

Miniatury filmowe, animacje „na żywo”, spotkania z twórcami – te i inne atrakcje czekały na publiczność Opery Leśnej 16 lipca podczas nocnego operowego maratonu filmowego, który otworzyła rejestracja moniuszkowskiej Halki w reżyserii Mariusza Trelińskiego. Pod znakiem Moniuszki upłynęło też niedzielne popołudnie, a to za sprawą wydarzeń skupionych wokół publikacji Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najmłodsi melomani poznali sylwetkę i twórczość kompozytora podczas warsztatów inspirowanych książeczką Tatulczyk Moniuszko Katarzyny Huzar-Czub. Dzieci miały okazję nie tylko odkryć tajniki świata opery, lecz także spróbować swoich sił w śpiewie, a nawet wspólnym skomponowaniu własnej melodii. Wszystko to pod okiem sopranistki Moniki Sendrowskiej oraz pianistki Emilii Kurek. Nowe spojrzenie na postać Moniuszki zyskali też dorośli, dzięki spotkaniu autorskiemu z Ignacym Zalewskim – kompozytorem, pedagogiem, wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, autorem wydanej nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego książki Moniuszko w serii Małe Monografie. Książka Zalewskiego to odświeżające spojrzenie na postać kompozytora – bez patosu i zastałych etykiet czy uprzedzeń. Spotkanie poprowadziła dziennikarka Radia Gdańsk Marzena Bakowska.

fot. Krzysztof Mystkowski /KFP

Najczęściej czytane:

Moc wrażeń, moc wydarzeń. PWM podsumowuje 2024 rok

Polskie Wydawnictwo Muzyczne z dumą i radością prezentuje osiągnięcia mijających miesięcy. Rok 2024 to w Oficynie nie tylko nowe utwory, publikacje nutowe, książki i albumy muzyczne, ale także zasoby cyfrowe, wydarzenia koncertowe i edukacyjne oraz międzynarodowe projekty upowszechniające muzykę polską. Miniony rok to również czas intensywnych współprac w ramach licznych wydarzeń w świecie muzyki. Wydawnictwo rozwija się dynamicznie, będąc w centrum najważniejszych wydarzeń świata kultury i podejmując współpracę z partnerami najwyższej klasy.

Sięgnij po najpiękniejsze polskie kolędy

Wspólne kolędowanie to jedna z piękniejszych tradycji towarzysząca świętom Bożego Narodzenia. Znane wszystkim melodie stają się pretekstem do wielu spotkań muzycznych dzieci i dorosłych, wypełniając muzyką zimowe dni.

Instrument miesiąca: trąbkowe rekomendacje Sławomira Cichora

Intonacja i artykulacja w prostych fanfarach, prowadzenie frazy w kantylenach, śpiewność linii melodycznej. To tylko niektóre elementy gry, które ćwiczy każdy trębacz. Najlepiej, gdy ćwiczenia łączą się z satysfakcją z grania interesujących utworów.

 

O rekomendacje publikacji przeznaczonych na trąbkę z katalogu naszego Wydawnictwa poprosiliśmy Sławomira Cichora – muzyka orkiestrowego, który współpracował m.in. z Polish Festival Orchestra, Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej i Sinfonią Varsovią. W latach 2003–2010 pracował na stanowisku I trębacza w orkiestrze Filharmonii Narodowej w Warszawie. Obecnie gra jako I trębacz w Filharmonii Łódzkiej, współpracuje również z orkiestrą Królewskiej Opery Belgijskiej w Brukseli.

Oferta pracy

Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury powierzy wykonanie zlecenia w zakresie spraw związanych z obronnością, zarządzaniem kryzysowym, ochroną ludności i obroną cywilną oraz informacjami niejawnymi. Preferowane miejsce wykonywania zlecenia: Kraków.

Światowe premiery: polska muzyka współczesna w grudniu!

Od symfonii, przez kameralistykę, po spektakl muzyczny – grudzień będzie miesiącem różnorodnych premier, za sprawą których polska muzyka współczesna wzbogaci się o cztery nowe kompozycje. Koncerty z najnowszymi dziełami Marcela Chyrzyńskiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Zygmunta Krauze i Katarzyny Głowickiej odbędą się w Katowicach, Bydgoszczy i Warszawie.

Jak zatrzymano dźwięki? O początkach polskiej fonografii

Dźwięk to zjawisko fascynujące. Kiedy wybrzmi, natychmiast ulatuje. Przez tysiące lat podejmowano próby jego uchwycenia, jednak dopiero wynaleziony przez Edisona w XIX wieku fonograf przyniósł upragniony sukces. Co wydarzyło się dalej? Jak wyglądały narodziny fonografii w Polsce? Co nagrywano i jaką aparaturą? Na te pytania (i wiele innych) odpowiada Katarzyna Janczewska-Sołomko w książce Zatrzymane dźwięki. Fonografia polska do 1918 roku. Publikacja już w sprzedaży.

 

21. Dzień Edukacji Muzycznej za nami

22 listopada spotkaliśmy się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. Gościnne progi szkoły przyjęły ponad 220 uczestników!

„Pieśni o Śląsku”. Koncert specjalny PWM w ramach XII Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego

Polskie Wydawnictwo Muzyczne, wytwórnia płytowa ANAKLASIS i Filharmonia Śląska zapraszają na koncert poświęcony twórczości Witolda Szalonka, który odbędzie się 3 grudnia o godz. 19:00 w Filharmonii Śląskiej. Okazja jest szczególna, bowiem tego wieczoru odbędzie się premiera najnowszych publikacji nutowych oraz dwóch albumów płytowych z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza.

Co kryje trzeci tom „Pism” Romana Palestra? Zwieńczenie publicystycznej trylogii

Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.

LAETA MUNDUS: Polifonia epok i osobowości na nowym krążku ANAKLASIS

Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.