Aktualności
Prapremiera opery "Ślepy tor" Krzysztofa Meyera i towarzyszące jej spotkania z twórcami
2023-10-13
Krzysztof Meyer powraca do opery po wielu latach. I wraca z dziełem wyjątkowym. Nieczęsto bowiem zdarza się w operze inscenizacja nie tylko atrakcyjna wizualnie i muzycznie, ale i intrygująca intelektualnie. Prapremiera Ślepego toru, opery w trzech aktach, skomponowanej do libretta Antoniego Libery odbędzie się 14 października o godz. 19:00 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.
Dzieło jest satyrą na stosunki społeczne, na świat, w którym żyjemy i którego jesteśmy świadkami – wyjaśnia kompozytor. Prapremierze i kolejnym pokazom spektaklu towarzyszą dodatkowe wydarzenia, na które zapraszamy wraz z Teatrem Wielkim – Operą Narodową. Spotkania z Autorami przybliżą twórczość kompozytora reprezentowanego przez naszą Oficynę, jak również ukażą wspólne ich dzieło w różnorodnych wymiarach i opowiedzą o kulisach powstawania spektaklu.
Preludia premierowe
Jednoczęściowe, muzyczne spotkanie, które wypełnią 24 Preludia Krzysztofa Meyera w interpretacji znakomitego pianisty Marka Szlezera, wzbogacone rozmową z kompozytorem, poprowadzoną przez jego żonę i wybitną muzykolożkę Danutę Gwizdalankę odbędzie się już 13 października o godz. 20:00 w Salach Redutowych im. F. Chopina w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Ideą spotkania jest ukazanie kompozytora tworzącego wielką formę wokalno–symfoniczno–teatralną, z nieco innej strony, w wypowiedzi skromnej i intymnej. Na dzień przed prapremierą dzieła operowego Krzysztofa Meyera zapraszamy więc do wysłuchania jego kameralnego, wyrafinowanego, pełnego niuansów i odcieni nastrojów utworu fortepianowego. Bilety na to wydarzenie dostępne są na stronie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.
Ruch w Wielkim
Dwa tygodnie później rozpoczniemy sezon Ruchu Muzycznego w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. „Ruch w Wielkim” to cykl otwartych spotkań koncentrujących się wokół tytułów operowych. Pierwsze z nich odbędzie się 27 października, na Foyer Głównym TW–ON o godz. 18.15. Dziennikarz Ruchu Muzycznego – Krzysztof Stefański porozmawia z twórcami opery: kompozytorem Krzysztofem Meyerem, reżyserem Markiem Weissem oraz autorem libretta – Antonim Liberą. Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny.
Spotkanie z reżyserem i autorem Białego Wieloryba
Marek Weiss zrealizował na scenie TW–ON już dwadzieścia premier. Jest on również autorem książki Biały Wieloryb, opowiadającej o tworzeniu teatru operowego w Polsce i na świecie. To opowieść o zakochiwaniu się w operze. O miłości do muzyki, której nie można się oprzeć. O uczuciu, dzięki któremu powstało ponad sto dwadzieścia spektakli. Dla Marka Weissa tworzenie opery to, podobnie jak poszukiwanie Białego Wieloryba z powieści Hermana Melville’a, nieustanna walka między rozsądkiem a uczuciami, pogoń za wymykającym się ideałem (a może monstrum?). Gdzie jednak szukać piękna, jeśli nie w operze? Na spotkanie z autorem zapraszamy 28 października o godzinie 17.30 do Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Tego dnia Marek Weiss przeczyta swoje ulubione fragmenty książki i opowie Jackowi Marczyńskiemu o swej pogoni za ideałem teatru operowego. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest wydawcą książki. Publikacja trafi do sprzedaży już 14 października, w dniu prapremiery opery Ślepy tor.
Najczęściej czytane:
Występuje na najsłynniejszych estradach muzycznych: nowojorskich Carnegie Hall i Lincoln Center, Concertgebouw w Amsterdamie, na BBC Proms w londyńskiej Royal Albert Hall czy wiedeńskich Musikverein i Konzerthaus. W lutym 2021 roku podpisała ekskluzywny kontrakt z prestiżowym wydawnictwem fonograficznym Deutsche Grammophon. Od tego roku Bomsori Kim nosi zaszczytny tytuł ambasadorki twórczości Grażyny Bacewicz, na całym świecie bowiem wykonuje i promuje muzykę tej najważniejszej polskiej kompozytorki.
Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy zaprasza do udziału w Konkursie Kompozytorskim na utwór symfoniczny inspirowany gobelinem Jerzego Krechowicza Piesomen Antropon (Uczyńmy Człowieka) Ceta.Konkurs adresowany jest do profesjonalnych kompozytorów urodzonych przed 10 kwietnia 1999 r. Termin zgłoszenia partytur upływa z dniem 1 kwietnia 2025 roku.
70 lat temu ukazał się literacki portret Fryderyka Chopina pióra Jarosława Iwaszkiewicza, który na stałe wpisał się do kanonu literatury poświęconej kompozytorowi. Teraz, dzięki staraniom Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, powraca na półki w specjalnej, odświeżonej, jubileuszowej edycji. Premiera nowego wydania już 26 lutego.
W lutym zaglądamy do pracowni Sławomira Kupczaka – kompozytora związanego z Polskim Wydawnictwem Muzycznym od ponad dwunastu lat. Tworzy muzykę solową, kameralną, symfoniczną, elektroakustyczną, teatralną oraz filmową. Jak sam przyznaje, komponowanie jest procesem złożonym i skomplikowanym, ale jednocześnie jest też przygodą, niosącą ze sobą sporą radość. Na jego biurku znajdziemy całkiem sporo urządzeń i przyrządów służących tworzeniu kolejnych utworów.
Muzyczne spotkania odbywające się w ramach tegorocznego jubileuszu 80-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego będą okazją do poznania najpiękniejszych dzieł muzyki kameralnej i chóralnej oraz zacieśnienia więzi między słuchaczami a kompozytorami i wykonawcami. Nie zabraknie również utworów solowych skomponowanych na dzwony carillonu. Do wspólnego świętowania podczas jubileuszowych koncertów zapraszamy w dniach 7–8 marca do Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu.
W ramach obchodów jubileuszu 80-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego zapraszamy do różnych przestrzeni NFM na spotkania edukacyjne. W ciągu dwóch dni świętowania odbędzie się szereg wydarzeń, które pozwolą uczestnikom na głębsze poznanie historii polskiej muzyki oraz jej twórców.
To już osiemdziesiąt lat od kiedy Polskie Wydawnictwo Muzyczne wspiera rozwój polskiej kultury muzycznej na świecie. Przypadający w 2025 roku jubileusz Oficyna uświetni serią koncertów z udziałem artystów najwyższej próby w renomowanych salach koncertowych w Polsce. Podczas licznych aktywności muzycznych i edukacyjnych towarzyszyć nam będzie najlepsza polska twórczość. Do wspólnego świętowania zapraszamy już 7 i 8 marca do Wrocławia!
W lutym po raz pierwszy wykonane zostaną najnowsze utwory Agaty Zubel i Zygmunta Krauze. Chociaż oba dzieła różnią się od siebie pod względem obsady czy sposobu konstrukcji, to w przypadku źródła inspiracji łączy je eksploracja zagadnień związanych z malarstwem.
Współczesny jazz i XV-wieczna polifonia – czy te światy da się pogodzić? Ależ tak! Dowodem na to jest płyta LAETA MUNDUS od wytwórni ANAKLASIS, która splata głosy dwóch epok w swoistą harmonię sfer. Od 29 stycznia album dostępny jest także na winylu.
Przeglądając spisy dzieł Franciszka Lessla, wśród kompozycji na fortepian i orkiestrę znajdziemy Kaprys i wariacje op. 10 oraz Potpourri op. 12. Nie wszyscy wiedzą jednak, że pod tymi tytułami tak naprawdę kryje się... jeden i ten sam utwór! Jak do tego doszło i co wspólnego mają z tym lipska prasa muzyczna, Tadeusz Kościuszko i polskie damy? W nowym cyklu „Historia pewnego utworu” co miesiąc weźmiemy pod lupę wybraną kompozycję – przypomnimy najciekawsze wątki związane z genezą jej powstania, procesem twórczym, recepcją i dalszymi dziejami.