Aktualności
Prapremiera opery "Ślepy tor" Krzysztofa Meyera i towarzyszące jej spotkania z twórcami
2023-10-13
Krzysztof Meyer powraca do opery po wielu latach. I wraca z dziełem wyjątkowym. Nieczęsto bowiem zdarza się w operze inscenizacja nie tylko atrakcyjna wizualnie i muzycznie, ale i intrygująca intelektualnie. Prapremiera Ślepego toru, opery w trzech aktach, skomponowanej do libretta Antoniego Libery odbędzie się 14 października o godz. 19:00 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.
Dzieło jest satyrą na stosunki społeczne, na świat, w którym żyjemy i którego jesteśmy świadkami – wyjaśnia kompozytor. Prapremierze i kolejnym pokazom spektaklu towarzyszą dodatkowe wydarzenia, na które zapraszamy wraz z Teatrem Wielkim – Operą Narodową. Spotkania z Autorami przybliżą twórczość kompozytora reprezentowanego przez naszą Oficynę, jak również ukażą wspólne ich dzieło w różnorodnych wymiarach i opowiedzą o kulisach powstawania spektaklu.
Preludia premierowe
Jednoczęściowe, muzyczne spotkanie, które wypełnią 24 Preludia Krzysztofa Meyera w interpretacji znakomitego pianisty Marka Szlezera, wzbogacone rozmową z kompozytorem, poprowadzoną przez jego żonę i wybitną muzykolożkę Danutę Gwizdalankę odbędzie się już 13 października o godz. 20:00 w Salach Redutowych im. F. Chopina w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Ideą spotkania jest ukazanie kompozytora tworzącego wielką formę wokalno–symfoniczno–teatralną, z nieco innej strony, w wypowiedzi skromnej i intymnej. Na dzień przed prapremierą dzieła operowego Krzysztofa Meyera zapraszamy więc do wysłuchania jego kameralnego, wyrafinowanego, pełnego niuansów i odcieni nastrojów utworu fortepianowego. Bilety na to wydarzenie dostępne są na stronie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.
Ruch w Wielkim
Dwa tygodnie później rozpoczniemy sezon Ruchu Muzycznego w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. „Ruch w Wielkim” to cykl otwartych spotkań koncentrujących się wokół tytułów operowych. Pierwsze z nich odbędzie się 27 października, na Foyer Głównym TW–ON o godz. 18.15. Dziennikarz Ruchu Muzycznego – Krzysztof Stefański porozmawia z twórcami opery: kompozytorem Krzysztofem Meyerem, reżyserem Markiem Weissem oraz autorem libretta – Antonim Liberą. Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny.
Spotkanie z reżyserem i autorem Białego Wieloryba
Marek Weiss zrealizował na scenie TW–ON już dwadzieścia premier. Jest on również autorem książki Biały Wieloryb, opowiadającej o tworzeniu teatru operowego w Polsce i na świecie. To opowieść o zakochiwaniu się w operze. O miłości do muzyki, której nie można się oprzeć. O uczuciu, dzięki któremu powstało ponad sto dwadzieścia spektakli. Dla Marka Weissa tworzenie opery to, podobnie jak poszukiwanie Białego Wieloryba z powieści Hermana Melville’a, nieustanna walka między rozsądkiem a uczuciami, pogoń za wymykającym się ideałem (a może monstrum?). Gdzie jednak szukać piękna, jeśli nie w operze? Na spotkanie z autorem zapraszamy 28 października o godzinie 17.30 do Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Tego dnia Marek Weiss przeczyta swoje ulubione fragmenty książki i opowie Jackowi Marczyńskiemu o swej pogoni za ideałem teatru operowego. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest wydawcą książki. Publikacja trafi do sprzedaży już 14 października, w dniu prapremiery opery Ślepy tor.
Najczęściej czytane:
Blisko 400 muzyków i chórzystów, boska interwencja i absolutny triumf kompozytora – prawykonanie oratorium pasyjnego Męka Pana naszego Jezusa Chrystusa w 1838 r. wprost zelektryzowało muzyczną Warszawę. Dzieło to uznaje się za najwybitniejsze osiągnięcie polskiej muzyki religijnej XIX wieku. Dlaczego jednak do premierowego wykonania doszło dopiero w czerwcu, nie zaś – jak zamierzał twórca – w czasie Wielkiego Tygodnia? W kolejnej odsłonie cyklu Historia pewnego utworu przyjrzymy się niedotrzymanym obietnicom i przetrzymanym nutom.
Fundacja Pamięci Johna Simona Guggenheima (The John Simon Guggenheim Memorial Foundation) ogłosiła tegorocznych stypendystów Guggenheima – 198 wybitnych osób ze świata nauki i sztuki współczesnej, reprezentujących 53 dyscypliny, wybranych w rygorystycznym procesie aplikacji spośród prawie 3500 kandydatów. Wśród stypendystów, którzy otrzymali grant na realizację swojej działalności, jest Krzysztof Wołek – kompozytor związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.
Écoute na sopran i kwartet smyczkowy jest nową wersją kompozycji Słuchaj na sopran, klarnet, skrzypce, perkusję i fortepian, której prawykonanie odbyło się w grudniu ubiegłego roku w podczas bydgoskiego Festiwalu Art Mintaka. 22 kwietnia dzieło zostanie wykonane po raz pierwszy podczas paryskiego festiwalu, prezentującego najnowszą muzykę europejską.
Jagoda Szmytka jest kompozytorką, artystką i badaczką artystyczną. Muzykę łączy ze sztukami pięknymi i głęboką refleksją z zakresu takich dziedzin humanistyki, jak filozofia, estetyka czy historia sztuki. W katalogu jej twórczości znajdziemy m.in. dzieła solowe, utwory pisane na amplifikowane zespoły kameralne, instalacje performatywne, a także kompozycje wpisujące się w konwencję teatru muzycznego. W kwietniu, jako nasza Kompozytorka Miesiąca, odkrywa przed nami tajemnice procesu twórczego i zaprasza w gościnne progi swojej pracowni kompozytorskiej.
Aż trzy publikacje książkowe wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w minionym roku zostały nominowane w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2024. Jury doceniło pozycje: Muzyka Polska po Szymanowskim Adriana Thomasa, Estetyka muzyki Rogera Scrutona oraz Karnawał zwierząt Piotra Kamińskiego.
Jean-Philippe Rameau (1683-1764) wzbudzał wiele emocji. Wywarł nieoceniony wpływ na bieg historii i teorii muzyki, a jego spojrzenie na zasady rządzące kompozycją było – jak na XVIII wiek – innowacyjne. Postać francuskiego muzyka o wszechstronnych zainteresowaniach i oświeceniowym umyśle przybliża Christophe Rousset w najnowszej Małej Monografii wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Premiera książki już dziś.
Natura, budząca się znów do życia feerią barw i zapachów, przynosi nam także nowe, wiosenne bogactwo dźwięków i muzycznych inspiracji. Kwiecień witamy prawykonaniami dwóch dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: Karatachi no Hana Marcela Chyrzyńskiego we Wrocławiu i SurVanTutti Hanny Kulenty w Krakowie.
Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga w Kielcach ogłasza konkurs kompozytorski na utwór symfoniczny inspirowany nowelą Stefana Żeromskiego „Puszcza jodłowa”, a w szczególności jednym z zawartych w niej wątków: historycznym, przyrodniczym lub magicznym. Konkurs wpisuje się w Rok Stefana Żeromskiego – 20 listopada 2025 minie bowiem setna rocznica śmierci pisarza.
Podczas Gali Muzyki Klasycznej, która odbyła się w 30 marca w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, poznaliśmy laureatów Fryderyków – najważniejszych polskich nagród fonograficznych, przyznanych w dwunastu kategoriach. ANAKLASIS, marka prężnie działającą pod auspicjami Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, została uhonorowana aż trzema statuetkami.
Józef Koffler uznawany dziś za „pierwszego polskiego dodekafonistę” będzie bohaterem spotkania organizowanego przez Związek Kompozytorów Polskich, które zwieńczy prawykonanie odnalezionego po dziewięćdziesięciu latach od powstania Kwartetu smyczkowego op. 20.