PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

XI Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga czas rozpocząć!

2023-11-17

Od 17 do 27 listopada odbywać się będzie XI Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga, będący jednym z najważniejszych polskich konkursów wykonawczych. Dla wielu dyrygentów młodego pokolenia to szansa na rozpoczęcie światowej kariery. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Strategicznym Partnerem Merytorycznym Konkursu.

 

Wydarzenie zainauguruje 17 listopada o godz. 19:00 koncert w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod kierownictwem Yaroslava Shemeta, do których dołączy gwiazda wieczoru – zachwycająca barwą głosu, wyjątkową wrażliwością i imponującymi możliwościami technicznymi sopranistka Sonya Yoncheva. Program rozpocznie Poemat symfoniczny Pieśń o sokole op. 18, utwór z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego i jedno z najczęściej wykonywanych dzieł z dorobku Grzegorza Fitelberga – Patrona Konkursu, które kompozytor napisał według słynnego opowiadania Maksyma Gorkiego. Poemat po raz pierwszy został wykonany w 1906 r. w Filharmonii Warszawskiej podczas inauguracji działalności „Młodej Polski” – Spółki Nakładowej Młodych Kompozytorów Polskich. Przy pulpicie dyrygenckim stanął wówczas sam kompozytor. Kompozycja ujęta w formę allegra sonatowego, wykazuje inspiracje techniką Wagnera i Straussa, a całość zachwyca dostojnym, niekiedy patetycznym charakterem. W dalszej części koncertu zabrzmią także Pieśni z cyklu Rückert-Lieder na sopran i orkiestrę Gustava Mahlera oraz IX Symfonia e-moll Z Nowego Świata op. 95 Antonina Dvořáka.

 

 


Odkrywając nowe talenty


Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga należy do Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych z siedzibą w Genewie. Przeznaczony jest dla artystów, którzy nie ukończyli 39. roku życia, a jego renoma i prestiż, wiążący się z zajęciem miejsca na podium, daje młodym dyrygentom możliwość i zaszczyt poprowadzenia znamienitych orkiestr oraz otwiera drogę do światowej kariery. W dotychczasowych edycjach nagrody specjalne i wyróżnienia otrzymali m.in. znani z polskich estrad i zza pulpitów dyrygenckich Tomasz Tokarczyk, Michał Nesterowicz, Andrzej Boreyko, czy Marzena Diakun.


Konkurs odkrywa młode talenty, które wkrótce potem zachwycają swoimi interpretacjami publiczność na całym świecie. Do udziału zgłosiło się 260 uczestników, z których w przesłuchaniach wystąpi 50 najlepszych. Uczestnicy reprezentują dwadzieścia cztery kraje z czterech kontynentów: Europy, Ameryki Północnej, Afryki i Azji, wśród nich zaprezentuje się siedmioro Polaków. Młodych dyrygentów oceniać będzie znakomite, trzynastoosobowe Jury, składające się z uznanych przedstawicieli świata dyrygentury (m.in. Lawrence Foster, Patrick Fournillier, Ayyub Guliyer, Marcin Nałęcz-Niesiołowski, Yaroslaw Shemet), wykonawstwa (Daniel Stabrawa) i zarządzania kulturą (Stephen Wright, Federico Hernández).


Kalendarium Konkursu:

Koncert Inauguracyjny: 17 listopada, Filharmonia Śląska
Przesłuchania:

18-21 listopada (I etap), Filharmonia Śląska
22-23 listopada (II etap), Filharmonia Śląska
24 listopada (III etap), Filharmonia Śląska

• Koncerty Laureatów:

25 listopada, Filharmonia Śląska
27 listopada, Filharmonia Narodowa
1 grudnia, Narodowe Forum Muzyki

 

Gra o Złotą Batutę


Przesłuchania konkursowe odbędą się w trzech etapach w których uczestnicy losują po dwa utwory z ustalonego przez organizatorów repertuaru. Następnie, mając określony regulaminem czas, przygotowują je wspólnie z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej, aby zaprezentować je przed Jury. W repertuarze znajdują się utwory klasycyzmu wiedeńskiego, romantyzmu i muzyki XX wieku – w tym także utwory polskich kompozytorów: Stanisława Moniuszki, Mieczysława Karłowicza, Henryka Mikołaja Góreckiego, Karola Szymanowskiego, Witolda Lutosławskiego i Krzysztofa Pendereckiego.

 

Najlepsi otrzymają nie tylko główne nagrody finansowe i zaproszenia do poprowadzenia takich orkiestr jak np. BBC Symphony Orchestra, czy Sinfonica di Milano Giuseppe Verdi oraz najważniejszych polskich instytucji, ale również nagrody pozaregulaminowe. W tym roku po raz pierwszy zostanie przyznana Nagroda Polskiego Wydawnictwa Muzycznego za najlepszą interpretację utworu polskiego kompozytora z katalogu PWM. Uroczysty Koncert Laureatów odbędzie się 25 listopada w Filharmonii Śląskiej. Zwycięzcom towarzyszyć będą muzycy Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej. Program koncertu poznamy po etapie konkursowym.


Organizatorem Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga jest Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego.

Najczęściej czytane:

Moc wrażeń, moc wydarzeń. PWM podsumowuje 2024 rok

Polskie Wydawnictwo Muzyczne z dumą i radością prezentuje osiągnięcia mijających miesięcy. Rok 2024 to w Oficynie nie tylko nowe utwory, publikacje nutowe, książki i albumy muzyczne, ale także zasoby cyfrowe, wydarzenia koncertowe i edukacyjne oraz międzynarodowe projekty upowszechniające muzykę polską. Miniony rok to również czas intensywnych współprac w ramach licznych wydarzeń w świecie muzyki. Wydawnictwo rozwija się dynamicznie, będąc w centrum najważniejszych wydarzeń świata kultury i podejmując współpracę z partnerami najwyższej klasy.

Sięgnij po najpiękniejsze polskie kolędy

Wspólne kolędowanie to jedna z piękniejszych tradycji towarzysząca świętom Bożego Narodzenia. Znane wszystkim melodie stają się pretekstem do wielu spotkań muzycznych dzieci i dorosłych, wypełniając muzyką zimowe dni.

Instrument miesiąca: trąbkowe rekomendacje Sławomira Cichora

Intonacja i artykulacja w prostych fanfarach, prowadzenie frazy w kantylenach, śpiewność linii melodycznej. To tylko niektóre elementy gry, które ćwiczy każdy trębacz. Najlepiej, gdy ćwiczenia łączą się z satysfakcją z grania interesujących utworów.

 

O rekomendacje publikacji przeznaczonych na trąbkę z katalogu naszego Wydawnictwa poprosiliśmy Sławomira Cichora – muzyka orkiestrowego, który współpracował m.in. z Polish Festival Orchestra, Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej i Sinfonią Varsovią. W latach 2003–2010 pracował na stanowisku I trębacza w orkiestrze Filharmonii Narodowej w Warszawie. Obecnie gra jako I trębacz w Filharmonii Łódzkiej, współpracuje również z orkiestrą Królewskiej Opery Belgijskiej w Brukseli.

Oferta pracy

Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury powierzy wykonanie zlecenia w zakresie spraw związanych z obronnością, zarządzaniem kryzysowym, ochroną ludności i obroną cywilną oraz informacjami niejawnymi. Preferowane miejsce wykonywania zlecenia: Kraków.

Światowe premiery: polska muzyka współczesna w grudniu!

Od symfonii, przez kameralistykę, po spektakl muzyczny – grudzień będzie miesiącem różnorodnych premier, za sprawą których polska muzyka współczesna wzbogaci się o cztery nowe kompozycje. Koncerty z najnowszymi dziełami Marcela Chyrzyńskiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Zygmunta Krauze i Katarzyny Głowickiej odbędą się w Katowicach, Bydgoszczy i Warszawie.

Jak zatrzymano dźwięki? O początkach polskiej fonografii

Dźwięk to zjawisko fascynujące. Kiedy wybrzmi, natychmiast ulatuje. Przez tysiące lat podejmowano próby jego uchwycenia, jednak dopiero wynaleziony przez Edisona w XIX wieku fonograf przyniósł upragniony sukces. Co wydarzyło się dalej? Jak wyglądały narodziny fonografii w Polsce? Co nagrywano i jaką aparaturą? Na te pytania (i wiele innych) odpowiada Katarzyna Janczewska-Sołomko w książce Zatrzymane dźwięki. Fonografia polska do 1918 roku. Publikacja już w sprzedaży.

 

21. Dzień Edukacji Muzycznej za nami

22 listopada spotkaliśmy się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. Gościnne progi szkoły przyjęły ponad 220 uczestników!

„Pieśni o Śląsku”. Koncert specjalny PWM w ramach XII Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego

Polskie Wydawnictwo Muzyczne, wytwórnia płytowa ANAKLASIS i Filharmonia Śląska zapraszają na koncert poświęcony twórczości Witolda Szalonka, który odbędzie się 3 grudnia o godz. 19:00 w Filharmonii Śląskiej. Okazja jest szczególna, bowiem tego wieczoru odbędzie się premiera najnowszych publikacji nutowych oraz dwóch albumów płytowych z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza.

Co kryje trzeci tom „Pism” Romana Palestra? Zwieńczenie publicystycznej trylogii

Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.

LAETA MUNDUS: Polifonia epok i osobowości na nowym krążku ANAKLASIS

Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.