PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

XI Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga czas rozpocząć!

2023-11-17

Od 17 do 27 listopada odbywać się będzie XI Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga, będący jednym z najważniejszych polskich konkursów wykonawczych. Dla wielu dyrygentów młodego pokolenia to szansa na rozpoczęcie światowej kariery. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Strategicznym Partnerem Merytorycznym Konkursu.

 

Wydarzenie zainauguruje 17 listopada o godz. 19:00 koncert w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod kierownictwem Yaroslava Shemeta, do których dołączy gwiazda wieczoru – zachwycająca barwą głosu, wyjątkową wrażliwością i imponującymi możliwościami technicznymi sopranistka Sonya Yoncheva. Program rozpocznie Poemat symfoniczny Pieśń o sokole op. 18, utwór z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego i jedno z najczęściej wykonywanych dzieł z dorobku Grzegorza Fitelberga – Patrona Konkursu, które kompozytor napisał według słynnego opowiadania Maksyma Gorkiego. Poemat po raz pierwszy został wykonany w 1906 r. w Filharmonii Warszawskiej podczas inauguracji działalności „Młodej Polski” – Spółki Nakładowej Młodych Kompozytorów Polskich. Przy pulpicie dyrygenckim stanął wówczas sam kompozytor. Kompozycja ujęta w formę allegra sonatowego, wykazuje inspiracje techniką Wagnera i Straussa, a całość zachwyca dostojnym, niekiedy patetycznym charakterem. W dalszej części koncertu zabrzmią także Pieśni z cyklu Rückert-Lieder na sopran i orkiestrę Gustava Mahlera oraz IX Symfonia e-moll Z Nowego Świata op. 95 Antonina Dvořáka.

 

 


Odkrywając nowe talenty


Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga należy do Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych z siedzibą w Genewie. Przeznaczony jest dla artystów, którzy nie ukończyli 39. roku życia, a jego renoma i prestiż, wiążący się z zajęciem miejsca na podium, daje młodym dyrygentom możliwość i zaszczyt poprowadzenia znamienitych orkiestr oraz otwiera drogę do światowej kariery. W dotychczasowych edycjach nagrody specjalne i wyróżnienia otrzymali m.in. znani z polskich estrad i zza pulpitów dyrygenckich Tomasz Tokarczyk, Michał Nesterowicz, Andrzej Boreyko, czy Marzena Diakun.


Konkurs odkrywa młode talenty, które wkrótce potem zachwycają swoimi interpretacjami publiczność na całym świecie. Do udziału zgłosiło się 260 uczestników, z których w przesłuchaniach wystąpi 50 najlepszych. Uczestnicy reprezentują dwadzieścia cztery kraje z czterech kontynentów: Europy, Ameryki Północnej, Afryki i Azji, wśród nich zaprezentuje się siedmioro Polaków. Młodych dyrygentów oceniać będzie znakomite, trzynastoosobowe Jury, składające się z uznanych przedstawicieli świata dyrygentury (m.in. Lawrence Foster, Patrick Fournillier, Ayyub Guliyer, Marcin Nałęcz-Niesiołowski, Yaroslaw Shemet), wykonawstwa (Daniel Stabrawa) i zarządzania kulturą (Stephen Wright, Federico Hernández).


Kalendarium Konkursu:

Koncert Inauguracyjny: 17 listopada, Filharmonia Śląska
Przesłuchania:

18-21 listopada (I etap), Filharmonia Śląska
22-23 listopada (II etap), Filharmonia Śląska
24 listopada (III etap), Filharmonia Śląska

• Koncerty Laureatów:

25 listopada, Filharmonia Śląska
27 listopada, Filharmonia Narodowa
1 grudnia, Narodowe Forum Muzyki

 

Gra o Złotą Batutę


Przesłuchania konkursowe odbędą się w trzech etapach w których uczestnicy losują po dwa utwory z ustalonego przez organizatorów repertuaru. Następnie, mając określony regulaminem czas, przygotowują je wspólnie z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej, aby zaprezentować je przed Jury. W repertuarze znajdują się utwory klasycyzmu wiedeńskiego, romantyzmu i muzyki XX wieku – w tym także utwory polskich kompozytorów: Stanisława Moniuszki, Mieczysława Karłowicza, Henryka Mikołaja Góreckiego, Karola Szymanowskiego, Witolda Lutosławskiego i Krzysztofa Pendereckiego.

 

Najlepsi otrzymają nie tylko główne nagrody finansowe i zaproszenia do poprowadzenia takich orkiestr jak np. BBC Symphony Orchestra, czy Sinfonica di Milano Giuseppe Verdi oraz najważniejszych polskich instytucji, ale również nagrody pozaregulaminowe. W tym roku po raz pierwszy zostanie przyznana Nagroda Polskiego Wydawnictwa Muzycznego za najlepszą interpretację utworu polskiego kompozytora z katalogu PWM. Uroczysty Koncert Laureatów odbędzie się 25 listopada w Filharmonii Śląskiej. Zwycięzcom towarzyszyć będą muzycy Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej. Program koncertu poznamy po etapie konkursowym.


Organizatorem Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga jest Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego.

Najczęściej czytane:

ALBUM RODZINNY: dzieło Jerzego Kornowicza i Michała Rusinka dla małych i dużych

Wspólna gra w pamięć, dzięki której na bardzo zwyczajną rodzinę można spojrzeć z niezwyczajnej perspektywy. ALBUM RODZINNY – dzieło Jerzego Kornowicza do libretta Michała Rusinka to kolejna w tym roku premiera wydawnictwa ANAKLASIS. Tym razem marka fonograficzna poszerza grono swoich odbiorców o najmłodszych słuchaczy. Premiera płyty 21 czerwca.

 

21. Dzień Edukacji Muzycznej: widzimy się w Krakowie!

Już po raz 21. Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza nauczycieli szkół muzycznych na Dzień Edukacji Muzycznej – wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz szkolny i akademicki polskiego środowiska muzycznego. 

W wirze muzyki i polityki. O jednej z najbarwniejszych postaci PRL-u

Kompozytor, pisarz, publicysta, krytyk muzyczny, pedagog, poseł na Sejm. Człowiek renesansu. Na pytanie jak łączy tyle różnych aktywności, Stefan Kisielewski odpowiadał, że stosuje „umysłowy płodozmian” – raz muzyka, raz polityka. W najnowszej Małej Monografii Polskiego Wydawnictwa Muzycznego Małgorzata Gąsiorowska przygląda się życiu i twórczości Kisielewskiego, rysując intrygujący portret jednej z najbarwniejszych i najważniejszych postaci świata kultury PRL. 

Dr Daniel Cichy w Radzie Polskiej Izby Książki

Dr Daniel Cichy, Dyrektor – Redaktor Naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, został członkiem Rady Polskiej Izby Książki na kadencję 2024-2028. Gratulujemy! 

W zielonej tonacji G-dur. Wiele barw Marty Ptaszyńskiej

Silny, współczesny kompozytor, który przypadkiem jest kobietą. Tak o Marcie Ptaszyńskiej, cieszącej się od dekad międzynarodowym uznaniem, napisał pewien krytyk muzyczny. Nie był on wcale daleki od podsumowania jej charyzmatycznej osobowości. Dziś tę kompozytorkę i perkusistkę możemy bliżej poznać za sprawą książki Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, która właśnie trafiła na półki księgarń. Literacki portret dopełni w najbliższych dniach wyczekiwana premiera najnowszego dzieła Ptaszyńskiej.

Gala urodzinowa Joanny Wnuk-Nazarowej

Wybitna kompozytorka, pedagog, dyrygentka i polityk, dyrektorka instytucji kulturalnych, w latach 1997–1999 minister kultury i sztuki w tym roku obchodzi jubileusz 75-lat. Z tej okazji, wraz z Filharmonią Śląską im. Henryka Mikołaja Góreckiego zapraszamy na galę urodzinową z udziałem solenizantki, która odbędzie się 28 maja w Katowicach.

Konkurs Recenzencki Filharmonii Śląskiej i PWM

Filharmonia Śląska we współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym zaprasza studentów studiów I i II stopnia kierunków Muzykologia oraz Kompozycja i Teoria Muzyki do udziału w Konkursie Recenzenckim.

Tae-Yon Kim zwyciężczynią 12. Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego

Jedenaście dni konkursowych zmagań zakończyło się triumfem Koreanki Tae-Yon Kim. Decyzją jury w gronie laureatów znaleźli się także Polacy: Maria Leszczyńska, Antoni Wrona i Gustaw Bafeltowski. Polskie Wydawnictwo Muzyczne i „Ruch Muzyczny” byli partnerami wydarzenia.

Książka pełna muzyki. Muzyczny hit na Dzień Dziecka

Słynny „Karnawał zwierząt” Camille’a Saint-Saënsa uchwycony w zabawne wierszyki to najświeższa propozycja Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dla małych melomanów. Do tego specjalnie przygotowana aplikacja mobilna oraz audiobook mistrzowsko czytany przez Piotra Fronczewskiego. Innymi słowy pakiet pełen wrażeń, którego nie można przegapić! Premiera już 23 maja br.

 

Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Polskim Wydawnictwie Muzycznym

Już 10 i 11 maja 2024 roku odbędą się Dni Otwarte Funduszy Europejskich. XI edycja DOFE jest wyjątkowa – wpisuje się w obchody 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej!