Aktualności
Instrument miesiąca: rekomendacje saksofonowe Adama Pierończyka
2023-11-17
W telegraficznym skrócie przedstawiamy rekomendacje utworów, znajdujących się w katalogu PWM, na które warto by każdy saksofonista zwrócił uwagę. Wyboru dokonał Adam Pierończyk, współpracujący z ANAKLASIS i Polskim Wydawnictwem Muzycznym saksofonista sopranowy i tenorowy, jedna z najważniejszych postaci w polskiej muzyce jazzowej.
Tadeusz Hejda, Szkoła na saksofon
Wydana przez PWM Szkoła na saksofon Tadeusza Hejdy towarzyszyła mi w latach osiemdziesiątych podczas stawiania pierwszych kroków w grze na instrumencie oraz wyjaśniła, co to synkopa i swing – rzeczy dla muzyka jazzowego bardzo istotne, wręcz egzystencjalne. Pozycja ta przetrwała na krajowym rynku dekady i jej urok zdaje się nie słabnąć.
Jean-Marie Londeix, Zagrajmy na saksofonie
Dziś swą edukację urozmaiciłbym kompleksowym dziełem, które proponuje Jean-Marie Londeix. Chodzi oczywiście o Zagrajmy na saksofonie – trzy zeszyty wprowadzające ambitnego saksofonistę w świat muzyki klasycznej i współczesnej.
fot. M. Komorowski / Polskie Wydawnictwo Muzyczne
Roman Palester, Concertino na saksofon altowy i orkiestrę smyczkową
Dla alcistów zachwyconych popularnym koncertem saksofonowym Es-Dur Glazunova, Concertino na saksofon altowy i orkiestrę smyczkową Romana Palestra, z pewnością stanowi atrakcyjne uzupełnienie repertuaru…
Mikołaj Piotr Górecki, Concerto-Notturno
… a Concerto-Notturno Mikołaja Piotra Góreckiego będzie wspaniałą okazją do pracy nad opanowaniem i niuansami chyba najbardziej krnąbrnego przedstawiciela rodziny tych instrumentów, saksofonu sopranowego. Polecam zwłaszcza pierwszą część z jej romantycznymi melodiami oraz długimi dźwiękami jako studia nad barwą, intonacją i delikatnością w interpretacji muzyki.
Elżbieta Sikora, Michelangelo i Happy Valenciennes
Chciałbym również zwrócić uwagę na dwie kompozycje Elżbiety Sikory: eksponującą saksofon sopranowy oraz altowy Michelangelo, która kojarzy mi się z zapierającą dech w piersiach wędrówką po egzotycznym ogrodzie brzmień, barw i różnorodnych środków wyrazu oraz Happy Valenciennes, będącą intrygującym przykładem muzyki współczesnej na całą wręcz grupę saksofonów (od sopranowego do basowego), taśmę i live electronics.
Najczęściej czytane:
Grudzień przynosi obfitość i różnorodność prawykonań dzieł kompozytorów związanych z Polskim Wydawnictwem Muzycznym. W tym miesiącu po raz pierwszy zabrzmią utwory skomponowane na tradycyjne składy instrumentalne, jak i te mniej oczywiste, prowadzące do szukania nowych konfiguracji, współbrzmień i rozwiązań.
Odbywa się od 1970 roku i jest jednym z najważniejszych konkursów muzycznych w Polsce, tuż po pianistycznym Chopinowskim i wiolinistycznym imienia Henryka Wieniawskiego. 25 listopada poznaliśmy laureatów 11. edycji Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga, organizowanego przez Filharmonię Śląską im. H. M. Góreckiego w Katowicach.
Nieoczywiste połączenia, artystyczne dialogi, inspirujące eksperymenty. Marka ANAKLASIS od czterech lat obecna jest na rynku fonograficznym i w zawrotnym tempie dostarcza słuchaczom niepowtarzalnych wrażeń. Wydawnictwo niestrudzenie poszerza swój katalog, wiernie trwając przy założeniu, by prezentować najciekawsze zjawiska w muzyce współczesnej, szerokie spektrum gatunków oraz wybitne dzieła skomponowane i nagrane przez znakomitych kompozytorów oraz wykonawców.
Ponadczasowa spuścizna antycznych pisarzy nieustannie porusza wyobraźnię współczesnych twórców. ORESTEJA Ajschylosa stała się podstawą dramatopery Agaty Zubel z librettem Mai Kleczewskiej, które zderzyły klasyczną tragedię Ajschylosa z nowoczesnymi środkami wyrazu. Album, dostępny na płycie kompaktowej od maja, dziś w sprzedaży także jako winyl.
Od 17 do 27 listopada odbywać się będzie XI Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga, będący jednym z najważniejszych polskich konkursów wykonawczych. Dla wielu dyrygentów młodego pokolenia to szansa na rozpoczęcie światowej kariery. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Strategicznym Partnerem Merytorycznym Konkursu.
W telegraficznym skrócie przedstawiamy rekomendacje utworów, znajdujących się w katalogu PWM, na które warto by każdy saksofonista zwrócił uwagę. Wyboru dokonał Adam Pierończyk, współpracujący z ANAKLASIS i Polskim Wydawnictwem Muzycznym saksofonista sopranowy i tenorowy, jedna z najważniejszych postaci w polskiej muzyce jazzowej.
Festiwal Ljubljana New Music Forum prezentuje twórczość współczesnych kompozytorów, jej różnorodność pod względem muzycznych kierunków i stylów oraz kulturowego pochodzenia twórców. W tym roku program wydarzenia przybliży osobę Agaty Zubel, kompozytorki znanej z eksploracji połączenia głosu z instrumentalnymi lub elektronicznymi mediami.
Po raz drugi spotkaliśmy się z japońskimi pianistami przy polskiej muzyce. Konkurs pianistyczny "Muzyka z kraju Chopina" w Tokio dobiegł końca, a my poznaliśmy grono utalentowanych laureatów. Wydarzenie to nie tylko działanie edukacyjne, które Polskie Wydawnictwo Muzyczne prowadzi od lat w tej części świata, ale również okazja do upowszechniania twórczości polskich kompozytorów w kręgu krajów azjatyckich.
Światowy Dzień Saksofonu obchodziliśmy 6 listopada. Dla nas to jednak mało i na tym instrumencie skupimy naszą uwagę przez cały miesiąc. Poprosiliśmy Bartłomieja Dusia, saksofonistę, międzynarodowego solistę i kameralistę, o wybór ulubionych kompozycji przeznaczonych na jego instrument. Dostając propozycję opisania moich rekomendacji wydawniczych PWM na saksofon natychmiast w głowie pojawiły mi się dwa nazwiska: Hanna Kulenty i Aleksander Nowak. To dwoje wybitnych kompozytorów, których utwory mam ogromne szczęście wykonywać najczęściej i robię to z ogromną przyjemnością. – wyznał na wstępie.
Krzysztof Meyer, jeden z najbardziej wszechstronnych polskich kompozytorów, obchodzi w tym roku osiemdziesięciolecie urodzin. Jego znamienite dokonania uświetni NFM Orkiestra Leopoldinum, podczas jubileuszowego koncertu 12 listopada w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.