Archiwum aktualności
« Luty 2016 »
Polska premiera filmu "W poszukiwaniu Chopina"
2016-02-29
Dokumentalista Phil Grabsky tropi tajemnice życia i twórczości polskiego kompozytora w kolejnym filmie z cyklu "In Search of...".
W poszukiwaniu Chopina to czwarty film Grabsky’ego o sławnych kompozytorach. Wcześniej na ekranach pojawiły się dokumenty o Mozarcie, Beethovenie oraz Haydnie. Dokumentalista spędził cztery lata w podróży, szukając odpowiedzi na pytania o życiu twórcy walców i mazurków, współtwórcy europejskiego romantyzmu, autora blisko 240 utworów fortepianowych.
Cykl koncertów „Muzyka pod Liberatorem”
2016-02-29
Twórczość kompozytorów związanych z Warszawą prezentowana będzie w tym roku podczas cyklu koncertów pt. „Muzyka pod Liberatorem”. Bohaterami kolejnych spotkań będą najwybitniejsi polscy twórcy muzyki współczesnej, których losy, często tragicznie, splatały się z historią stolicy.
Stoisko PWM na Sympozjum Metodycznym we Wrocławiu
2016-02-25
Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu oraz PWM zapraszają na kolejne Sympozjum Metodyczne poświęcone nauczaniu początkowemu gry na instrumentach dętych i strunowych w dniach 27–28 lutego 2016 r.
II Koncert fortepianowy Wojciecha Kilara w Filharmonii w Krakowie
2016-02-25
26 i 27 lutego w Filharmonii Krakowskiej zabrzmi napisany w 2011 roku II Koncert fortepianowy Wojciecha Kilara.
Partię solową wykona Beata Bilińska, a Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej poprowadzi maltański dyrygent Brian Schembri.
„Not I” Agaty Zubel oraz „Mozaiki” Marty Ptaszyńskiej na festiwalu CONTEMPO w Chicago
2016-02-25
Podczas 51. odsłony festiwalu CONTEMPO odbywającego się corocznie w Chicago zostaną zaprezentowane koncerty z udziałem muzyki i wykonawców polskich. Na najbliższymo koncercie, który odbędzie się 29 lutego, zabrzmią utwory Agaty Zubel (Not I), Marty Ptaszyńskiej (Mozaiki) oraz Tadeusza Wieleckiego (Przędzie się nić).
Zmarł Grzegorz Tusiewicz
2016-02-24
Z żalem informujemy, że zmarł Grzegorz Tusiewicz, krytyk jazzowy, tłumacz, dziennikarz, animator życia muzycznego w Krakowie, monografista kultowego krakowskiego klubu muzycznego "Helikon".
„Muzyka pod Liberatorem”: Koncert muzyki Stefana Kisielewskiego
2016-02-18
23 lutego o godzinie 19:00 w Muzeum Powstania Warszawskiego zabrzmi muzyka fortepianowa Stefana Kisielewskiego w wykonaniu Magdaleny Lisak. Będzie to drugi koncert z cyklu „Muzyka pod Liberatorem”.
„Muzyka pod Liberatorem”: konferencja prasowa
2016-02-16
W czwartek, 18 lutego, o godzinie 13:00 w Bibliotece Muzeum Powstania Warszawskiego (ul. Grzybowska 79, Warszawa) odbędzie się konferencja prasowa związana z inauguracją cyklu koncertów muzyki poważnej pt. „Muzyka pod Liberatorem”.
Prawykonanie „Fanfary” Mikołaja Góreckiego
2016-02-15
16 lutego w Łodzi odbędzie się premiera Fanfary Mikołaja Góreckiego. Utwór został zamówiony przez Filharmonię Łódzką na obchody 100-lecia jej działalności.
Ewa Fabiańska-Jelińska – najbliższy kalendarz koncertowy
2016-02-08
Z przyjemnością informujemy, że 3 kwietnia odbędzie się koncert, podczas którego po raz pierwszy zostanie wykonany utwór Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej Dziadek przyjdzie do słów Marii Konopnickiej. Prawykonanie odbędzie się w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu z udziałem Chóru dziewczęcego SKOWRONKI pod dyrekcją Alicji Szelugi.
Najczęściej czytane:
Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).
W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.
Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.
W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.
W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.
Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.
W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.
2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.
Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.