PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

« Czerwiec 2016 »


Koncert muzyki chóralnej w Anglii
Koncert muzyki chóralnej w Anglii
2016-06-29

2 lipca podczas koncertu w St Albans w Anglii wykonane zostaną m.in. utwory polskich twórców muzyki chóralnej: Mikołaja Zieleńskiego, Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego i Mariana Borkowskiego. Wystąpi chór St Albans Chamber Choir pod dyrekcją Johna Gibbonsa.
 

Pokaz filmu o PWM w NInA
Pokaz filmu o PWM w NInA
2016-06-27

Już dziś o godzinie 18:00 w Narodowym Instytucie Audiowizualnym odbędzie się warszawska premiera filmu dokumentalnego pt. „Idea, która przerasta codzienność – Polskie Wydawnictwo Muzyczne” w reżyserii i według scenariusza Violetty Rotter-Kozery.
 

Międzynarodowe Sympozjum Kontrabasu we Wrocławiu
Międzynarodowe Sympozjum Kontrabasu we Wrocławiu
2016-06-21

W dniach 23-26 czerwca w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu odbędzie się II Międzynarodowe Sympozjum Kontrabasu. W ramach wydarzenia prezentację nowej „Szkoły na kontrabas” poprowadzi jej autor - Grzegorz Frankowski.

Festiwal Muzyki Polskiej, Kraków 2016
Festiwal Muzyki Polskiej, Kraków 2016
2016-06-20

Dwa lipcowe weekendy: 8-10 oraz 15-17 organizatorzy Festiwalu Muzyki Polskiej wypełnią dziesięcioma koncertami. Trzy spośród nich poświęcone będą twórczości Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego, którego twórczość staje się punktem odniesienia dla pozostałych koncertów.

Jan Krenz – sylwetka kompozytora w 90. urodziny
Jan Krenz – sylwetka kompozytora w 90. urodziny
2016-06-20

Jan Krenz. Pierwsze skojarzenie: mistrz batuty. Tak, lwia część działalności zawodowej koncentrowała się na dyrygenturze. Był to świadomy wybór, czy koleje losu – nie ma potrzeby tego dociekać. Ważne, że Maestro wpisał się złotymi literami w annały historii dyrygentury polskiej.

„Poemat Apollinaire’a” Zygmunta Krauzego – prawykonanie
„Poemat Apollinaire’a” Zygmunta Krauzego – prawykonanie
2016-06-15

26 czerwca w Warszawie odbędzie się prawykonanie „Poematu Apollinaire’a” Zygmunta Krauzego. Utwór przeznaczony jest dla recytującego pianisty i 12 instrumentów. Pierwsze wykonanie będzie udziałem Orkest de ereprijs pod batutą Wima Boermana. Partię solową wykona kompozytor.

Oferta pracy
Oferta pracy
2016-06-14

Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury zatrudni: specjalistę ds. księgowości. Miejsce pracy: Kraków.

Festiwal Książki Opole 2016
Festiwal Książki Opole 2016
2016-06-13

W dniach 17-18 czerwca w Opolu odbędzie się Festiwal Książki Opole 2016. Wydarzenie promuje czytelnictwo poprzez muzykę, dlatego nie mogło nas tam zabraknąć!

Regaty Kontrabasowe 2016
Regaty Kontrabasowe 2016
2016-06-10

W dniach 16-18 czerwca w Warszawie odbędzie się cykl warsztatów oraz lekcji metodycznych i mistrzowskich dla uczniów, studentów i pedagogów pt. „Regaty Kontrabasowe …od małego – do dużego...”.

Festiwal Siedmiu Nurtów: 19-25 czerwca, Warszawa
Festiwal Siedmiu Nurtów: 19-25 czerwca, Warszawa
2016-06-09

W dniach 19-25 czerwca odbywać się będzie w Warszawie Festiwal Siedmiu Nurtów. Festiwal ten zamyka obchody siedemdziesięciolecia Związku Kompozytorów Polskich.

  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

Najczęściej czytane:

Światowe premiery: polska muzyka współczesna w grudniu!

Od symfonii, przez kameralistykę, po spektakl muzyczny – grudzień będzie miesiącem różnorodnych premier, za sprawą których polska muzyka współczesna wzbogaci się o cztery nowe kompozycje. Koncerty z najnowszymi dziełami Marcela Chyrzyńskiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Zygmunta Krauze i Katarzyny Głowickiej odbędą się w Katowicach, Bydgoszczy i Warszawie.

Jak zatrzymano dźwięki? O początkach polskiej fonografii

Dźwięk to zjawisko fascynujące. Kiedy wybrzmi, natychmiast ulatuje. Przez tysiące lat podejmowano próby jego uchwycenia, jednak dopiero wynaleziony przez Edisona w XIX wieku fonograf przyniósł upragniony sukces. Co wydarzyło się dalej? Jak wyglądały narodziny fonografii w Polsce? Co nagrywano i jaką aparaturą? Na te pytania (i wiele innych) odpowiada Katarzyna Janczewska-Sołomko w książce Zatrzymane dźwięki. Fonografia polska do 1918 roku. Publikacja już w sprzedaży.

 

21. Dzień Edukacji Muzycznej za nami

22 listopada spotkaliśmy się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. Gościnne progi szkoły przyjęły ponad 220 uczestników!

„Pieśni o Śląsku”. Koncert specjalny PWM w ramach XII Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego

Polskie Wydawnictwo Muzyczne, wytwórnia płytowa ANAKLASIS i Filharmonia Śląska zapraszają na koncert poświęcony twórczości Witolda Szalonka, który odbędzie się 3 grudnia o godz. 19:00 w Filharmonii Śląskiej. Okazja jest szczególna, bowiem tego wieczoru odbędzie się premiera najnowszych publikacji nutowych oraz dwóch albumów płytowych z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza.

Co kryje trzeci tom „Pism” Romana Palestra? Zwieńczenie publicystycznej trylogii

Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.

LAETA MUNDUS: Polifonia epok i osobowości na nowym krążku ANAKLASIS

Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.

Krauze spotyka Gombrowicza – absurd życia wyśpiewany

Teatr Wielki w Poznaniu zaprasza 22 listopada na prapremierę opery Ślub z muzyką skomponowaną przez Zygmunta Krauze. Spektakl uświetniający 120-lecie urodzin oraz 55. rocznicę śmierci Witolda Gombrowicza, tuż po premierze zostanie zaprezentowany także w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.

WIELKIE DZIEŁA polskiej muzyki współczesnej na EUFONIACH

Elīna Garanča 15 listopada podczas otwarcia festiwalu Eufonie wystąpi w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Wydarzenie wpisuje się w festiwalowy nurt Wielkich Dzieł, który obejmuje wykonanie ważnych dla polskiej muzyki współczesnej kompozycji Krzysztofa Pendereckiego, Karola Szymanowskiego, Pawła Mykietyna oraz Pawła Szymańskiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Dwa ostatnie koncerty mają szczególnych charakter – jubileuszowy.

Spółdzielnia Muzyczna zaprasza do INTERAKCJI

Listopadowa INTERAKCJA, piąta w tegorocznym cyklu Spółdzielni Muzycznej Contemporary Ensemble, zabrzmi dziełami twórców uznanych, mających bezsprzecznie swoje miejsce w historii muzyki. Zaproponujemy doświadczenie kameralistycznej claritas Pendereckiego, refleksyjnej brzmieniowej kruchości muzyki Andre oraz polskiej awangardy lat 50., reprezentowanej przez dzieło Góreckiego.

Podwójny portret śląskiego mistrza. Witold Szalonek w poszukiwaniu muzycznej duszy głosu i instrumentu

Czteropłytowe wydanie albumu z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza w sprzedaży już od 8 listopada. Wydawcą płyty jest wytwórnia płytowa ANAKLASIS. Premiera albumu odbędzie się 3 grudnia podczas Koncertu specjalnego Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach XII Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego w Filharmonii Śląskiej w Katowicach.