Archiwum aktualności
« Kwiecień 2016 »
Oferta pracy
2016-04-29
Wydawnictwo zatrudni na czas określony: specjalistę ds. marketingu (wydawnictw importowanych). Miejsce pracy: Kraków. Wymiar pracy: pełny etat.
Oferta pracy
2016-04-28
Wydawnictwo zatrudni na czas określony: pracownika w sekcji umów. Miejsce pracy: Warszawa.
Projekcja nagrania "Sanctus Adalbertus" H.M. Góreckiego w NInA
2016-04-28
26 kwietnia w Narodowym Instytucie Audiowizualnym odbyła się projekcja zarejestrowanego podczas obchodów 70-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego prawykonania oratorium Sanctus Adalbertus op.71 Henryka Mikołaja Góreckiego.
"Idea, która przerasta codzienność" - film o Polskim Wydawnictwie Muzycznym
2016-04-26
25 kwietnia w krakowskim Kinie pod Baranami miał miejsce przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego o PWM - najstarszej i największej muzycznej oficynie wydawniczej w Polsce, pt. „Idea, która przerasta codzienność – Polskie Wydawnictwo Muzyczne”. Emisja filmu w TVP3 Katowice odbędzie się już 3 maja.
Wspomnienie o doktor Elżbiecie Dziębowskiej
2016-04-19
O zmarłej 4 kwietnia muzykolog, wykładowczyni uniwersyteckiej, redaktor, bohaterce wojennej dr Elżbiecie Dziębowskiej w audycji Beaty Stylińskiej-Rogali na falach radiowej Dwójki opowiadały m.in. sekretarz redakcji PWM Danuta Ambrożewicz oraz redaktor Hanna Murłowska-Zając, magistrantki i wieloletnie współpracownice dr Dziębowskiej.
PWM na 5. Targach Książki w Białymstoku
2016-04-18
W dniach 22-24 kwietnia w Białymstoku odbędą się 5. Międzynarodowe Targi Książki. Imprezie towarzyszyć będzie festiwal literacki "Na pograniczu kultur", w ramach którego odbędą się liczne warsztaty dla dzieci, warsztaty literackie, spotkania autorskie z wybitnymi pisarzami i ogólnopolskie premiery książek.
Rozstrzygnięcie Konkursu Polskich Krytyków Muzycznych KROPKA
2016-04-18
Z przyjemnością informujemy o rozstrzygnięciu drugiej edycji Konkursu Polskich Krytyków Muzycznych KROPKA. Konkurs, organizowany przez Fundację Meakultura, ma na celu promocję kompetentnej krytyki muzycznej, zarówno w mediach drukowanych, jak i elektronicznych, a także wspieranie osób początkujących w tej dziedzinie.
24. Świętokrzyskie Dni Muzyki
2016-04-15
Kompozycje Edwarda Pałłasza, obchodzącego w tym roku osiemdziesiąte urodziny, stanowić będą ramy dla 24. Świętokrzyskich Dni Muzyki, organizowanych między 15 a 29 kwietnia 2016 roku przez Filharmonię Świętokrzyską im. Oskara Kolberga w Kielcach. 15 kwietnia, podczas koncertu inauguracyjnego wykonany zostanie Melancholijny walc, a podczas koncertu zamykającego Festiwal zabrzmi utwór Dziewczyna o płowych włosach.
IV Ogólnopolski Festiwal Skrzypcowy
2016-04-14
W dniach 15-17 kwietnia w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach przy ul. Wojewódzkiej 12 odbędzie się IV Ogólnopolski Festiwal Skrzypcowy. Konkurs jest skierowany do uczniów szkół muzycznych I i II stopnia.
Polskie Spotkania Kontrabasowe
2016-04-14
Już po raz siódmy odbędą się Polskie Spotkania Kontrabasowe w Państwowej Szkole Muzycznej im. M. Karłowicza w Mielcu. Celem tych spotkań jest zachęcanie uczniów do rozwijania umiejętności muzycznych a także popularyzacja muzyki kontrabasowej. Podczas seminarium metodycznego, które poprowadzi wybitny pedagog i kontrabasista Jan Kotula, zostaną zaprezentowane zapowiedzi wydawnicze Polskiego Wydawnictwa Muzycznego oraz nowy numer Scali, czasopisma dla nauczycieli, tym razem poświęconego kontrabasowi.
Najczęściej czytane:
Od symfonii, przez kameralistykę, po spektakl muzyczny – grudzień będzie miesiącem różnorodnych premier, za sprawą których polska muzyka współczesna wzbogaci się o cztery nowe kompozycje. Koncerty z najnowszymi dziełami Marcela Chyrzyńskiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Zygmunta Krauze i Katarzyny Głowickiej odbędą się w Katowicach, Bydgoszczy i Warszawie.
Dźwięk to zjawisko fascynujące. Kiedy wybrzmi, natychmiast ulatuje. Przez tysiące lat podejmowano próby jego uchwycenia, jednak dopiero wynaleziony przez Edisona w XIX wieku fonograf przyniósł upragniony sukces. Co wydarzyło się dalej? Jak wyglądały narodziny fonografii w Polsce? Co nagrywano i jaką aparaturą? Na te pytania (i wiele innych) odpowiada Katarzyna Janczewska-Sołomko w książce Zatrzymane dźwięki. Fonografia polska do 1918 roku. Publikacja już w sprzedaży.
22 listopada spotkaliśmy się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. Gościnne progi szkoły przyjęły ponad 220 uczestników!
Polskie Wydawnictwo Muzyczne, wytwórnia płytowa ANAKLASIS i Filharmonia Śląska zapraszają na koncert poświęcony twórczości Witolda Szalonka, który odbędzie się 3 grudnia o godz. 19:00 w Filharmonii Śląskiej. Okazja jest szczególna, bowiem tego wieczoru odbędzie się premiera najnowszych publikacji nutowych oraz dwóch albumów płytowych z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza.
Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.
Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.
Teatr Wielki w Poznaniu zaprasza 22 listopada na prapremierę opery Ślub z muzyką skomponowaną przez Zygmunta Krauze. Spektakl uświetniający 120-lecie urodzin oraz 55. rocznicę śmierci Witolda Gombrowicza, tuż po premierze zostanie zaprezentowany także w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.
Elīna Garanča 15 listopada podczas otwarcia festiwalu Eufonie wystąpi w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Wydarzenie wpisuje się w festiwalowy nurt Wielkich Dzieł, który obejmuje wykonanie ważnych dla polskiej muzyki współczesnej kompozycji Krzysztofa Pendereckiego, Karola Szymanowskiego, Pawła Mykietyna oraz Pawła Szymańskiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Dwa ostatnie koncerty mają szczególnych charakter – jubileuszowy.
Listopadowa INTERAKCJA, piąta w tegorocznym cyklu Spółdzielni Muzycznej Contemporary Ensemble, zabrzmi dziełami twórców uznanych, mających bezsprzecznie swoje miejsce w historii muzyki. Zaproponujemy doświadczenie kameralistycznej claritas Pendereckiego, refleksyjnej brzmieniowej kruchości muzyki Andre oraz polskiej awangardy lat 50., reprezentowanej przez dzieło Góreckiego.
Czteropłytowe wydanie albumu z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza w sprzedaży już od 8 listopada. Wydawcą płyty jest wytwórnia płytowa ANAKLASIS. Premiera albumu odbędzie się 3 grudnia podczas Koncertu specjalnego Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach XII Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego w Filharmonii Śląskiej w Katowicach.