Archiwum aktualności
« Grudzień 2016
XIV Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego rozstrzygnięty!
2016-12-30
Decyzją jury, dwa równorzędne wyróżnienia XIV Konkursu Kompozytorskiego im. Tadeusza Ochlewskiego otrzymują Marcin Antkowiak za utwór Connexion oraz Aleksandra Słyż za utwór Glossy.
Serdecznie gratulujemy!
Muzycznych Świąt!
2016-12-22
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia i nadchodzącego Nowego Roku naszym Klientom i Przyjaciołom składamy najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności. Życzymy samych radosnych chwil, odpoczynku w rodzinnym gronie oraz wielu sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym.
Wydanie źródłowo-krytyczne Dzieł Mieczysława Karłowicza
2016-12-16
W roku obchodów 140. rocznicy urodzin Mieczysława Karłowicza Polskie Wydawnictwo Muzyczne kończy wieloletnie, zapoczątkowane w latach 80. przedsięwzięcie wydawnicze obejmujące publikację Dzieł kompozytora.
Odszedł Profesor Michał Bristiger
2016-12-16
Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że 16 grudnia 2016 roku zmarł Profesor Michał Bristiger – wybitny polski muzykolog, teoretyk, krytyk muzyczny i publicysta.
Adam Porębski, "Kolby" na małą orkiestrę symfoniczną - PRAWYKONANIE
2016-12-13
Serdecznie zapraszamy na ostatnie w tym roku prawykonanie utworu z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. W najbliższy piątek, 16 grudnia orkiestra symfoniczna ZPSM im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej pod batutą Andrzeja Kucybały wykona Kolby na małą orkiestrę symfoniczną Adama Porębskiego. Utwór został wyróżniony na XII Konkursie Kompozytorskim im. Tadeusza Ochlewskiego (2014) organizowanym corocznie przez PWM.
140. rocznica urodzin Mieczysława Karłowicza – spotkanie w Szczecinie
2016-12-12
14 grudnia wraz z Filharmonią w Szczecinie zapraszamy na spotkanie poświęcone postaci i twórczości Mieczysława Karłowicza. W programie m.in. spotkanie dyskusyjne podsumowujące źródłowo-krytyczną edycję Dzieł Mieczysława Karłowicza, premiera albumu "Widok piękny bez zastrzeżeń" i płyty "Karłowicz. Philharmonic. Szczecin" oraz wernisaż wystawy "Mieczysław Karłowicz. Tatrzańskie".
Mieczysław Karłowicz: kompozytor, fotograf, literat – spotkanie dyskusyjne w Krakowie
2016-12-09
12 grudnia o godzinie 16:00 zapraszamy do udziału w spotkaniu dyskusyjnym "Widok piękny bez zastrzeżeń. Mieczysław Karłowicz: kompozytor, fotograf, literat", które odbędzie się w ramach wydarzenia 5. Dni Muzyki: Mieczysław Karłowicz, organizowanego przez Akademię Muzyczną w Krakowie.
Album "Widok piękny bez zastrzeżeń. Fotografia tatrzańska Mieczysława Karłowicza"
2016-12-08
W roku 140. rocznicy urodzin Mieczysława Karłowicza Polskie Wydawnictwo Muzyczne podejmuje szereg działań propagujących twórczość oraz postać kompozytora. Jednym z nich jest przygotowanie wyjątkowej publikacji pt. "Widok piękny bez zastrzeżeń. Fotografia tatrzańska Mieczysława Karłowicza".
II Międzynarodowy Festiwal Muzyki im. Józefa Świdra
2016-12-07
Dziś w Cieszynie rozpoczyna się II Międzynarodowy Festiwal Muzyki im. Józefa Świdra. W programie znalazły się koncerty, sesje naukowe, warsztaty artystyczne oraz konkurs chóralny. Festiwal potrwa do 11 grudnia, wszystkie wydarzenia są otwarte dla publiczności.
Oferta pracy: specjalista ds. systemów informatycznych
2016-12-06
Polskie Wydawnictwo Muzyczne zatrudni: specjalistę ds. systemów informatycznych. Miejsce pracy: Kraków. Wymiar czasu pracy: pełny etat
Najczęściej czytane:
Od symfonii, przez kameralistykę, po spektakl muzyczny – grudzień będzie miesiącem różnorodnych premier, za sprawą których polska muzyka współczesna wzbogaci się o cztery nowe kompozycje. Koncerty z najnowszymi dziełami Marcela Chyrzyńskiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Zygmunta Krauze i Katarzyny Głowickiej odbędą się w Katowicach, Bydgoszczy i Warszawie.
Dźwięk to zjawisko fascynujące. Kiedy wybrzmi, natychmiast ulatuje. Przez tysiące lat podejmowano próby jego uchwycenia, jednak dopiero wynaleziony przez Edisona w XIX wieku fonograf przyniósł upragniony sukces. Co wydarzyło się dalej? Jak wyglądały narodziny fonografii w Polsce? Co nagrywano i jaką aparaturą? Na te pytania (i wiele innych) odpowiada Katarzyna Janczewska-Sołomko w książce Zatrzymane dźwięki. Fonografia polska do 1918 roku. Publikacja już w sprzedaży.
22 listopada spotkaliśmy się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. Gościnne progi szkoły przyjęły ponad 220 uczestników!
Polskie Wydawnictwo Muzyczne, wytwórnia płytowa ANAKLASIS i Filharmonia Śląska zapraszają na koncert poświęcony twórczości Witolda Szalonka, który odbędzie się 3 grudnia o godz. 19:00 w Filharmonii Śląskiej. Okazja jest szczególna, bowiem tego wieczoru odbędzie się premiera najnowszych publikacji nutowych oraz dwóch albumów płytowych z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza.
Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.
Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.
Teatr Wielki w Poznaniu zaprasza 22 listopada na prapremierę opery Ślub z muzyką skomponowaną przez Zygmunta Krauze. Spektakl uświetniający 120-lecie urodzin oraz 55. rocznicę śmierci Witolda Gombrowicza, tuż po premierze zostanie zaprezentowany także w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.
Elīna Garanča 15 listopada podczas otwarcia festiwalu Eufonie wystąpi w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Wydarzenie wpisuje się w festiwalowy nurt Wielkich Dzieł, który obejmuje wykonanie ważnych dla polskiej muzyki współczesnej kompozycji Krzysztofa Pendereckiego, Karola Szymanowskiego, Pawła Mykietyna oraz Pawła Szymańskiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Dwa ostatnie koncerty mają szczególnych charakter – jubileuszowy.
Listopadowa INTERAKCJA, piąta w tegorocznym cyklu Spółdzielni Muzycznej Contemporary Ensemble, zabrzmi dziełami twórców uznanych, mających bezsprzecznie swoje miejsce w historii muzyki. Zaproponujemy doświadczenie kameralistycznej claritas Pendereckiego, refleksyjnej brzmieniowej kruchości muzyki Andre oraz polskiej awangardy lat 50., reprezentowanej przez dzieło Góreckiego.
Czteropłytowe wydanie albumu z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza w sprzedaży już od 8 listopada. Wydawcą płyty jest wytwórnia płytowa ANAKLASIS. Premiera albumu odbędzie się 3 grudnia podczas Koncertu specjalnego Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach XII Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego w Filharmonii Śląskiej w Katowicach.