PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

« Sierpień 2020 »


Prawykonanie utworu „Copernicus – Our Planet” Zygmunta Krauzego podczas XII Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY
Prawykonanie utworu „Copernicus – Our Planet” Zygmunta Krauzego podczas XII Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY
2020-08-26

Polscy kompozytorzy coraz częściej tworzą dzieła, w których ideowy aspekt stoi na równi z warstwą brzmieniową. Zygmuntowi Krauzemu, jednemu z najważniejszych rodzimych kompozytorów o międzynarodowej renomie nieobce jest łączenie muzyki z przesłaniem społecznym. Wyraz temu dał choćby w operze familijnej Yemaya – Królowa Mórz, premierowo wystawionej zeszłej jesieni w Operze Wrocławskiej, w której opowiedziana muzycznie historia stała się pretekstem do szerszej dyskusji na temat ekologii i działań na rzecz środowiska. Kompozytor powraca do tego ważnego tematu w swoim najnowszym utworze Copernicus – Our Planet, który premierowo zabrzmi 2 września o godz. 18:00 w Filharmonii im. H. Wieniawskiego w Lublinie, inaugurując XII Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY. Polskie Wydawnictwo Muzyczne, wydawca utworów Zygmunta Krauzego, jest partnerem Festiwalu. 
 

Koncertowe wykonanie opery „ahat-ilī – siostra bogów” Aleksandra Nowaka połączone z premierą serii IMAGES od ANAKLASIS
Koncertowe wykonanie opery „ahat-ilī – siostra bogów” Aleksandra Nowaka połączone z premierą serii IMAGES od ANAKLASIS
2020-08-24

Opera ahat-ilī – siostra bogów jednego z najbardziej rozchwytywanych polskich kompozytorów współczesnych Aleksandra Nowaka do libretta noblistki Olgi Tokarczuk zabrzmi w wersji koncertowej 31 sierpnia w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Tego samego dnia do sprzedaży trafi blu-ray z rejestracją opery, inaugurując serię IMAGES, będącą częścią ANAKLASIS – wytwórni płytowej działającej pod auspicjami Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. 
 

Kameralistyka wkracza na salony. PWM partnerem IV Krakowskiego Salonu Muzycznego
Kameralistyka wkracza na salony. PWM partnerem IV Krakowskiego Salonu Muzycznego
2020-08-24

Polskie Wydawnictwo Muzyczne zostało partnerem unikatowego festiwalu przywracającego pamięć o tradycji salonów muzycznych jako popularnego elementu życia kulturalnego XIX-wiecznego Krakowa. Organizowany przez Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów IV Krakowski Salon Muzyczny rusza już 10 września.

Polskie Wydawnictwo Muzyczne na Imieninach Jana Kochanowskiego
Polskie Wydawnictwo Muzyczne na Imieninach Jana Kochanowskiego
2020-08-21

29 sierpnia w warszawskim Ogrodzie Krasińskich odbędzie się kolejna edycja Imienin Jana Kochanowskiego − pikniku literackiego, którego w tym roku głównym bohaterem będzie Leopold Tyrmand. Już po raz 9. zapraszamy na stoisko Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Prawykonania utworów Elżbiety Sikory i Pawła Mykietyna  w rocznicę Porozumień Sierpniowych
Prawykonania utworów Elżbiety Sikory i Pawła Mykietyna w rocznicę Porozumień Sierpniowych
2020-08-20

W tym roku mija 40 lat od podpisania porozumienia w Gdańsku i powstania „Solidarności”. Tę okazję upamiętnią prawykonania dwóch utworów carillonowych autorstwa najbardziej rozchwytywanych polskich kompozytorów współczesnych. 30 sierpnia, w przeddzień rocznicy, na gdańskich carillonach w Ratuszu Głównego Miasta i kościele św. Katarzyny zabrzmi STOP Pawła Mykietyna i Running North Elżbiety Sikory. To kolejne po Trzech wezwaniach Aleksandra Nowaka utwory na ten niepospolity instrument wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.
 

„Hrabina” Stanisława Moniuszki w interpretacji Fabio Biondiego
„Hrabina” Stanisława Moniuszki w interpretacji Fabio Biondiego
2020-08-18

19 sierpnia zostanie wykonana w ramach tegorocznego festiwalu Chopin i jego Europa Hrabina Stanisława Moniuszki. Koncertową wersję dzieła zaprezentuje Fabio Biondi z zespołem Europa Galante i Chórem Opery i Filharmonii Podlaskiej. Partie solowe wykonają: Karen Gardeazabal (Hrabina, sopran), Natalia Rubiś (Bronia, sopran), Rafał Bartmiński (Kazimierz, tenor), Mariusz Godlewski (Podczaszyc, baryton), Jan Martiník (Chorąży, bas), Nicola Proksch (Panna Ewa, sopran), Krystian Adam (Dzidzi, tenor).

Karol z Atmy. Muzyka jednoczy. W kręgu pieśni polskiej.
Karol z Atmy. Muzyka jednoczy. W kręgu pieśni polskiej.
2020-08-18

W ramach cyklu koncertów „Karol z Atmy. Muzyka jednoczy” we czwartek, 20 sierpnia odbędzie się w Zakopanem koncert pieśni kompozytorów polskich w wykonaniu Joanny Freszel (S) i Bartłomieja Kominka (pf).

Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury w związku z realizacją projektu „Digitalizacja zasobów będących w posiadaniu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego” zatrudni: Specjalistę ds. zamówień publicznych
Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury w związku z realizacją projektu „Digitalizacja zasobów będących w posiadaniu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego” zatrudni: Specjalistę ds. zamówień publicznych
2020-08-11

Miejsce pracy: siedziba Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, al. Krasińskiego 11a, Kraków
Forma zatrudnienia: umowa o pracę
Wymiar czasu pracy: pełny etat (część etatu w ramach realizacji projektu UE)

  • Strona:
  • 1
  • 2

Najczęściej czytane:

6 utworów polskiej muzyki najnowszej, które warto poznać w maju

Piąty miesiąc roku zwiastuje nadejście wiosennego sezonu festiwalowego. W Krakowie, Warszawie i we Wrocławiu zabrzmią kompozycje Joanny Wnuk-Nazarowej, Pawła Malinowskiego, Wojciecha Widłaka, Macieja Zielińskiego, Pawła Hendricha i Agaty Zubel. Najnowszej muzyce polskiej będziemy przysłuchiwać się podczas koncertów specjalnych, na festiwalowych estradach, a także na zakończenie sezonu artystycznego.

Spóźnione arcydzieło Józefa Elsnera – Historia pewnego utworu

Blisko 400 muzyków i chórzystów, boska interwencja i absolutny triumf kompozytora – prawykonanie oratorium pasyjnego Męka Pana naszego Jezusa Chrystusa w 1838 r. wprost zelektryzowało muzyczną Warszawę. Dzieło to uznaje się za najwybitniejsze osiągnięcie polskiej muzyki religijnej XIX wieku. Dlaczego jednak do premierowego wykonania doszło dopiero w czerwcu, nie zaś – jak zamierzał twórca – w czasie Wielkiego Tygodnia? W kolejnej odsłonie cyklu Historia pewnego utworu przyjrzymy się niedotrzymanym obietnicom i przetrzymanym nutom.

Krzysztof Wołek stypendystą Guggenheim Fellowship

 

Fundacja Pamięci Johna Simona Guggenheima (The John Simon Guggenheim Memorial Foundation) ogłosiła tegorocznych stypendystów Guggenheima – 198 wybitnych osób ze świata nauki i sztuki współczesnej, reprezentujących 53 dyscypliny, wybranych w rygorystycznym procesie aplikacji spośród prawie 3500 kandydatów. Wśród stypendystów, którzy otrzymali grant na realizację swojej działalności, jest Krzysztof Wołek – kompozytor związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.

Prawykonanie „Écoute” Zygmunta Krauzego na Festiwalu NEO’S w Théâtre de l’Ile Saint-Louis Paul Rey w Paryżu

Écoute na sopran i kwartet smyczkowy jest nową wersją kompozycji Słuchaj na sopran, klarnet, skrzypce, perkusję i fortepian, której prawykonanie odbyło się w grudniu ubiegłego roku w podczas bydgoskiego Festiwalu Art Mintaka. 22 kwietnia dzieło zostanie wykonane po raz pierwszy podczas paryskiego festiwalu, prezentującego najnowszą muzykę europejską.

KOMPOZYTORKA MIESIĄCA: JAGODA SZMYTKA i jej #BiurkoKompozytorki

Jagoda Szmytka jest kompozytorką, artystką i badaczką artystyczną. Muzykę łączy ze sztukami pięknymi i głęboką refleksją z zakresu takich dziedzin humanistyki, jak filozofia, estetyka czy historia sztuki. W katalogu jej twórczości znajdziemy m.in. dzieła solowe, utwory pisane na amplifikowane zespoły kameralne, instalacje performatywne, a także kompozycje wpisujące się w konwencję teatru muzycznego. W kwietniu, jako nasza Kompozytorka Miesiąca, odkrywa przed nami tajemnice procesu twórczego i zaprasza w gościnne progi swojej pracowni kompozytorskiej.

Najpiękniejsze Książki 2024 – trzy nominacje dla PWM

Aż trzy publikacje książkowe wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w minionym roku zostały nominowane w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2024. Jury doceniło pozycje: Muzyka Polska po Szymanowskim Adriana Thomasa, Estetyka muzyki Rogera Scrutona oraz Karnawał zwierząt Piotra Kamińskiego.

Kompozytor oświecony. Poznaj Jeana-Philippe’a Rameau

Jean-Philippe Rameau (1683-1764) wzbudzał wiele emocji. Wywarł nieoceniony wpływ na bieg historii i teorii muzyki, a jego spojrzenie na zasady rządzące kompozycją było – jak na XVIII wiek – innowacyjne. Postać francuskiego muzyka o wszechstronnych zainteresowaniach i oświeceniowym umyśle przybliża Christophe Rousset w najnowszej Małej Monografii wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Premiera książki już dziś. 

Taniec motyla, kwiaty pomarańczy i festiwal pianistycznych duetów. Kwietniowe prawykonania dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Natura, budząca się znów do życia feerią barw i zapachów, przynosi nam także nowe, wiosenne bogactwo dźwięków i muzycznych inspiracji. Kwiecień witamy prawykonaniami dwóch dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: Karatachi no Hana Marcela Chyrzyńskiego we Wrocławiu i SurVanTutti Hanny Kulenty w Krakowie.

Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski „ŻEROMSKI 2025”. Termin nadsyłania partytur: 20 listopada 2025 roku

Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga w Kielcach ogłasza konkurs kompozytorski na utwór symfoniczny inspirowany nowelą Stefana Żeromskiego „Puszcza jodłowa”, a w szczególności jednym z zawartych w niej wątków: historycznym, przyrodniczym lub magicznym. Konkurs wpisuje się w Rok Stefana Żeromskiego – 20 listopada 2025 minie bowiem setna rocznica śmierci pisarza.

Fryderyki 2025 rozdane. Trzy statuetki dla ANAKLASIS

Podczas Gali Muzyki Klasycznej, która odbyła się w 30 marca w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, poznaliśmy laureatów Fryderyków – najważniejszych polskich nagród fonograficznych, przyznanych w dwunastu kategoriach. ANAKLASIS, marka prężnie działającą pod auspicjami Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, została uhonorowana aż trzema statuetkami.