Archiwum aktualności
« Grudzień 2023
2 stycznia 2024 jest dniem wolnym w PWM
2023-12-29
Informujemy, że drugi dzień Nowego Roku jest dniem wolnym dla pracowników PWM. Zapraszamy do kontaktu z nami od 3 stycznia 2024. Życzymy szczęśliwego Nowego Roku.
Instrument miesiąca: skrzypcowe rekomendacje Agaty Szymczewskiej
2023-12-27
W ramach akcji „Instrument miesiąca” poprosiliśmy Agatę Szymczewską – zwyciężczynię XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (2006) oraz laureatkę Paszportu Polityki, czterech Fryderyków oraz nagrody London Music Masters o wskazanie publikacji przeznaczonych na skrzypce, po które warto sięgnąć. Artystka wskazała m.in. czyj koncert skrzypcowy uważa za jeden z najpiękniejszych, którą publikację warto mieć w swojej domowej biblioteczce oraz z którymi nutami nigdy się nie rozstaje.
2023 rok w Polskim Wydawnictwie Muzycznym
2023-12-18
Nuty i materiały wykonawcze, książki, płyty czy zasoby cyfrowe, ale także wydarzenia koncertowe, edukacyjne i międzynarodowe projekty upowszechniające muzykę polską. W mijającym roku Polskie Wydawnictwo Muzyczne prężnie rozwijało swoją wielotorową działalność, jednocześnie będąc w centrum najważniejszych wydarzeń świata kultury i podejmując współpracę z partnerami najwyższej klasy. Poniżej przedstawiamy przekrój najważniejszych przedsięwzięć Oficyny zrealizowanych w 2023 roku.
Instrument miesiąca: skrzypcowe rekomendacje Janusza Wawrowskiego
2023-12-17
O rekomendacje publikacji przeznaczonych na skrzypce, które znajdują się w katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego poprosiliśmy wybitnego wirtuoza tego instrumentu – Janusza Wawrowskiego. Artysta, uważany za jednego z najwybitniejszych i najbardziej doświadczonych skrzypków swojego pokolenia. Z jego inicjatywy powstała szczególna rekonstrukcja Koncertu skrzypcowego Ludomira Różyckiego – utworu, który zaginął w zrujnowanej Powstaniem Warszawie w 1944 roku.
Bukała, Cichor, Frankowski, Gowik – pedagodzy z misją, czyli podsumowanie wydarzeń w ramach cyklu miniDEM
2023-12-15
Zakończyliśmy cykl tegorocznych spotkań z cyklu #miniDEM. Bezpłatne warsztaty odbyły się w 4 polskich miastach, a uczniowie, nauczyciele i rodzice mieli okazję poszerzyć wiedzę na temat procesu nauki gry na wybranych instrumentach. Wśród prowadzących znaleźli się Radosław Bukała, Sławomir Cichor, Grzegorz Frankowski i Krystyna Gowik.
Jubileusz 20 lat Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena
2023-12-13
W poniedziałek 11 grudnia w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego na Wawelu odbyła się uroczysta gala z okazji 20-lecia Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena. W trakcie uroczystości nie zabrakło wyróżnień dla wieloletnich partnerów instytucji – w tym dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
REGULAMIN KONKURSU „Zdobądź najnowszą książkę serii Małe Monografie”
2023-12-11
Karłowicz i Górecki – tych dwóch kompozytorów połączyła miłość do tego samego regionu, która objawiała się na dwa odmienne sposoby. W Międzynarodowy Dzień Terenów Górskich chcemy zapytać: Co Was inspiruje w górach? Odpowiedz na pytanie i zdobądź jedną z dwóch najnowszych publikacji serii "Małe Monografie".
9. Dni Muzyki: Krzysztof Meyer z okazji 80. urodzin kompozytora
2023-12-05
Dni Muzyki to wydarzenie artystyczno-naukowe, które dedykowane jest zawsze określonemu twórcy, prezentowanemu na tle epoki. W 2023 roku tematem przewodnim koncertów w dniach 7-9 grudnia w Auli „Florianka” krakowskiej Akademii Muzycznej będzie twórczość Krzysztofa Meyera.
Premiera najnowszej Małej Monografii o Henryku Mikołaju Góreckim już 6 grudnia
2023-12-04
Polskie Wydawnictwo Muzyczne z nieukrywanym entuzjazmem zapowiada swoją najnowszą publikację z serii Małe Monografie – Górecki, autorstwa uznanej muzykolożki, Beaty Bolesławskiej-Lewandowskiej. Ta książka to nie tylko podróż przez życie jednego z najważniejszych twórców polskiej muzyki, lecz także opowieść o jego inspiracjach, momentach przełomowych i emocjach, które tkwiły w sercu Henryka Mikołaja Góreckiego.
Instrument miesiąca: skrzypcowe rekomendacje Pawła Wójtowicza
2023-12-04
Rekomendacje publikacji na skrzypce Pawła Wójtowicza, które Artysta wybrał z ponad czterystu wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, dotyczą tych materiałów nutowych, z którymi łączy go zarówno działalność muzyka, jak i nauczyciela. Skrzypek przypomina o twórczości naszych rodzimych kompozytorów, która jego zdaniem jest kwintesencją narodowego stylu i polskiej tradycji wiolinistycznej.
Najczęściej czytane:
Blisko 400 muzyków i chórzystów, boska interwencja i absolutny triumf kompozytora – prawykonanie oratorium pasyjnego Męka Pana naszego Jezusa Chrystusa w 1838 r. wprost zelektryzowało muzyczną Warszawę. Dzieło to uznaje się za najwybitniejsze osiągnięcie polskiej muzyki religijnej XIX wieku. Dlaczego jednak do premierowego wykonania doszło dopiero w czerwcu, nie zaś – jak zamierzał twórca – w czasie Wielkiego Tygodnia? W kolejnej odsłonie cyklu Historia pewnego utworu przyjrzymy się niedotrzymanym obietnicom i przetrzymanym nutom.
Fundacja Pamięci Johna Simona Guggenheima (The John Simon Guggenheim Memorial Foundation) ogłosiła tegorocznych stypendystów Guggenheima – 198 wybitnych osób ze świata nauki i sztuki współczesnej, reprezentujących 53 dyscypliny, wybranych w rygorystycznym procesie aplikacji spośród prawie 3500 kandydatów. Wśród stypendystów, którzy otrzymali grant na realizację swojej działalności, jest Krzysztof Wołek – kompozytor związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.
Écoute na sopran i kwartet smyczkowy jest nową wersją kompozycji Słuchaj na sopran, klarnet, skrzypce, perkusję i fortepian, której prawykonanie odbyło się w grudniu ubiegłego roku w podczas bydgoskiego Festiwalu Art Mintaka. 22 kwietnia dzieło zostanie wykonane po raz pierwszy podczas paryskiego festiwalu, prezentującego najnowszą muzykę europejską.
Jagoda Szmytka jest kompozytorką, artystką i badaczką artystyczną. Muzykę łączy ze sztukami pięknymi i głęboką refleksją z zakresu takich dziedzin humanistyki, jak filozofia, estetyka czy historia sztuki. W katalogu jej twórczości znajdziemy m.in. dzieła solowe, utwory pisane na amplifikowane zespoły kameralne, instalacje performatywne, a także kompozycje wpisujące się w konwencję teatru muzycznego. W kwietniu, jako nasza Kompozytorka Miesiąca, odkrywa przed nami tajemnice procesu twórczego i zaprasza w gościnne progi swojej pracowni kompozytorskiej.
Aż trzy publikacje książkowe wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w minionym roku zostały nominowane w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2024. Jury doceniło pozycje: Muzyka Polska po Szymanowskim Adriana Thomasa, Estetyka muzyki Rogera Scrutona oraz Karnawał zwierząt Piotra Kamińskiego.
Jean-Philippe Rameau (1683-1764) wzbudzał wiele emocji. Wywarł nieoceniony wpływ na bieg historii i teorii muzyki, a jego spojrzenie na zasady rządzące kompozycją było – jak na XVIII wiek – innowacyjne. Postać francuskiego muzyka o wszechstronnych zainteresowaniach i oświeceniowym umyśle przybliża Christophe Rousset w najnowszej Małej Monografii wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Premiera książki już dziś.
Natura, budząca się znów do życia feerią barw i zapachów, przynosi nam także nowe, wiosenne bogactwo dźwięków i muzycznych inspiracji. Kwiecień witamy prawykonaniami dwóch dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: Karatachi no Hana Marcela Chyrzyńskiego we Wrocławiu i SurVanTutti Hanny Kulenty w Krakowie.
Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga w Kielcach ogłasza konkurs kompozytorski na utwór symfoniczny inspirowany nowelą Stefana Żeromskiego „Puszcza jodłowa”, a w szczególności jednym z zawartych w niej wątków: historycznym, przyrodniczym lub magicznym. Konkurs wpisuje się w Rok Stefana Żeromskiego – 20 listopada 2025 minie bowiem setna rocznica śmierci pisarza.
Podczas Gali Muzyki Klasycznej, która odbyła się w 30 marca w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, poznaliśmy laureatów Fryderyków – najważniejszych polskich nagród fonograficznych, przyznanych w dwunastu kategoriach. ANAKLASIS, marka prężnie działającą pod auspicjami Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, została uhonorowana aż trzema statuetkami.
Józef Koffler uznawany dziś za „pierwszego polskiego dodekafonistę” będzie bohaterem spotkania organizowanego przez Związek Kompozytorów Polskich, które zwieńczy prawykonanie odnalezionego po dziewięćdziesięciu latach od powstania Kwartetu smyczkowego op. 20.