Archiwum aktualności
« Sierpień 2023 »
Bilety na AUKSODRONE 2023 już w sprzedaży!
2023-08-31
Przed nami kolejna edycja festiwalu AUKSODRONE. Od 6 do 8 października tyska Mediateka będzie przepełniona muzyką w wykonaniu AUKSO pod batutą Marka Mosia oraz znakomitych muzyków znanych ze sceny klasycznej i jazzowej. Nie zabraknie premier, improwizacji i świętowania jubileuszy. 3 września jesienny festiwal zapowie wykonanie Albumu rodzinnego – opery dla dzieci Jerzego Kornowicza z librettem Michała Rusinka. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest współorganizatorem festiwalu.
Krzysztof Meyer i Marta Ptaszyńska: prawykonania utworów na carillon
2023-08-28
Rokrocznie od 2019 roku w Gdańsku można posłuchać prawykonań utworów z katalogu PWM na carillon. Tradycja nie ustaje – 9 września na dwóch zabytkowych instrumentach: w Ratuszu Głównego Miasta i w wieży kościoła św. Katarzyny po raz pierwszy zostaną wykonane kompozycje Krzysztofa Meyera i Marty Ptaszyńskiej. Utwory premierowo zagra znakomita gdańska carillonistka Monika Kaźmierczak.
Okno na świat sztuki. Drugi tom „Pism” Romana Palestra już w sprzedaży!
2023-08-25
Wnikliwe spojrzenie, unikalna perspektywa, lekkie pióro. Książka, do której można nieustannie powracać, wciąż odkrywając nowe fasety. Innymi słowy – lektura wyśmienita! Na półki księgarni trafił właśnie drugi tom „Pism” Romana Palestra.
Instrument Miesiąca: carillonowe rekomendacje Moniki Kaźmierczak
2023-08-24
Carillon nie jest w Polsce najpopularniejszym instrumentem. Obecnie w naszym kraju jedyne czynne carillony koncertowe znajdują się w Gdańsku. Gra na nich Monika Kaźmierczak, absolwentka gdańskiej Akademii Muzycznej oraz Niderlandzkiej Szkoły Carillonowej w Amersfoort, piastująca funkcję miejskiej carillonistki Gdańska. To właśnie ona dokonała prawykonań wszystkich utworów na ten instrument wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Zdradziła nam, nad którymi spędziła najwięcej czasu i przygotowanie których było największym wyzwaniem. Przeczytajcie rekomendacje Moniki Kaźmierczak, która na pytanie o wybór publikacji odpowiada: „Chciałabym zarekomendować wszystkie carillonowe wydawnictwa PWM :)”!
2023-08-21
Z ogromnym smutkiem zawiadamiamy o odejściu Józefa Kańskiego. Krytyk muzyczny, muzykolog, pisarz i pianista zmarł 19 sierpnia w wieku 94 lat. Był autorem wielokrotnie wznawianego „Przewodnika operowego” wydawanego nakładem PWM oraz wieloletnim redaktorem Ruchu Muzycznego.
Prawykonanie nowego utworu Zygmunta Krauze w ramach Ostrava Days
2023-08-21
Zygmunt Krauze jest twórcą, który od lat odważnie eksperymentuje z dźwiękiem – zarówno analogowym, jak i elektronicznym, zestawiając je oba ze sobą. Takie połączenie zastosował między innymi w obu utworach pod wspólnym tytułem Rivière Souterraine. Już niebawem dołączy do nich trzeci – prawykonanie Rivière Souterraine 3 na fortepian solo, dźwięk elektroniczny i orkiestrę kameralną odbędzie się 28 sierpnia w ramach Ostrava Days.
Różyckiego jazzowe przypadki. Płyta INSPIRED BY LUDOMIR RÓŻYCKI od ANAKLASIS w sprzedaży od 28 sierpnia
2023-08-16
Choć Ludomir Różycki odnosił za życia spektakularne sukcesy kompozytorskie, to współcześnie jego muzyka rzadko pojawia się w programach koncertowych. Wyjątkowa sztuka jednak nigdy nie da o sobie zapomnieć. Muzyka Różyckiego zafascynowała znakomitego pianistę jazzowego, Kubę Stankiewicza, który przeniósł ją na jazzowy grunt. Efekty tej pracy zostały zarejestrowane i wydane na najnowszy krążku od ANAKLASIS. Płyta INSPIRED BY LUDOMIR RÓŻYCKI trafi do sprzedaży 28 sierpnia.
Przed nami część koncertowa projektu PLAYGROUND: call for collaborations
2023-08-14
W marcu Spółdzielnia Muzyczna zaprosiła młodych kompozytorów i kompozytorki do autorskiego projektu PLAYGROUND: call for collaborations. Jury wybrało osobowości, które wzięły udział w kilkumiesięcznych warsztatach, których efektem będzie powstanie nowych utworów. Kompozycje zabrzmią już we wrześniu w ramach festiwali Sacrum Profanum i „Warszawska Jesień”. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem projektu.
Żegnamy Zygmunta M. Szweykowskiego
2023-08-04
3 sierpnia 2023 roku w wieku 94 lat zmarł prof. dr hab. Zygmunt Marian Szweykowski – wybitna postać polskiej muzykologii, badacz muzyki dawnej, pedagog, a także redaktor i współpracownik Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, autor ponad 100 haseł Encyklopedii Muzycznej PWM.
Muzyka na Festiwalu Stolica Języka Polskiego
2023-08-03
W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi… Wieniawskiego! W ślad za powodzeniem zeszłorocznych wydarzeń, Polskie Wydawnictwo Muzyczne już po raz drugi zaprosiło festiwalową publiczność na wyjątkowe spotkania z muzyką. Pragnąc zwrócić uwagę na postać Henryka Wieniawskiego, zaproponowaliśmy dwa wydarzenia skupione wokół wybitnego polskiego skrzypka i kompozytora, którego związki z Lubelszczyzną są niezaprzeczalne.
Najczęściej czytane:
Blisko 400 muzyków i chórzystów, boska interwencja i absolutny triumf kompozytora – prawykonanie oratorium pasyjnego Męka Pana naszego Jezusa Chrystusa w 1838 r. wprost zelektryzowało muzyczną Warszawę. Dzieło to uznaje się za najwybitniejsze osiągnięcie polskiej muzyki religijnej XIX wieku. Dlaczego jednak do premierowego wykonania doszło dopiero w czerwcu, nie zaś – jak zamierzał twórca – w czasie Wielkiego Tygodnia? W kolejnej odsłonie cyklu Historia pewnego utworu przyjrzymy się niedotrzymanym obietnicom i przetrzymanym nutom.
Fundacja Pamięci Johna Simona Guggenheima (The John Simon Guggenheim Memorial Foundation) ogłosiła tegorocznych stypendystów Guggenheima – 198 wybitnych osób ze świata nauki i sztuki współczesnej, reprezentujących 53 dyscypliny, wybranych w rygorystycznym procesie aplikacji spośród prawie 3500 kandydatów. Wśród stypendystów, którzy otrzymali grant na realizację swojej działalności, jest Krzysztof Wołek – kompozytor związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.
Écoute na sopran i kwartet smyczkowy jest nową wersją kompozycji Słuchaj na sopran, klarnet, skrzypce, perkusję i fortepian, której prawykonanie odbyło się w grudniu ubiegłego roku w podczas bydgoskiego Festiwalu Art Mintaka. 22 kwietnia dzieło zostanie wykonane po raz pierwszy podczas paryskiego festiwalu, prezentującego najnowszą muzykę europejską.
Jagoda Szmytka jest kompozytorką, artystką i badaczką artystyczną. Muzykę łączy ze sztukami pięknymi i głęboką refleksją z zakresu takich dziedzin humanistyki, jak filozofia, estetyka czy historia sztuki. W katalogu jej twórczości znajdziemy m.in. dzieła solowe, utwory pisane na amplifikowane zespoły kameralne, instalacje performatywne, a także kompozycje wpisujące się w konwencję teatru muzycznego. W kwietniu, jako nasza Kompozytorka Miesiąca, odkrywa przed nami tajemnice procesu twórczego i zaprasza w gościnne progi swojej pracowni kompozytorskiej.
Aż trzy publikacje książkowe wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w minionym roku zostały nominowane w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2024. Jury doceniło pozycje: Muzyka Polska po Szymanowskim Adriana Thomasa, Estetyka muzyki Rogera Scrutona oraz Karnawał zwierząt Piotra Kamińskiego.
Jean-Philippe Rameau (1683-1764) wzbudzał wiele emocji. Wywarł nieoceniony wpływ na bieg historii i teorii muzyki, a jego spojrzenie na zasady rządzące kompozycją było – jak na XVIII wiek – innowacyjne. Postać francuskiego muzyka o wszechstronnych zainteresowaniach i oświeceniowym umyśle przybliża Christophe Rousset w najnowszej Małej Monografii wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Premiera książki już dziś.
Natura, budząca się znów do życia feerią barw i zapachów, przynosi nam także nowe, wiosenne bogactwo dźwięków i muzycznych inspiracji. Kwiecień witamy prawykonaniami dwóch dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: Karatachi no Hana Marcela Chyrzyńskiego we Wrocławiu i SurVanTutti Hanny Kulenty w Krakowie.
Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga w Kielcach ogłasza konkurs kompozytorski na utwór symfoniczny inspirowany nowelą Stefana Żeromskiego „Puszcza jodłowa”, a w szczególności jednym z zawartych w niej wątków: historycznym, przyrodniczym lub magicznym. Konkurs wpisuje się w Rok Stefana Żeromskiego – 20 listopada 2025 minie bowiem setna rocznica śmierci pisarza.
Podczas Gali Muzyki Klasycznej, która odbyła się w 30 marca w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, poznaliśmy laureatów Fryderyków – najważniejszych polskich nagród fonograficznych, przyznanych w dwunastu kategoriach. ANAKLASIS, marka prężnie działającą pod auspicjami Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, została uhonorowana aż trzema statuetkami.
Józef Koffler uznawany dziś za „pierwszego polskiego dodekafonistę” będzie bohaterem spotkania organizowanego przez Związek Kompozytorów Polskich, które zwieńczy prawykonanie odnalezionego po dziewięćdziesięciu latach od powstania Kwartetu smyczkowego op. 20.