PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

PWM i Miasto Kraków zamykają Rok Moniuszki!

2019-10-29

Rok Moniuszki dobiega końca i choć oficjalne krakowskie zamknięcie jubileuszowego roku 200. urodzin „ojca polskiej opery narodowej”, czyli koncert „Moniuszko dla wszystkich”, odbędzie się już dzisiaj (wtorek, 29 października) W ICE Kraków, to nie koniec aktywności, jakie przygotowaliśmy na zwieńczenie tych niezwykłych 12 miesięcy.


Już dziś, w trakcie koncertu, uczestnicy wydarzenia będą świadkami premiery pierwszego z 12-u przygotowanych przez PWM i zaplanowanych do końca roku odcinków animowanych filmów edukacyjnych „Stanisław Moniuszko dla dzieci”!

Cykl animacji o Stanisławie Moniuszce przeznaczony jest dla dzieci w wieku 7–10 lat. Cała seria ma za zadanie w przystępny i ciekawy sposób przybliżyć najmłodszym historię życia i twórczości kompozytora. W tym celu cykl został podzielony na 3 części. W dwóch pierwszych odcinkach najmłodsi poznają rodzinę małego Stasia, a także dowiedzą się o latach jego nauki, początkach kariery kompozytorskiej i założeniu własnej rodziny. W kolejnych trzech odcinkach dzieci zapoznają się z W kolejnych trzech odcinkach dzieci zapoznają się z geografią świata, w którym żył „ojciec polskiej opery”, a także dowiedzą się o podróżach kompozytora i miejscach w Polsce i za granicą szczególnie związanych z jego twórczością. Pozostałych siedem odcinków skoncentruje się na największych muzycznych osiągnięciach Stanisława Moniuszki, zapozna najmłodszych z najważniejszymi tytułami dzieł scenicznych, pieśni wokalnych i utworów instrumentalnych jego autorstwa.Cykl bajek Moniuszkowskich został przygotowany przez Annę Tarkowską, która pracuje jako grafik, twórca animacji i ilustrator, w nawiązaniu do ilustracji Marty Ruszkowskiej stworzonych do książeczki Tatulczyk Moniuszko Katarzyny Huzar-Czub. Za koncepcję serii odpowiada Paulina Richter. W nagraniach, jako lektor, gościnnie wziął udział aktor Andrzej Mastalerz. Partnerem projektu jest Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów.Przedsięwzięcie zrealizowane zostało w ramach obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki oraz zostało dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wszystkie odcinki animowanych filmów edukacyjnych „Stanisław Moniuszko dla dzieci” będą publikowane na kanale YouTube PWM od 29 października w każdy wtorek aż do stycznia 2020 roku.

Poza koncertem „Moniuszko dla wszystkich!” organizowanym przez PWM we współpracy z Miastem Kraków i Krakowskim Biurem Festiwalowym, w roku Moniuszkowskim zaprosiliśmy wybitnych śpiewaków i pianistów do  nagrania cyklu pieśni i tutoriali z serii Śpiewnik – nie tylko – domowy, przeprowadziliśmy serię warsztatów dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną i cały czas jeszcze prowadzimy w Saloniku Moniuszkowskim w warszawskim Teatrze Wielkim – Operze Narodowej warsztaty z serii „Tatulczyk Moniuszko”. Do końca roku zaplanowanych jest jeszcze kilka spotkań z najmłodszymi, w trakcie których mają oni okazję do wspólnego muzykowania i zabawy, ale przede wszystkim do poznawania świata dźwięków i postaci samego Stanisława Moniuszki.

Mimo więc, że oficjalne obchody roku Moniuszki dobiegają końca, my wcale oficjalnie z Moniuszką nie chcemy się żegnać! Zachęcamy do śledzenia naszych kanałów w mediach społecznościowych, bo gwarantujemy, że o „ojcu polskiej opery” do końca tego roku pojawi się jeszcze niejedna informacja!

Najczęściej czytane:

Witold Lutosławski styczniowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

Rok 2020 jest dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego wyjątkowy – oficyna obchodzi 75-lecie działalności. W tym jubileuszowym roku w ramach akcji KOMPOZYTOR MIESIĄCA będziemy przypominać twórców, których dorobek stał się podstawą działalności naszego Wydawnictwa.
 

Zmarł Edward Pałłasz

Z przykrością informujemy, że w wieku 83 lat zmarł Edward Pałłasz, wspaniały kompozytor, pedagog, twórca muzyki teatralnej i filmowej, wieloletni współpracownik i autor związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym. 
 

Komunikat

Podajemy godziny pracy księgarni firmowej PWM w okresie świątecznym i noworocznym.
 

Koncert w ramach „Portretów kompozytorów” poświęcony twórczości Marcela Chyrzyńskiego

Podczas organizowanego przez Związek Kompozytorów Polskich koncertu w ramach 29. edycji festiwalu „Portrety kompozytorów” twórczość Marcela Chyrzyńskiego przybliżył Hashtag Ensemble.
 

Anaklasis trafia do dystrybucji Universal Music Polska!

Universal Music Polska oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne z radością ogłaszają rozpoczęcie dystrybucji katalogu ANAKLASIS!

„Halka” w Wiedniu

Tomasz Konieczny, Piotr Beczała, Łukasz Borowicz i Mariusz Treliński – to polscy artyści stający za sukcesem Halki Stanisława Moniuszki na deskach Theater an der Wien. Premiera spektaklu odbyła się 15 grudnia i wzbudziła ogromne emocje publiczności (owacje na stojąco!) oraz bardzo pochlebne głosy krytyki. 
 

XVI Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego rozstrzygnięty

29 listopada odbyły się w Krakowie obrady jury XVI Konkursu Kompozytorskiego im. Tadeusza Ochlewskiego. Jury obradowało w składzie: prof. Kaja Danczowska, Agata Szymczewska, Paweł Mykietyn (przewodniczący) oraz dr Daniel Cichy. Przedmiotem tegorocznego Konkursu było skomponowanie utworu twórczo nawiązującego do barokowej tradycji muzycznej na skrzypce z towarzyszeniem od jednego do czterech dowolnych instrumentów.

FINA pokaże rejestrację opery Alka Nowaka „ahat-ilī – siostra bogów”

19 grudnia o godz. 19:00 Filmoteka Narodowa – Instytut Adiowizualny zaprasza na wyjątkowe wydarzenie – projekcję rejestracji opery ahat-ilī – siostra bogów. Autorką libretta jest nagrodzona w tym roku Literacką Nagrodą Nobla Olga Tokarczuk. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia.
 

Telewizyjna premiera rejestracji opery „ahat-ilī – siostra bogów” Alka Nowaka na antenie TVP Kultura

10 grudnia, w dniu wręczenia Nagrody Nobla Oldze Tokarczuk, na antenie TVP Kultura odbędzie się emisja zarejestrowanego przez PWM pokazu opery ahat-ilī – siostra bogów Alka Nowaka do libretta noblistki.