PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

« Luty 2016 »


Polska premiera filmu
Polska premiera filmu "W poszukiwaniu Chopina"
2016-02-29

Dokumentalista Phil Grabsky tropi tajemnice życia i twórczości polskiego kompozytora w kolejnym filmie z cyklu "In Search of...".
W poszukiwaniu Chopina to czwarty film Grabsky’ego o sławnych kompozytorach. Wcześniej na ekranach pojawiły się dokumenty o Mozarcie, Beethovenie oraz Haydnie. Dokumentalista spędził cztery lata w podróży, szukając odpowiedzi na pytania o życiu twórcy walców i mazurków, współtwórcy europejskiego romantyzmu, autora blisko 240 utworów fortepianowych.

Cykl koncertów „Muzyka pod Liberatorem”
Cykl koncertów „Muzyka pod Liberatorem”
2016-02-29

Twórczość kompozytorów związanych z Warszawą prezentowana będzie w tym roku podczas cyklu koncertów pt. „Muzyka pod Liberatorem”. Bohaterami kolejnych spotkań będą najwybitniejsi polscy twórcy muzyki współczesnej, których losy, często tragicznie, splatały się z historią stolicy.
 

Stoisko PWM na Sympozjum Metodycznym we Wrocławiu
Stoisko PWM na Sympozjum Metodycznym we Wrocławiu
2016-02-25

Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu oraz PWM zapraszają na kolejne Sympozjum Metodyczne poświęcone nauczaniu początkowemu gry na instrumentach dętych i strunowych w dniach 27–28 lutego 2016 r.

II Koncert fortepianowy Wojciecha Kilara w Filharmonii w Krakowie
II Koncert fortepianowy Wojciecha Kilara w Filharmonii w Krakowie
2016-02-25

26 i 27 lutego w Filharmonii Krakowskiej zabrzmi napisany w 2011 roku II Koncert fortepianowy Wojciecha Kilara.
Partię solową wykona Beata Bilińska, a Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej poprowadzi maltański dyrygent Brian Schembri.

„Not I” Agaty Zubel oraz „Mozaiki” Marty Ptaszyńskiej na festiwalu CONTEMPO w Chicago
„Not I” Agaty Zubel oraz „Mozaiki” Marty Ptaszyńskiej na festiwalu CONTEMPO w Chicago
2016-02-25

Podczas 51. odsłony festiwalu CONTEMPO odbywającego się corocznie w Chicago zostaną zaprezentowane koncerty z udziałem muzyki i wykonawców polskich. Na najbliższymo koncercie, który odbędzie się 29 lutego, zabrzmią utwory Agaty Zubel (Not I), Marty Ptaszyńskiej (Mozaiki) oraz Tadeusza Wieleckiego (Przędzie się nić).

Zmarł Grzegorz Tusiewicz
Zmarł Grzegorz Tusiewicz
2016-02-24

Z żalem informujemy, że zmarł Grzegorz Tusiewicz, krytyk jazzowy, tłumacz, dziennikarz, animator życia muzycznego w Krakowie, monografista kultowego krakowskiego klubu muzycznego "Helikon".

„Muzyka pod Liberatorem”: Koncert muzyki Stefana Kisielewskiego
„Muzyka pod Liberatorem”: Koncert muzyki Stefana Kisielewskiego
2016-02-18

23 lutego o godzinie 19:00 w Muzeum Powstania Warszawskiego zabrzmi muzyka fortepianowa Stefana Kisielewskiego w wykonaniu Magdaleny Lisak. Będzie to drugi koncert z cyklu „Muzyka pod Liberatorem”.
 

 „Muzyka pod Liberatorem”: konferencja prasowa
„Muzyka pod Liberatorem”: konferencja prasowa
2016-02-16

W czwartek, 18 lutego, o godzinie 13:00 w Bibliotece Muzeum Powstania Warszawskiego (ul. Grzybowska 79, Warszawa) odbędzie się konferencja prasowa związana z inauguracją cyklu koncertów muzyki poważnej pt. „Muzyka pod Liberatorem”.
 

Prawykonanie „Fanfary” Mikołaja Góreckiego
Prawykonanie „Fanfary” Mikołaja Góreckiego
2016-02-15

16 lutego w Łodzi odbędzie się premiera Fanfary Mikołaja Góreckiego. Utwór został zamówiony przez Filharmonię Łódzką na obchody 100-lecia jej działalności.

Ewa Fabiańska-Jelińska – najbliższy kalendarz koncertowy
Ewa Fabiańska-Jelińska – najbliższy kalendarz koncertowy
2016-02-08

Z przyjemnością informujemy, że 3 kwietnia odbędzie się koncert, podczas którego po raz pierwszy zostanie wykonany utwór Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej Dziadek przyjdzie do słów Marii Konopnickiej. Prawykonanie odbędzie się w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu z udziałem Chóru dziewczęcego SKOWRONKI pod dyrekcją Alicji Szelugi.

  • Strona:
  • 1
  • 2

Najczęściej czytane:

Światowe premiery: polska muzyka współczesna w grudniu!

Od symfonii, przez kameralistykę, po spektakl muzyczny – grudzień będzie miesiącem różnorodnych premier, za sprawą których polska muzyka współczesna wzbogaci się o cztery nowe kompozycje. Koncerty z najnowszymi dziełami Marcela Chyrzyńskiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Zygmunta Krauze i Katarzyny Głowickiej odbędą się w Katowicach, Bydgoszczy i Warszawie.

Jak zatrzymano dźwięki? O początkach polskiej fonografii

Dźwięk to zjawisko fascynujące. Kiedy wybrzmi, natychmiast ulatuje. Przez tysiące lat podejmowano próby jego uchwycenia, jednak dopiero wynaleziony przez Edisona w XIX wieku fonograf przyniósł upragniony sukces. Co wydarzyło się dalej? Jak wyglądały narodziny fonografii w Polsce? Co nagrywano i jaką aparaturą? Na te pytania (i wiele innych) odpowiada Katarzyna Janczewska-Sołomko w książce Zatrzymane dźwięki. Fonografia polska do 1918 roku. Publikacja już w sprzedaży.

 

21. Dzień Edukacji Muzycznej za nami

22 listopada spotkaliśmy się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. Gościnne progi szkoły przyjęły ponad 220 uczestników!

„Pieśni o Śląsku”. Koncert specjalny PWM w ramach XII Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego

Polskie Wydawnictwo Muzyczne, wytwórnia płytowa ANAKLASIS i Filharmonia Śląska zapraszają na koncert poświęcony twórczości Witolda Szalonka, który odbędzie się 3 grudnia o godz. 19:00 w Filharmonii Śląskiej. Okazja jest szczególna, bowiem tego wieczoru odbędzie się premiera najnowszych publikacji nutowych oraz dwóch albumów płytowych z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza.

Co kryje trzeci tom „Pism” Romana Palestra? Zwieńczenie publicystycznej trylogii

Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.

LAETA MUNDUS: Polifonia epok i osobowości na nowym krążku ANAKLASIS

Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.

Krauze spotyka Gombrowicza – absurd życia wyśpiewany

Teatr Wielki w Poznaniu zaprasza 22 listopada na prapremierę opery Ślub z muzyką skomponowaną przez Zygmunta Krauze. Spektakl uświetniający 120-lecie urodzin oraz 55. rocznicę śmierci Witolda Gombrowicza, tuż po premierze zostanie zaprezentowany także w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.

WIELKIE DZIEŁA polskiej muzyki współczesnej na EUFONIACH

Elīna Garanča 15 listopada podczas otwarcia festiwalu Eufonie wystąpi w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Wydarzenie wpisuje się w festiwalowy nurt Wielkich Dzieł, który obejmuje wykonanie ważnych dla polskiej muzyki współczesnej kompozycji Krzysztofa Pendereckiego, Karola Szymanowskiego, Pawła Mykietyna oraz Pawła Szymańskiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Dwa ostatnie koncerty mają szczególnych charakter – jubileuszowy.

Spółdzielnia Muzyczna zaprasza do INTERAKCJI

Listopadowa INTERAKCJA, piąta w tegorocznym cyklu Spółdzielni Muzycznej Contemporary Ensemble, zabrzmi dziełami twórców uznanych, mających bezsprzecznie swoje miejsce w historii muzyki. Zaproponujemy doświadczenie kameralistycznej claritas Pendereckiego, refleksyjnej brzmieniowej kruchości muzyki Andre oraz polskiej awangardy lat 50., reprezentowanej przez dzieło Góreckiego.

Podwójny portret śląskiego mistrza. Witold Szalonek w poszukiwaniu muzycznej duszy głosu i instrumentu

Czteropłytowe wydanie albumu z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza w sprzedaży już od 8 listopada. Wydawcą płyty jest wytwórnia płytowa ANAKLASIS. Premiera albumu odbędzie się 3 grudnia podczas Koncertu specjalnego Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach XII Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego w Filharmonii Śląskiej w Katowicach.