Archiwum aktualności
« Wrzesień 2016 »
„Orfeusz i Eurydyka” Mikołaja Góreckiego – PRAWYKONANIE
2016-09-12
Z wielką radością informujemy, że 16 października odbędzie się światowa premiera „Orfeusza i Eurydyki” Mikołaja Góreckiego. Na wykonanie tego utworu czekaliśmy 13 lat! Odbędzie się ono w Studio Koncertowym PR im. Witolda Lutosławskiego podczas Tansman Festival 2016.
Paweł Łukaszewski – „Magnificat i Nunc dimittis”
2016-09-09
24. września w NFM we Wrocławiu Hartmut Rohde poprowadzi Hugo-Distler-Chor oraz Wrocławską Orkiestrę Kameralną Leopoldinum. Zespoły wykonają „Magnificat i Nunc dimittis” Pawła Łukaszewskiego. Partię saksofonów wykona Stefanie Unger.
VI Ogólnopolski Konkurs Młodych Dyrygentów rozstrzygnięty!
2016-09-08
Znamy zwycięzców VI Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego, organizowanego przez Operę i Filharmonię Podlaską.
Seminarium Edytorstwa Muzycznego – etap drugi
2016-09-06
W dniach 11-15 września w Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach odbędzie się drugi etap Seminarium Edytorstwa Muzycznego organizowanego przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina i Polskie Wydawnictwo Muzyczne.
59. „Warszawska Jesień”
2016-09-05
Organizowany przez Związek Kompozytorów Polskich Festiwal „Warszawska Jesień” to jedno z najbardziej prestiżowych polskich wydarzeń muzycznych o zasięgu międzynarodowym, poświęcone muzyce współczesnej. Tegoroczna, 59. edycja odbędzie się w dniach 16-24 września.
„Uwertura komediowa” Tadeusza Szeligowskiego w Poznaniu
2016-09-05
13 września przypada 120. rocznica urodzin Tadeusza Szeligowskiego. Niedługo później, 30 września zostanie wykonana „Uwertura komediowa” tego kompozytora. Orkiestrę Filharmonii Poznańskiej poprowadzi Tadeusz Strugała.
„Stabat Mater” Karola Szymanowskiego w Holandii
2016-09-05
25 września zabrzmi w Amsterdamie „Stabat Mater” Karola Szymanowskiego. Wykonawcami będą Radio Filharmonisch Orkest, Groot Omroepkoor, Chen Reiss (sopran), Gerhild Romberger (alt), Mark Stone (baryton) oraz Markus Stenz (dyrygent).
Prawykonania początku sezonu 2016/2017
2016-09-02
Początek sezonu koncertowego 2016/2017 zapowiada się niezwykle ekscytująco pod względem prawykonań. W najbliższych miesiącach zapraszamy na kilka premierowych koncertów utworów z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
Festiwal festiwali Ludomira Różyckiego
2016-09-02
Wrześniowy i październikowy kalendarz koncertowy Filharmonii Dolnośląskiej zachęca do konfrontacji z twórczością Ludomira Różyckiego. We wrześniu Filharmonia w Opolu także wykona jego utwór. Wykonanie odbędzie się w ramach Festiwalu Gaude Mater.
Najczęściej czytane:
Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).
W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.
Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.
W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.
W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.
Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.
W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.
2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.
Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.