PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

« Sierpień 2019 »


„Twarze Wotana” w Łodzi. Spotkanie z Tomaszem Koniecznym już 7 września!
„Twarze Wotana” w Łodzi. Spotkanie z Tomaszem Koniecznym już 7 września!
2019-08-30

Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Łódzki Dom Kultury zapraszają na wyjątkowe wydarzenie. Już 7 września o godzinie 17.00 w sali kolumnowej Łódzkiego Domu Kultury przy ul. Traugutta 18 odbędzie się spotkanie z Tomaszem Koniecznym. 

Agata Zubel nominowana do Nagrody Mediów Publicznych
Agata Zubel nominowana do Nagrody Mediów Publicznych
2019-08-29

Nagrody Mediów Publicznych – Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej przyznane zostaną w trzech kategoriach: Obraz, Muzyka i Słowo. Laureatów poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 16 września w Teatrze Polskim w Warszawie. Listę nominowanych ogłoszono 27 sierpnia. Nagrodę w kategorii Muzyka przyzna Polskie Radio.

Box 100 na 100 już w sprzedaży!
Box 100 na 100 już w sprzedaży!
2019-08-28

Ekskluzywne wydawnictwo dokumentujące ostatnie 100 lat polskiej muzyki dostępne jest już w dobrych księgarniach muzycznych a także w księgarni stacjonarnewj PWM przy al. Ignacego Krasińskiego 11a w Krakowie oraz w sklepie internetowym PWM pod adresem: www.pwm.com.pl/Box-100-na-100. Koszt Boxu wynosi 499 zł.

Pierwsze zwiastuny Warszawskiej Jesieni – polskie prawykonania
Pierwsze zwiastuny Warszawskiej Jesieni – polskie prawykonania
2019-08-27

Zanim zdradzimy szerszy kontekst udziału Polskiego Wydawnictwa Muzycznego na tegorocznej Warszawskiej Jesieni, dzisiaj informujemy o dwóch pierwszych wykonaniach w Polsce utworów z katalogów zagranicznych partnerów PWM: Rebekki Saunders (*1967) Alba oraz Jonathana Harveya (1939-2012) … towards a pure land. Obydwa utwory zostaną wykonane podczas koncertu 28 września w Filharmonii Narodowej.

TUTTI.pl 2019 – jesienny nabór wniosków
TUTTI.pl 2019 – jesienny nabór wniosków
2019-08-27

9 września otwieramy drugi i ostatni w tym roku nabór do projektu TUTTI.pl. Szkoły i uczelnie muzyczne, zespoły, producenci koncertów i festiwali oraz instytucje muzyczne ponownie zapraszamy do składania wniosków i dołączenia do grona wykonawców promujących muzykę kompozytorów polskich. Najciekawsze propozycje uzyskają wsparcie PWM w postaci rabatu na wypożyczenia materiałów wykonawczych.

Prawykonanie „Trzech wezwa­ń” Alka Nowaka w 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej
Prawykonanie „Trzech wezwa­ń” Alka Nowaka w 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej
2019-08-23

1 września 2019 r., w 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej będzie miało miejsce prawykonanie utworu Alka Nowaka Trzy wezwa­nia

Co słychać na festiwalu Chopin i jego Europa
Co słychać na festiwalu Chopin i jego Europa
2019-08-23

Od 14 sierpnia odbywa się w Warszawie festiwal Chopin i jego Europa. 15. edycja ‘najeżona’ jest atrakcjami, zarówno za sprawą repertuaru, jak i zaproszonych wykonawców. W tegorocznym festiwalu udział biorą między innymi Marta Argerich, Yulianna Avdeeva, Alena Baeva, Belcea Quartet, Bach Collegium Japan i Masaaki Suzuki, czy Europa Galante z Fabio Biondim. Repertuar obejmuje – oprócz utworów patrona festiwalu prezentowanych podczas recitali, koncertów kameralnych i symfonicznych – dużo utworów kompozytorów współczesnych Chopinowi, w tym Karola Kurpińskiego, Jana Stefaniego, Józefa Elsnera i Stanisława Moniuszki.

Stypendia projektu composer.pl przyznane!
Stypendia projektu composer.pl przyznane!
2019-08-19

Agata Zubel i Michał Moc – fundatorzy stypendiów kompozytorskich na Islandii ogłosili nazwiska dwóch pierwszych beneficjentów programu composer.pl. Pierwszymi rezydentami projektu będą Kamil Kruk oraz Andrzej Ojczenasz. Serdecznie gratulujemy!

Czwarta edycja Seminarium Edytorstwa Muzycznego coraz bliżej
Czwarta edycja Seminarium Edytorstwa Muzycznego coraz bliżej
2019-08-05

W tegorocznej edycji udział weźmie 17 osób wyłonionych spośród ponad 30 kandydatów. Będą one zdobywać wiedzę i umiejętności z zakresu korekty i redakcji nutowej, wydań źródłowo-krytycznych oraz obsługi programu Sibelius pod okiem doświadczonych redaktorów związanych z Polskim Wydawnictwem Muzycznym: red. Doroty Leszczyńskiej-Zając, prof. Zofii Chechlińskiej i red. Adama Kukli. 

  • Strona:
  • 1
  • 2

Najczęściej czytane:

6 utworów polskiej muzyki najnowszej, które warto poznać w maju

Piąty miesiąc roku zwiastuje nadejście wiosennego sezonu festiwalowego. W Krakowie, Warszawie i we Wrocławiu zabrzmią kompozycje Joanny Wnuk-Nazarowej, Pawła Malinowskiego, Wojciecha Widłaka, Macieja Zielińskiego, Pawła Hendricha i Agaty Zubel. Najnowszej muzyce polskiej będziemy przysłuchiwać się podczas koncertów specjalnych, na festiwalowych estradach, a także na zakończenie sezonu artystycznego.

Spóźnione arcydzieło Józefa Elsnera – Historia pewnego utworu

Blisko 400 muzyków i chórzystów, boska interwencja i absolutny triumf kompozytora – prawykonanie oratorium pasyjnego Męka Pana naszego Jezusa Chrystusa w 1838 r. wprost zelektryzowało muzyczną Warszawę. Dzieło to uznaje się za najwybitniejsze osiągnięcie polskiej muzyki religijnej XIX wieku. Dlaczego jednak do premierowego wykonania doszło dopiero w czerwcu, nie zaś – jak zamierzał twórca – w czasie Wielkiego Tygodnia? W kolejnej odsłonie cyklu Historia pewnego utworu przyjrzymy się niedotrzymanym obietnicom i przetrzymanym nutom.

Krzysztof Wołek stypendystą Guggenheim Fellowship

 

Fundacja Pamięci Johna Simona Guggenheima (The John Simon Guggenheim Memorial Foundation) ogłosiła tegorocznych stypendystów Guggenheima – 198 wybitnych osób ze świata nauki i sztuki współczesnej, reprezentujących 53 dyscypliny, wybranych w rygorystycznym procesie aplikacji spośród prawie 3500 kandydatów. Wśród stypendystów, którzy otrzymali grant na realizację swojej działalności, jest Krzysztof Wołek – kompozytor związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.

Prawykonanie „Écoute” Zygmunta Krauzego na Festiwalu NEO’S w Théâtre de l’Ile Saint-Louis Paul Rey w Paryżu

Écoute na sopran i kwartet smyczkowy jest nową wersją kompozycji Słuchaj na sopran, klarnet, skrzypce, perkusję i fortepian, której prawykonanie odbyło się w grudniu ubiegłego roku w podczas bydgoskiego Festiwalu Art Mintaka. 22 kwietnia dzieło zostanie wykonane po raz pierwszy podczas paryskiego festiwalu, prezentującego najnowszą muzykę europejską.

KOMPOZYTORKA MIESIĄCA: JAGODA SZMYTKA i jej #BiurkoKompozytorki

Jagoda Szmytka jest kompozytorką, artystką i badaczką artystyczną. Muzykę łączy ze sztukami pięknymi i głęboką refleksją z zakresu takich dziedzin humanistyki, jak filozofia, estetyka czy historia sztuki. W katalogu jej twórczości znajdziemy m.in. dzieła solowe, utwory pisane na amplifikowane zespoły kameralne, instalacje performatywne, a także kompozycje wpisujące się w konwencję teatru muzycznego. W kwietniu, jako nasza Kompozytorka Miesiąca, odkrywa przed nami tajemnice procesu twórczego i zaprasza w gościnne progi swojej pracowni kompozytorskiej.

Najpiękniejsze Książki 2024 – trzy nominacje dla PWM

Aż trzy publikacje książkowe wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w minionym roku zostały nominowane w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2024. Jury doceniło pozycje: Muzyka Polska po Szymanowskim Adriana Thomasa, Estetyka muzyki Rogera Scrutona oraz Karnawał zwierząt Piotra Kamińskiego.

Kompozytor oświecony. Poznaj Jeana-Philippe’a Rameau

Jean-Philippe Rameau (1683-1764) wzbudzał wiele emocji. Wywarł nieoceniony wpływ na bieg historii i teorii muzyki, a jego spojrzenie na zasady rządzące kompozycją było – jak na XVIII wiek – innowacyjne. Postać francuskiego muzyka o wszechstronnych zainteresowaniach i oświeceniowym umyśle przybliża Christophe Rousset w najnowszej Małej Monografii wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Premiera książki już dziś. 

Taniec motyla, kwiaty pomarańczy i festiwal pianistycznych duetów. Kwietniowe prawykonania dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Natura, budząca się znów do życia feerią barw i zapachów, przynosi nam także nowe, wiosenne bogactwo dźwięków i muzycznych inspiracji. Kwiecień witamy prawykonaniami dwóch dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: Karatachi no Hana Marcela Chyrzyńskiego we Wrocławiu i SurVanTutti Hanny Kulenty w Krakowie.

Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski „ŻEROMSKI 2025”. Termin nadsyłania partytur: 20 listopada 2025 roku

Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga w Kielcach ogłasza konkurs kompozytorski na utwór symfoniczny inspirowany nowelą Stefana Żeromskiego „Puszcza jodłowa”, a w szczególności jednym z zawartych w niej wątków: historycznym, przyrodniczym lub magicznym. Konkurs wpisuje się w Rok Stefana Żeromskiego – 20 listopada 2025 minie bowiem setna rocznica śmierci pisarza.

Fryderyki 2025 rozdane. Trzy statuetki dla ANAKLASIS

Podczas Gali Muzyki Klasycznej, która odbyła się w 30 marca w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, poznaliśmy laureatów Fryderyków – najważniejszych polskich nagród fonograficznych, przyznanych w dwunastu kategoriach. ANAKLASIS, marka prężnie działającą pod auspicjami Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, została uhonorowana aż trzema statuetkami.