Archiwum aktualności
« Lipiec 2021 »
Wakacyjne warsztaty muzyczne dla dzieci z PWM
2021-07-29
Zapraszamy na wakacyjny cykl warsztatów dla najmłodszych spod znaku magicznego świata dźwięków, muzyki i bajek o kompozytorach. Seria wydarzeń skierowana jest do dzieci w wieku 5–10 lat i opierać się będzie na książkach z serii Małe PWM. W czasie warsztatów dzieci posłuchają muzyki, poznają kompozytorów i zaznajomią się z różnymi muzycznymi formami oraz zagrają na instrumentach, a wszystko to w formie znakomitej zabawy.
Co nowego w TUTTI.pl?
2021-07-23
W TUTTI.pl przygotowujemy się już do roku 2022. Zachęcamy do planowania przyszłorocznych działań z uwzględnieniem złożenia wniosków do tego projektu – to może przynieść same korzyści!
Do 17 października b.r. czekamy na Państwa zgłoszenia dotyczące wykonań muzyki polskiej od 1. stycznia 2022. Oceny wniosków zostaną podane do wiadomości po spotkaniu zespołu ekspertów, najpóźniej 8 listopada 2021.
Ignacy Lisiecki prawykona „Reflection No. 8” Marcela Chyrzyńskiego
2021-07-21
Polska muzyka współczesna zabrzmi w ten weekend w Japonii. Wszystko dzięki Ignacemu Lisieckiemu – wybitnemu pianiście, który nie od dziś propaguje rodzimą muzykę w Kraju Kwitnącej Wiśni. 25 lipca w Himawari no Sato Concert Hall w Yokohamie prawykona on Reflection No. 8 na fortepian solo Marcela Chyrzyńskiego.
#Powtórkazmuzyki 7. Muzyka ekologiczna / zaangażowana społecznie
2021-07-20
Spośród nurtów zaangażowanych społecznie nurt eko w ostatnim czasie stał się dużo bardziej zauważalny zarówno w szerszym dyskursie publicznym, jak i w dziedzinie sztuki. Pojawia się on nie tylko jako ważny temat społeczny, ale również choćby literacki, filmowy, a także muzyczny. Ten ostatni interesuje nas oczywiście najbardziej. O czym więc szumią wierzby i na jaką melodię?
Warsztaty krytyki muzycznej pod okiem Jacka Marczyńskiego
2021-07-19
Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym zaprasza na warsztaty krytyki muzycznej, które odbędą się podczas II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie w dniach 14–18 września 2021. Dla najlepszych przewidziane są: staż w redakcji i publikacje na łamach „Ruchu Muzycznego”.
PWM na Kongresie IAML 2021
2021-07-16
Od 26 do 30 lipca 2021 roku potrwa kolejna edycja międzynarodowego kongresu IAML (International Association of Music Libraries). W tym roku wydarzenie przybierze formę on-line. W kongresie Polskie Wydawnictwo Muzyczne będzie reprezentowane przez znanego muzykologa i redaktora naczelnego czasopisma „Res Facta Nova”, prof. Marcina Gmysa.
Śpiewajmy Polskę! - Bogurodzica
2021-07-15
15 lipca 1410 roku odbyła się jedna z największych bitew w historii średniowiecznej Europy, stoczona na polach pod Grunwaldem. Dzisiaj mija 611 lat od tego wydarzenia.
To jedna z ważniejszych dat w historii Polski – Bitwa pod Grunwaldem zakończyła się zwycięstwem wojsk polsko-litewskich i pogromem sił krzyżackich. Dzięki temu zwycięstwu, dynastia jagiellońska została podniesiona do rangi najważniejszych w Europie.
Morze, góry i Dunaj: lipcowe prawykonania utworów z katalogu PWM
2021-07-15
Już pod koniec lipca polska muzyka najnowsza będzie brzmiała od Bałtyku do Tatr. Nie zabraknie też zagranicznych atrakcji. Korzystając z nadmorskich uroków będzie można usłyszeć nową kompozycję Mikołaja Piotra Góreckiego, zaś po spacerze górskimi szlakami – uczestniczyć w premierowym wykonaniu dzieła Aleksandra Lasonia. Natomiast na odwiedzających Wiedeń czeka prawykonanie kompozycji Aleksandra Nowaka inspirowanej twórczością Stanisława Lema. A to wszystko w przeciągu zaledwie trzech dni.
Oferta pracy / umowa zlecenie
2021-07-13
Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury
powierzy wykonanie zlecenia w zakresie wsparcia działu handlu i marketingu
17. Festiwal Muzyki Polskiej
2021-07-06
8 lipca rusza 17. edycja Festiwalu Muzyki Polskiej. Na wielkie otwarcie zabrzmi opera Hagith Karola Szymanowskiego w wersji koncertowej. Dzieło wykonają: Joanna Zawartko (Hagith, sopran), Wojciech Parchem (Stary Król, tenor), Stanisław Napierała (Młody Król, tenor), Jakub Borgiel (Arcykapłan, bas), Patryk Wyborski (Lekarz, baryton) oraz Chór i Orkiestra Filharmonii Śląskiej (Jarosław Wolanin, chórmistrz) pod batutą Macieja Tworka. Wykonawcy korzystać będą ze źródłowo-krytycznej wersji materiałów Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
Najczęściej czytane:
Tematem przewodnim 37. edycji Krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów jest muzyka w muzyce. Festiwal, który został objęty patronatem honorowym Aleksandra Miszalskiego, Prezydenta Miasta Krakowa, rozpocznie się już 10 maja koncertem inauguracyjnym w Filharmonii Krakowskiej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia.
Już 09 maja 2025 roku Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza do wspólnego świętowania podczas Dni Funduszy Europejskich w PWM. Sprawdź, co zaplanowaliśmy na ten dzień!
Piąty miesiąc roku zwiastuje nadejście wiosennego sezonu festiwalowego. W Krakowie, Warszawie i we Wrocławiu zabrzmią kompozycje Joanny Wnuk-Nazarowej, Pawła Malinowskiego, Wojciecha Widłaka, Macieja Zielińskiego, Pawła Hendricha i Agaty Zubel. Najnowszej muzyce polskiej będziemy przysłuchiwać się podczas koncertów specjalnych, na festiwalowych estradach, a także na zakończenie sezonu artystycznego.
Blisko 400 muzyków i chórzystów, boska interwencja i absolutny triumf kompozytora – prawykonanie oratorium pasyjnego Męka Pana naszego Jezusa Chrystusa w 1838 r. wprost zelektryzowało muzyczną Warszawę. Dzieło to uznaje się za najwybitniejsze osiągnięcie polskiej muzyki religijnej XIX wieku. Dlaczego jednak do premierowego wykonania doszło dopiero w czerwcu, nie zaś – jak zamierzał twórca – w czasie Wielkiego Tygodnia? W kolejnej odsłonie cyklu Historia pewnego utworu przyjrzymy się niedotrzymanym obietnicom i przetrzymanym nutom.
Fundacja Pamięci Johna Simona Guggenheima (The John Simon Guggenheim Memorial Foundation) ogłosiła tegorocznych stypendystów Guggenheima – 198 wybitnych osób ze świata nauki i sztuki współczesnej, reprezentujących 53 dyscypliny, wybranych w rygorystycznym procesie aplikacji spośród prawie 3500 kandydatów. Wśród stypendystów, którzy otrzymali grant na realizację swojej działalności, jest Krzysztof Wołek – kompozytor związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.
Écoute na sopran i kwartet smyczkowy jest nową wersją kompozycji Słuchaj na sopran, klarnet, skrzypce, perkusję i fortepian, której prawykonanie odbyło się w grudniu ubiegłego roku w podczas bydgoskiego Festiwalu Art Mintaka. 22 kwietnia dzieło zostanie wykonane po raz pierwszy podczas paryskiego festiwalu, prezentującego najnowszą muzykę europejską.
Jagoda Szmytka jest kompozytorką, artystką i badaczką artystyczną. Muzykę łączy ze sztukami pięknymi i głęboką refleksją z zakresu takich dziedzin humanistyki, jak filozofia, estetyka czy historia sztuki. W katalogu jej twórczości znajdziemy m.in. dzieła solowe, utwory pisane na amplifikowane zespoły kameralne, instalacje performatywne, a także kompozycje wpisujące się w konwencję teatru muzycznego. W kwietniu, jako nasza Kompozytorka Miesiąca, odkrywa przed nami tajemnice procesu twórczego i zaprasza w gościnne progi swojej pracowni kompozytorskiej.
Aż trzy publikacje książkowe wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w minionym roku zostały nominowane w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2024. Jury doceniło pozycje: Muzyka Polska po Szymanowskim Adriana Thomasa, Estetyka muzyki Rogera Scrutona oraz Karnawał zwierząt Piotra Kamińskiego.
Jean-Philippe Rameau (1683-1764) wzbudzał wiele emocji. Wywarł nieoceniony wpływ na bieg historii i teorii muzyki, a jego spojrzenie na zasady rządzące kompozycją było – jak na XVIII wiek – innowacyjne. Postać francuskiego muzyka o wszechstronnych zainteresowaniach i oświeceniowym umyśle przybliża Christophe Rousset w najnowszej Małej Monografii wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Premiera książki już dziś.
Natura, budząca się znów do życia feerią barw i zapachów, przynosi nam także nowe, wiosenne bogactwo dźwięków i muzycznych inspiracji. Kwiecień witamy prawykonaniami dwóch dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: Karatachi no Hana Marcela Chyrzyńskiego we Wrocławiu i SurVanTutti Hanny Kulenty w Krakowie.