PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Nagroda Specjalna PWM dla Jong-Jie Yina. Chiński dyrygent triumfuje na 11. edycji Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga

2023-11-28

Odbywa się od 1979 roku i jest jednym z najważniejszych konkursów muzycznych w Polsce, tuż po pianistycznym Chopinowskim i wiolinistycznym imienia Henryka Wieniawskiego. 25 listopada poznaliśmy laureatów 11. edycji Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga, organizowanego przez Filharmonię Śląską im. H. M. Góreckiego w Katowicach.

Triumfatorem tegorocznej edycji został reprezentant Chin Jong-Jie Yin i to on, jako jego laureat, poprowadzi NFM Filharmonię Wrocławską podczas wyjątkowego pokonkursowego koncertu, który odbędzie się 1 grudnia o godz. 19:00 w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. W wykonaniu muzyków zabrzmią interpretacje wielkich dzieł Gioacchina Rossiniego, Wolfganga Amadeusa Mozarta i Antonína Dvořáka. Jako solista wystąpi Tomasz Daroch – wielokrotnie nagradzany wiolonczelista.


Uczestników konkursu oceniało trzynastoosobowe, międzynarodowe jury, które poza wspomnianym już laureatem Złotej Batuty doceniło także Sergeya Simakova z Niemiec (II miejsce) oraz Izraelczyka Mikhaila Meringa (III miejsce). Równoważne wyróżnienia przyznano: Marii Fuller (Kanada), Sukjong Kim (Korea Południowa) i Joonasowi Pitkänenowi (Finlandia).

 

fot. Wojciech Mateusiak


Jong-Jie Yin, poza nagrodą główną, otrzymał także pozaregulaminową Nagrodę Specjalną Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, strategicznego partnera merytorycznego konkursu, w wysokości 10 000 zł za najlepsze wykonanie polskiej kompozycji z katalogu Oficyny. W finale konkursu Yin poprowadził wykonanie Morza – impresjonistycznego dzieła symfonicznego Claude’ Debussy’ego oraz II Symfonii B-dur op. 19 Karola Szymanowskiego, która po raz pierwszy (w pierwotnej wersji) została wykonana w Warszawie w 1911 roku. Wówczas przy pulpicie dyrygenckim stanął Grzegorz Fitelberg – patron konkursu.

 


fot. Wojciech Mateusiak

 

Pomimo swojego młodego wieku Jong-Jie Yin, który liczy zaledwie dwadzieścia trzy lata, może pochwalić się poważnymi osiągnięciami. W 2021 roku zdobył nagrodę specjalną prestiżowego konkursu dyrygenckiego w Besançon. Obecnie jest asystentem dyrygenta Chińskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej, miał również okazję prowadzić takie czołowe zespoły orkiestrowe, jak Orchestre national de Lyon, hr-Sinfonieorchester czy rumuńską Filarmonica George Enescu.

Najczęściej czytane:

Instrument miesiąca: obojowe rekomendacje Arkadiusza Krupy

Wybór trudny, ale nie niemożliwy. Oto 5 utworów, które Arkadiusz Krupa, pierwszy oboista orkiestry Sinfonia Varsovia oraz wykładowca UMFC szczególnie poleca zarówno adeptom, jak i dojrzałym muzykom, którzy chcieliby uatrakcyjnić swój repertuar.

Urodziny Chopina. Spotkanie autorskie z cyklu Małe Monografie w Kurancie

Świętuj z nami urodziny najsłynniejszego polskiego kompozytora! Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza na spotkanie autorskie z Jakubem Puchalskim już 29 lutego 2024 r. o godz. 18.00 r. w Księgarni Muzycznej Kurant (Rynek Główny 24).

4 utwory muzyki najnowszej, które warto poznać w lutym

Historie o miłości i zbrodni oraz ludzkich przywarach. Nieoczywiste środki wykonawcze i hołd składany Mistrzowi. Cztery najnowsze utwory kompozytorów związanych z Polskim Wydawnictwem Muzycznym zabrzmią w Krakowie, Kielcach i Strasbourgu. Oto dlaczego warto je usłyszeć.

Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble ogłasza PLAYGROUND 2024: call for collaborations

Po dwóch latach intensywnej wymiany doświadczeń z utalentowanymi kompozytorkami i kompozytorami, projekt PLAYGROUND prowadzony przez Spółdzielnię Muzyczną contemporary ensemble z dumą ogłasza rozpoczęcie kolejnej edycji. Zespół zaprasza w podróż w głąb dzisiejszej muzyki i do świata, w którym największą wartością są ludzie i współpraca – dotychczasowe doświadczenia zespołu jednoznacznie wskazują, że za każdym utworem kryje się silna relacja między kompozytorką/kompozytorem a wykonawczynią/wykonawcą.

 

Księgarnia PWM zamknięta w dniu 2 lutego

Informujemy, że w piątek, 2 lutego 2024 roku biura i księgarnia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego będą nieczynne. Na zakupy do stacjonarnej księgarni przy alei Krasińskiego 11a w Krakowie zapraszamy w poniedziałek (5 lutego br.) w godz. od 10:00 do 18:00. 

Zdobądź Podróż zimową z autografem Iana Bostridge`a

W dniu urodzin Franza Schuberta ogłaszamy zimowy konkurs, w którym wygrać można podpisaną książkę "Podróż zimowa Schuberta. Anatomia obsesji" autorstwa Iana Bostridge`a. Aby wygrać taki wyjątkowy egzemplarz, wystarczy zrobić zimowe zdjęcie i napisać o jakiej zimowej eskapadzie się marzy, a swoje odpowiedzi opublikować na swoim instagramowym profilu.

Na wszystkie Wasze zdjęcia i odpowiedzi czekamy na Instagramie!

Instrument miesiąca: kontrabasowe rekomendacje Tadeusza Wieleckiego

Gdy kontrabas gra główną rolę… To myśl przewodnia rekomendacji kompozytora i kontrabasisty Tadeusza Wieleckiego, które przygotował dla nas w ramach akcji „Instrument Miesiąca”. Oto jego wybór top 5 utworów XX i XXI wieku, wydanych przez PWM na ten największy instrument smyczkowy.

 

 

 

Ostatnie pożegnanie Romualda Twardowskiego

Pożegnaliśmy naszego wielkiego przyjaciela - prof. Romualda Twardowskiego. Mówił o sobie żartobliwie, że był żywym pomnikiem historii. Nasza współpraca rozpoczęła się od utworu Antifone per tre gruppi d'orchestra i trwała nieprzerwanie 60 lat. Jego muzyka pozostanie w naszych sercach, tak jak i wspomnienia.

 

Lutosławski między klasyką a jazzem. Bestseller ANAKLASIS dostępny również na LP!

Najlepiej sprzedająca się w 2023 roku płyta ANAKLASIS - METAMORPHOSES: VARIATIONS ON LUTOSŁAWSKI od 25 stycznia dostępna jest na nowym nośniku. Płyta winylowa trafia na sklepowe półki w 111. urodziny jednego z najważniejszych polskich twórców XX wieku.

 

 

Wspominamy Ewę Podleś

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Ewy Podleś – wybitnej polskiej śpiewaczki, jednej z operowych legend ostatniego półwiecza. Artystka odeszła 19 stycznia, w wieku 71 lat.