Archiwum aktualności
« Październik 2016 »
Edytorstwo muzyczne dzieł z XIX i XX wieku
2016-10-14
Z przyjemnością informujemy, że 14 października w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego rozpoczyna się kurs pt. „Edytorstwo muzyczne dzieł z XIX i XX wieku”.
Henryk Mikołaj Górecki – „Dwa Postludia Tristanowskie i Chorał”
2016-10-12
16 października w ramach Tansman Festival 2016 odbędzie się prawykonanie Orfeusza i Eurydyki Mikołaja Góreckiego. Nie jest to jedyna niespodzianka tego wieczoru. Podczas tego samego koncertu zabrzmią Dwa Postludia Tristanowskie i Chorał – ostatnie z niewykonanych dotąd dzieł Henryka Mikołaja Góreckiego. Sinfonię Varsovię poprowadzi Jerzy Maksymiuk.
„Muzyka pod Liberatorem”: Koncert muzyki Grażyny Bacewicz
2016-10-12
17 października w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się ostatni w tym roku koncert z cyklu „Muzyka pod Liberatorem”. Kompozycje Grażyny Bacewicz – wybitnej polskiej kompozytorki i skrzypaczki wykona duet w składzie Jakub Jakowicz (skrzypce) i Bartosz Bednarczyk (fortepian).
Premiera „Orfeusza i Eurydyki” Mikołaja Góreckiego
2016-10-11
Niedziela, 16 października wyznacza datę prawykonania Orfeusza i Eurydyki Mikołaj Góreckiego. Utwór wykona Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka. Koncert odbędzie się w Studio Koncertowym PR im. Witolda Lutosławskiego, w ramach Tansman Festival 2016.
Odszedł Andrzej Wajda
2016-10-10
W niedzielę 9 października w wieku 90 lat zmarł Andrzej Wajda – wybitny reżyser, sztandarowa postać polskiej kultury.
100. rocznica urodzin Tadeusza Paciorkiewicza
2016-10-10
17 października przypada 100. rocznica urodzin Tadeusza Paciorkiewicza – kompozytora, organisty, dyrygenta i pedagoga.
Tadeusz Paciorkiewicz studiował grę na organach i kompozycję. Po wojnie koncertował, ale także był organizatorem życia muzycznego: założył w Płocku szkołę muzyczną oraz liczne chóry, dawał lekcje dyrygowania. W latach 1949-59 wykładał w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi. W 1954 rozpoczął również działalność pedagogiczną w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie – od 1968 jako profesor. W latach 1969-71 był rektorem tej uczelni.
„Goplana” w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej
2016-10-07
21. października na deski Teatru Wielkiego – Opery Narodowej wraca w nowej odsłonie Goplana Władysława Żeleńskiego. Chór i Orkiestrę Opery Narodowej poprowadzi Grzegorz Nowak. W głównych rolach wystąpią Wioletta Chodowicz, Małgorzata Walewska, Arnold Rutkowski i Mariusz Godlewski. Janusz Wiśniewski jest reżyserem, scenografem i autorem projektów kostiumów.
Pamięci Marka Stachowskiego
2016-10-07
19 października w ramach cyklu „Mistrzowie i ich uczniowie” zaprezentowana zostanie sylwetka Marka Stachowskiego w kontekście twórczości uczniów kompozytora. Podczas koncertu usłyszymy także utwory Wojciecha Ziemowita Zycha, Michała Pawełka oraz Macieja Jabłońskiego.
Wydarzenie towarzyszące DEM 2016: prezentacja aplikacji mobilnej „Orkiestrownik”
2016-10-06
19 października podczas Dnia Edukacji Muzycznej zapraszamy na prezentację nowej muzycznej aplikacji mobilnej. „Orkiestrownik” to nowoczesny przewodnik po muzyce klasycznej, adresowany przede wszystkim do dzieci, młodzieży i nauczycieli.
Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego
2016-10-05
W dniach 8-23 października w Poznaniu trwać będzie piętnasta edycja Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.
Najczęściej czytane:
Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).
W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.
Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.
W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.
W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.
Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.
W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.
2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.
Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.