Archiwum aktualności
« Październik 2016 »
Edytorstwo muzyczne dzieł z XIX i XX wieku
2016-10-14
Z przyjemnością informujemy, że 14 października w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego rozpoczyna się kurs pt. „Edytorstwo muzyczne dzieł z XIX i XX wieku”.
Henryk Mikołaj Górecki – „Dwa Postludia Tristanowskie i Chorał”
2016-10-12
16 października w ramach Tansman Festival 2016 odbędzie się prawykonanie Orfeusza i Eurydyki Mikołaja Góreckiego. Nie jest to jedyna niespodzianka tego wieczoru. Podczas tego samego koncertu zabrzmią Dwa Postludia Tristanowskie i Chorał – ostatnie z niewykonanych dotąd dzieł Henryka Mikołaja Góreckiego. Sinfonię Varsovię poprowadzi Jerzy Maksymiuk.
„Muzyka pod Liberatorem”: Koncert muzyki Grażyny Bacewicz
2016-10-12
17 października w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się ostatni w tym roku koncert z cyklu „Muzyka pod Liberatorem”. Kompozycje Grażyny Bacewicz – wybitnej polskiej kompozytorki i skrzypaczki wykona duet w składzie Jakub Jakowicz (skrzypce) i Bartosz Bednarczyk (fortepian).
Premiera „Orfeusza i Eurydyki” Mikołaja Góreckiego
2016-10-11
Niedziela, 16 października wyznacza datę prawykonania Orfeusza i Eurydyki Mikołaj Góreckiego. Utwór wykona Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka. Koncert odbędzie się w Studio Koncertowym PR im. Witolda Lutosławskiego, w ramach Tansman Festival 2016.
Odszedł Andrzej Wajda
2016-10-10
W niedzielę 9 października w wieku 90 lat zmarł Andrzej Wajda – wybitny reżyser, sztandarowa postać polskiej kultury.
100. rocznica urodzin Tadeusza Paciorkiewicza
2016-10-10
17 października przypada 100. rocznica urodzin Tadeusza Paciorkiewicza – kompozytora, organisty, dyrygenta i pedagoga.
Tadeusz Paciorkiewicz studiował grę na organach i kompozycję. Po wojnie koncertował, ale także był organizatorem życia muzycznego: założył w Płocku szkołę muzyczną oraz liczne chóry, dawał lekcje dyrygowania. W latach 1949-59 wykładał w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi. W 1954 rozpoczął również działalność pedagogiczną w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie – od 1968 jako profesor. W latach 1969-71 był rektorem tej uczelni.
„Goplana” w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej
2016-10-07
21. października na deski Teatru Wielkiego – Opery Narodowej wraca w nowej odsłonie Goplana Władysława Żeleńskiego. Chór i Orkiestrę Opery Narodowej poprowadzi Grzegorz Nowak. W głównych rolach wystąpią Wioletta Chodowicz, Małgorzata Walewska, Arnold Rutkowski i Mariusz Godlewski. Janusz Wiśniewski jest reżyserem, scenografem i autorem projektów kostiumów.
Pamięci Marka Stachowskiego
2016-10-07
19 października w ramach cyklu „Mistrzowie i ich uczniowie” zaprezentowana zostanie sylwetka Marka Stachowskiego w kontekście twórczości uczniów kompozytora. Podczas koncertu usłyszymy także utwory Wojciecha Ziemowita Zycha, Michała Pawełka oraz Macieja Jabłońskiego.
Wydarzenie towarzyszące DEM 2016: prezentacja aplikacji mobilnej „Orkiestrownik”
2016-10-06
19 października podczas Dnia Edukacji Muzycznej zapraszamy na prezentację nowej muzycznej aplikacji mobilnej. „Orkiestrownik” to nowoczesny przewodnik po muzyce klasycznej, adresowany przede wszystkim do dzieci, młodzieży i nauczycieli.
Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego
2016-10-05
W dniach 8-23 października w Poznaniu trwać będzie piętnasta edycja Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.
Najczęściej czytane:
Polskie Wydawnictwo Muzyczne z dumą i radością prezentuje osiągnięcia mijających miesięcy. Rok 2024 to w Oficynie nie tylko nowe utwory, publikacje nutowe, książki i albumy muzyczne, ale także zasoby cyfrowe, wydarzenia koncertowe i edukacyjne oraz międzynarodowe projekty upowszechniające muzykę polską. Miniony rok to również czas intensywnych współprac w ramach licznych wydarzeń w świecie muzyki. Wydawnictwo rozwija się dynamicznie, będąc w centrum najważniejszych wydarzeń świata kultury i podejmując współpracę z partnerami najwyższej klasy.
Wspólne kolędowanie to jedna z piękniejszych tradycji towarzysząca świętom Bożego Narodzenia. Znane wszystkim melodie stają się pretekstem do wielu spotkań muzycznych dzieci i dorosłych, wypełniając muzyką zimowe dni.
Intonacja i artykulacja w prostych fanfarach, prowadzenie frazy w kantylenach, śpiewność linii melodycznej. To tylko niektóre elementy gry, które ćwiczy każdy trębacz. Najlepiej, gdy ćwiczenia łączą się z satysfakcją z grania interesujących utworów.
O rekomendacje publikacji przeznaczonych na trąbkę z katalogu naszego Wydawnictwa poprosiliśmy Sławomira Cichora – muzyka orkiestrowego, który współpracował m.in. z Polish Festival Orchestra, Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej i Sinfonią Varsovią. W latach 2003–2010 pracował na stanowisku I trębacza w orkiestrze Filharmonii Narodowej w Warszawie. Obecnie gra jako I trębacz w Filharmonii Łódzkiej, współpracuje również z orkiestrą Królewskiej Opery Belgijskiej w Brukseli.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury powierzy wykonanie zlecenia w zakresie spraw związanych z obronnością, zarządzaniem kryzysowym, ochroną ludności i obroną cywilną oraz informacjami niejawnymi. Preferowane miejsce wykonywania zlecenia: Kraków.
Od symfonii, przez kameralistykę, po spektakl muzyczny – grudzień będzie miesiącem różnorodnych premier, za sprawą których polska muzyka współczesna wzbogaci się o cztery nowe kompozycje. Koncerty z najnowszymi dziełami Marcela Chyrzyńskiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Zygmunta Krauze i Katarzyny Głowickiej odbędą się w Katowicach, Bydgoszczy i Warszawie.
Dźwięk to zjawisko fascynujące. Kiedy wybrzmi, natychmiast ulatuje. Przez tysiące lat podejmowano próby jego uchwycenia, jednak dopiero wynaleziony przez Edisona w XIX wieku fonograf przyniósł upragniony sukces. Co wydarzyło się dalej? Jak wyglądały narodziny fonografii w Polsce? Co nagrywano i jaką aparaturą? Na te pytania (i wiele innych) odpowiada Katarzyna Janczewska-Sołomko w książce Zatrzymane dźwięki. Fonografia polska do 1918 roku. Publikacja już w sprzedaży.
22 listopada spotkaliśmy się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. Gościnne progi szkoły przyjęły ponad 220 uczestników!
Polskie Wydawnictwo Muzyczne, wytwórnia płytowa ANAKLASIS i Filharmonia Śląska zapraszają na koncert poświęcony twórczości Witolda Szalonka, który odbędzie się 3 grudnia o godz. 19:00 w Filharmonii Śląskiej. Okazja jest szczególna, bowiem tego wieczoru odbędzie się premiera najnowszych publikacji nutowych oraz dwóch albumów płytowych z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza.
Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.
Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.