Archiwum aktualności
« Październik 2016 »
“In the Shade of an Unshed Tear” – nowy utwór Agaty Zubel
2016-10-04
27. października w Seattle zostanie prawykonany utwór Agaty Zubel In the Shade of an Unshed Tear. Powstał na zamówienie Seattle Symphony i właśnie ten zespół pod dyrekcją Ludovica Morlota będzie miał przywilej wykonania kompozycji po raz pierwszy.
Po Chapter 13 i Double Battery, to kolejna ‘nowość’, którą Agata Zubel wydaje w bieżącym roku.
Kisielewski i Mykietyn w repertuarze Polskiej Orkiestry Radiowej
2016-10-04
20 października Polska Orkiestra Radiowa kierowana przez Michała Klauzę gościć będzie w sali NOSPR. Na ten wieczór zaplanowano w programie Koncert na orkiestrę kameralną Stefana Kisielewskiego oraz Koncert na flet i orkiestrę Pawła Mykietyna z Łukaszem Długoszem realizującym partię solową.
Polskie prawykonania utworów Korngolda
2016-10-03
14 października odbędzie się polskie prawykonanie utworu Ericha Korngolda: Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod batutą Charlesa Olivieri-Munroe wykona suitę Wiele hałasu o nic.
Wieczór skrzypcowy podczas Festiwalu Młoda Polska
2016-10-03
14 października podczas Festiwalu Młoda Polska organizowanego przez filharmonię w Jeleniej Górze zaprezentowany zostanie niezwykle ciekawy program, w lwiej części bazujący na utworach skrzypcowych. Tego wieczoru zabrzmią: Niggunim, Melodie chasydów Romualda Twardowskiego, II Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego oraz Ricercar sopra Roman Lasocki Witolda Rudzińskiego. Koncert zamknie III Symfonia „Od wiosny do wiosny” Zygmunta Noskowskiego, zaplanowana dla upamiętnienia 170. rocznicy urodzin kompozytora.
Nowy utwór Zygmunta Krauzego – „Exodus 2016”
2016-10-03
Niespełna trzy tygodnie dzielą nas od światowej premiery najnowszego utworu Zygmunta Krauzego. 22 października w Zagrzebiu w wykonaniu połączonych zespołów Zagreb Soloists oraz Cantus Ensemble pod dyrekcją Berislava Sipusa zabrzmi Exodus 2016.
Wieczór z muzyką Pawła Łukaszewskiego w Willi Decjusza
2016-10-03
W niedzielny wieczór 9 października krakowska Willa Decjusza wypełni się muzyką Pawła Łukaszewskiego. Spotkanie z kompoztorem i jego twórczością odbędzie się w ramach Salonu Muzycznego Chóru Polskiego Radia.
Październikowe prawykonania PWM
2016-10-01
Z wielką przyjemnością, w Międzynarodowym Dniu Muzyki zapowiadamy październikowe prawykonania utworów z katalogu PWM.
Agata Zubel Koryfeuszem Muzyki Polskiej
2016-10-01
Międzynarodowy Dzień Muzyki przyniósł rewelacyjne wieści z Instytutu Muzyki i Tańca: Agata Zubel otrzymała nagrodę Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii Osobowość Roku!
Najczęściej czytane:
Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).
W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.
Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.
W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.
W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.
Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.
W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.
2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.
Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.