PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

« Czerwiec 2019 »


Po prawykonaniu nowego utworu Mikołaja Góreckiego
Po prawykonaniu nowego utworu Mikołaja Góreckiego
2019-06-30

Uroczystym koncertem, podczas którego prawykonana został Missa na baryton solo, chór mieszany i orkiestrę Mikołaja Góreckiego zamknięto obchody 450-lecia Unii Lubelskiej.

Missa na baryton solo, chór mieszany i orkiestrę doskonale wpisała się w podniosły charakter wydarzenia. W koncercie, który nieprzypadkowo odbył się w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, wzięli udział przedstawiciele władz państwowych RP oraz goście zagraniczni, w tym delegacje z Litwy, Łotwy, Estonii, Czech i Węgier.

 David Rourke zwycięzcą 3. Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Gitarowego im. Jarka Śmietany
David Rourke zwycięzcą 3. Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Gitarowego im. Jarka Śmietany
2019-06-30

Zakończył się 3. Międzynarodowy Jazzowy Konkurs Gitarowy im. Jarka Śmietany. Zdobywcą I nagrody w wysokości 20 000 PLN został David Rourke z Kanady.

PWM partnerem VII Międzynarodowego Festiwalu i Konkurs Chóralny im. M. Kopernika PER MUSICAM AD ASTRA
PWM partnerem VII Międzynarodowego Festiwalu i Konkurs Chóralny im. M. Kopernika PER MUSICAM AD ASTRA
2019-06-29

Dziś rozpoczyna się VII Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Chóralny im. M. Kopernika PER MUSICAM AD ASTRA. Konkursowe zmagania, w których weźmie udział 11 chórów z całego świata, potrwają do 3 lipca. 

Rozpoczyna się Krakowski Festiwal Sakralnej Muzyki Chóralnej „Cracovia Sacra”
Rozpoczyna się Krakowski Festiwal Sakralnej Muzyki Chóralnej „Cracovia Sacra”
2019-06-28

Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Sakralnej Muzyki Chóralnej Cracovia Sacra. Od 28 do 30 czerwca muzykę z tradycji różnych kościołów chrześcijańskich będzie można usłyszeć w krakowskich kościołach.

Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury powierzy wykonanie zlecenia w zakresie: specjalisty ds. systemów informatycznych
Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury powierzy wykonanie zlecenia w zakresie: specjalisty ds. systemów informatycznych
2019-06-28

Miejsce pracy: Kraków.

 

Zakres obowiązków:
• Obsługa, konfiguracja oraz rozwiązywanie problemów ze specjalistycznym oprogramowaniem AVID Sibelius
• Obsługa, konfiguracja oraz rozwiązywanie problemów ze oprogramowaniem specjalistycznym Finale
• Obsługa, konfiguracja oraz rozwiązywanie problemów ze oprogramowaniem specjalistycznym Steinberg Cubase
• Zarządzanie oprogramowaniem SDesk+ 

„Paria” Stanisława Moniuszki – najdłużej wyczekiwana premiera tego roku
„Paria” Stanisława Moniuszki – najdłużej wyczekiwana premiera tego roku
2019-06-27


28 czerwca w Poznaniu odbędzie się premiera opery „Paria” – rzadko wystawianego dzieła Moniuszki. Spektakl przygotowuje Teatr Wielki w Poznaniu. Reżyseruje Graham Vick, orkiestrę poprowadzi Gabriel Chmura. Wyjątkowość tego wystawienia będzie polegała na aktywnym udziale widzów w przedstawieniu.

Warsztaty arteterapeutyczne dla niezwykłych uczestników
Warsztaty arteterapeutyczne dla niezwykłych uczestników
2019-06-26

Za nami wyjątkowe warsztaty dla niezwykłych podopiecznych. Blisko 100 dzieci wzięło udział w zorganizowanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne warsztatach arteterapeutycznych dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. Łącznie zrealizowano 20 godzin zajęć.

PWM partnerem Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Gitarowego im. Jarka Śmietany
PWM partnerem Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Gitarowego im. Jarka Śmietany
2019-06-25

Trzeci Międzynarodowy Jazzowy Konkurs Gitarowy im. Jarka Śmietany odbywać się będzie w dniach 26-29 czerwca 2019 r. w Krakowie. W tegorocznym jury konkursu zasiadają: Witold Wnuk, Mike Stern, Peter Bernstein, Marek Napiórkowski i Karol Ferfecki.

Prawykonanie „Missa” na baryton solo, chór mieszany i orkiestrę Mikołaja Góreckiego
Prawykonanie „Missa” na baryton solo, chór mieszany i orkiestrę Mikołaja Góreckiego
2019-06-24

W najbliższą niedzielę, 30 czerwca w ramach obchodów 450-lecia Unii Lubelskiej zabrzmi nowy, niewykonywany jeszcze utwór Mikołaja Góreckiego – Missa na baryton solo, chór mieszany i orkiestrę. Dzisiaj zdradzamy pierwsze o nim informacje.

Za nami recital Tomasza Koniecznego i premiera „Twarzy Wotana”
Za nami recital Tomasza Koniecznego i premiera „Twarzy Wotana”
2019-06-19

18 czerwca w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu odbył się recital Tomasza Koniecznego połączony z oficjalną premierą wywiadu-rzeki „Twarze Wotana”, jaki przeprowadził ze śpiewakiem Jacek Marczyński.

  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

Najczęściej czytane:

10 światów Gustava Mahlera. Poznaj tytana muzyki symfonicznej

„Symfonia musi być jak świat, musi obejmować wszystko!” – twierdził jeden z najbardziej fascynujących kompozytorów późnego romantyzmu. Swoje słowa stosował w praktyce – dzieła Gustava Mahlera charakteryzują rozmach, monumentalne brzmienie i potężne obsady, liczące nawet 1000 wykonawców. O twórcy, którego język muzyczny balansował na styku tradycji i nowoczesności, od dziś przeczytać można w premierowej książce z serii „Małe Monografie”. Mahler Oskara Łapety to najnowsza propozycja Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, wydana z okazji 166 rocznicy urodzin kompozytora.

KOMPOZYTOR MIESIĄCA: Jan Krenz

W lipcu skupiamy się na postaci i dorobku Jana Krenza (1926-2020), cenionego kompozytora muzyki symfonicznej, oratoryjnej, kameralnej i filmowej. Dziś pamiętany jest on przede wszystkim jako niezwykle zasłużony dla promocji muzyki polskiej dyrygent, którego błyskotliwa kariera przyćmiła autorski dorobek twórczy.
 

Polskie lato w Paryżu. Festiwal łączący kulturę polską i francuską

Program festiwalu Été polonais à Paris, który odbędzie się w Paryżu od 1 do 4 lipca podkreśla polskie dziedzictwo muzyczne, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości Piotra Perkowskiego oraz kompozytorów polskich okresu międzywojennego. Wydarzenie organizowane jest w związku ze stuleciem Stowarzyszenia Młodych Muzyków Polaków w Paryżu.

Nominacje do Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida dla autorek związanych z Polskim Wydawnictwem Muzycznym oraz nagroda specjalna dla Zygmunta Krauzego

Sejmik Województwa Mazowieckiego co roku przyznaje artystom tworzącym na Mazowszu Nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida w czterech kategoriach: literatura, muzyka, sztuki plastyczne i teatr. Doceniane są wybitne dzieła bądź kreacje powstałe w roku poprzedzającym. Od 2005 roku Samorząd Województwa Mazowieckiego przyznaje również nagrodę specjalną "Dzieło życia" za całokształt twórczości artyście tworzącemu na obszarze województwa mazowieckiego. 

Rezydencje artystyczne na Islandii dla młodych polskich kompozytorów – zgłoszenia do 30 czerwca.

Ideą programu composer.pl jest podarowanie młodym polskim twórcom dwóch tygodni szczególnej inspiracji i wytchnienia od pędzącego świata, tak niespójnego z kompozytorskim skupieniem. W roku 2026 twórczy pobyt na Islandii zaproszonych uczestników potrwa dwa tygodnie, pomiędzy 8 a 25 września.

Film „Bacewicz x Bomsori” pokazany w Tajpej. Prezentacja polskiej kultury muzycznej na Tajwanie

18 czerwca 2026 roku w Tajpej odbyły się dwa specjalne pokazy filmu dokumentalnego „Bacewicz x Bomsori” w reżyserii Jakuba Piątka. Projekcje zorganizowano w historycznym budynku Taipei Film House (SPOT Taipei), a wydarzenie przyciągnęło miłośników muzyki klasycznej, kina dokumentalnego oraz polskiej kultury. Pokazy odbyły się o godzinie 19:00 i 20:30, a wstęp był bezpłatny.

Mycielski. Spotkanie autorskie z Beatą Bolesławską-Lewandowską w Kluboksięgarni UNA

Polskie Wydawnictwo Muzyczne oraz Kluboksiegarnia UNA z ogromną przyjemnością zapraszają na spotkanie autorskie z Beatą Bolesławską-Lewandowską. Bohaterem rozmowy stanie się Zygmunt Mycielski – kompozytor, literat, a także bohater monografii Zygmunt Mycielski. Między muzyką a polityką wydanej przez PWM. Publikacja ta stanie się punktem wyjścia do rozmowy, którą Mateusz Borkowski poprowadzi 24 czerwca 2026 r. o godz. 17:30. Wstęp wolny.

Ocalić od zapomnienia – najpiękniejsze piosenki Marka Grechuty już w sprzedaży

Marek Grechuta od lat zajmuje wyjątkowe miejsce wśród liryków polskiej piosenki. Tworzył utwory, w których muzyka spotykała się z poezją – sięgał po dzieła literackie dawnych i współczesnych poetów, a także pisał własne wiersze. Jego piosenki wyróżniały się refleksyjnością, wrażliwością i oryginalnymi rozwiązaniami muzycznymi.

Złoty Lajkonik dla Jakuba Piątka za film „Bacewicz x Bomsori”

Podczas 66. Krakowskiego Festiwalu Filmowego Jakub Piątek otrzymał Złotego Lajkonika dla reżysera najlepszego krótkometrażowego filmu dokumentalnego za film „Bacewicz x Bomsori”. Nagrodę przyznało jury Konkursu Polskiego w składzie: Olga Bobrowska, Łukasz M. Maciejewski i Maria Zbąska.

Kultowe piosenki Zygmunta Koniecznego w nowej odsłonie. Album TAKI PEJZAŻ dostępny na winylu

Kultowe piosenki Zygmunta Koniecznego, które dekady temu pokochała publiczność w nowym opracowaniu Cezarego Duchnowskiego ukażą się w formacie LP. Cieszący się ogromną popularnością album wydany nakładem ANAKLASIS z udziałem Agaty Zubel, Andrzeja Bauera, Bartka Wąsika, Cezarego Duchnowskiego oraz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Alexandra Humali dostępny w sprzedaży na winylu od 19 czerwca.