PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

« Wrzesień 2022 »


Zwieńczenie śląskiej trylogii. Premiera albumu „Pokora. Dramma giocoso” już 7 października!
Zwieńczenie śląskiej trylogii. Premiera albumu „Pokora. Dramma giocoso” już 7 października!
2022-09-30

Twórcze starcie artystycznych indywidualistów to przedsięwzięcie wysokiego ryzyka i zdawać się mogło, że uda się tylko raz. Tymczasem współpraca jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów XXI wieku, Alka Nowaka, z jednym z najlepszych współczesnych pisarzy, Szczepanem Twardochem, nie tylko trwa, ale przynosi kolejne znakomite owoce. Album z rejestracją trzeciego wspólnego dzieła nagradzanego duetu dołącza do serii OPERA w katalogu ANAKLASIS – marki Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, i już 7 października trafi do dystrybucji.
 

WRZESIEŃ: złota polska jesień
WRZESIEŃ: złota polska jesień
2022-09-28

Złota, polska… Warszawska! Każdy, kto ciekaw jest nowej muzyki, wie, że szukać jej trzeba gdzieś między Filharmonią Narodową, Studiem Lutosławskiego i rozmaitymi nieoczywistymi, często postindustrialnymi przestrzeniami. 
 

„Kazimierz Serocki – wykłady, wypowiedzi, zapiski” od dziś na półkach księgarń
„Kazimierz Serocki – wykłady, wypowiedzi, zapiski” od dziś na półkach księgarń
2022-09-23

Kazimierz Serocki – wykłady, wypowiedzi, zapiski to zbiór refleksji kompozytora na przeróżne: muzyczne i artystyczne tematy. Bez wątpienia miał wiele do powiedzenia, nie lubił jednak występować publicznie. Mimo wszystko na taką okoliczność zawsze był przygotowany, swoje myśli przelewał na papier. Snuł rozważania na temat spraw stricte artystycznych, jak również społeczno-organizacyjnych. Zapiski te stanowią podstawę premierowego zbioru. Myśli kompozytora zostały zebrane i opracowane przez Iwonę Lindstedt.
 

„Muzyka z kraju Chopina” wyrusza w świat!
„Muzyka z kraju Chopina” wyrusza w świat!
2022-09-23

„Muzyka z kraju Chopina” to nie tylko przegląd polskiej literatury muzycznej, pomocne tutoriale oraz nagrania, z których mogą korzystać zarówno nauczyciele, jak i uczący się gry na instrumencie. To także seria wydarzeń towarzyszących, na które złożą się koncerty i master classes z udziałem Agaty Szymczewskiej i Wojciecha Szymczewskiego. Przed nami aż 4 takie wydarzenia, a pierwsze z nich już w najbliższą niedzielę.

Kompozytor miesiąca: muzyczna droga Grażyny Krzanowskiej
Kompozytor miesiąca: muzyczna droga Grażyny Krzanowskiej
2022-09-16

Grażyna Krzanowska to kompozytorka, pedagog i spiritus movens wydarzeń kulturalnych. Choć życiowe okoliczności sprawiły, że w pewnym momencie pisanie muzyki zeszło na dalszy plan, to cały czas jej wyobraźnia kipi od pomysłów, a ręce zajęte są ich realizacją. Jesienny Festiwal Muzyczny Alkagran z międzynarodowym Konkursem Akordeonowym, Ogólnopolski Konkurs Solfeżowy, Mała Akademia Muzyki – to niektóre z inicjatyw, które podjęła i organizowała przez lata. Jak rozwijała się kariera wrześniowej Kompozytorki miesiąca?
 

Zlecenie w zakresie korekta i redakcja językowa tekstów (w języku angielskim) do dwutygodnika Ruch Muzyczny
Zlecenie w zakresie korekta i redakcja językowa tekstów (w języku angielskim) do dwutygodnika Ruch Muzyczny
2022-09-16

Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury

powierzy wykonanie zlecenia w zakresie: korekta i redakcja językowa tekstów (w języku angielskim)

do dwutygodnika „Ruch Muzyczny”

 

 

Wieczór z muzyką Karola Szymanowskiego na inaugurację sezonu w Szczecinie
Wieczór z muzyką Karola Szymanowskiego na inaugurację sezonu w Szczecinie
2022-09-14

Dzieła Karola Szymanowskiego w całości wypełnią program koncertu inauguracyjnego nowy sezon artystyczny 2022/2023 w Filharmonii w Szczecinie.

Kurs Edytorstwa Muzycznego 2022/23
Kurs Edytorstwa Muzycznego 2022/23
2022-09-14

Ruszyły zapisy na coroczny Kurs Edytorstwa Muzycznego, organizowany przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Jest to bezpłatne seminarium, adresowane do absolwentów studiów muzycznych I i II stopnia, zainteresowanych edytorstwem muzycznym, a zwłaszcza składem komputerowym nut.

 

Świętujemy 100 rocznicę urodzin Kazimierza Serockiego - Program Serocki #100!
Świętujemy 100 rocznicę urodzin Kazimierza Serockiego - Program Serocki #100!
2022-09-08

We wrześniu 2022 r. Polskie Wydawnictwo Muzyczne wraz z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną świętują 100. urodziny Kazimierza Serockiego, jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów współczesnych. Z tej okazji zaplanowano cykl wydarzeń w ramach Festiwalu Serocki #100.
 

„Połączenia”: 16 września rusza 65. „Warszawska Jesień”
„Połączenia”: 16 września rusza 65. „Warszawska Jesień”
2022-09-06

„Warszawska Jesień” to największy rangą festiwal muzyki współczesnej w Polsce i jedno z najważniejszych wydarzeń tego typu na świecie. Od 1956 roku przedstawia międzynarodowej publiczności bieżące dokonania artystyczne, inspirując i dokumentując rozwój sztuki dźwięków. 16 września startuje kolejna, 65. już odsłona festiwalu, tym razem pod hasłem „Połączenia”. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia.
 

  • Strona:
  • 1
  • 2

Najczęściej czytane:

Paweł Malinowski nowym kompozytorem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Mamy przyjemność ogłosić, że Paweł Malinowski dołączył do grona kompozytorów reprezentowanych przez naszą Oficynę. Jego utwory były i są wykonywane m.in. przez członków The London Philharmonic Orchestra. W swojej twórczości, młody kompozytor poszukuje kruchych i wrażliwych dźwięków, jednocześnie eksplorując muzyczną przeszłość.

Matematyczność w muzyce. 36. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów

Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów promuje i prezentuje współczesną, profesjonalną twórczość kompozytorów krakowskich od klasyków i generacji profesorów, poprzez kompozytorów średniego i młodego pokolenia oraz studentów kompozycji. W programie tegorocznej odsłony zabrzmią utwory m.in. kompozytorów reprezentowanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Festiwal rusza już 20 kwietnia.

Biblia tańca powraca. Kultowy podręcznik Ireny Turskiej na nowo

Jak tańczono w starożytnych Chinach? Czym jest gawot? Kiedy powstał profesjonalny balet? Krótki zarys historii tańca i baletu Ireny Turskiej to odpowiedź na setki pytań. To także lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika Terpsychory. Polskie Wydawnictwo Muzyczne przedstawia nową, zaktualizowaną edycję książki, która od 1962 roku wychowała całe pokolenia historyków tańca, choreografów i tancerzy.

Instrument miesiąca: klawesynowe rekomendacje Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz

Klawesyn w naturze swej ma blask i czystość, jakich próżno by szukać w innych instrumentach – mawiał François Couperin. Jego intrygujący, wyrazisty i rozwibrowany dźwięk wciąż inspiruje kompozytorów i daje instrumentowi nowe życie w muzyce XX i XXI wieku. Oto 5 publikacji wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, po które warto sięgnąć według Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz – klawesynistki i pianistki, specjalizującej się w interpretacji muzyki nowej.

Kto napisał „Poloneza Ogińskiego”? Odpowiedź nie jest oczywista

Wzruszająca melodia, chwytliwy tytuł, a do tego legenda o cierpieniu kompozytora opuszczającego kraj pod przymusem. Polonez a-moll Pożegnanie Ojczyzny, potocznie zwany też Polonezem Ogińskiego, to jeden z najsłynniejszych utworów w historii polskiej muzyki. Najnowsze badania muzykologiczne sugerują jednak, że autorem tej kompozycji najprawdopodobniej wcale nie był Ogiński...

Jak brzmi muzyka najnowsza? Premiery w Krakowie i we Wrocławiu

Spośród różnorodnych czynników, które kształtują muzykę najnowszą, można wskazać indywidualne doświadczenia i perspektywy jej twórców, współczesne wydarzenia społeczne czy dziedzictwo kulturowe, niekoniecznie rodzime.

Księgarnia PWM 29 marca 2024 czynna w godzinach 10:00-16:00.

Informujemy, że księgarnia PWM przy al. Krasińskiego 11a w Krakowie w dniu 29 marca 2024 czynna będzie w godzinach 10:00-16:00. Życzymy spokojnych Świąt Wielkiej Nocy i zapraszamy na zakupy do księgarni stacjonarnej już 2 kwietnia.

Śpiewajmy razem! Muzyczne spotkanie seniorów w Krakowie

Wieczór wokół tradycji wspólnego śpiewania najpiękniejszych polskich pieśni – w teorii
i w praktyce. Już 16 kwietnia o g. 18.00 w Klubie Akademickim ARKA odbędzie się spotkanie pod hasłem „Śpiewajmy razem!”. W programie prelekcja, lekcja śpiewania i koncert krakowskich chórów seniorów. Wstęp wolny.

Elżbieta Sikora uhonorowana Nagrodą Prezydenta Republiki Francuskiej

Elżbieta Sikora została nagrodzona podczas 76. ceremonii Grands Prix internationaux du disque, organizowanej przez francuską Académie Charles Cros. Kompozytorka otrzymała nagrodę Prezydenta Republiki Francuskiej za całokształt twórczości. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 21 marca 2024 roku w Ambasadzie RP w Paryżu, pod patronatem Emmanuela Macrona, Prezydenta Francji.
 

Instrument miesiąca: harfowe rekomendacje Agnieszki Kaczmarek-Bialic

Jeżeli właśnie rozpoczynasz przygodę z harfą, to warto, byś zapoznała lub zapoznał się z publikacjami wydanymi przez naszą Oficynę. Znajdziesz wśród nich nie tylko atrakcyjny materiał dydaktyczny, ale także barwnie ilustrowane miniaturki, gwarantujące radość z gry na harfie.

 

Agnieszka Kaczmarek-Bialic, harfistka koncertująca jako solistka i kameralistka zarówno w Polsce, jak i za granicą, przygotowała rekomendacje pięciu swoich ulubionych publikacji przeznaczonych na ten instrument. Artystka zdradza również historie, które kryją się za wskazanymi utworami. Która postać z japońskiej gry wideo i filmu anime stała się inspiracją do skomponowania utworu na harfę? Czy Witold Lutosławski potrafił komponować z myślą o „niebiańskim instrumencie”? Kto poprosił Janinę Garścię o nowe kompozycje dla siebie i swojego brata?