PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

« Grudzień 2022


GRUDZIEŃ: encore
GRUDZIEŃ: encore
2022-12-28

„Play it again, Sam” – tak najczęściej pamiętana jest słynna kwestia Ilsy z filmu Casablanca. Chociaż Ingrid Bergman wypowiada w filmie nieco inne słowa, ten pseudocytat oddaje nasze upodobanie do tego, co już znamy. „Ja jestem umysł ścisły, mnie się podobają melodie, które już raz słyszałem” – mówił w innym słynnym filmie (Rejs) inżynier Mamoń, grany przez Zdzisława Maklakiewicza. Nic dziwnego, że to właśnie twórcy muzyki filmowej pierwsi odkryli, że ich kompozycje powinny być do czegoś podobne…

DNA Muzyki Polskiej – nowy cykl podcastów Polskiego Wydawnictwa Muzycznego!
DNA Muzyki Polskiej – nowy cykl podcastów Polskiego Wydawnictwa Muzycznego!
2022-12-22

Muzyka – tętniący feerią barw żywy organizm. Co ją kształtuje? Jaki jest jej kod? W naszym podcaście bierzemy pod lupę jej próbki pochodzące z okresu, gdy Polski nie było na mapie Europy, by wraz z wykonawcami i badaczami wyabstrahować swoiste DNA muzyki polskiej. Premiera cyklu już dziś!

Odeszła Kasia Huzar-Czub
Odeszła Kasia Huzar-Czub
2022-12-22

Do naszego Wydawnictwa dotarła bardzo smutna informacja. 19 grudnia odeszła od nas wspaniała, zawsze uśmiechnięta, ciepła osoba, znakomita pisarka, czarodziejka słowa, tłumaczka, autorka książek dla dzieci – Kasia Huzar-Czub.

Polska Biblioteka Muzyczna: Paderewski podbija Internet
Polska Biblioteka Muzyczna: Paderewski podbija Internet
2022-12-21

Polskie Wydawnictwo Muzyczne kontynuuje serię animacji przybliżających Polską Bibliotekę Muzyczną – jedną z największych w Polsce bibliotek cyfrowych, w której znaleźć można zdigitalizowane zbiory Oficyny. Przedstawiamy trzecią część cyklu, która tym razem poświęcona jest zasobom ikonograficznym. Za jej produkcję opowiada TOFU Studio, a w jedną z ról wciela się Magda Miśka-Jackowska.
 

Inwentaryzacja w księgarni firmowej PWM oraz w sklepie internetowym
Inwentaryzacja w księgarni firmowej PWM oraz w sklepie internetowym
2022-12-21

Informujemy, że w dniach 2-13 stycznia 2023 r. księgarnia firmowa PWM będzie nieczynna z powodu inwentaryzacji, a zamówienia w sklepie internetowym złożone po 31 grudnia 2022 będą realizowane po 16 stycznia 2023.

2022 rok w Polskim Wydawnictwie Muzycznym
2022 rok w Polskim Wydawnictwie Muzycznym
2022-12-19

Książki, nuty, materiały wykonawcze, płyty, ale także wydarzenia koncertowe, edukacyjne i międzynarodowe kampanie promujące muzykę polską – w mijającym roku Polskie Wydawnictwo Muzyczne było w centrum najważniejszych wydarzeń, współpracując ze światowej klasy partnerami. Poniżej przedstawiamy przekrój wyjątkowych przedsięwzięć zrealizowanych w 2022 roku.

Aleksander Pogorilec: kilka słów o grudniowym Kompozytorze miesiąca
Aleksander Pogorilec: kilka słów o grudniowym Kompozytorze miesiąca
2022-12-16

Tegoroczną odsłonę akcji Kompozytor miesiąca zamyka postać Aleksandra Pogorilca. O jego zainteresowaniach, doświadczeniach muzycznych i najciekawszych utworach pisze Karolina Dąbek.
 

Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury zatrudni: Specjalistę ds. promocji i komunikacji
Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury zatrudni: Specjalistę ds. promocji i komunikacji
2022-12-16

Miejsce pracy: siedziba Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, al. Krasińskiego 11a, Kraków
Forma zatrudnienia: umowa o pracę

Premiera
Premiera "Harnasiów" w opracowaniu na dwa fortepiany!
2022-12-14

Już 14 grudnia w Polskim Wydawnictwie Muzycznym premiera „Harnasiów” Karola Szymanowskiego w opracowaniu na dwa fortepiany autorstwa Joanny Domańskiej - pianistki, pedagożki, interpretatorki dzieł Karola Szymanowskiego. Zapraszamy na koncerty promujące publikację!

25 lat Tomasza Koniecznego na deskach scen operowych
25 lat Tomasza Koniecznego na deskach scen operowych
2022-12-14

W grudniu 1997 roku Tomasz Konieczny po raz pierwszy wystąpił na deskach operowych. Gdzie indziej mógłby świętować jubileusz pracy artystycznej, jeśli nie właśnie w operze? 17 grudnia śpiewak o międzynarodowej renomie zaprasza do Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie na recital podsumowujący 25 lat jego życia na scenie. 
 

  • Strona:
  • 1
  • 2

Najczęściej czytane:

Elżbieta Sikora - kompozytorka na fali sukcesu

W październiku 2023 roku Elżbieta Sikora skończyła 80 lat. W jubileuszowym sezonie 2023/2024 i w roku 2024, na całym świecie odbywają się liczne wykonania muzyki tej jednej z ważniejszych postaci polskiej muzyki elektroakustycznej. W najbliższych miesiącach dzieła Sikory będzie można usłyszeć w Zielonej Górze, Warszawie, Berlinie, Paryżu oraz Krakowie.

Czarny charakter czy ofiara czarnego pr-u? Wszystko o Eugeniuszu Morawskim

Śmiertelny wróg Szymanowskiego, mierny kompozytor oraz zły człowiek, którego należy potępić i wymazać z powszechnej świadomości. Kim był Eugeniusz Morawski i dlaczego tak mało o nim wiemy? W najnowszej Małej Monografii Polskiego Wydawnictwa Muzycznego Oskar Łapeta obnaża prawdę o kompozytorze, niszcząc utrwalony przez oponentów wizerunek.

FRYDERYKI 2024: 5 NOMINACJI DLA ANAKLASIS!

Trzy albumy wydawnictwa ANAKLASIS powalczą w tym roku o Fryderyka w czterech kategoriach. To kolejny rok, kiedy możemy pochwalić się nominacjami do najważniejszej nagrody fonograficznej w Polsce.

Instrument miesiąca: obojowe rekomendacje Arkadiusza Krupy

Wybór trudny, ale nie niemożliwy. Oto 5 utworów, które Arkadiusz Krupa, pierwszy oboista orkiestry Sinfonia Varsovia oraz wykładowca UMFC szczególnie poleca zarówno adeptom, jak i dojrzałym muzykom, którzy chcieliby uatrakcyjnić swój repertuar.

Urodziny Chopina. Spotkanie autorskie z cyklu Małe Monografie w Kurancie

Świętuj z nami urodziny najsłynniejszego polskiego kompozytora! Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza na spotkanie autorskie z Jakubem Puchalskim już 29 lutego 2024 r. o godz. 18.00 r. w Księgarni Muzycznej Kurant (Rynek Główny 24).

4 utwory muzyki najnowszej, które warto poznać w lutym

Historie o miłości i zbrodni oraz ludzkich przywarach. Nieoczywiste środki wykonawcze i hołd składany Mistrzowi. Cztery najnowsze utwory kompozytorów związanych z Polskim Wydawnictwem Muzycznym zabrzmią w Krakowie, Kielcach i Strasbourgu. Oto dlaczego warto je usłyszeć.

Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble ogłasza PLAYGROUND 2024: call for collaborations

Po dwóch latach intensywnej wymiany doświadczeń z utalentowanymi kompozytorkami i kompozytorami, projekt PLAYGROUND prowadzony przez Spółdzielnię Muzyczną contemporary ensemble z dumą ogłasza rozpoczęcie kolejnej edycji. Zespół zaprasza w podróż w głąb dzisiejszej muzyki i do świata, w którym największą wartością są ludzie i współpraca – dotychczasowe doświadczenia zespołu jednoznacznie wskazują, że za każdym utworem kryje się silna relacja między kompozytorką/kompozytorem a wykonawczynią/wykonawcą.

 

Księgarnia PWM zamknięta w dniu 2 lutego

Informujemy, że w piątek, 2 lutego 2024 roku biura i księgarnia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego będą nieczynne. Na zakupy do stacjonarnej księgarni przy alei Krasińskiego 11a w Krakowie zapraszamy w poniedziałek (5 lutego br.) w godz. od 10:00 do 18:00. 

Zdobądź Podróż zimową z autografem Iana Bostridge`a

W dniu urodzin Franza Schuberta ogłaszamy zimowy konkurs, w którym wygrać można podpisaną książkę "Podróż zimowa Schuberta. Anatomia obsesji" autorstwa Iana Bostridge`a. Aby wygrać taki wyjątkowy egzemplarz, wystarczy zrobić zimowe zdjęcie i napisać o jakiej zimowej eskapadzie się marzy, a swoje odpowiedzi opublikować na swoim instagramowym profilu.

Na wszystkie Wasze zdjęcia i odpowiedzi czekamy na Instagramie!

Instrument miesiąca: kontrabasowe rekomendacje Tadeusza Wieleckiego

Gdy kontrabas gra główną rolę… To myśl przewodnia rekomendacji kompozytora i kontrabasisty Tadeusza Wieleckiego, które przygotował dla nas w ramach akcji „Instrument Miesiąca”. Oto jego wybór top 5 utworów XX i XXI wieku, wydanych przez PWM na ten największy instrument smyczkowy.