PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Festiwal Moniuszki rozpoczyna sezon artystyczny Teatru Wielkiego w Poznaniu
Festiwal Moniuszki rozpoczyna sezon artystyczny Teatru Wielkiego w Poznaniu
2023-10-06

Teatr Wielki w Poznaniu po 25-miesięcznej modernizacji powraca do swojej siedziby przy ul. Fredry. Sezon artystyczny 2023/2024 w gmachu pod Pegazem rozpocznie się pierwszą edycją Festiwalu Moniuszki w dniach 6-19 października. W programie m.in. Gala Otwarcia Sceny z udziałem Artura Rucińskiego oraz koncert „MONIUSZKO / MOŻDŻER”. Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Ruch Muzyczny są Partnerami wydarzenia.

Zdobądź płytę serii PORTRAITS od ANAKLASIS z autografem!
Zdobądź płytę serii PORTRAITS od ANAKLASIS z autografem!
2023-10-06

Liczyliście, ile baniek mydlanych pofrunęło w sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina podczas wykonania utworu Unseen Marcina Stańczyka na koncertcie specjalnym Polskiego Wydawnictwa Muzycznego na Warszawskiej Jesieni? My doliczyć się nie mogliśmy. Zatęskniliśmy za nimi jednak bardzo i dlatego niniejszym ogłaszamy konkurs na najpiękniejsze zdjęcie baniek mydlanych! [fot. Grzegorz Mart, Współczesna Sztuka Dokumentacji]

"Biały Wieloryb" Marka Weissa. W poszukiwaniu ideału
"Biały Wieloryb" Marka Weissa. W poszukiwaniu ideału
2023-10-05

14 października na półki księgarń trafi książka wspomnieniowa znanego reżysera i powieściopisarza Marka Weissa pt. Biały Wieloryb. To opowieść o zakochiwaniu się w operze. O miłości do muzyki, której nie można się oprzeć. O uczuciu, dzięki któremu powstało ponad sto dwadzieścia spektakli. Dla Marka Weissa tworzenie opery to, podobnie jak poszukiwanie Białego Wieloryba z powieści Hermana Melville’a, nieustanna walka między rozsądkiem a uczuciami, pogoń za wymykającym się ideałem (a może monstrum?). Gdzie jednak szukać piękna, jeśli nie w operze?

O Kilarze podczas 26. Festiwalu Kompozytorów Polskich
O Kilarze podczas 26. Festiwalu Kompozytorów Polskich
2023-10-03

Podczas tegorocznego 26. Festiwalu Kompozytorów Polskich usłyszeć będzie można najbardziej znane motywy muzyki klasycznej i filmowej Wojciecha Kilara. 

Jesień z prawykonaniami
Jesień z prawykonaniami
2023-10-03

Początek jesieni obfituje w prawykonania utworów kompozytorów reprezentowanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Październik rozpoczniemy muzycznie na Śląsku, gdzie w Tychach po raz pierwszy zabrzmi najnowsza opera Alka Nowaka, natomiast zakończymy w Szczecinie wraz z kameralną kompozycją Hanny Kulenty. Premierowo zabrzmią również utwory Zygmunta Krauze, Macieja Zielińskiego i Mikołaja Piotra Góreckiego oraz wyjątkowe dzieło Krzysztofa Meyera.

 

BAŚŃ O SERCU. FAVOLA IN MUSICA: wspólne dzieło Aleksandra Nowaka i Radka Raka w sprzedaży od 6 października
BAŚŃ O SERCU. FAVOLA IN MUSICA: wspólne dzieło Aleksandra Nowaka i Radka Raka w sprzedaży od 6 października
2023-10-02

Muzyczno-literacka opowieść o poszukiwaniu tożsamości, człowieczeństwa i prawdy. Dzieło Aleksandra Nowaka, i jednocześnie operowy debiut Radka Raka, bada źródła dobra i zła, łączy to, co realne z mitologią, kieruje świat na lewą stronę. Twórcy snują opowieść o dwoistości ludzkiej natury. Album BAŚŃ O SERCU. FAVOLA IN MUSICA, prezentujący ich wspólne dzieło, w sprzedaży od ANAKLASIS już 6 października!

 

Instrument miesiąca: orkiestrowe rekomendacje Alexandra Humali
Instrument miesiąca: orkiestrowe rekomendacje Alexandra Humali
2023-09-26

We wrześniu, na początku kolejnego sezonu artystycznego, celebrujemy instrument zbiorowy, jakim jest orkiestra. Do sięgnięcia w głąb katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego i wyboru interesujących pozycji wielkoobsadowych zaprosiliśmy Alexandra Humalę, który pełni obecnie funkcję Dyrektora Artystycznego Filharmonii Krakowskiej. 
 

Przed nami druga edycja Konkursu pianistycznego dla dzieci i młodzieży w Japonii „ChopinLand”
Przed nami druga edycja Konkursu pianistycznego dla dzieci i młodzieży w Japonii „ChopinLand”
2023-09-26

Polskie Wydawnictwo Muzyczne po raz kolejny zaznacza swoją obecność w japońskim środowisku edukacyjnym. 1 października ruszają przesłuchania uczestników drugiej edycji Konkursu pianistycznego dla dzieci i młodzieży „ChopinLand”, realizowanego w ramach Programu Kultura Inspirująca i finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wydarzenie, które w ubiegłym roku szerokim echem odbiło się wśród młodych pianistów, powraca w rozszerzonej formule, otwierając się także na udział amatorów i poszerzając dostępny repertuar.
 

Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego – podsumowanie
Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego – podsumowanie
2023-09-25

23 września uroczystą galą finałową zakończył się II Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego. Za nami dziewiętnaście dni wypełnionych intensywnymi konkursowymi emocjami, ponad siedemdziesiąt pięć godzin muzyki i dziesiątki finałowych prób z orkiestrą. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było partnerem strategicznym wydarzenia.

Prawykonanie „Koncertu skowronkowego” Joanny Wnuk-Nazarowej rozpocznie nowy sezon artystyczny w Filharmonii Śląskiej
Prawykonanie „Koncertu skowronkowego” Joanny Wnuk-Nazarowej rozpocznie nowy sezon artystyczny w Filharmonii Śląskiej
2023-09-20

Klawesyn kojarzy się przede wszystkim z barokiem i muzyką dawną, ale ma także swoje współczesne oblicze. Filharmonia Śląska w Katowicach proponuje swojej publiczności koncert, podczas którego zaprezentuje odbiorcom możliwości tego instrumentu w obu tych odsłonach. 22 września po raz pierwszy zabrzmi nowa kompozycja Joanny Wnuk-Nazarowej, związanej z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.

Najczęściej czytane:

Paweł Malinowski nowym kompozytorem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Mamy przyjemność ogłosić, że Paweł Malinowski dołączył do grona kompozytorów reprezentowanych przez naszą Oficynę. Jego utwory były i są wykonywane m.in. przez członków The London Philharmonic Orchestra. W swojej twórczości, młody kompozytor poszukuje kruchych i wrażliwych dźwięków, jednocześnie eksplorując muzyczną przeszłość.

Matematyczność w muzyce. 36. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów

Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów promuje i prezentuje współczesną, profesjonalną twórczość kompozytorów krakowskich od klasyków i generacji profesorów, poprzez kompozytorów średniego i młodego pokolenia oraz studentów kompozycji. W programie tegorocznej odsłony zabrzmią utwory m.in. kompozytorów reprezentowanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Festiwal rusza już 20 kwietnia.

Biblia tańca powraca. Kultowy podręcznik Ireny Turskiej na nowo

Jak tańczono w starożytnych Chinach? Czym jest gawot? Kiedy powstał profesjonalny balet? Krótki zarys historii tańca i baletu Ireny Turskiej to odpowiedź na setki pytań. To także lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika Terpsychory. Polskie Wydawnictwo Muzyczne przedstawia nową, zaktualizowaną edycję książki, która od 1962 roku wychowała całe pokolenia historyków tańca, choreografów i tancerzy.

Instrument miesiąca: klawesynowe rekomendacje Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz

Klawesyn w naturze swej ma blask i czystość, jakich próżno by szukać w innych instrumentach – mawiał François Couperin. Jego intrygujący, wyrazisty i rozwibrowany dźwięk wciąż inspiruje kompozytorów i daje instrumentowi nowe życie w muzyce XX i XXI wieku. Oto 5 publikacji wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, po które warto sięgnąć według Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz – klawesynistki i pianistki, specjalizującej się w interpretacji muzyki nowej.

Kto napisał „Poloneza Ogińskiego”? Odpowiedź nie jest oczywista

Wzruszająca melodia, chwytliwy tytuł, a do tego legenda o cierpieniu kompozytora opuszczającego kraj pod przymusem. Polonez a-moll Pożegnanie Ojczyzny, potocznie zwany też Polonezem Ogińskiego, to jeden z najsłynniejszych utworów w historii polskiej muzyki. Najnowsze badania muzykologiczne sugerują jednak, że autorem tej kompozycji najprawdopodobniej wcale nie był Ogiński...

Jak brzmi muzyka najnowsza? Premiery w Krakowie i we Wrocławiu

Spośród różnorodnych czynników, które kształtują muzykę najnowszą, można wskazać indywidualne doświadczenia i perspektywy jej twórców, współczesne wydarzenia społeczne czy dziedzictwo kulturowe, niekoniecznie rodzime.

Księgarnia PWM 29 marca 2024 czynna w godzinach 10:00-16:00.

Informujemy, że księgarnia PWM przy al. Krasińskiego 11a w Krakowie w dniu 29 marca 2024 czynna będzie w godzinach 10:00-16:00. Życzymy spokojnych Świąt Wielkiej Nocy i zapraszamy na zakupy do księgarni stacjonarnej już 2 kwietnia.

Śpiewajmy razem! Muzyczne spotkanie seniorów w Krakowie

Wieczór wokół tradycji wspólnego śpiewania najpiękniejszych polskich pieśni – w teorii
i w praktyce. Już 16 kwietnia o g. 18.00 w Klubie Akademickim ARKA odbędzie się spotkanie pod hasłem „Śpiewajmy razem!”. W programie prelekcja, lekcja śpiewania i koncert krakowskich chórów seniorów. Wstęp wolny.

Elżbieta Sikora uhonorowana Nagrodą Prezydenta Republiki Francuskiej

Elżbieta Sikora została nagrodzona podczas 76. ceremonii Grands Prix internationaux du disque, organizowanej przez francuską Académie Charles Cros. Kompozytorka otrzymała nagrodę Prezydenta Republiki Francuskiej za całokształt twórczości. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 21 marca 2024 roku w Ambasadzie RP w Paryżu, pod patronatem Emmanuela Macrona, Prezydenta Francji.
 

Instrument miesiąca: harfowe rekomendacje Agnieszki Kaczmarek-Bialic

Jeżeli właśnie rozpoczynasz przygodę z harfą, to warto, byś zapoznała lub zapoznał się z publikacjami wydanymi przez naszą Oficynę. Znajdziesz wśród nich nie tylko atrakcyjny materiał dydaktyczny, ale także barwnie ilustrowane miniaturki, gwarantujące radość z gry na harfie.

 

Agnieszka Kaczmarek-Bialic, harfistka koncertująca jako solistka i kameralistka zarówno w Polsce, jak i za granicą, przygotowała rekomendacje pięciu swoich ulubionych publikacji przeznaczonych na ten instrument. Artystka zdradza również historie, które kryją się za wskazanymi utworami. Która postać z japońskiej gry wideo i filmu anime stała się inspiracją do skomponowania utworu na harfę? Czy Witold Lutosławski potrafił komponować z myślą o „niebiańskim instrumencie”? Kto poprosił Janinę Garścię o nowe kompozycje dla siebie i swojego brata?