Archiwum aktualności
« Kwiecień 2019 »
Śpiewamy w domu (i nie tylko) na urodziny Stanisława Moniuszki
2019-04-30
Z okazji przypadających w tym roku 200. urodzin Stanisława Moniuszki przygotowaliśmy specjalny dedykowany cykl ponad 30 materiałów wideo poświęconych twórczości i osobie tego wybitnego polskiego kompozytora. Seria obejmuje zarówno nagrania pieśni Moniuszki, jak i tutoriale zawierające uwagi wykonawcze do poszczególnych utworów, a także wypowiedzi wykonawców o samym kompozytorze.
Premiera pierwszego filmu na kanale YouTube PWM odbędzie się 5 maja – w dzień dwusetnych urodzin Moniuszki.
Stanisław Moniuszko dla każdego
2019-04-29
Ponad 20 nowych wydań nutowych, książkowych i płytowych, blisko 90 wznowień, materiały wykonawcze dla orkiestr i teatrów operowych, ponad 100 dostępnych na całym świecie publikacji cyfrowych, 7 000 stron zdigitalizowanego materiału w wolnym dostępie, ponad 1000 unikatowych materiałów ikonograficznych oraz blisko 30 wydarzeń dla dorosłych, dzieci i młodzieży – oto program obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki przygotowany przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.
Oferta pracy: specjalista ds. zbiorów
2019-04-28
Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury – zatrudni: specjalistę ds. zbiorów.
Miejsce pracy: Warszawa
Zakres obowiązków: opracowywanie, ewidencja i kontrola zbiorów PWM, w tym przeprowadzenie pełnej inwentaryzacji zbiorów.
Wyniki wiosennego naboru wniosków do TUTTI.pl
2019-04-18
Chcecie bajki? Będzie „Bajka”!
Z przyjemnością publikujemy listę rankingową wniosków złożonych w ramach wiosennego naboru 3. edycji TUTTI.pl - przedsięwzięcia wspierającego wykonawstwo muzyki polskiej.
A tam na pierwszym miejscu wniosek z „Bajką” Stanisława Moniuszki! Będzie to „Bajka” wyjątkowa, bo opowiedziana przez uczniów szkoły muzycznej w Bydgoszczy – jesteśmy bardzo ciekawi interpretacji!
Pierwsze polskie wykonanie Koncertu skrzypcowego Unsuk Chin
2019-04-17
14 czerwca po raz pierwszy zabrzmi w Polsce Koncert skrzypcowy Unsuk Chin. Pierwsze polskie wykonanie odbędzie się w Katowicach: skrzypaczce Viviane Hagner towarzyszyć będzie NOSPR pod dyrekcją Alexandra Liebreicha.
16. Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego
2019-04-16
Polskie Wydawnictwo Muzyczne ogłasza 16. Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego na UTWÓR TWÓRCZO NAWIĄZUJĄCY DO BAROKOWEJ TRADYCJI MUZYCZNEJ NA SKRZYPCE Z TOWARZYSZENIEM OD JEDNEGO DO CZTERECH DOWOLNYCH INSTRUMENTÓW.
„Mieczysław Karłowicz. Samotna wędrówka” ze Srebrnym Pegazem 22. Przeglądu Filmów o Sztuce w Zakopanem
2019-04-15
14 kwietnia odbyła się w Zakopanem gala 22. Przeglądu Filmów o Sztuce, podczas której ogłoszono tegorocznych laureatów. Z wielką radością informujemy, że powstały w koprodukcji Polskiego Wydawnictwa Muzycznego z Telewizją Polską film Tomasza Knittla, „Mieczysław Karłowicz. Samotna wędrówka” otrzymał Srebrnego Pegaza!
Claudio Monteverdi – wznowienie wyjątkowej publikacji
2019-04-11
Już 18 kwietnia nakładem naszej Oficyny ukaże się długo oczekiwane wznowienie książki pt. „Claudio Monteverdi” Ewy Obniskiej. To jedyna na polskim rynku monografia włoskiego kompozytora.
Obrazy muzyki w Rzeszowie
2019-04-09
Do 23 kwietnia wystawa zdjęć Bartka Barczyka „Obrazy muzyki. Muzyka w obrazach” zrealizowana w ramach projektu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności” gości w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie.Co ma Platon do edukacji muzycznej?
2019-04-08
Polskie Wydawnictwo Muzyczne to nie tylko nuty i książki. To także wszelkie działania edukacyjne, mające na celu wspieranie kształcenia muzycznego zarówno w szkołach muzycznych, jak i ogólnych. Staramy się realizować postulat Platona: „Uczyłbym dzieci muzyki, fizyki i filozofii; ale w szczególności muzyki, dla wzorców w muzyce i wszelkich sztuk, które są kluczowe w uczeniu się”.
Zamknęliśmy właśnie pierwszy kwartał roku, warto zatem podsumować projekty edukacyjne naszej Oficyny.
Najczęściej czytane:
Tematem przewodnim 37. edycji Krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów jest muzyka w muzyce. Festiwal, który został objęty patronatem honorowym Aleksandra Miszalskiego, Prezydenta Miasta Krakowa, rozpocznie się już 10 maja koncertem inauguracyjnym w Filharmonii Krakowskiej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia.
Już 09 maja 2025 roku Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza do wspólnego świętowania podczas Dni Funduszy Europejskich w PWM. Sprawdź, co zaplanowaliśmy na ten dzień!
Piąty miesiąc roku zwiastuje nadejście wiosennego sezonu festiwalowego. W Krakowie, Warszawie i we Wrocławiu zabrzmią kompozycje Joanny Wnuk-Nazarowej, Pawła Malinowskiego, Wojciecha Widłaka, Macieja Zielińskiego, Pawła Hendricha i Agaty Zubel. Najnowszej muzyce polskiej będziemy przysłuchiwać się podczas koncertów specjalnych, na festiwalowych estradach, a także na zakończenie sezonu artystycznego.
Blisko 400 muzyków i chórzystów, boska interwencja i absolutny triumf kompozytora – prawykonanie oratorium pasyjnego Męka Pana naszego Jezusa Chrystusa w 1838 r. wprost zelektryzowało muzyczną Warszawę. Dzieło to uznaje się za najwybitniejsze osiągnięcie polskiej muzyki religijnej XIX wieku. Dlaczego jednak do premierowego wykonania doszło dopiero w czerwcu, nie zaś – jak zamierzał twórca – w czasie Wielkiego Tygodnia? W kolejnej odsłonie cyklu Historia pewnego utworu przyjrzymy się niedotrzymanym obietnicom i przetrzymanym nutom.
Fundacja Pamięci Johna Simona Guggenheima (The John Simon Guggenheim Memorial Foundation) ogłosiła tegorocznych stypendystów Guggenheima – 198 wybitnych osób ze świata nauki i sztuki współczesnej, reprezentujących 53 dyscypliny, wybranych w rygorystycznym procesie aplikacji spośród prawie 3500 kandydatów. Wśród stypendystów, którzy otrzymali grant na realizację swojej działalności, jest Krzysztof Wołek – kompozytor związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.
Écoute na sopran i kwartet smyczkowy jest nową wersją kompozycji Słuchaj na sopran, klarnet, skrzypce, perkusję i fortepian, której prawykonanie odbyło się w grudniu ubiegłego roku w podczas bydgoskiego Festiwalu Art Mintaka. 22 kwietnia dzieło zostanie wykonane po raz pierwszy podczas paryskiego festiwalu, prezentującego najnowszą muzykę europejską.
Jagoda Szmytka jest kompozytorką, artystką i badaczką artystyczną. Muzykę łączy ze sztukami pięknymi i głęboką refleksją z zakresu takich dziedzin humanistyki, jak filozofia, estetyka czy historia sztuki. W katalogu jej twórczości znajdziemy m.in. dzieła solowe, utwory pisane na amplifikowane zespoły kameralne, instalacje performatywne, a także kompozycje wpisujące się w konwencję teatru muzycznego. W kwietniu, jako nasza Kompozytorka Miesiąca, odkrywa przed nami tajemnice procesu twórczego i zaprasza w gościnne progi swojej pracowni kompozytorskiej.
Aż trzy publikacje książkowe wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w minionym roku zostały nominowane w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2024. Jury doceniło pozycje: Muzyka Polska po Szymanowskim Adriana Thomasa, Estetyka muzyki Rogera Scrutona oraz Karnawał zwierząt Piotra Kamińskiego.
Jean-Philippe Rameau (1683-1764) wzbudzał wiele emocji. Wywarł nieoceniony wpływ na bieg historii i teorii muzyki, a jego spojrzenie na zasady rządzące kompozycją było – jak na XVIII wiek – innowacyjne. Postać francuskiego muzyka o wszechstronnych zainteresowaniach i oświeceniowym umyśle przybliża Christophe Rousset w najnowszej Małej Monografii wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Premiera książki już dziś.
Natura, budząca się znów do życia feerią barw i zapachów, przynosi nam także nowe, wiosenne bogactwo dźwięków i muzycznych inspiracji. Kwiecień witamy prawykonaniami dwóch dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: Karatachi no Hana Marcela Chyrzyńskiego we Wrocławiu i SurVanTutti Hanny Kulenty w Krakowie.