PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

« Kwiecień 2020 »


David Daniels 1933-2020
David Daniels 1933-2020
2020-04-30

Z przykrością informujemy o śmierci Davida Danielsa – twórcy „biblii” wszystkich muzyków, teoretyków muzyki i muzykologów: Daniels’ Orchestral Music.

201. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki
201. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki
2020-04-28

5 maja obchodzimy kolejną rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki. Po hucznych obchodach dwusetnej rocznicy urodzin kompozytora i całym roku 2019 wypełnionym atrakcjami moniuszkowskimi, Polskie Wydawnictwo Muzyczne w bieżącym roku przez cały maj świętuje 201. urodziny ojca polskiej opery narodowej.

Ogłaszamy 17. Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego
Ogłaszamy 17. Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego
2020-04-23

W roku jubileuszu 75-lecia działalności Polskiego Wydawnictwa Muzycznego z sentymentem powracamy do pierwszych lat działalności Oficyny i pierwszych publikacji przez nią wydawanych. Sygnaturą PWM 1 oznaczony został II Kwartet smyczkowy Romana Palestra. Nawiązując do historycznych zapisów, tematem 17. Konkursu Kompozytorskiego im. Tadeusza Ochlewskiego jest utwór na kwartet smyczkowy.

„Do dzieła… Akcja!”. Ogłaszamy dwa konkursy indywidualne!
„Do dzieła… Akcja!”. Ogłaszamy dwa konkursy indywidualne!
2020-04-23

Czas spędzony w domu to idealna okazja do rozwoju i pobudzania kreatywności nie tylko najmłodszych, ale także dorosłych. Dbając o bezpieczeństwo odbiorców kampanii oraz odpowiadając na głosy zainteresowanych, Polskie Wydawnictwo Muzyczne nie tylko przedłuża termin zgłoszeń do konkursu dla szkół „Bierzmy się do dzieła!”, ale także ogłasza dwa dodatkowe konkursy na prace indywidualne: dla uczniów i nauczycieli.

Rusza nowa strona internetowa „Ruchu Muzycznego”
Rusza nowa strona internetowa „Ruchu Muzycznego”
2020-04-22

Ruch w sieci! Nawet nie ruszając się z domu można być blisko życia muzycznego. „Ruch Muzyczny”, najstarsze i najważniejsze polskie czasopismo poświęcone muzyce poważnej, w końcu jest dostępne w Internecie w całkowicie odnowionej wersji cyfrowej. Teraz czytelnika dzieli od „Ruchu Muzycznego” zaledwie jedno kliknięcie.
 

Niedziele online z Mieczysławem Karłowiczem
Niedziele online z Mieczysławem Karłowiczem
2020-04-20

Polskie Wydawnictwo Muzyczne otwiera swoje archiwa dla wszystkich spragnionych muzyki. Po koncertach będących częścią projektu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”, zapraszamy do spędzenia niedzielnych wieczorów z Mieczysławem Karłowiczem, którego twórczość i sylwetkę przybliżą materiały wideo premierowo opublikowane na kanale YouTube PWM.

TUTTI.pl - edycja specjalna: #TUTTIwdomu
TUTTI.pl - edycja specjalna: #TUTTIwdomu
2020-04-14

W trudnych czasach chcemy się wspierać i wzajemnie inspirować. Reagując na bieżące wydarzenia Polskie Wydawnictwo Muzyczne uruchamia edycję specjalną TUTTI.pl: #TUTTIwdomu. Program kierowany jest DO WSZYSTKICH INSTYTUCJI, które wypożyczały materiały wykonawcze z katalogu PWM w celu dokonania rejestracji audiowizualnych. 

Rezydencje w ramach projektu composer.pl
Rezydencje w ramach projektu composer.pl
2020-04-07

Za kilka dni upłynąć miał termin zgłaszania się młodych kompozytorów do programu rezydencji na Islandii composer.pl. W związku z sytuacją na świecie mecenasi tego projektu: Agata Zubel i Michał Moc podjęli decyzję o przedłużeniu terminu składania zgłoszeń do 20 czerwca 2020, utrzymując jednocześnie termin tegorocznej wrześniowo-październikowej rezydencji.

Internetowy kurs czytania a vista
Internetowy kurs czytania a vista
2020-04-06

Czytanie a vista online? To możliwe! W dobie obecnego kryzysu, który zapanował nie tylko w Polsce, ale także i na całym świecie, dr hab. Grzegorz Mania wychodzi naprzeciw trudnością związanym ze zdalnym nauczaniem i… proponuje ciekawe rozwiązanie, jakim jest kurs czytania a vista online. 

„Ignacy Jan i jego plan”, czyli o Paderewskim dla najmłodszych – nowa publikacja od małego PWM od dziś w sprzedaży!
„Ignacy Jan i jego plan”, czyli o Paderewskim dla najmłodszych – nowa publikacja od małego PWM od dziś w sprzedaży!
2020-04-02

2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. W związku z tą wesołą uroczystością Polskie Wydawnictwo Muzyczne wydaje kolejną książeczkę opowiadającą o wielkim polskim kompozytorze. Mali melomani mieli okazję przeczytać już o Stanisławie Moniuszce, teraz czas na Ignacego Jana Paderewskiego. Książkę napisała Katarzyna Huzar-Czub (świetna poetka i tłumaczka), a ilustracje stworzyła Zosia Dzierżawska. 

  • Strona:
  • 1
  • 2

Najczęściej czytane:

Księgarnia PWM 29 marca 2024 czynna w godzinach 10:00-16:00.

Informujemy, że księgarnia PWM przy al. Krasińskiego 11a w Krakowie w dniu 29 marca 2024 czynna będzie w godzinach 10:00-16:00. Życzymy spokojnych Świąt Wielkiej Nocy i zapraszamy na zakupy do księgarni stacjonarnej już 2 kwietnia.

Śpiewajmy razem! Muzyczne spotkanie seniorów w Krakowie

Wieczór wokół tradycji wspólnego śpiewania najpiękniejszych polskich pieśni – w teorii
i w praktyce. Już 16 kwietnia o g. 18.00 w Klubie Akademickim ARKA odbędzie się spotkanie pod hasłem „Śpiewajmy razem!”. W programie prelekcja, lekcja śpiewania i koncert krakowskich chórów seniorów. Wstęp wolny.

Elżbieta Sikora uhonorowana Nagrodą Prezydenta Republiki Francuskiej

Elżbieta Sikora została nagrodzona podczas 76. ceremonii Grands Prix internationaux du disque, organizowanej przez francuską Académie Charles Cros. Kompozytorka otrzymała nagrodę Prezydenta Republiki Francuskiej za całokształt twórczości. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 21 marca 2024 roku w Ambasadzie RP w Paryżu, pod patronatem Emmanuela Macrona, Prezydenta Francji.
 

Instrument miesiąca: harfowe rekomendacje Agnieszki Kaczmarek-Bialic

Jeżeli właśnie rozpoczynasz przygodę z harfą, to warto, byś zapoznała lub zapoznał się z publikacjami wydanymi przez naszą Oficynę. Znajdziesz wśród nich nie tylko atrakcyjny materiał dydaktyczny, ale także barwnie ilustrowane miniaturki, gwarantujące radość z gry na harfie.

 

Agnieszka Kaczmarek-Bialic, harfistka koncertująca jako solistka i kameralistka zarówno w Polsce, jak i za granicą, przygotowała rekomendacje pięciu swoich ulubionych publikacji przeznaczonych na ten instrument. Artystka zdradza również historie, które kryją się za wskazanymi utworami. Która postać z japońskiej gry wideo i filmu anime stała się inspiracją do skomponowania utworu na harfę? Czy Witold Lutosławski potrafił komponować z myślą o „niebiańskim instrumencie”? Kto poprosił Janinę Garścię o nowe kompozycje dla siebie i swojego brata?

Święto miłośników instrumentów dętych w Radomiu

W piątek 15 marca rozpocznie się wielkie święto dla miłośników eufonium i saxhornu, werbla, czy buławy. Ogólnopolska Konferencja Orkiestr Dętych w Radomiu (15-17 marca) zgromadzi w jednym miejscu muzyków, dyrygentów i orkiestry, po to, by wymieniać się doświadczeniami, doskonalić swoje umiejętności oraz zdobywać szeroko ujętą w programie wiedzę teoretyczną.

Bestseller w polskim wydaniu. Premiera "Estetyki muzyki" Rogera Scrutona

Muzyka – czym jest? Co oznacza? Na czym polega jej wartość? Estetyka muzyki Rogera Scrutona to brytyjski bestseller, który od niemal 30 lat pobudza do refleksji nad filozoficznym wymiarem sztuki dźwięków. Dzięki staraniom Polskiego Wydawnictwa Muzycznego książka nareszcie trafia w ręce polskich czytelników.

Instrument miesiąca: harfowe rekomendacje Agnieszki Greli-Fedkowicz

Swoim brzmieniem przenosi do świata baśni, mchu i paproci. Tworzy światy równoległe, maluje dźwiękiem impresje. Trudno znaleźć bardziej magiczny i przyciągający tajemniczością instrument od harfy.


Poznajcie pięć publikacji dla harfistów, wydanych przez PWM, które przyniosą radość z tworzenia muzycznych opowieści. Wśród nich odnajdziecie m.in. perełkę polskiej literatury harfowej, którą wskaże Wam Agnieszka Grela-Fedkowicz – harfistka i kompozytorka o szerokich horyzontach gatunkowych i stylistycznych, pedagożka oraz połówka Fedkowicz Duo, zespołu tworzącego muzykę z dużą ilością przestrzeni i kolorów.

RETRO MODERNA. Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble zaprasza na koncert

Twórczość kompozytorów, którzy rewolucjonizowali pejzaż stylistyczny muzyki polskiej okresu po drugiej wojnie światowej, czasów naznaczonych wpływem Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” i działalnością Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia zabrzmi 8 marca w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Konkurs "Gdzie jest Wally"

Zapraszamy Was do comiesięcznej zabawy z ilustracjami tegorocznego kalendarza PWM. Szukaj atrybutów na ilutracjach i zdobywaj ciekawe nagrody.

Konkurs "Gdzie jest Wally" rozgrywa się w 11 odsłonach. Śledź naszą stronę na Facebooku od lutego do grudnia i wygrywaj. Do zdobycia: nowe publikacje i atrakcyjne rabaty.

 

Juliusz Zarębski w katalogu PWM - w 170. rocznicę urodzin

Na przełomie lutego i marca 2024 roku przypada 170. rocznica urodzin Juliusza Zarębskiego – jednego z najwybitniejszych kompozytorów polskich drugiej połowy XIX w. Ciekawy wybór twórczości fortepianowej tego twórcy – w tym dwie nowości wydawnicze – można znaleźć w katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.