PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

« Luty 2023 »


REVISIONS OF ANAKLASIS: Adam Pierończyk, Piotr Orzechowski i Saki Ozawa w Vertigo Jazz Club & Restaurant już 12 marca
REVISIONS OF ANAKLASIS: Adam Pierończyk, Piotr Orzechowski i Saki Ozawa w Vertigo Jazz Club & Restaurant już 12 marca
2023-02-28

Ideą ANAKLASIS, marki fonograficznej Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, jest nie tylko dokumentowanie wykonań najnowszych utworów polskich twórców. Celem wytwórni jest także tworzenie przestrzeni sprzyjającej budowaniu artystycznego dialogu. Już 12 marca we wrocławskim Vertigo Jazz Club & Restaurant wystąpią muzycy znani z krążków ANAKLASIS – pianista Piotr Orzechowski i saksofonista Adam Pierończyk, którzy po raz pierwszy spotkają się na jednej scenie z japońską pianistką młodego pokolenia, Saki Ozawą.

Premiera nowej książki z serii Małe Monografie – opowieść o Fryderyku Chopinie
Premiera nowej książki z serii Małe Monografie – opowieść o Fryderyku Chopinie
2023-02-27

Kapelusze z głów, to geniusz!

Kompozytor i pianista, jeden z najbardziej znanych Polaków, fenomen kultury i ikona – Fryderyk Chopin to kolejny bohater książki z serii Małe Monografie. W 213. rocznicę urodzin Artysty Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprezentuje najnowszą publikację autorstwa Jakuba Puchalskiego.

O Chopinie tyle już napisano. Czy można więcej, lepiej, inaczej? Przekonajmy się.

 

„Chopin: człowiek, dzieło, rezonans” – nowe wydanie najobszerniejszej monografii o wielkim kompozytorze
„Chopin: człowiek, dzieło, rezonans” – nowe wydanie najobszerniejszej monografii o wielkim kompozytorze
2023-02-22

Chopin: człowiek, dzieło rezonans Mieczysława Tomaszewskiego ukazuje się po polsku kolejny już raz. Opublikowana w roku 1998 monografia wznawiana była w latach 2005 i 2010, jednak dopiero teraz możemy cieszyć się w pełni nowym opracowaniem redakcyjnym materiału. Premiera książki już dziś.
 

Instrument Miesiąca: wiolonczelowe rekomendacje Marcina Zdunika
Instrument Miesiąca: wiolonczelowe rekomendacje Marcina Zdunika
2023-02-21

Marcin Zdunik jest jednym z najaktywniejszych polskich wiolonczelistów. Artysta ma w repertuarze wiele utworów rodzimych kompozytorów, nieraz przybliża odbiorcom dzieła nieznane lub zapomniane. W ramach akcji Instrument Miesiąca, prowadzonej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, podzielił się listą rekomendowanych przez siebie utworów na wiolonczelę z katalogu Oficyny. 
 

Prawykonanie „Elegii 2022” Zygmunta Krauzego
Prawykonanie „Elegii 2022” Zygmunta Krauzego
2023-02-20

Zygmunt Krauze jest jednym z kompozytorów, których twórczość nie pozostaje obojętna wobec sytuacji społecznych czy politycznych. W kręgu utworów o tej tematyce znajduje się także jego Elegia 2022 na fortepian, skrzypce i wiolonczelę, która po raz pierwszy zabrzmi jeszcze w tym miesiącu.
 

Szymanowski Project Japan, czyli przybliżanie polskiej muzyki w Kraju Kwitnącej Wiśni
Szymanowski Project Japan, czyli przybliżanie polskiej muzyki w Kraju Kwitnącej Wiśni
2023-02-07

Karol Szymanowski jest jednym z najważniejszych polskich kompozytorów. Jego twórczość jest coraz lepiej znana także zagranicą dzięki działalności artystów i edukatorów działających na rzecz polskiej muzyki. Melomanom w Japonii przybliża ją Ignacy Lisiecki, pomysłodawca projektu Szymanowski Project Japan. 
 

Kobieta Renesansu – świętujemy urodziny Grażyny Bacewicz
Kobieta Renesansu – świętujemy urodziny Grażyny Bacewicz
2023-02-05

Wirtuozka skrzypiec, wybitna kompozytorka, pedagog, pisarka – o kim mowa? Oczywiście o Grażynie Bacewicz. Osiągnięcie przez nią sukcesów na tak wielu polach wymagało nie tylko posiadania wszechstronnych talentów, ale również niezwykle silnej osobowości. Zwłaszcza że czasy, w których przyszło jej żyć, były czasami zdominowanymi przez mężczyzn.

Nominacje O!Lśnień
Nominacje O!Lśnień
2023-02-03

Na konto wytwórni ANAKLASIS wędruje kolejna nominacja w plebiscycie O!Lśnienia – Nagród Kulturalnych Onetu i Miasta Krakowa. Wśród nominowanych tegorocznej, już siódmej edycji znaleźli się Adam Bałdych i Agata Szymczewska. Artyści zostali wyróżnieni za wspólną pracę nad krążkiem ANA 020 LEGEND, który ukazał się w serii REVISIONS w czerwcu 2022 roku.

Najczęściej czytane:

Przenikania na 67. Warszawskiej Jesieni

20 września rusza 67. odsłona Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Tematem tegorocznej edycji jest przenikanie do muzyki współczesnej muzycznych języków historycznych i zjawisk dźwiękowych przynależących do różnych aktualnych gatunków.

Kurs Edytorstwa Muzycznego – ruszyły zapisy!

Polskie Wydawnictwo Muzyczne serdecznie zaprasza na kolejną edycję seminarium „Kurs Edytorstwa Muzycznego”. Wyróżniający się podczas spotkań uczestnicy mają szansę na podjęcie współpracy z oficyną. Zajęcia odbywają się online, planowane są też zjazdy stacjonarne. Nabór trwa do 29 września.

Gdzie są granice niczego? Dźwiękowe uniwersum Krzysztofa Knittla

Krzysztof Knittel to artysta nieustannie poszukujący – niezależny, eksperymentujący, który podąża własnymi ścieżkami. To człowiek o wielu obliczach, wyraźnych opiniach i bogaty w doświadczenia, którymi dzieli się w rozmowie z Michałem Mendykiem. Jej zapis, pod paradoksalnym tytułem Granice niczego, 19 września br. dołączy do serii Ludzie Świata Muzyki, która ukazuje się nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

 

Agata Zubel nominowana do Nagrody Kompozytorskiej Fundacji Księcia Pierre'a z Monako

Fondation Prince Pierre de Monaco ogłosiła nominacje do tegorocznej edycji prestiżowej Prix de Composition Musicale. W gronie kandydatów znalazła się Agata Zubel, za utwór Na zewnątrz Czasu. Rozstrzygnięcie już w październiku.

Wśród barwnych ogrodów, przy dźwiękach dzwonów. Wrześniowe premiery najnowszej muzyki polskiej

Wrzesień przyniesie wiele dobrego we współczesnej muzyce polskiej. W Katowicach, Szczecinie, Wrocławiu, Gdańsku i Warszawie zabrzmią najnowsze kompozycje Marty Ptaszyńskiej, Mikołaja Piotra Góreckiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Krzysztofa Knittla, Jerzego Kornowicza i Pawła Hendricha. W kolejny, koncertowy sezon wkroczymy wśród barwnych ogrodów, przy donośnych dźwiękach carillonu, w atmosferze świętowania.

Instrument miesiąca: altówkowe rekomendacje Katarzyny Budnik

Po które publikacje przeznaczone na altówkę warto sięgnąć, by odnaleźć w nich bogactwo harmonii, wyraziste melodie, czy nostalgiczny i tajemniczy nastrój? O rekomendacje w ramach akcji „Instrument miesiąca” poprosiliśmy znakomitą skrzypaczkę i altowiolistkę – Katarzynę Budnik. Jako solistka i kameralistka koncertuje w Polsce i wielu krajach Europy, m.in.: z orkiestrą Sinfonia Varsovia, w której jest liderką grupy altówek.

ANAKLASIS na fali. #WYOSTRZSŁUCH na Radio Kraków

Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Radio Kraków i marka płytowa ANAKLASIS zapraszają do Krakowa na jesienne koncerty, podczas których zabrzmi twórczość najwybitniejszych polskich kompozytorów we współczesnych reinterpretacjach znakomitych artystów sceny jazzowej i muzyki klasycznej. Cykl koncertów ANAKLASIS na fali w studiu koncertowym i na antenie radiowej rozpocznie się 12 września.

Bez pudru i bez patosu. Poruszający wywiad rzeka z Olgą Pasiecznik

O miłości, tożsamości i człowieczeństwie. „Bez makijażu” – szczera i pełna mądrości życiowej rozmowa Olgi Pasiecznik z Agatą Kwiecińską – już wkrótce trafi na półki księgarń. Publikacja dołączy do bestsellerowej serii „Opera” Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, stając się lekturą obowiązkową nie tylko dla miłośników sztuk scenicznych.

 

Wspieramy wykonania muzyki polskiej – co nowego w TUTTI.pl?

225 polskich kompozytorów, 1500 utworów, kilkaset godzin muzyki! Mowa o TUTTI.pl – wyjątkowym przedsięwzięciu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, który już od siedmiu lat wspiera wykonawstwo muzyki polskiej. Jakie nowości czekają nas w programie?

Sierpniowe premiery utworów z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Najnowsze kompozycje Joanny Wnuk-Nazarowej i Pawła Łukaszewskiego zwrócą naszą uwagę w stronę refleksji o historii, umacniania pamięci oraz kultywowania tradycji. Prawykonania odbędą się w Lusławicach i Białymstoku.