PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

« Sierpień 2023 «

Bilety na AUKSODRONE 2023 już w sprzedaży!
Bilety na AUKSODRONE 2023 już w sprzedaży!
2023-08-31

Przed nami kolejna edycja festiwalu AUKSODRONE. Od 6 do 8 października tyska Mediateka będzie przepełniona muzyką w wykonaniu AUKSO pod batutą Marka Mosia oraz znakomitych muzyków znanych ze sceny klasycznej i jazzowej. Nie zabraknie premier, improwizacji i świętowania jubileuszy. 3 września jesienny festiwal zapowie wykonanie Albumu rodzinnego – opery dla dzieci Jerzego Kornowicza z librettem Michała Rusinka. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest współorganizatorem festiwalu. 
 

Krzysztof Meyer i Marta Ptaszyńska: prawykonania utworów na carillon
Krzysztof Meyer i Marta Ptaszyńska: prawykonania utworów na carillon
2023-08-28

Rokrocznie od 2019 roku w Gdańsku można posłuchać prawykonań utworów z katalogu PWM na carillon. Tradycja nie ustaje – 9 września na dwóch zabytkowych instrumentach: w Ratuszu Głównego Miasta i w wieży kościoła św. Katarzyny po raz pierwszy zostaną wykonane kompozycje Krzysztofa Meyera i Marty Ptaszyńskiej. Utwory premierowo zagra znakomita gdańska carillonistka Monika Kaźmierczak. 
 

Okno na świat sztuki. Drugi tom „Pism” Romana Palestra już w sprzedaży!
Okno na świat sztuki. Drugi tom „Pism” Romana Palestra już w sprzedaży!
2023-08-25

Wnikliwe spojrzenie, unikalna perspektywa, lekkie pióro. Książka, do której można nieustannie powracać, wciąż odkrywając nowe fasety. Innymi słowy – lektura wyśmienita! Na półki księgarni trafił właśnie drugi tom „Pism” Romana Palestra.

Instrument Miesiąca: carillonowe rekomendacje Moniki Kaźmierczak
Instrument Miesiąca: carillonowe rekomendacje Moniki Kaźmierczak
2023-08-24

Carillon nie jest w Polsce najpopularniejszym instrumentem. Obecnie w naszym kraju jedyne czynne carillony koncertowe znajdują się w Gdańsku. Gra na nich Monika Kaźmierczak, absolwentka gdańskiej Akademii Muzycznej oraz Niderlandzkiej Szkoły Carillonowej w Amersfoort, piastująca funkcję miejskiej carillonistki Gdańska. To właśnie ona dokonała prawykonań wszystkich utworów na ten instrument wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Zdradziła nam, nad którymi spędziła najwięcej czasu i przygotowanie których było największym wyzwaniem. Przeczytajcie rekomendacje Moniki Kaźmierczak, która na pytanie o wybór publikacji odpowiada: „Chciałabym zarekomendować wszystkie carillonowe wydawnictwa PWM :)”!
 

2023-08-21

Z ogromnym smutkiem zawiadamiamy o odejściu Józefa Kańskiego. Krytyk muzyczny, muzykolog, pisarz i pianista zmarł 19 sierpnia w wieku 94 lat. Był autorem wielokrotnie wznawianego „Przewodnika operowego” wydawanego nakładem PWM oraz wieloletnim redaktorem Ruchu Muzycznego.

Prawykonanie nowego utworu Zygmunta Krauze w ramach Ostrava Days
Prawykonanie nowego utworu Zygmunta Krauze w ramach Ostrava Days
2023-08-21

Zygmunt Krauze jest twórcą, który od lat odważnie eksperymentuje z dźwiękiem – zarówno analogowym, jak i elektronicznym, zestawiając je oba ze sobą. Takie połączenie zastosował między innymi w obu utworach pod wspólnym tytułem Rivière Souterraine. Już niebawem dołączy do nich trzeci – prawykonanie Rivière Souterraine 3 na fortepian solo, dźwięk elektroniczny i orkiestrę kameralną odbędzie się 28 sierpnia w ramach Ostrava Days. 
 

Różyckiego jazzowe przypadki. Płyta INSPIRED BY LUDOMIR RÓŻYCKI od ANAKLASIS w sprzedaży od 28 sierpnia
Różyckiego jazzowe przypadki. Płyta INSPIRED BY LUDOMIR RÓŻYCKI od ANAKLASIS w sprzedaży od 28 sierpnia
2023-08-16

Choć Ludomir Różycki odnosił za życia spektakularne sukcesy kompozytorskie, to współcześnie jego muzyka rzadko pojawia się w programach koncertowych. Wyjątkowa sztuka jednak nigdy nie da o sobie zapomnieć. Muzyka Różyckiego zafascynowała znakomitego pianistę jazzowego, Kubę Stankiewicza, który przeniósł ją na jazzowy grunt. Efekty tej pracy zostały zarejestrowane i wydane na najnowszy krążku od ANAKLASIS. Płyta INSPIRED BY LUDOMIR RÓŻYCKI trafi do sprzedaży 28 sierpnia.
 

Przed nami część koncertowa projektu PLAYGROUND: call for collaborations
Przed nami część koncertowa projektu PLAYGROUND: call for collaborations
2023-08-14

W marcu Spółdzielnia Muzyczna zaprosiła młodych kompozytorów i kompozytorki do autorskiego projektu PLAYGROUND: call for collaborations. Jury wybrało osobowości, które wzięły udział w kilkumiesięcznych warsztatach, których efektem będzie powstanie nowych utworów. Kompozycje zabrzmią już we wrześniu w ramach festiwali Sacrum Profanum i „Warszawska Jesień”. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem projektu. 

Żegnamy Zygmunta M. Szweykowskiego
Żegnamy Zygmunta M. Szweykowskiego
2023-08-04

3 sierpnia 2023 roku w wieku 94 lat zmarł prof. dr hab. Zygmunt Marian Szweykowski – wybitna postać polskiej muzykologii, badacz muzyki dawnej, pedagog, a także redaktor i współpracownik Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, autor ponad 100 haseł Encyklopedii Muzycznej PWM.

Muzyka na Festiwalu Stolica Języka Polskiego
Muzyka na Festiwalu Stolica Języka Polskiego
2023-08-03

W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi… Wieniawskiego! W ślad za powodzeniem zeszłorocznych wydarzeń, Polskie Wydawnictwo Muzyczne już po raz drugi zaprosiło festiwalową publiczność na wyjątkowe spotkania z muzyką. Pragnąc zwrócić uwagę na postać Henryka Wieniawskiego, zaproponowaliśmy dwa wydarzenia skupione wokół wybitnego polskiego skrzypka i kompozytora, którego związki z Lubelszczyzną są niezaprzeczalne. 

Najczęściej czytane:

Fryderyki 2024 rozdane. Statuetka dla ANAKLASIS

Najważniejsze polskie nagrody fonograficzne Fryderyki zostały przyznane podczas Gali Muzyki Poważnej, która odbyła się w niedzielę 28 kwietnia w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Wśród laureatów ponownie zatriumfowała marka fonograficzna Polskiego Wydawnictwa Muzycznego – ANAKLASIS.

 

Przyznano również nagrodę Złotego Fryderyka za całokształt twórczości w kategorii Muzyka Poważna. Laureatem został Krzysztof Meyer.

Powraca Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Koncert inauguracyjny już 30 kwietnia

W dniach 1-12 maja 2024 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się XII Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Tegoroczna edycja wyznacza powrót tego prestiżowego wydarzenia do polskiego i światowego kalendarza konkursów muzycznych po kilkuletniej, spowodowanej pandemią przerwie. Polskie Wydawnictwo Muzyczne i „Ruch Muzyczny” są Partnerami przedsięwzięcia.

Najpiękniejsze Książki 2023 – nominacja dla PWM!

Najgłośniejsza książka ubiegłego roku wydana przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne otrzymała nominację w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2023. W kategorii Literatura naukowa i popularnonaukowa jury doceniło publikację Ten cały musical Mateusza Borkowskiego, Jacka Mikołajczyka i Marcina Zawady. Autorką projektu okładki i wnętrza oraz składu jest Alicja Kobza.

Paweł Malinowski nowym kompozytorem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Mamy przyjemność ogłosić, że Paweł Malinowski dołączył do grona kompozytorów reprezentowanych przez naszą Oficynę. Jego utwory były i są wykonywane m.in. przez członków The London Philharmonic Orchestra. W swojej twórczości, młody kompozytor poszukuje kruchych i wrażliwych dźwięków, jednocześnie eksplorując muzyczną przeszłość.

Matematyczność w muzyce. 36. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów

Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów promuje i prezentuje współczesną, profesjonalną twórczość kompozytorów krakowskich od klasyków i generacji profesorów, poprzez kompozytorów średniego i młodego pokolenia oraz studentów kompozycji. W programie tegorocznej odsłony zabrzmią utwory m.in. kompozytorów reprezentowanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Festiwal rusza już 20 kwietnia.

Biblia tańca powraca. Kultowy podręcznik Ireny Turskiej na nowo

Jak tańczono w starożytnych Chinach? Czym jest gawot? Kiedy powstał profesjonalny balet? Krótki zarys historii tańca i baletu Ireny Turskiej to odpowiedź na setki pytań. To także lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika Terpsychory. Polskie Wydawnictwo Muzyczne przedstawia nową, zaktualizowaną edycję książki, która od 1962 roku wychowała całe pokolenia historyków tańca, choreografów i tancerzy.

Instrument miesiąca: klawesynowe rekomendacje Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz

Klawesyn w naturze swej ma blask i czystość, jakich próżno by szukać w innych instrumentach – mawiał François Couperin. Jego intrygujący, wyrazisty i rozwibrowany dźwięk wciąż inspiruje kompozytorów i daje instrumentowi nowe życie w muzyce XX i XXI wieku. Oto 5 publikacji wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, po które warto sięgnąć według Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz – klawesynistki i pianistki, specjalizującej się w interpretacji muzyki nowej.

Kto napisał „Poloneza Ogińskiego”? Odpowiedź nie jest oczywista

Wzruszająca melodia, chwytliwy tytuł, a do tego legenda o cierpieniu kompozytora opuszczającego kraj pod przymusem. Polonez a-moll Pożegnanie Ojczyzny, potocznie zwany też Polonezem Ogińskiego, to jeden z najsłynniejszych utworów w historii polskiej muzyki. Najnowsze badania muzykologiczne sugerują jednak, że autorem tej kompozycji najprawdopodobniej wcale nie był Ogiński...

Jak brzmi muzyka najnowsza? Premiery w Krakowie i we Wrocławiu

Spośród różnorodnych czynników, które kształtują muzykę najnowszą, można wskazać indywidualne doświadczenia i perspektywy jej twórców, współczesne wydarzenia społeczne czy dziedzictwo kulturowe, niekoniecznie rodzime.

Księgarnia PWM 29 marca 2024 czynna w godzinach 10:00-16:00.

Informujemy, że księgarnia PWM przy al. Krasińskiego 11a w Krakowie w dniu 29 marca 2024 czynna będzie w godzinach 10:00-16:00. Życzymy spokojnych Świąt Wielkiej Nocy i zapraszamy na zakupy do księgarni stacjonarnej już 2 kwietnia.