PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

« Grudzień 2011


Zmarła dr Małgorzata Perkowska-Waszek
Zmarła dr Małgorzata Perkowska-Waszek
2011-12-29
Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 27 grudnia 2011r. odeszła od nas ś † p dr Małgorzata Perkowska-Waszek, propagatorka postaci i dorobku artystycznego Ignacego Jana Paderewskiego, autorka haseł encyklopedycznych i pozycji książkowych naszej Oficyny.
Podsumowanie przygotowań do premiery opery
Podsumowanie przygotowań do premiery opery "Pułapka" Zygmunta Krauzego
2011-12-22
Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania filmu podsumowującego przygotowania do prawykonania "Pułapki" Zygmunta Krauzego.
Uroczysta gala koncertowa pt. STRAŻNICY WOLNOŚCI
Uroczysta gala koncertowa pt. STRAŻNICY WOLNOŚCI
2011-12-20
Kończy się rok pełen ważnych rocznic związanych z wielkim polskim patriotą, mężem stanu, politykiem i filantropem Ignacym Janem Paderewskim – prekursorem i współtwórcą polskiej niepodległości. Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Fundacja „AVE ARTE” oraz Polska Fundacja Kulturalna w Londynie postanowiły uczcić te wydarzenia koncertowo – teatralno – medialnym wydarzeniem artystycznym w Zamku Królewskim w Warszawie, symbolicznym miejscu, gdzie proklamowano historyczne akty naszej państwowości.
Kolędy w aranżacjach Mykietyna, Nowaka, Zielińskiego, Zubel w TVP2
Kolędy w aranżacjach Mykietyna, Nowaka, Zielińskiego, Zubel w TVP2
2011-12-20
W wigilijny wieczór w TVP będziemy świadkami koncertu Kolęda Nova 2011 - świątecznego spotkania kilku muzycznych światów. Autorami aranżacji kolęd są między innymi: Paweł Mykietyn, Aleksander Nowak i Maciej Zieliński, a jedną z wykonawczyń Agata Zubel. Zachęcamy do oglądania - będzie naprawdę ciekawie.
Nagroda dla Justyny Kowalskiej-Lasoń w konkursie gdańskiej Akademii Muzycznej
Nagroda dla Justyny Kowalskiej-Lasoń w konkursie gdańskiej Akademii Muzycznej
2011-12-19
Justyna Kowalska-Lasoń otrzymała III nagrodę w Konkursie Kompozytorskim organizowanym przez Akademię Muzyczną w Gdańsku za utwór „Przemawiam Językiem Zrozumiałym dla Wszystkich” na orkiestrę smyczkową.
Prezent specjalny dla Eugeniusza Knapika w 60. rocznicę urodzin
Prezent specjalny dla Eugeniusza Knapika w 60. rocznicę urodzin
2011-12-19
Eugeniusz Knapik, kompozytor związany z PWM, kończy w tym roku 60 lat. Z tej okazji nasza oficyna przygotowała dla Jubilata specjalny egzemplarz partytury „La libertà chiama la libertà” z rysunkiem Jana Fabre’a.
Oferta pracy - Specjalista ds. umów
Oferta pracy - Specjalista ds. umów
2011-12-19
Wydawnictwo zatrudni Specjalistę ds. umów.
Miejsce pracy: Warszawa.
Premiera opery
Premiera opery "Pułapka" Zygmunta Krauzego
2011-12-19
W sobotni wieczór (17.12.2011) w Operze Wrocławskiej odbyła się premiera opery "Pułapka" Zygmunta Krauzego. Publiczność, która szczelnie wypełniła salę Opery, w dużym skupieniu wysłuchała całego dzieła i nagrodziła artystów wielkimi brawami.
Ewelina Pietrowiak o
Ewelina Pietrowiak o "Pułapce" Zygmunta Krauzego
2011-12-18
W oczekiwaniu na pierwsze wrażenia po premierze "Pułapki", najnowszego dzieła Zygmunta Krauzego, zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania wywiadu z reżyserką spektaklu, Eweliną Pietrowiak.
Przed premierą
Przed premierą "Pułapki" Zygmunta Krauzego - wywiad z kompozytorem
2011-12-17
Mocnym akcentem zakończą się obchody 90. urodzin Tadeusza Różewicza. Już dziś w Operze Wrocławskiej odbędzie się prapremiera "Pułapki" Zygmunta Krauzego. Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z kompozytorem.

Najczęściej czytane:

Paweł Malinowski nowym kompozytorem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Mamy przyjemność ogłosić, że Paweł Malinowski dołączył do grona kompozytorów reprezentowanych przez naszą Oficynę. Jego utwory były i są wykonywane m.in. przez członków The London Philharmonic Orchestra. W swojej twórczości, młody kompozytor poszukuje kruchych i wrażliwych dźwięków, jednocześnie eksplorując muzyczną przeszłość.

Matematyczność w muzyce. 36. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów

Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów promuje i prezentuje współczesną, profesjonalną twórczość kompozytorów krakowskich od klasyków i generacji profesorów, poprzez kompozytorów średniego i młodego pokolenia oraz studentów kompozycji. W programie tegorocznej odsłony zabrzmią utwory m.in. kompozytorów reprezentowanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Festiwal rusza już 20 kwietnia.

Biblia tańca powraca. Kultowy podręcznik Ireny Turskiej na nowo

Jak tańczono w starożytnych Chinach? Czym jest gawot? Kiedy powstał profesjonalny balet? Krótki zarys historii tańca i baletu Ireny Turskiej to odpowiedź na setki pytań. To także lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika Terpsychory. Polskie Wydawnictwo Muzyczne przedstawia nową, zaktualizowaną edycję książki, która od 1962 roku wychowała całe pokolenia historyków tańca, choreografów i tancerzy.

Instrument miesiąca: klawesynowe rekomendacje Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz

Klawesyn w naturze swej ma blask i czystość, jakich próżno by szukać w innych instrumentach – mawiał François Couperin. Jego intrygujący, wyrazisty i rozwibrowany dźwięk wciąż inspiruje kompozytorów i daje instrumentowi nowe życie w muzyce XX i XXI wieku. Oto 5 publikacji wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, po które warto sięgnąć według Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz – klawesynistki i pianistki, specjalizującej się w interpretacji muzyki nowej.

Kto napisał „Poloneza Ogińskiego”? Odpowiedź nie jest oczywista

Wzruszająca melodia, chwytliwy tytuł, a do tego legenda o cierpieniu kompozytora opuszczającego kraj pod przymusem. Polonez a-moll Pożegnanie Ojczyzny, potocznie zwany też Polonezem Ogińskiego, to jeden z najsłynniejszych utworów w historii polskiej muzyki. Najnowsze badania muzykologiczne sugerują jednak, że autorem tej kompozycji najprawdopodobniej wcale nie był Ogiński...

Jak brzmi muzyka najnowsza? Premiery w Krakowie i we Wrocławiu

Spośród różnorodnych czynników, które kształtują muzykę najnowszą, można wskazać indywidualne doświadczenia i perspektywy jej twórców, współczesne wydarzenia społeczne czy dziedzictwo kulturowe, niekoniecznie rodzime.

Księgarnia PWM 29 marca 2024 czynna w godzinach 10:00-16:00.

Informujemy, że księgarnia PWM przy al. Krasińskiego 11a w Krakowie w dniu 29 marca 2024 czynna będzie w godzinach 10:00-16:00. Życzymy spokojnych Świąt Wielkiej Nocy i zapraszamy na zakupy do księgarni stacjonarnej już 2 kwietnia.

Śpiewajmy razem! Muzyczne spotkanie seniorów w Krakowie

Wieczór wokół tradycji wspólnego śpiewania najpiękniejszych polskich pieśni – w teorii
i w praktyce. Już 16 kwietnia o g. 18.00 w Klubie Akademickim ARKA odbędzie się spotkanie pod hasłem „Śpiewajmy razem!”. W programie prelekcja, lekcja śpiewania i koncert krakowskich chórów seniorów. Wstęp wolny.

Elżbieta Sikora uhonorowana Nagrodą Prezydenta Republiki Francuskiej

Elżbieta Sikora została nagrodzona podczas 76. ceremonii Grands Prix internationaux du disque, organizowanej przez francuską Académie Charles Cros. Kompozytorka otrzymała nagrodę Prezydenta Republiki Francuskiej za całokształt twórczości. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 21 marca 2024 roku w Ambasadzie RP w Paryżu, pod patronatem Emmanuela Macrona, Prezydenta Francji.
 

Instrument miesiąca: harfowe rekomendacje Agnieszki Kaczmarek-Bialic

Jeżeli właśnie rozpoczynasz przygodę z harfą, to warto, byś zapoznała lub zapoznał się z publikacjami wydanymi przez naszą Oficynę. Znajdziesz wśród nich nie tylko atrakcyjny materiał dydaktyczny, ale także barwnie ilustrowane miniaturki, gwarantujące radość z gry na harfie.

 

Agnieszka Kaczmarek-Bialic, harfistka koncertująca jako solistka i kameralistka zarówno w Polsce, jak i za granicą, przygotowała rekomendacje pięciu swoich ulubionych publikacji przeznaczonych na ten instrument. Artystka zdradza również historie, które kryją się za wskazanymi utworami. Która postać z japońskiej gry wideo i filmu anime stała się inspiracją do skomponowania utworu na harfę? Czy Witold Lutosławski potrafił komponować z myślą o „niebiańskim instrumencie”? Kto poprosił Janinę Garścię o nowe kompozycje dla siebie i swojego brata?