PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

« Luty 2011 »


Bacewicz w interpretacji Krystiana Zimermana
Bacewicz w interpretacji Krystiana Zimermana
2011-02-28
Nakładem wytwórni Deutsche Grammophon ukazała się płyta z utworami Grażyny Bacewicz w interpretacji m.in. Krystiana Zimermana i Kai Danczowskiej.
XVI Ogólnopolski Turniej Pianistyczny im. Haliny Czerny-Stefańskiej w Żaganiu
XVI Ogólnopolski Turniej Pianistyczny im. Haliny Czerny-Stefańskiej w Żaganiu
2011-02-23
W dniach 24-26 lutego w Żaganiu odbędzie się XVI Ogólnopolski Turniej Pianistyczny im. Haliny Czerny-Stefańskiej. Jednym ze sponsorów Turnieju jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne.
Kolejne transmisje z Metropolitan Opera w Kijów Centrum
Kolejne transmisje z Metropolitan Opera w Kijów Centrum
2011-02-17
Zapraszamy na kolejne transmisje spektakli z Metropolitan Opera. W najbliższym czasie obejrzeć będzie można m.in. "Hrabiego Ory" G. Rossiniego oraz "Ifigenię w Taurydzie" C.W. Glucka.
Bielska Zadymka Jazzowa - spotkanie z Krystianem Brodackim autorem książki "Historia jazzu w Polsce"
Bielska Zadymka Jazzowa - spotkanie z Krystianem Brodackim autorem książki "Historia jazzu w Polsce"
2011-02-16
Dnia 17.02 (czwartek) o godzinie 15.00 w ramach Bielskiej Zadymki Jazzowej odbędzie się spotkanie autorskie z Krystianem Brodackim, autorem książki „Historia jazzu w Polsce.
Zmarła Zofia Chwedczuk
Zmarła Zofia Chwedczuk
2011-02-16
Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 12 lutego 2011 r. odeszła od nas ś + p Zofia Chwedczuk, były długoletni zasłużony pracownik Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, Autorka licznych haseł, należąca do grona Redaktorów Naukowych Encyklopedii Muzycznej PWM.
14. Forum Lutosławskiego - od Ravela do Mykietyna
14. Forum Lutosławskiego - od Ravela do Mykietyna
2011-02-08
W dniach 12-18 lutego 2011 roku w ramach 14. Forum Lutosławskiego w Filharmonii Narodowej zabrzmi muzyka Witolda Lutosławskiego oraz twórczość polskich kompozytorów ostatnich lat, m.in. Pawła Mykietyna i Marty Ptaszyńskiej.
Transmisje HD Live z Metropolitan Opera w kinie Kijów Centrum
Transmisje HD Live z Metropolitan Opera w kinie Kijów Centrum
2011-02-08
Zapraszamy na kolejne transmisje spektakli z najsłynniejszej opery świata.
Utwory Pawła Łukaszewskiego pozwoliły wygrać japońskiemu chórowi konkurs
Utwory Pawła Łukaszewskiego pozwoliły wygrać japońskiemu chórowi konkurs
2011-02-07
Panasonic Choir z Osaki, który wygrał Narodowy Konkurs Chórowy w Japonii, podczas konkursu zaprezentował m.in. dwa utwory Pawła Łukaszewskiego, kompozytora związanego z PWM.
Paweł Mykietyn odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski
Paweł Mykietyn odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski
2011-02-07
Prezydent RP Bronisław Komorowski odznaczył Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski Pawła Mykietyna, kompozytora związanego z PWM, za wybitne zasługi dla kultury narodowej oraz za promowanie polskiej sztuki w świecie.
Trwa Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego
Trwa Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego
2011-02-07
W dniach 3-10 lutego odbywa się w Warszawie 8. Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. W programie utworem obowiązkowym jest „Undertows” Aleksandra Nowaka.

Najczęściej czytane:

Paweł Malinowski nowym kompozytorem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Mamy przyjemność ogłosić, że Paweł Malinowski dołączył do grona kompozytorów reprezentowanych przez naszą Oficynę. Jego utwory były i są wykonywane m.in. przez członków The London Philharmonic Orchestra. W swojej twórczości, młody kompozytor poszukuje kruchych i wrażliwych dźwięków, jednocześnie eksplorując muzyczną przeszłość.

Matematyczność w muzyce. 36. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów

Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów promuje i prezentuje współczesną, profesjonalną twórczość kompozytorów krakowskich od klasyków i generacji profesorów, poprzez kompozytorów średniego i młodego pokolenia oraz studentów kompozycji. W programie tegorocznej odsłony zabrzmią utwory m.in. kompozytorów reprezentowanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Festiwal rusza już 20 kwietnia.

Biblia tańca powraca. Kultowy podręcznik Ireny Turskiej na nowo

Jak tańczono w starożytnych Chinach? Czym jest gawot? Kiedy powstał profesjonalny balet? Krótki zarys historii tańca i baletu Ireny Turskiej to odpowiedź na setki pytań. To także lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika Terpsychory. Polskie Wydawnictwo Muzyczne przedstawia nową, zaktualizowaną edycję książki, która od 1962 roku wychowała całe pokolenia historyków tańca, choreografów i tancerzy.

Instrument miesiąca: klawesynowe rekomendacje Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz

Klawesyn w naturze swej ma blask i czystość, jakich próżno by szukać w innych instrumentach – mawiał François Couperin. Jego intrygujący, wyrazisty i rozwibrowany dźwięk wciąż inspiruje kompozytorów i daje instrumentowi nowe życie w muzyce XX i XXI wieku. Oto 5 publikacji wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, po które warto sięgnąć według Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz – klawesynistki i pianistki, specjalizującej się w interpretacji muzyki nowej.

Kto napisał „Poloneza Ogińskiego”? Odpowiedź nie jest oczywista

Wzruszająca melodia, chwytliwy tytuł, a do tego legenda o cierpieniu kompozytora opuszczającego kraj pod przymusem. Polonez a-moll Pożegnanie Ojczyzny, potocznie zwany też Polonezem Ogińskiego, to jeden z najsłynniejszych utworów w historii polskiej muzyki. Najnowsze badania muzykologiczne sugerują jednak, że autorem tej kompozycji najprawdopodobniej wcale nie był Ogiński...

Jak brzmi muzyka najnowsza? Premiery w Krakowie i we Wrocławiu

Spośród różnorodnych czynników, które kształtują muzykę najnowszą, można wskazać indywidualne doświadczenia i perspektywy jej twórców, współczesne wydarzenia społeczne czy dziedzictwo kulturowe, niekoniecznie rodzime.

Księgarnia PWM 29 marca 2024 czynna w godzinach 10:00-16:00.

Informujemy, że księgarnia PWM przy al. Krasińskiego 11a w Krakowie w dniu 29 marca 2024 czynna będzie w godzinach 10:00-16:00. Życzymy spokojnych Świąt Wielkiej Nocy i zapraszamy na zakupy do księgarni stacjonarnej już 2 kwietnia.

Śpiewajmy razem! Muzyczne spotkanie seniorów w Krakowie

Wieczór wokół tradycji wspólnego śpiewania najpiękniejszych polskich pieśni – w teorii
i w praktyce. Już 16 kwietnia o g. 18.00 w Klubie Akademickim ARKA odbędzie się spotkanie pod hasłem „Śpiewajmy razem!”. W programie prelekcja, lekcja śpiewania i koncert krakowskich chórów seniorów. Wstęp wolny.

Elżbieta Sikora uhonorowana Nagrodą Prezydenta Republiki Francuskiej

Elżbieta Sikora została nagrodzona podczas 76. ceremonii Grands Prix internationaux du disque, organizowanej przez francuską Académie Charles Cros. Kompozytorka otrzymała nagrodę Prezydenta Republiki Francuskiej za całokształt twórczości. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 21 marca 2024 roku w Ambasadzie RP w Paryżu, pod patronatem Emmanuela Macrona, Prezydenta Francji.
 

Instrument miesiąca: harfowe rekomendacje Agnieszki Kaczmarek-Bialic

Jeżeli właśnie rozpoczynasz przygodę z harfą, to warto, byś zapoznała lub zapoznał się z publikacjami wydanymi przez naszą Oficynę. Znajdziesz wśród nich nie tylko atrakcyjny materiał dydaktyczny, ale także barwnie ilustrowane miniaturki, gwarantujące radość z gry na harfie.

 

Agnieszka Kaczmarek-Bialic, harfistka koncertująca jako solistka i kameralistka zarówno w Polsce, jak i za granicą, przygotowała rekomendacje pięciu swoich ulubionych publikacji przeznaczonych na ten instrument. Artystka zdradza również historie, które kryją się za wskazanymi utworami. Która postać z japońskiej gry wideo i filmu anime stała się inspiracją do skomponowania utworu na harfę? Czy Witold Lutosławski potrafił komponować z myślą o „niebiańskim instrumencie”? Kto poprosił Janinę Garścię o nowe kompozycje dla siebie i swojego brata?