PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

« Wrzesień 2011 »


Utwory z katalogu PWM na antenie radiowej Dwójki 1 października 2011 - Ody Safickie Marka Stachowskiego
Utwory z katalogu PWM na antenie radiowej Dwójki 1 października 2011 - Ody Safickie Marka Stachowskiego
2011-09-30
W tym tygodniu w Programie Drugim Polskiego Radia oprócz wspomnianych wcześniej audycji poświęconych Stefanowi Kisielewskiemu  zabrzmią Ody safickie Marka Stachowskiego (1936-2004). Jest to utwór przeznaczony na mezzosopran i wielką orkiestrę symfoniczną, napisany do tekstów poetyckich Safony w tłumaczeniu Janiny Brzostowskiej.
Inauguracja sezonu artystycznego 2011/2012 w Filharmonii Narodowej
Inauguracja sezonu artystycznego 2011/2012 w Filharmonii Narodowej
2011-09-29
Uroczyste koncerty w piątek 30 września 2011 o godz. 19:30 i w sobotę 1 października o godz. 18:00 otworzą tegoroczny sezon artystyczny w Filharmonii Narodowej. Będą one dedykowane pamięci wybitnego dyrygenta Bohdana Wodiczki w setną rocznicę jego urodzin.
Muzyka współczesna nie gryzie
Muzyka współczesna nie gryzie
2011-09-29
1 października w Warszawie odbędzie się drugie spotkanie z cyklu „Muzyka współczesna nie gryzie" organizowane przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej.
Projekt
Projekt "Ocalić od zapomnienia - Witold Szalonek i jego dźwięki kombinowane"w dziesiątą rocznicę śmierci kompozytora
2011-09-28
Projektem "Ocalić od zapomnienia – Witold Szalonek i jego dźwięki kombinowane" Sound Factory Orchestra pod dyrekcją Roberta Kurdybachy postanowiła uczcić dziesiątą rocznicę śmierci tego wybitnego kompozytora (1927-2001).
Profesor Michał Bristiger i Sinfonia Varsovia laureatami Dorocznej Nagrody Ministra Kultury
Profesor Michał Bristiger i Sinfonia Varsovia laureatami Dorocznej Nagrody Ministra Kultury
2011-09-28
19 września 2011 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski wręczył Doroczne Nagrody artystom, twórcom, animatorom kultury i menadżerom kultury, których działalność ma wpływ na rozwój i upowszechnianie kultury w Polsce.
Wojciech Ziemowit Zych i III Symfonia Pawła Mykietyna  nominowani do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej
Wojciech Ziemowit Zych i III Symfonia Pawła Mykietyna nominowani do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej
2011-09-27
1 października 2011, w Międzynarodowym Dniu Muzyki, poznamy pierwszych laureatów nowej nagrody polskiego środowiska muzycznego Koryfeusz Muzyki Polskiej.
20. rocznica śmierci Stefana Kisielewskiego
20. rocznica śmierci Stefana Kisielewskiego
2011-09-27
Dziś mija dwudziesta rocznica śmierci Stefana Kisielewskiego (1911-1991), wybitnego kompozytora, pisarza, krytyka muzycznego, publicysty, pedagoga i polityka. Z tej okazji w kawiarni PIW-u w Warszawie odbędzie się dzisiaj o godzinie 18.00 spotkanie przyjaciół Kisiela, które poprowadzi jego syn – Jerzy Kisielewski.
II Koncert fortepianowy Wojciecha Kilara  na inaugurację sezonu artystycznego 2011/2012 NOSPR
II Koncert fortepianowy Wojciecha Kilara na inaugurację sezonu artystycznego 2011/2012 NOSPR
2011-09-26
Tegoroczny sezon artystyczny Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach otworzy prawykonanie II Koncertu fortepianowego Wojciecha Kilara.
BREAKING NEWS - Aleksandra Nowaka
BREAKING NEWS - Aleksandra Nowaka
2011-09-23
Najnowsza kompozycja Aleksandra Nowaka zabrzmi na koncercie finałowym Warszawskiej Jesieni w sobotę, 24 września 2011.
I Symfonia Andrzeja Krzanowskiego na finał 54. Międzynarodowego Festiwalu  Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień
I Symfonia Andrzeja Krzanowskiego na finał 54. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień
2011-09-23
Prawykonanie I Symfonii Andrzeja Krzanowskiego (1951-1990), wybitnego kompozytora i akordeonisty będzie z pewnością należało do najważniejszych wydarzeń tegorocznej Warszawskiej Jesieni. Ma ono wymiar szczególny, albowiem dzieło powstało przed 36 laty, do tego czasu pozostając całkowicie nieznane.

Najczęściej czytane:

Paweł Malinowski nowym kompozytorem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Mamy przyjemność ogłosić, że Paweł Malinowski dołączył do grona kompozytorów reprezentowanych przez naszą Oficynę. Jego utwory były i są wykonywane m.in. przez członków The London Philharmonic Orchestra. W swojej twórczości, młody kompozytor poszukuje kruchych i wrażliwych dźwięków, jednocześnie eksplorując muzyczną przeszłość.

Matematyczność w muzyce. 36. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów

Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów promuje i prezentuje współczesną, profesjonalną twórczość kompozytorów krakowskich od klasyków i generacji profesorów, poprzez kompozytorów średniego i młodego pokolenia oraz studentów kompozycji. W programie tegorocznej odsłony zabrzmią utwory m.in. kompozytorów reprezentowanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Festiwal rusza już 20 kwietnia.

Biblia tańca powraca. Kultowy podręcznik Ireny Turskiej na nowo

Jak tańczono w starożytnych Chinach? Czym jest gawot? Kiedy powstał profesjonalny balet? Krótki zarys historii tańca i baletu Ireny Turskiej to odpowiedź na setki pytań. To także lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika Terpsychory. Polskie Wydawnictwo Muzyczne przedstawia nową, zaktualizowaną edycję książki, która od 1962 roku wychowała całe pokolenia historyków tańca, choreografów i tancerzy.

Instrument miesiąca: klawesynowe rekomendacje Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz

Klawesyn w naturze swej ma blask i czystość, jakich próżno by szukać w innych instrumentach – mawiał François Couperin. Jego intrygujący, wyrazisty i rozwibrowany dźwięk wciąż inspiruje kompozytorów i daje instrumentowi nowe życie w muzyce XX i XXI wieku. Oto 5 publikacji wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, po które warto sięgnąć według Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz – klawesynistki i pianistki, specjalizującej się w interpretacji muzyki nowej.

Kto napisał „Poloneza Ogińskiego”? Odpowiedź nie jest oczywista

Wzruszająca melodia, chwytliwy tytuł, a do tego legenda o cierpieniu kompozytora opuszczającego kraj pod przymusem. Polonez a-moll Pożegnanie Ojczyzny, potocznie zwany też Polonezem Ogińskiego, to jeden z najsłynniejszych utworów w historii polskiej muzyki. Najnowsze badania muzykologiczne sugerują jednak, że autorem tej kompozycji najprawdopodobniej wcale nie był Ogiński...

Jak brzmi muzyka najnowsza? Premiery w Krakowie i we Wrocławiu

Spośród różnorodnych czynników, które kształtują muzykę najnowszą, można wskazać indywidualne doświadczenia i perspektywy jej twórców, współczesne wydarzenia społeczne czy dziedzictwo kulturowe, niekoniecznie rodzime.

Księgarnia PWM 29 marca 2024 czynna w godzinach 10:00-16:00.

Informujemy, że księgarnia PWM przy al. Krasińskiego 11a w Krakowie w dniu 29 marca 2024 czynna będzie w godzinach 10:00-16:00. Życzymy spokojnych Świąt Wielkiej Nocy i zapraszamy na zakupy do księgarni stacjonarnej już 2 kwietnia.

Śpiewajmy razem! Muzyczne spotkanie seniorów w Krakowie

Wieczór wokół tradycji wspólnego śpiewania najpiękniejszych polskich pieśni – w teorii
i w praktyce. Już 16 kwietnia o g. 18.00 w Klubie Akademickim ARKA odbędzie się spotkanie pod hasłem „Śpiewajmy razem!”. W programie prelekcja, lekcja śpiewania i koncert krakowskich chórów seniorów. Wstęp wolny.

Elżbieta Sikora uhonorowana Nagrodą Prezydenta Republiki Francuskiej

Elżbieta Sikora została nagrodzona podczas 76. ceremonii Grands Prix internationaux du disque, organizowanej przez francuską Académie Charles Cros. Kompozytorka otrzymała nagrodę Prezydenta Republiki Francuskiej za całokształt twórczości. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 21 marca 2024 roku w Ambasadzie RP w Paryżu, pod patronatem Emmanuela Macrona, Prezydenta Francji.
 

Instrument miesiąca: harfowe rekomendacje Agnieszki Kaczmarek-Bialic

Jeżeli właśnie rozpoczynasz przygodę z harfą, to warto, byś zapoznała lub zapoznał się z publikacjami wydanymi przez naszą Oficynę. Znajdziesz wśród nich nie tylko atrakcyjny materiał dydaktyczny, ale także barwnie ilustrowane miniaturki, gwarantujące radość z gry na harfie.

 

Agnieszka Kaczmarek-Bialic, harfistka koncertująca jako solistka i kameralistka zarówno w Polsce, jak i za granicą, przygotowała rekomendacje pięciu swoich ulubionych publikacji przeznaczonych na ten instrument. Artystka zdradza również historie, które kryją się za wskazanymi utworami. Która postać z japońskiej gry wideo i filmu anime stała się inspiracją do skomponowania utworu na harfę? Czy Witold Lutosławski potrafił komponować z myślą o „niebiańskim instrumencie”? Kto poprosił Janinę Garścię o nowe kompozycje dla siebie i swojego brata?