PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

« Maj 2011 »


Nagroda dla Wojciecha Kilara
Nagroda dla Wojciecha Kilara
2011-05-31
Wojciech Kilar, kompozytor od lat związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym, otrzymał Honorową Nagrodę im. Lecha Kaczyńskiego. Wręczono ją 8 maja w warszawskim kościele p.w. św. Krzyża.
Zygmunt Krauze członkiem honorowym Związku Kompozytorów Polskich
Zygmunt Krauze członkiem honorowym Związku Kompozytorów Polskich
2011-05-31
W dniach 27-28 maja 2011 obradowało w Warszawie XXXVI Walne Zebranie Członków Związku Kompozytorów Polskich, podczas którego godność członka honorowego ZKP otrzymał m.in. Zygmunt Krauze.
I Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej im. Henryka Mikołaja Góreckiego
I Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej im. Henryka Mikołaja Góreckiego
2011-05-31
W dniach 3-5 czerwca odbędzie się w Krakowie I Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej im. Henryka Mikołaja Góreckiego. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.
Polska muzyka na Inauguracji Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej
Polska muzyka na Inauguracji Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej
2011-05-27
Począwszy od 1 lipca do końca grudnia 2011r. Polska przewodniczyła będzie pracom Rady Unii Europejskiej. Uroczystości inauguracyjne odbędą się 1 lipca w Warszawie. Podczas  wieczornego widowiska muzycznego zaprezentowane będą m.in.utwory kompozytorów związanych z PWM. Prawykonana zostanie, napisana specjalnie na tę okazję, „III Symfonia” Pawła Mykietyna. W czasie finałowego pokazu fajerwerków zabrzmi „Orawa” Wojciecha Kilara.
Nagroda ZKP dla Marty Ptaszyńskiej
Nagroda ZKP dla Marty Ptaszyńskiej
2011-05-27
Marta Ptaszyńska, kompozytorska związana z PWM, została uhonorowana Nagrodą Związku Kompozytorów Polskich, w uznaniu zasług dla upowszechniania polskiej kultury muzycznej w świecie oraz za wybitną twórczość kompozytorską.
"Symfonia pieśni żałosnych" H.M. Góreckiego w Los Angeles
2011-05-26
W dniach 26-29 maja Los Angeles Philharmonic pod batutą Gustava Dudamela wykona III Symfonię „Symfonię pieśni żałosnych” Henryka Mikołaja Góreckiego. W programie znajduje się również III Symfonia Brahmsa.
IV Festiwal tańca orientalnego i flamenco w Bolesławcu
IV Festiwal tańca orientalnego i flamenco w Bolesławcu
2011-05-26
W dniach 28-29 maja w Bolesławcu odbędzie się IV Festiwal tańca orientalnego i flamenco. W programie warsztaty, pokaz mody, wystawa obrazów, koncert i pokaz tańca.
Muzyka Zubel, Góreckiego i Kulenty na Festiwalu Muzyki Współczesnej
Muzyka Zubel, Góreckiego i Kulenty na Festiwalu Muzyki Współczesnej
2011-05-26
29 maja ramach Festiwalu Muzyki Współczesnej „Sounds New” w Canterbury prawykonane zostaną utwory: „Arcus” Hanny Kulenty oraz „Suita” Agaty Zubel. Dwa dni wcześniej uczestnicy festiwalu będą mogli usłyszeć „Totus tuus” Henryka Mikołaja Góreckiego.
Zubel śpiewa Lutosławskiego
Zubel śpiewa Lutosławskiego
2011-05-24
„El Derwid. Plamy na słońcu” to koncert utworów kabaretowych autorstwa Witolda Lutosławskiego, ukrywającego się pod pseudonimem Derwid. 29 maja 2011r. w krakowskiej PWST piosenki wykona duet Elettrovoce, czyli Agata Zubel (wokal) i Cezary Duchnowski (komputer, fortepian). Na wiolonczeli towarzyszył będzie Andrzej Bauer.
"Bajka o Mozarcie" na Dzień Dziecka
"Bajka o Mozarcie" na Dzień Dziecka
2011-05-23
Z okazji Dnia Dziecka zapraszamy dzieci w wieku 5-9 lat na promocję książki "Bajka o Mozarcie". 30 maja w poniedziałek o godzinie 11.00 w sali koncertowej PSM im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie przy ul. Basztowej 9 odbędzie prezentacja najnowszej książki Joanny Wiśnios. Spotkanie z dziećmi będzie zawierało: odczytanie bajki przez lektora, prezentacja utworów muzycznych Mozarta oraz konkurs z nagrodami.

  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

Najczęściej czytane:

Instrument miesiąca: perkusyjne rekomendacje Tamary Kurkiewicz

Muzyka współczesna zajmuje główne miejsce w działalności artystycznej Tamary Kurkiewicz. Perkusistka i performerka ceni sobie bliską współpracę z kompozytorami i dąży do nadania osobistego charakteru utworom, w które się angażuje. Dla nas przygotowała rekomendacje czterech najlepszych i najciekawszych utworów na perkusję, które znajdziecie w katalogu naszej Oficyny. Zajrzyjcie po garść inspiracji!

Lato prawykonań. Lipcowe premiery nowych utworów z katalogu PWM

W lipcu polecamy szczególnej uwadze dwa wydarzenia poświęcone twórczości polskich kompozytorów, podczas których po raz pierwszy zabrzmią kompozycje Marcela Chyrzyńskiego i Zygmunta Krauze – Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie oraz 47. Festiwal Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem.

Polskie Wydawnictwo Muzyczne po raz trzeci na Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie

Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie to owoc pasji do słowa, a także obowiązkowy przystanek na szlaku wakacyjnych podróży wszystkich miłośników języka polskiego i polskiej sztuki. W tym roku Festiwal świętuje jubileuszową X edycję, która nie mogła obyć się bez aktywności Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, które już po raz trzeci stało się partnerem wydarzenia. Tym razem bohaterem działań Oficyny stanie się Ignacy Jan Paderewski – postać nietuzinkowa – światowej sławy pianista i kompozytor, polityk, mąż stanu, filantrop, wspaniały mówca, niestrudzony działacz na rzecz niepodległości Polski.

Instrument miesiąca: perkusyjne rekomendacje Łukasza Ciesiołkiewicza

Po które publikacje z katalogu PWM warto sięgnąć, grając na perkusji, podpowiada i rekomenduje Łukasz Ciesiołkiewicz. Sprawdźcie, które utwory zwiększają radość perkusisty z przebywania na scenie, jaką publikację warto uznać za godne polecenia kompendium wiedzy i czyj kunszt kompozytorski w posługiwaniu się fakturą perkusyjną warto docenić. A także… którym utworem zaskoczycie akompaniatora!

Drugie życie Draculi. Projekt Piotra Orzechowskiego „Pianohooligana” i Kuby Więcka dostępny również na LP

Muzyczne tematy z kultowego filmu Coppoli, w dekonstrukcji i reinterpretacji przewrotnego duetu, zabrzmią ponownie na żywo. Koncertowi towarzyszy premiera albumu THEMES OF DRACULA, wydanego przez ANAKLASIS na nowym nośniku.

Konkurs "Gdzie jest Wally"

Zapraszamy Was do comiesięcznej zabawy z ilustracjami tegorocznego kalendarza PWM. Szukaj atrybutów na ilutracjach i zdobywaj ciekawe nagrody.

Konkurs "Gdzie jest Wally" rozgrywa się w 11 odsłonach. Śledź naszą stronę na Facebooku od lutego do grudnia i wygrywaj. Do zdobycia: nowe publikacje i atrakcyjne rabaty.

Grażyna Bacewicz o sobie samej. Poznaj literacką twórczość kompozytorki

Dlaczego czołowa polska artystka XX wieku nie cierpiała radioodbiorników? Czy uważała, że kompozytorka może mieć dzieci? Co myślała o sobie i o otaczającym ją świecie? Życie w słowach i obrazach to najnowsza propozycja Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, w której odnaleźć można niepublikowaną dotąd prozę Grażyny Bacewicz. To spojrzenie na kompozytorkę z unikatowej perspektywy – jej własnymi oczami.

Instrument miesiąca: puzonowe rekomendacje Mateusza Konopki

Mateusz Konopka, pedagog i puzonista, na stałe związany z Filharmonią Śląska im. H. M. Góreckiego, Orkiestrą Muzyki Nowej oraz Zespołem Państwowych Szkół Muzycznych im. W. Kilara, współpracujący m.in. z takimi renomowanymi orkiestrami jak: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Sinfonietta Cracovia czy AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, przygotował dla nas rekomendacje pięciu publikacji Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, po które warto sięgnąć, grając na puzonie.

 

Wśród nich nie tylko atrakcyjny materiał dydaktyczny, lecz również m.in. kompozycje Kazimierza Serockiego, które każdy puzonista powinien mieć w swoim repertuarze oraz utwory, które weszły do kanonu światowego repertuaru puzonowego.

Konkurs "Twoja ulubiona piosenka Zbigniewa Wodeckiego"

Zapraszamy Was do zabawy! Napisz, która piosenka Zbigniewa Wodeckiego gości w Twoim sercu i dlaczego tak się stało. Śledź naszą stronę na Facebooku i wygraj premierową publikację "Piosenki" Zbigniewa Wodeckiego. 

"Zacznij od Bacha" i inne najpiękniejsze piosenki Zbigniewa Wodeckiego już w sprzedaży!

Utwory Zbigniewa Wodeckiego stały się standardami polskiej muzyki rozrywkowej. Wielka w tym zasługa jego talentu kompozytorskiego – był bowiem nie tylko ich wykonawcą, ale i kompozytorem. Od 24 czerwca śpiewanie i granie jego piosenek w domu, dla przyjemności staje się możliwe dzięki najnowszej publikacji Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.