PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

« Marzec 2011 »


Prapremiera baletu Krzysztofa Pastora do muzyki Henryka Mikołaja Góreckiego
Prapremiera baletu Krzysztofa Pastora do muzyki Henryka Mikołaja Góreckiego
2011-03-24
„I przejdą deszcze” to tytuł baletu Krzysztofa Pastora do muzyki Henryka Mikołaja Góreckiego. Prapremiera odbędzie się 27 marca 2011 roku w Teatrze Wielkim w Warszawie.
Generacje XIV z utworem Macieja Zielińskiego
Generacje XIV z utworem Macieja Zielińskiego
2011-03-24
„Concerto inquieto na klarnet i orkiestrę” Macieja Zielińskiego jest jednym z sześciu utworów, które zostaną zaprezentowane na koncercie pt. „Generacje XIV”, zorganizowanym przez Program 2 Polskiego Radia, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS i Związek Kompozytorów Polskich.
IV Festiwal Prawykonań w Katowicach
IV Festiwal Prawykonań w Katowicach
2011-03-24
W dniach 25-27 marca odbędzie się czwarta edycja Festiwalu Prawykonań - Polska Muzyka Najnowsza, na którym zostaną zaprezentowane cztery utwory z katalogu PWM. Zapraszamy do zapoznania się z partyturami tych utworów.
Zmarła prof. Maria Zduniak
Zmarła prof. Maria Zduniak
2011-03-18
Z głębokim żalem żegnamy wybitną muzykolog, autorkę wielu opracowań dotyczących muzycznego życia Wrocławia ś † p Marię Zduniak, wychowawczynię wielu pokoleń historyków muzyki z Dolnego Śląska.
XIX Świętokrzyskie Dni Muzyki 2011
XIX Świętokrzyskie Dni Muzyki 2011
2011-03-18
W ramach XIX Świętokrzyskich Dni Muzyki, odbywających się w dniach 25 marca – 15 kwietnia 2011 roku, wykonane zostaną trzy utwory z katalogu PWM – „Trzy tańce” na orkiestrę H. M. Góreckiego, „Perpetuum mobile” S. Kisielewskiego, „Extended Perception of Echo” na smyczki M. Chyrzyńskiego. Obejrzeć będzie można również wystawę poświęconą Stefanowi Kisielewskiemu.
Światowa premiera
Światowa premiera "Zan Tontemiquico" Mikołaja Góreckiego
2011-03-17
26 marca 2011 roku o godz. 19.30 w Katowicach zostanie prawykonany nowy utwór Mikołaja Góreckiego pt. „Zan Tontemiquico” na orkiestrę.
Prawykonanie
Prawykonanie "Śpiewam Nowoczesnego Człowieka" Justyny Kowalskiej-Lasoń
2011-03-17
26 marca 2011 roku Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją José Marii Florêncio wykona premierowy utwór Justyny Kowalskiej-Lasoń pt. „Śpiewam Nowoczesnego Człowieka” na orkiestrę symfoniczną.
Wieczory z muzyką Karola Szymanowskiego i Manuela de Falli w Katowicach
Wieczory z muzyką Karola Szymanowskiego i Manuela de Falli w Katowicach
2011-03-16
W dniach 29-31 marca w Akademii Muzycznej w Katowicach odbędzie się 14. edycja festiwalu „Wieczory z muzyką Karola Szymanowskiego”, poświęcona twórczości wybitnego polskiego kompozytora w zestawieniu z twórczością Manuela de Falli.
Witold Lutosławski Opera Omnia
Witold Lutosławski Opera Omnia
2011-03-16
Filharmonia Wrocławska i CD Accord prezentują trzecią płytę z serii pt. „Witold Lutosławski Opera Omnia", która zawiera "Preludia i fugę na 13 instrumentów smyczkowych" oraz "Koncert podwójny na obój, harfę i orkiestrę kameralną".
"Fuori" Macieja Jabłońskiego na Festiwalu Prawykonań
2011-03-16
W ramach 4. Festiwalu Prawykonań, który odbędzie się w dniach 25-27 marca w Katowicach, wykonany zostanie utwór Macieja Jabłońskiego pt. „Fuori”, koncert na 2 fortepiany, orkiestrę i warstwę elektroniczną.

  • Strona:
  • 1
  • 2

Najczęściej czytane:

Paweł Malinowski nowym kompozytorem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Mamy przyjemność ogłosić, że Paweł Malinowski dołączył do grona kompozytorów reprezentowanych przez naszą Oficynę. Jego utwory były i są wykonywane m.in. przez członków The London Philharmonic Orchestra. W swojej twórczości, młody kompozytor poszukuje kruchych i wrażliwych dźwięków, jednocześnie eksplorując muzyczną przeszłość.

Matematyczność w muzyce. 36. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów

Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów promuje i prezentuje współczesną, profesjonalną twórczość kompozytorów krakowskich od klasyków i generacji profesorów, poprzez kompozytorów średniego i młodego pokolenia oraz studentów kompozycji. W programie tegorocznej odsłony zabrzmią utwory m.in. kompozytorów reprezentowanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Festiwal rusza już 20 kwietnia.

Biblia tańca powraca. Kultowy podręcznik Ireny Turskiej na nowo

Jak tańczono w starożytnych Chinach? Czym jest gawot? Kiedy powstał profesjonalny balet? Krótki zarys historii tańca i baletu Ireny Turskiej to odpowiedź na setki pytań. To także lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika Terpsychory. Polskie Wydawnictwo Muzyczne przedstawia nową, zaktualizowaną edycję książki, która od 1962 roku wychowała całe pokolenia historyków tańca, choreografów i tancerzy.

Instrument miesiąca: klawesynowe rekomendacje Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz

Klawesyn w naturze swej ma blask i czystość, jakich próżno by szukać w innych instrumentach – mawiał François Couperin. Jego intrygujący, wyrazisty i rozwibrowany dźwięk wciąż inspiruje kompozytorów i daje instrumentowi nowe życie w muzyce XX i XXI wieku. Oto 5 publikacji wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, po które warto sięgnąć według Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz – klawesynistki i pianistki, specjalizującej się w interpretacji muzyki nowej.

Kto napisał „Poloneza Ogińskiego”? Odpowiedź nie jest oczywista

Wzruszająca melodia, chwytliwy tytuł, a do tego legenda o cierpieniu kompozytora opuszczającego kraj pod przymusem. Polonez a-moll Pożegnanie Ojczyzny, potocznie zwany też Polonezem Ogińskiego, to jeden z najsłynniejszych utworów w historii polskiej muzyki. Najnowsze badania muzykologiczne sugerują jednak, że autorem tej kompozycji najprawdopodobniej wcale nie był Ogiński...

Jak brzmi muzyka najnowsza? Premiery w Krakowie i we Wrocławiu

Spośród różnorodnych czynników, które kształtują muzykę najnowszą, można wskazać indywidualne doświadczenia i perspektywy jej twórców, współczesne wydarzenia społeczne czy dziedzictwo kulturowe, niekoniecznie rodzime.

Księgarnia PWM 29 marca 2024 czynna w godzinach 10:00-16:00.

Informujemy, że księgarnia PWM przy al. Krasińskiego 11a w Krakowie w dniu 29 marca 2024 czynna będzie w godzinach 10:00-16:00. Życzymy spokojnych Świąt Wielkiej Nocy i zapraszamy na zakupy do księgarni stacjonarnej już 2 kwietnia.

Śpiewajmy razem! Muzyczne spotkanie seniorów w Krakowie

Wieczór wokół tradycji wspólnego śpiewania najpiękniejszych polskich pieśni – w teorii
i w praktyce. Już 16 kwietnia o g. 18.00 w Klubie Akademickim ARKA odbędzie się spotkanie pod hasłem „Śpiewajmy razem!”. W programie prelekcja, lekcja śpiewania i koncert krakowskich chórów seniorów. Wstęp wolny.

Elżbieta Sikora uhonorowana Nagrodą Prezydenta Republiki Francuskiej

Elżbieta Sikora została nagrodzona podczas 76. ceremonii Grands Prix internationaux du disque, organizowanej przez francuską Académie Charles Cros. Kompozytorka otrzymała nagrodę Prezydenta Republiki Francuskiej za całokształt twórczości. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 21 marca 2024 roku w Ambasadzie RP w Paryżu, pod patronatem Emmanuela Macrona, Prezydenta Francji.
 

Instrument miesiąca: harfowe rekomendacje Agnieszki Kaczmarek-Bialic

Jeżeli właśnie rozpoczynasz przygodę z harfą, to warto, byś zapoznała lub zapoznał się z publikacjami wydanymi przez naszą Oficynę. Znajdziesz wśród nich nie tylko atrakcyjny materiał dydaktyczny, ale także barwnie ilustrowane miniaturki, gwarantujące radość z gry na harfie.

 

Agnieszka Kaczmarek-Bialic, harfistka koncertująca jako solistka i kameralistka zarówno w Polsce, jak i za granicą, przygotowała rekomendacje pięciu swoich ulubionych publikacji przeznaczonych na ten instrument. Artystka zdradza również historie, które kryją się za wskazanymi utworami. Która postać z japońskiej gry wideo i filmu anime stała się inspiracją do skomponowania utworu na harfę? Czy Witold Lutosławski potrafił komponować z myślą o „niebiańskim instrumencie”? Kto poprosił Janinę Garścię o nowe kompozycje dla siebie i swojego brata?