Archiwum aktualności
« Grudzień 2011
Wywiad z Mariuszem Godlewskim o "Pułapce" Zygmunta Krauzego
2011-12-16
Już 17 grudnia odbędzie się długo oczekiwana przez wszystkich melomanów i miłośników literatury premiera opery "Pułapka" Zygmunta Krauzego. Na dzień przed premierą zachęcamy do wysłuchania wywiadu z Mariuszem Godlewskim, solistą, wykonującym główną rolę Franza.Dzień Otwarty Opery - ok 3,5 tysiąca osób odwiedziło krakowski teatr!
2011-12-16
Sobota, 10 grudnia, była niezwykłym dniem dla Opery Krakowskiej. Teatr odwiedziło około 3,5 tysiąca osób! Jeszcze nigdy Dzień Otwarty nie cieszył się tak dużym zainteresowaniem. Tłumnie przyszli nie tylko krakowianie, lecz przyjechali także turyści z całej Małopolski. Od godziny 10.00 do 18.00 Opera tętniła życiem.Koncert polskiej muzyki współczesnej "Kisiel"
2011-12-15
15 grudnia w siedzibie Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie odbędzie się koncert polskiej muzyki współczesnej "Kisiel".Kurpiński i Karłowicz w programie koncertu Sinfonii Iuventus
2011-12-15
Już dzisiaj o godz. 19.00 w Studio Koncertowym Polskiego Radia będzie miał miejsce koncert Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus, na którym usłyszymy m.in. „Uwerturę Kalmora” Karola Kurpińskiego i „Koncert skrzypcowy A-dur op.8” Mieczysława Karłowicza.Nowa "Halka" w Operze Krakowskiej
2011-12-15
16 grudnia w Operze Krakowskiej odbędzie się długo oczekiwana premiera „Halki” Stanisława Moniuszki w inscenizacji Waldemara Zawodzińskiego z librettem Włodzimierza Wolskiego.Prawykonanie "Trzech kolęd" Pawła Łukaszewskiego w Filharmonii Narodowej
2011-12-14
Organizowane każdego roku w Filharmonii Narodowej koncerty kolędowe w wykonaniu Chóru pod dyrekcją Henryka Wojnarowskiego cieszą się niesłabnącą popularnością.Już w ten weekend prawykonanie "Pułapki" Zygmunta Krauzego
2011-12-14
Już w najbliższą sobotę, 17 grudnia 2011, odbędzie się premiera "Pułapki" Zygmunta Krauzego, opery na podstawie dramatu Tadeusza Różewicza, poświęconego biografii i twórczości Franza Kafki. Z tej okazji zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania wywiadu z dyrygentem Tomaszem Szrederem.Zmarł ks. prof. Karol Mrowiec
2011-12-14
Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 9 grudnia 2011 r. zmarł ś † p ks. prof. Karol Mrowiec, wybitny muzykolog i muzyk, którego obszarem zainteresowań naukowych była muzyka kościelna, wychowawca i nauczyciel wielu pokoleń polskich muzykologów.Utwory Marty Ptaszyńskiej na Zamku Królewskim
2011-12-13
20 grudnia na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się koncert w hołdzie Marii Skłodowskiej-Curie, na którym zabrzmią utwory polskich kompozytorek: Marty Ptaszyńskiej, Grażyny Bacewicz i Marii Szymanowskiej.Koncert ku pamięci ofiar stanu wojennego
2011-12-13
Dziś w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla w ramach koncertu poświęconego pamięci ofiar stanu wojennego zabrzmi „Exodus” Wojciecha Kilara.Najczęściej czytane:
Kultowe piosenki Zygmunta Koniecznego, które dekady temu pokochała publiczność Ewy Demarczyk w nowym opracowaniu Cezarego Duchnowskiego. Najnowszy album ANAKLASIS z udziałem Agaty Zubel, Andrzeja Bauera, Bartka Wąsika oraz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Alexandra Humali jest już dostępny w sprzedaży.
W konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek na Najpiękniejsze Polskie Książki 2024, w którym Jury docenia m.in. koncepcję edytorską, nowatorskie opracowania graficzne, typograficzne i poziom artystyczny ilustracji, wyróżnienie w kategorii Literatura naukowa i popularnonaukowa zdobyła książka Muzyka polska po Szymanowskim Adriana Thomasa.
W maju do swojej pracowni zaprasza nas Jerzy Kornowicz – kompozytor, pianista-improwizator, pedagog i działacz muzyczny, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Autor muzyki wielu gatunków – twórca interdyscyplinarny, który potrafi komponować w rozmaitych miejscach.
Od początku istnienia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, serie pedagogiczne stanowiły istotną i liczną grupę powstających publikacji. Oficyna nawiązywała współpracę z cenionymi twórcami, dzięki czemu powstały utwory nie tylko licznie nagradzane na konkursach i festiwalach, budujące tym prestiż PWM-u, ale przede wszystkim ponadczasowe. Świadczą o tym wznowienia wielu tytułów.
Tematem przewodnim 37. edycji Krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów jest muzyka w muzyce. Festiwal, który został objęty patronatem honorowym Aleksandra Miszalskiego, Prezydenta Miasta Krakowa, rozpocznie się już 10 maja koncertem inauguracyjnym w Filharmonii Krakowskiej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia.
Już 09 maja 2025 roku Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza do wspólnego świętowania podczas Dni Funduszy Europejskich w PWM. Sprawdź, co zaplanowaliśmy na ten dzień!
Piąty miesiąc roku zwiastuje nadejście wiosennego sezonu festiwalowego. W Krakowie, Warszawie i we Wrocławiu zabrzmią kompozycje Joanny Wnuk-Nazarowej, Pawła Malinowskiego, Wojciecha Widłaka, Macieja Zielińskiego, Pawła Hendricha i Agaty Zubel. Najnowszej muzyce polskiej będziemy przysłuchiwać się podczas koncertów specjalnych, na festiwalowych estradach, a także na zakończenie sezonu artystycznego.
Blisko 400 muzyków i chórzystów, boska interwencja i absolutny triumf kompozytora – prawykonanie oratorium pasyjnego Męka Pana naszego Jezusa Chrystusa w 1838 r. wprost zelektryzowało muzyczną Warszawę. Dzieło to uznaje się za najwybitniejsze osiągnięcie polskiej muzyki religijnej XIX wieku. Dlaczego jednak do premierowego wykonania doszło dopiero w czerwcu, nie zaś – jak zamierzał twórca – w czasie Wielkiego Tygodnia? W kolejnej odsłonie cyklu Historia pewnego utworu przyjrzymy się niedotrzymanym obietnicom i przetrzymanym nutom.
Fundacja Pamięci Johna Simona Guggenheima (The John Simon Guggenheim Memorial Foundation) ogłosiła tegorocznych stypendystów Guggenheima – 198 wybitnych osób ze świata nauki i sztuki współczesnej, reprezentujących 53 dyscypliny, wybranych w rygorystycznym procesie aplikacji spośród prawie 3500 kandydatów. Wśród stypendystów, którzy otrzymali grant na realizację swojej działalności, jest Krzysztof Wołek – kompozytor związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.
Écoute na sopran i kwartet smyczkowy jest nową wersją kompozycji Słuchaj na sopran, klarnet, skrzypce, perkusję i fortepian, której prawykonanie odbyło się w grudniu ubiegłego roku w podczas bydgoskiego Festiwalu Art Mintaka. 22 kwietnia dzieło zostanie wykonane po raz pierwszy podczas paryskiego festiwalu, prezentującego najnowszą muzykę europejską.