PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

« Październik 2011 »


Relacja z promocji książki "My, Saksofon" Jacka Delonga
Relacja z promocji książki "My, Saksofon" Jacka Delonga
2011-10-28
25 października o godzinie 17.00 w sali koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi odbyła się promocja książki Jacka Delonga "My, saksofon".
Prawykonanie II Koncertu fortepianowego Wojciecha Kilara - transmisja radiowa
Prawykonanie II Koncertu fortepianowego Wojciecha Kilara - transmisja radiowa
2011-10-28
Serdecznie zapraszamy do wysłuchania transmisji koncertu z 14 października 2011, podczas którego miało miejsce prawykonanie „II Koncertu fortepianowego” Wojciecha Kilara.
Nowe stowarzyszenie Krakowskie Towarzystwo Jazzowe "Helikon"
Nowe stowarzyszenie Krakowskie Towarzystwo Jazzowe "Helikon"
2011-10-28
Dzisiaj o godzinie 14.00 w salonie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego miało miejsce uroczyste ustanowienie nowego stowarzyszenia o nazwie Krakowskie Towarzystwo Jazzowe „Helikon”.
Listopad z Henrykiem Mikołajem Góreckim w TVP Kultura
Listopad z Henrykiem Mikołajem Góreckim w TVP Kultura
2011-10-28
12 listopada br. przypada pierwsza rocznica śmierci wybitnego polskiego kompozytora, Henryka Mikołaja Góreckiego. W związku z tym TVP Kultura zaprasza na Listopad z Henrykiem Mikołajem Góreckim
XIII Święto Muzyki w Częstochowie - prawykonanie
XIII Święto Muzyki w Częstochowie - prawykonanie "Koncertu na fortepian i orkiestrę smyczkową" Pawła Łukaszewskiego
2011-10-27
18 listopada 2011 w Częstochowie, podczas pierwszego koncertu w ramach „XIII Święta Muzyki” pianista Maciej Zagórski wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Jerzego Swobody dokona prawykonania „Koncertu na fortepian i orkiestrę smyczkową” Pawła Łukaszewskiego.
Co słychać w polskim jazzie? - debata i koncert jazzowy
Co słychać w polskim jazzie? - debata i koncert jazzowy
2011-10-27
W sobotę 5 listopada w Studio im. Romany Bobrowskiej Radia Kraków odbędzie się niezwykłe wydarzenie - debata poświęcona kondycji polskiego jazzu, a następnie koncert Janusza Muniaka z zespołem.
110 lat Filharmonii Narodowej
110 lat Filharmonii Narodowej
2011-10-26
5 listopada 2011 Filharmonia Narodowa obchodzić będzie jubileusz 110 – lecia swojej działalności artystycznej. Jest to najstarsza tego typu instytucja w Polsce, która na przestrzeni lat odegrała ogromną rolę w krzewieniu kultury muzycznej w Warszawie, prezentując niezmiennie wysoki poziom artystyczny. Serdecznie gratulujemy pięknego jubileuszu!
Symphony of Providence w TVP Kultura
Symphony of Providence w TVP Kultura
2011-10-26
28 października o godz. 19.05 TVP Kultura wyemituje zarejestrowane 21 grudnia 2009 roku w Kościele p.w. św. Wojciecha w Białymstoku wykonanie „Symphony of Providence” Pawła Łukaszewskiego.
Koncert utworów Góreckiego, Lutosławskiego i Szymanowskiego w Londynie
Koncert utworów Góreckiego, Lutosławskiego i Szymanowskiego w Londynie
2011-10-25
Dzisiaj, 25 października, w Cadogan Hall w Londynie odbędzie się koncert utworów Henryka Mikołaja Góreckiego, Karola Szymanowskiego i Witolda Lutosławskiego w ramach cyklu koncertów „Polish Contemporary Music Across Europe with Friends”.
Don Giovanni - transmisja z MET w Kijów.Centrum
Don Giovanni - transmisja z MET w Kijów.Centrum
2011-10-25
W dokładnie 224 lata po premierze „Don Giovanniego” W.A. Mozarta Kijów Centrum w Krakowie zaprasza na transmisję historii słynnego uwodziciela, którą opowiedzą artyści z Metropolitan Opera w Nowym Jorku.

Najczęściej czytane:

Paweł Malinowski nowym kompozytorem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Mamy przyjemność ogłosić, że Paweł Malinowski dołączył do grona kompozytorów reprezentowanych przez naszą Oficynę. Jego utwory były i są wykonywane m.in. przez członków The London Philharmonic Orchestra. W swojej twórczości, młody kompozytor poszukuje kruchych i wrażliwych dźwięków, jednocześnie eksplorując muzyczną przeszłość.

Matematyczność w muzyce. 36. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów

Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów promuje i prezentuje współczesną, profesjonalną twórczość kompozytorów krakowskich od klasyków i generacji profesorów, poprzez kompozytorów średniego i młodego pokolenia oraz studentów kompozycji. W programie tegorocznej odsłony zabrzmią utwory m.in. kompozytorów reprezentowanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Festiwal rusza już 20 kwietnia.

Biblia tańca powraca. Kultowy podręcznik Ireny Turskiej na nowo

Jak tańczono w starożytnych Chinach? Czym jest gawot? Kiedy powstał profesjonalny balet? Krótki zarys historii tańca i baletu Ireny Turskiej to odpowiedź na setki pytań. To także lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika Terpsychory. Polskie Wydawnictwo Muzyczne przedstawia nową, zaktualizowaną edycję książki, która od 1962 roku wychowała całe pokolenia historyków tańca, choreografów i tancerzy.

Instrument miesiąca: klawesynowe rekomendacje Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz

Klawesyn w naturze swej ma blask i czystość, jakich próżno by szukać w innych instrumentach – mawiał François Couperin. Jego intrygujący, wyrazisty i rozwibrowany dźwięk wciąż inspiruje kompozytorów i daje instrumentowi nowe życie w muzyce XX i XXI wieku. Oto 5 publikacji wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, po które warto sięgnąć według Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz – klawesynistki i pianistki, specjalizującej się w interpretacji muzyki nowej.

Kto napisał „Poloneza Ogińskiego”? Odpowiedź nie jest oczywista

Wzruszająca melodia, chwytliwy tytuł, a do tego legenda o cierpieniu kompozytora opuszczającego kraj pod przymusem. Polonez a-moll Pożegnanie Ojczyzny, potocznie zwany też Polonezem Ogińskiego, to jeden z najsłynniejszych utworów w historii polskiej muzyki. Najnowsze badania muzykologiczne sugerują jednak, że autorem tej kompozycji najprawdopodobniej wcale nie był Ogiński...

Jak brzmi muzyka najnowsza? Premiery w Krakowie i we Wrocławiu

Spośród różnorodnych czynników, które kształtują muzykę najnowszą, można wskazać indywidualne doświadczenia i perspektywy jej twórców, współczesne wydarzenia społeczne czy dziedzictwo kulturowe, niekoniecznie rodzime.

Księgarnia PWM 29 marca 2024 czynna w godzinach 10:00-16:00.

Informujemy, że księgarnia PWM przy al. Krasińskiego 11a w Krakowie w dniu 29 marca 2024 czynna będzie w godzinach 10:00-16:00. Życzymy spokojnych Świąt Wielkiej Nocy i zapraszamy na zakupy do księgarni stacjonarnej już 2 kwietnia.

Śpiewajmy razem! Muzyczne spotkanie seniorów w Krakowie

Wieczór wokół tradycji wspólnego śpiewania najpiękniejszych polskich pieśni – w teorii
i w praktyce. Już 16 kwietnia o g. 18.00 w Klubie Akademickim ARKA odbędzie się spotkanie pod hasłem „Śpiewajmy razem!”. W programie prelekcja, lekcja śpiewania i koncert krakowskich chórów seniorów. Wstęp wolny.

Elżbieta Sikora uhonorowana Nagrodą Prezydenta Republiki Francuskiej

Elżbieta Sikora została nagrodzona podczas 76. ceremonii Grands Prix internationaux du disque, organizowanej przez francuską Académie Charles Cros. Kompozytorka otrzymała nagrodę Prezydenta Republiki Francuskiej za całokształt twórczości. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 21 marca 2024 roku w Ambasadzie RP w Paryżu, pod patronatem Emmanuela Macrona, Prezydenta Francji.
 

Instrument miesiąca: harfowe rekomendacje Agnieszki Kaczmarek-Bialic

Jeżeli właśnie rozpoczynasz przygodę z harfą, to warto, byś zapoznała lub zapoznał się z publikacjami wydanymi przez naszą Oficynę. Znajdziesz wśród nich nie tylko atrakcyjny materiał dydaktyczny, ale także barwnie ilustrowane miniaturki, gwarantujące radość z gry na harfie.

 

Agnieszka Kaczmarek-Bialic, harfistka koncertująca jako solistka i kameralistka zarówno w Polsce, jak i za granicą, przygotowała rekomendacje pięciu swoich ulubionych publikacji przeznaczonych na ten instrument. Artystka zdradza również historie, które kryją się za wskazanymi utworami. Która postać z japońskiej gry wideo i filmu anime stała się inspiracją do skomponowania utworu na harfę? Czy Witold Lutosławski potrafił komponować z myślą o „niebiańskim instrumencie”? Kto poprosił Janinę Garścię o nowe kompozycje dla siebie i swojego brata?