PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

« Październik 2011 »


Relacja z promocji książki "My, Saksofon" Jacka Delonga
Relacja z promocji książki "My, Saksofon" Jacka Delonga
2011-10-28
25 października o godzinie 17.00 w sali koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi odbyła się promocja książki Jacka Delonga "My, saksofon".
Prawykonanie II Koncertu fortepianowego Wojciecha Kilara - transmisja radiowa
Prawykonanie II Koncertu fortepianowego Wojciecha Kilara - transmisja radiowa
2011-10-28
Serdecznie zapraszamy do wysłuchania transmisji koncertu z 14 października 2011, podczas którego miało miejsce prawykonanie „II Koncertu fortepianowego” Wojciecha Kilara.
Nowe stowarzyszenie Krakowskie Towarzystwo Jazzowe "Helikon"
Nowe stowarzyszenie Krakowskie Towarzystwo Jazzowe "Helikon"
2011-10-28
Dzisiaj o godzinie 14.00 w salonie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego miało miejsce uroczyste ustanowienie nowego stowarzyszenia o nazwie Krakowskie Towarzystwo Jazzowe „Helikon”.
Listopad z Henrykiem Mikołajem Góreckim w TVP Kultura
Listopad z Henrykiem Mikołajem Góreckim w TVP Kultura
2011-10-28
12 listopada br. przypada pierwsza rocznica śmierci wybitnego polskiego kompozytora, Henryka Mikołaja Góreckiego. W związku z tym TVP Kultura zaprasza na Listopad z Henrykiem Mikołajem Góreckim
XIII Święto Muzyki w Częstochowie - prawykonanie
XIII Święto Muzyki w Częstochowie - prawykonanie "Koncertu na fortepian i orkiestrę smyczkową" Pawła Łukaszewskiego
2011-10-27
18 listopada 2011 w Częstochowie, podczas pierwszego koncertu w ramach „XIII Święta Muzyki” pianista Maciej Zagórski wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Jerzego Swobody dokona prawykonania „Koncertu na fortepian i orkiestrę smyczkową” Pawła Łukaszewskiego.
Co słychać w polskim jazzie? - debata i koncert jazzowy
Co słychać w polskim jazzie? - debata i koncert jazzowy
2011-10-27
W sobotę 5 listopada w Studio im. Romany Bobrowskiej Radia Kraków odbędzie się niezwykłe wydarzenie - debata poświęcona kondycji polskiego jazzu, a następnie koncert Janusza Muniaka z zespołem.
110 lat Filharmonii Narodowej
110 lat Filharmonii Narodowej
2011-10-26
5 listopada 2011 Filharmonia Narodowa obchodzić będzie jubileusz 110 – lecia swojej działalności artystycznej. Jest to najstarsza tego typu instytucja w Polsce, która na przestrzeni lat odegrała ogromną rolę w krzewieniu kultury muzycznej w Warszawie, prezentując niezmiennie wysoki poziom artystyczny. Serdecznie gratulujemy pięknego jubileuszu!
Symphony of Providence w TVP Kultura
Symphony of Providence w TVP Kultura
2011-10-26
28 października o godz. 19.05 TVP Kultura wyemituje zarejestrowane 21 grudnia 2009 roku w Kościele p.w. św. Wojciecha w Białymstoku wykonanie „Symphony of Providence” Pawła Łukaszewskiego.
Koncert utworów Góreckiego, Lutosławskiego i Szymanowskiego w Londynie
Koncert utworów Góreckiego, Lutosławskiego i Szymanowskiego w Londynie
2011-10-25
Dzisiaj, 25 października, w Cadogan Hall w Londynie odbędzie się koncert utworów Henryka Mikołaja Góreckiego, Karola Szymanowskiego i Witolda Lutosławskiego w ramach cyklu koncertów „Polish Contemporary Music Across Europe with Friends”.
Don Giovanni - transmisja z MET w Kijów.Centrum
Don Giovanni - transmisja z MET w Kijów.Centrum
2011-10-25
W dokładnie 224 lata po premierze „Don Giovanniego” W.A. Mozarta Kijów Centrum w Krakowie zaprasza na transmisję historii słynnego uwodziciela, którą opowiedzą artyści z Metropolitan Opera w Nowym Jorku.

Najczęściej czytane:

CANTICUM PROFUGORUM – oratorium Krzysztofa Knittla o uchodźstwie i wojnie na najnowszej płycie ANAKLASIS

Motywem dzieła Krzysztofa Knittla jest uchodźstwo i związana z nim niepewność oraz niepokój przed nieznanym, a także druga strona tego tematu, czyli konieczność udzielenia pomocy i schronienia. Tekst oratorium opiera się na wierszach Tadeusza Sławka. W utworze znajdziemy śpiew, recytacje, partie chóralne oraz improwizacje oparte na tradycjach Bliskiego Wschodu. Premiera albumu już 15 marca podczas 11. Festiwalu Prawykonań.

Muzyczne spotkania. Czas radości i świętowania

Przez dwa dni stolica Dolnego Śląska stała się centrum polskiego świata muzycznego. Jubileusz 80-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego zorganizowany we współpracy z Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu to 35 wydarzeń, 28 godzin koncertów, spotkań i warsztatów edukacyjnych. To także występy blisko 500 muzyków zrzeszonych w 8 formacjach artystycznych NFM oraz dzieła 35 kompozytorów związanych z Oficyną. 

Muzyka, której słuchał Jagiełło. Nowe życie słynnego rękopisu

Muzykolodzy nazywają go potocznie „Kras 52” – od sygnatury, jaką nadano mu w Bibliotece Krasińskich. To najcenniejsze polskie źródło średniowiecznej muzyki polifonicznej, która kształtowała dźwiękowy krajobraz ówczesnego Krakowa oraz dworu pierwszych Jagiellonów. Teraz manuskrypt zyskuje nowe życie dzięki wydaniu wykonawczemu w opracowaniu Agnieszki Budzińskiej-Bennett i Marca Lewona. „Kodeks Krasińskich” ukaże się już 20 marca nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Poznaj Moc muzyki – odkryj radość ze słuchania

Moc muzyki to osiem arkuszy sporządzonych według autorskiej metody Michała Moca. Uczą, jak aktywnie słuchać muzyki, rozwijać muzyczną spostrzegawczość i wyobraźnię oraz zwiększać kompetencje w obszarze kształcenia słuchu.

Spotkanie autorskie z Krzysztofem Knittlem i Michałem Mendykiem wokół książki „Granice niczego”

Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza na spotkanie autorskie wokół książki Granice niczego. Podczas 11 edycji Festiwalu Prawykonań, 15 marca 2025 o godzinie 13.00 w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Krzysztof Knittel wraz z Michałem Mendykiem opowiedzą o pracy nad książką, o towarzyszących im inspiracjach, a także spróbują odnaleźć odpowiedź na pytanie: gdzie są granice niczego? 

Muzyczne spotkania PWM na antenie Programu Drugiego Polskiego Radia

Dołącz do nas we wspólnym świętowaniu dzięki radiowej Dwójce! Zapraszamy do słuchania transmisji radiowej nadawanej na żywo prosto z jubileuszu osiemdziesięciolecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, a także retransmisji koncertów jubileuszowych na antenie Programu Drugiego Polskiego Radia. 

FRYDERYKI 2025: 6 nominacji dla ANAKLASIS!

#wyostrzsłuch na nominowane albumy od ANAKLASIS! Po raz kolejny płyty wydane przez wytwórnię płytową działającą pod auspicjami Polskiego Wydawnictwa Muzycznego nominowano do prestiżowych nagród fonograficznych Fryderyk.

11. Festiwal Prawykonań. Polska Muzyka Najnowsza

Katowice ponownie staną się centrum polskiej muzyki współczesnej. 11. Festiwal Prawykonań, który odbędzie się w dniach 14-16 marca w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, będzie okazją do wyjątkowych odkryć – tych najnowszych, ale także tych, które na swój czas musiały poczekać. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia.

Marzec 2025 czasem wyjątkowych premier muzycznych

Rozpoczynający się miesiąc ma szansę zapisać się w historii muzyki polskiej nie tylko ze względu na dużą liczbę prawykonań. Uwagę entuzjastów muzyki skupią wydarzenia w Krakowie, Wrocławiu, Katowicach i Warszawie. Swoje premiery będą miały tam zarówno utwory najnowsze, jak i dzieła starsze, które po wielu latach zapomnienia zostaną włączone do życia koncertowego. 

Balet ma wielu Ojców. Kto jest autorem „Wesela w Ojcowie”? – Historia pewnego utworu

Bezprecedensowy hit teatralny – w samej Warszawie w ciągu 50 lat od prapremiery doczekał się 800 przedstawień. Kiedy Polacy nie posiadali własnego państwa, rozpowszechniał rodzimą kulturę i tańce, docierając m.in. do Paryża, Pragi, Lwowa, Mińska, Kijowa, Wilna, Petersburga czy Moskwy. W kolejnej odsłonie cyklu Historia pewnego utworu bierzemy pod lupę Wesele w Ojcowie, szukając Ojca (a raczej Ojców!) jego sukcesu.