PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

« Listopad 2011 »


Grudniowe koncerty muzyków "Jazzowiska Trójmiasta" Stanisława Danielewicza
Grudniowe koncerty muzyków "Jazzowiska Trójmiasta" Stanisława Danielewicza
2011-11-30
O tym, że Trójmiasto żyje jazzem, przekonuje nas nie tylko monumentalna monografia życia jazzowego w Trójmieście pióra Stanisława Danielewicza, ale także i liczne koncerty bohaterów tejże publikacji. Wydarzeń o takim właśnie charakterze nie zabraknie również w grudniu.
Dr Roman Luboradzki o bohaterce opery
Dr Roman Luboradzki o bohaterce opery "Madame Curie"
2011-11-29
Maria Skłodowska-Curie była czynną i zapaloną cyklistką, posiadającą również prawo jazdy i organizującą ruchome laboratoria rentgenowskie w czasie I wojny światowej, ale przede wszystkim kobietą-naukowcem, która nie bała się ciężkiej, katorżniczej pracy – tak o polskiej noblistce, bohaterce opery Elżbiety Sikory, w wywiadzie udzielonym dla PWM mówi dr Roman Luboradzki z Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk.
I Międzynarodowy Konkurs Kwartetów Smyczkowych
I Międzynarodowy Konkurs Kwartetów Smyczkowych
2011-11-29
W dniach 01-04.12.2011 w Radomiu odbędzie się I Międzynarodowy Konkurs Kwartetów Smyczkowych. Pierwszego dnia konkursu podczas koncertu inauguracyjnego usłyszymy utwory Głazunowa, Błażewicza i Mendelssohna.
Koncert w Filharmonii Śląskiej z okazji 60. urodzin Aleksandra Lasonia
Koncert w Filharmonii Śląskiej z okazji 60. urodzin Aleksandra Lasonia
2011-11-24
hyMMny na orkiestrę symfoniczną oraz Concerto festivo na skrzypce i orkiestrę Aleksandra Lasonia zabrzmią podczas koncertu 25 listopada 2011 w katowickiej sali widowiskowej przy ul. Pszczyńskiej. Wystąpią Krzysztof Lasoń (skrzypce) oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Tomasza Bugaja.
Z żółwia wojownik. O operze
Z żółwia wojownik. O operze "Madame Curie" Elżbiety Sikory
2011-11-23
Już 25 listopada na deskach Opery Bałtyckiej odbędzie się długo oczekiwana polska premiera „Madame Curie” Elżbiety Sikory. Sukces światowego prawykonania, które miało miejsce 15 listopada w Paryżu, wzmógł apetyt melomanów w Polsce.
78. urodziny Krzysztofa Pendereckiego
78. urodziny Krzysztofa Pendereckiego
2011-11-23
Dziś, 23 listopada, przypada jubileusz 78. urodzin Krzysztofa Pendereckiego, wybitnego polskiego kompozytora, dyrygenta i pedagoga.
Prawykonanie Trinity concerto Pawła Łukaszewskiego w wersji na obój i orkiestrę smyczkową
Prawykonanie Trinity concerto Pawła Łukaszewskiego w wersji na obój i orkiestrę smyczkową
2011-11-22
6 grudnia 2011 podczas jubileuszowego koncertu z okazji dziesięciolecia istnienia Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej zabrzmi po raz pierwszy „Trinity concerto” na obój i orkiestrę smyczkową Pawła Łukaszewskiego.
Wywiad i koncerty Adama Makowicza
Wywiad i koncerty Adama Makowicza
2011-11-22
Już dzisiaj w TVP Polonia od 22.05 do 22.50 zostanie wyemitowana rozmowa z Adamem Makowiczem.
Reżyser
Reżyser "Madame Curie" Marek Weiss o swoim dziele
2011-11-22
Już 25 listopada w Operze Bałtyckiej odbędzie się prawykonanie opery "Madame Curie". Specjalnie dla PWM reżyser, Marek Weiss, opowiada o tym przedsięwzięciu.
Polskie prawykonanie Lumen Wojciecha Kilara
Polskie prawykonanie Lumen Wojciecha Kilara
2011-11-22
W najbliższy piątek (25 listopada) w kościele św. Katarzyny w Gdańsku odbędzie się polskie prawykonanie najnowszej kompozycji Wojciecha Kilara pt. Lumen.

Najczęściej czytane:

37. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów

Tematem przewodnim 37. edycji Krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów jest muzyka w muzyce. Festiwal, który został objęty patronatem honorowym Aleksandra Miszalskiego, Prezydenta Miasta Krakowa, rozpocznie się już 10 maja koncertem inauguracyjnym w Filharmonii Krakowskiej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia.

Odwiedź nas w Krakowie!

Już 09 maja 2025 roku Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza do wspólnego świętowania podczas Dni Funduszy Europejskich w PWM. Sprawdź, co zaplanowaliśmy na ten dzień!

6 utworów polskiej muzyki najnowszej, które warto poznać w maju

Piąty miesiąc roku zwiastuje nadejście wiosennego sezonu festiwalowego. W Krakowie, Warszawie i we Wrocławiu zabrzmią kompozycje Joanny Wnuk-Nazarowej, Pawła Malinowskiego, Wojciecha Widłaka, Macieja Zielińskiego, Pawła Hendricha i Agaty Zubel. Najnowszej muzyce polskiej będziemy przysłuchiwać się podczas koncertów specjalnych, na festiwalowych estradach, a także na zakończenie sezonu artystycznego.

Spóźnione arcydzieło Józefa Elsnera – Historia pewnego utworu

Blisko 400 muzyków i chórzystów, boska interwencja i absolutny triumf kompozytora – prawykonanie oratorium pasyjnego Męka Pana naszego Jezusa Chrystusa w 1838 r. wprost zelektryzowało muzyczną Warszawę. Dzieło to uznaje się za najwybitniejsze osiągnięcie polskiej muzyki religijnej XIX wieku. Dlaczego jednak do premierowego wykonania doszło dopiero w czerwcu, nie zaś – jak zamierzał twórca – w czasie Wielkiego Tygodnia? W kolejnej odsłonie cyklu Historia pewnego utworu przyjrzymy się niedotrzymanym obietnicom i przetrzymanym nutom.

Krzysztof Wołek stypendystą Guggenheim Fellowship

 

Fundacja Pamięci Johna Simona Guggenheima (The John Simon Guggenheim Memorial Foundation) ogłosiła tegorocznych stypendystów Guggenheima – 198 wybitnych osób ze świata nauki i sztuki współczesnej, reprezentujących 53 dyscypliny, wybranych w rygorystycznym procesie aplikacji spośród prawie 3500 kandydatów. Wśród stypendystów, którzy otrzymali grant na realizację swojej działalności, jest Krzysztof Wołek – kompozytor związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.

Prawykonanie „Écoute” Zygmunta Krauzego na Festiwalu NEO’S w Théâtre de l’Ile Saint-Louis Paul Rey w Paryżu

Écoute na sopran i kwartet smyczkowy jest nową wersją kompozycji Słuchaj na sopran, klarnet, skrzypce, perkusję i fortepian, której prawykonanie odbyło się w grudniu ubiegłego roku w podczas bydgoskiego Festiwalu Art Mintaka. 22 kwietnia dzieło zostanie wykonane po raz pierwszy podczas paryskiego festiwalu, prezentującego najnowszą muzykę europejską.

KOMPOZYTORKA MIESIĄCA: JAGODA SZMYTKA i jej #BiurkoKompozytorki

Jagoda Szmytka jest kompozytorką, artystką i badaczką artystyczną. Muzykę łączy ze sztukami pięknymi i głęboką refleksją z zakresu takich dziedzin humanistyki, jak filozofia, estetyka czy historia sztuki. W katalogu jej twórczości znajdziemy m.in. dzieła solowe, utwory pisane na amplifikowane zespoły kameralne, instalacje performatywne, a także kompozycje wpisujące się w konwencję teatru muzycznego. W kwietniu, jako nasza Kompozytorka Miesiąca, odkrywa przed nami tajemnice procesu twórczego i zaprasza w gościnne progi swojej pracowni kompozytorskiej.

Najpiękniejsze Książki 2024 – trzy nominacje dla PWM

Aż trzy publikacje książkowe wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w minionym roku zostały nominowane w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2024. Jury doceniło pozycje: Muzyka Polska po Szymanowskim Adriana Thomasa, Estetyka muzyki Rogera Scrutona oraz Karnawał zwierząt Piotra Kamińskiego.

Kompozytor oświecony. Poznaj Jeana-Philippe’a Rameau

Jean-Philippe Rameau (1683-1764) wzbudzał wiele emocji. Wywarł nieoceniony wpływ na bieg historii i teorii muzyki, a jego spojrzenie na zasady rządzące kompozycją było – jak na XVIII wiek – innowacyjne. Postać francuskiego muzyka o wszechstronnych zainteresowaniach i oświeceniowym umyśle przybliża Christophe Rousset w najnowszej Małej Monografii wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Premiera książki już dziś. 

Taniec motyla, kwiaty pomarańczy i festiwal pianistycznych duetów. Kwietniowe prawykonania dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Natura, budząca się znów do życia feerią barw i zapachów, przynosi nam także nowe, wiosenne bogactwo dźwięków i muzycznych inspiracji. Kwiecień witamy prawykonaniami dwóch dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: Karatachi no Hana Marcela Chyrzyńskiego we Wrocławiu i SurVanTutti Hanny Kulenty w Krakowie.