Archiwum aktualności
« Czerwiec 2011 »
Wywiad z Pawłem Mykietynem
2011-06-30
O nietrafności podziału na muzykę poważną i rozrywkową, o Jimim Hendriksie i Radiohead, o dźwiękowych ekperymentach oraz o swojej najnowszej symfonii, której prawykonanie odbędzie się już jutro z okazji Inauguracji Polskiej Prezydencji w UE, mówi w wywiadzie udzielonym dla PWM Paweł Mykietyn.Filmy dokumentalne o naszych kompozytorach w TVP Kultura
2011-06-28
W tym tygodniu TVP Kultura prezentuje dwa filmy dokumentalne o kompozytorach związanych z PWM – Romanie Maciejewskim i Janie Krenzu.Wyróżnienia dla Marka Pasiecznego
2011-06-28
Marek Pasieczny, kompozytor związany z PWM, otrzymał drugą i trzecią nagrodę na 3. Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim „Claxica” we Włoszech. Z kolei w Stanach Zjednoczonych otrzymał drugą nagrodę na bostońskim Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim.VII Festiwal Muzyki Polskiej - już w lipcu!
2011-06-28
W dniach 15-24 lipca 2011r. już po raz siódmy odbędzie się w Krakowie Festiwal Muzyki Polskiej. Nie zabraknie znakomitej muzyki (G. Bacewicz, H.M.Górecki, K. Szymanowski, F. Chopin, J. Elsner etc.) w znakomitym wykonaniu (P. Wakarecy, N. Khozyainov, Kronos Quartet itd.)I Symfonia Pawła Łukaszewskiego w TVP Kultura
2011-06-23
Dziś o godz. 10.40 w TVP Kultura będzie miała miejsce transmisja wykonania I Symfonii Pawła Łukaszewskiego "Symfonia o Opatrzności" w wykonaniu Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją M. Nałęcza-Niesiołowskiego. Serdecznie zapraszamy do wysłuchania tego wykonania.Kolejny sukces Justyny Kowalskiej-Lasoń
2011-06-22
Polskie Wydawnictwo Muzyczne ma przyjemność już po raz kolejny w tym roku poinformować o sukcesie konkursowym "swojej" kompozytorki, Justyny Kowalskiej-Lasoń.
"Król Roger" zainauguruje prezydencję
2011-06-22
1 lipca, w dzień Inauguracji Polskiej Prezydencji w UE, zostanie zaprezentowana w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej opera Karola Szymanowskiego „Król Roger” w reżyserii Davida Pountneya.Prawykonanie "III Symfonii" Pawła Mykietyna
2011-06-22
Eksperyment, wyzwanie, transgresja granic muzyki, fascynująca podróż przez słowa i dźwięki – to określenia, które pojawiają się przy zapowiedzi niezwykłego wydarzenia muzycznego, które odbędzie się już 1 lipca. Mowa oczywiście o premierowym wykonaniu „III Symfonii” Pawła Mykietyna, utworu napisanego specjalnie z okazji Inauguracji Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej."Nieznany Szymanowski" w Poznaniu
2011-06-21
22 czerwca na Placu Wolności w Poznaniu zostanie wystawiony przez obsadę Teatru Wielkiego premierowy spektakl „Mandragora. Nieznany Szymanowski”, do muzyki Karola Szymanowskiego, Jeana-Baptiste’a Lully’ego oraz tekstu „Mieszczanin szlachcicem” Moliere’a.Muzyczne propozycje Dwójki na długi weekend
2011-06-21
Zapraszamy do zapoznania się z ramówką Programu 2 Polskiego Radia na długi weekend - a w niej m.in. utwory Zbigniewa Bujarskiego, Henryka Wieniawskiego i Wojciecha Kilara, wszystkie w znakomitych, często archiwalnych wykonaniach.Najczęściej czytane:
Sylwetka Mieczysława Wajnberga umyka szerokiej opinii publicznej. Przez lata pomijany i niedoceniany, prawdziwy sukces osiągnął dopiero po śmierci, wpisując się na stałe w repertuary filharmonii i teatrów operowych na całym świecie. Jego burzliwe losy przybliża czytelnikom muzykolożka Danuta Gwizdalanka w najnowszej książce z serii Małe Monografie pt. Wajnberg.
XIX Międzynarodowy Festiwal Śląska Jesień Gitarowa, który rozpocznie się w Tychach 20 października, będzie wielkim świętem muzyki na najwyższym poziomie artystycznym i o wyjątkowym rozmachu. To wyjątkowa okazja, by odkryć nieznane oblicza gitary, ukazane w nowych utworach współczesnych kompozytorów, a także w nietypowych konfiguracjach instrumentalnych.
Zestawienie utworów przeznaczonych na ten instrument, które łączą naszą Oficynę ze Śląską Jesienią Gitarową przygotował dla nas Marek Nosal – gitarzysta i pedagog, od 2015 roku dyrektor artystyczny tego Festiwalu oraz Konkursu im. Jana Edmunda Jurkowskiego w Tychach. Wśród rekomendacji znajdziecie zarówno utwory, które już w przyszłym tygodniu zabrzmią na Śląsku, jak i propozycje pedagogiczne, po które warto sięgnąć.
Wybitna sopranistka wystąpi podczas tegorocznej edycji Festiwalu Conrada. Widzowie zobaczą Olgę Pasiecznik w dwóch odsłonach – jako śpiewaczkę podczas recitalu pieśni ukraińskich i polskich oraz jako współautorkę wywiadu rzeki Bez makijażu w rozmowie z Agatą Kwiecińską. A to wszystko już w najbliższy poniedziałek.
Polska staje się areną międzynarodowej debaty na temat wykorzystania nowoczesnych technologii cyfrowych w badaniach muzykologicznych.
W dniach 23–25 października 2024 r. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie organizuje Pierwszą Międzynarodową Konferencję „Digital Musicology”, podczas której uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z najnowocześniejszymi technologiami usprawniającymi prowadzenie projektów badawczych.
Gitara klasyczna to jeden z najpopularniejszych (o ile nie najpopularniejszy) instrument wybierany na pierwszym poziomie kształcenia w polskich szkołach muzycznych. Po jej odmiany – gitarę akustyczną i elektryczną – chętnie i często sięgają także muzycy-amatorzy.
Wojciech Gurgul, gitarzysta, badacz, pedagog, a w latach 2014–2017 redaktor naczelny kwartalnika miłośników gitary klasycznej „Sześć Strun Świata” przygotował wybór utworów z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, po które – jego zdaniem – warto sięgnąć, grając na gitarze.
„Wszystko, co brzmi, co jest dźwiękiem, może stać się muzyką” – mówi w wywiadzie z Michałem Mendykiem Krzysztof Knittel.
Czy zgadzasz się z tym zdaniem? Uzasadnij swoją wypowiedź w minimum czterech zdaniach. Najbardziej kreatywne odpowiedzi nagrodzimy książką z autografami Krzysztofa Knittla i Michała Mendyka.
Choć Ludomir Różycki – jeden z najważniejszych przedstawicieli Młodej Polski – za życia odnosił spektakularne sukcesy kompozytorskie, to współcześnie jego twórczość rzadko pojawia się w programach koncertowych. O wyjątkowej sztuce warto zatem przypomnieć.
Aleksander Nowak kontynuuje oryginalny cyklu kompozycji dialogujących z nową literaturą polską. Premiera albumu z operą napisaną na podstawie nagrodzonej Nike książki Marcina Wichy „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” odbędzie się podczas festiwalu AUKSODRONE w Tychach.
Od czasów Karola Szymanowskiego, jednogłośnie uznawanego za najważniejszego twórcę początku XX wieku, muzyka polska rozwijała się gwałtownie, doświadczając licznych transformacji. W rocznicę urodzin kompozytora na półki księgarń trafia publikacja Muzyka polska po Szymanowskim, stanowiąca ukłon brytyjskiego muzykologa w stronę kultury muzycznej Polski minionego stulecia.
Tej jesieni nowa muzyka polska wybuchnie feerią barw. W październiku czekają nas prawykonania w Białymstoku, Katowicach, Tychach, Krakowie, Radomiu, Częstochowie oraz w Amsterdamie. Oto 9 utworów polskiej muzyki najnowszej, które warto w tym miesiącu usłyszeć.