Archiwum aktualności
« Czerwiec 2011 »
Wywiad z Pawłem Mykietynem
2011-06-30
O nietrafności podziału na muzykę poważną i rozrywkową, o Jimim Hendriksie i Radiohead, o dźwiękowych ekperymentach oraz o swojej najnowszej symfonii, której prawykonanie odbędzie się już jutro z okazji Inauguracji Polskiej Prezydencji w UE, mówi w wywiadzie udzielonym dla PWM Paweł Mykietyn.Filmy dokumentalne o naszych kompozytorach w TVP Kultura
2011-06-28
W tym tygodniu TVP Kultura prezentuje dwa filmy dokumentalne o kompozytorach związanych z PWM – Romanie Maciejewskim i Janie Krenzu.Wyróżnienia dla Marka Pasiecznego
2011-06-28
Marek Pasieczny, kompozytor związany z PWM, otrzymał drugą i trzecią nagrodę na 3. Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim „Claxica” we Włoszech. Z kolei w Stanach Zjednoczonych otrzymał drugą nagrodę na bostońskim Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim.VII Festiwal Muzyki Polskiej - już w lipcu!
2011-06-28
W dniach 15-24 lipca 2011r. już po raz siódmy odbędzie się w Krakowie Festiwal Muzyki Polskiej. Nie zabraknie znakomitej muzyki (G. Bacewicz, H.M.Górecki, K. Szymanowski, F. Chopin, J. Elsner etc.) w znakomitym wykonaniu (P. Wakarecy, N. Khozyainov, Kronos Quartet itd.)I Symfonia Pawła Łukaszewskiego w TVP Kultura
2011-06-23
Dziś o godz. 10.40 w TVP Kultura będzie miała miejsce transmisja wykonania I Symfonii Pawła Łukaszewskiego "Symfonia o Opatrzności" w wykonaniu Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją M. Nałęcza-Niesiołowskiego. Serdecznie zapraszamy do wysłuchania tego wykonania.Kolejny sukces Justyny Kowalskiej-Lasoń
2011-06-22
Polskie Wydawnictwo Muzyczne ma przyjemność już po raz kolejny w tym roku poinformować o sukcesie konkursowym "swojej" kompozytorki, Justyny Kowalskiej-Lasoń.
"Król Roger" zainauguruje prezydencję
2011-06-22
1 lipca, w dzień Inauguracji Polskiej Prezydencji w UE, zostanie zaprezentowana w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej opera Karola Szymanowskiego „Król Roger” w reżyserii Davida Pountneya.Prawykonanie "III Symfonii" Pawła Mykietyna
2011-06-22
Eksperyment, wyzwanie, transgresja granic muzyki, fascynująca podróż przez słowa i dźwięki – to określenia, które pojawiają się przy zapowiedzi niezwykłego wydarzenia muzycznego, które odbędzie się już 1 lipca. Mowa oczywiście o premierowym wykonaniu „III Symfonii” Pawła Mykietyna, utworu napisanego specjalnie z okazji Inauguracji Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej."Nieznany Szymanowski" w Poznaniu
2011-06-21
22 czerwca na Placu Wolności w Poznaniu zostanie wystawiony przez obsadę Teatru Wielkiego premierowy spektakl „Mandragora. Nieznany Szymanowski”, do muzyki Karola Szymanowskiego, Jeana-Baptiste’a Lully’ego oraz tekstu „Mieszczanin szlachcicem” Moliere’a.Muzyczne propozycje Dwójki na długi weekend
2011-06-21
Zapraszamy do zapoznania się z ramówką Programu 2 Polskiego Radia na długi weekend - a w niej m.in. utwory Zbigniewa Bujarskiego, Henryka Wieniawskiego i Wojciecha Kilara, wszystkie w znakomitych, często archiwalnych wykonaniach.Najczęściej czytane:
Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).
W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.
Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.
W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.
W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.
Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.
W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.
2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.
Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.