Archiwum aktualności
« Maj 2021 »
„Ignacy Jan i jego plan” filmowo i edukacyjnie
2021-05-26
Z okazji Dnia Dziecka Polskie Wydawnictwo Muzyczne przygotowało filmową niespodziankę dla najmłodszych wielbicieli serii Małe PWM. Już 1 czerwca będzie miała miejsce premiera serii Ignacy Jan i jego plan, czyli 10-u odcinków animacji edukacyjnych skupionych wokół postaci Ignacego Jana Paderewskiego. Animacje zostały zainspirowane wydaną przez PWM w 2020 roku książeczką autorstwa Katarzyny Huzar-Czub z ilustracjami Zosi Dzierżawskiej. Senariusze napisała Jagoda Jabłonowska, narratorem opowieści i jednocześnie przewodnikiem po świecie Ignacego Jana został głos doskonale znany najmłodszym widzom – Jerzy Stuhr.
GREAT ENCOUNTERS od ANAKLASIS: koncert promujący płytę już 6 czerwca!
2021-05-24
Czy można jednogłośnie stworzyć listę najbardziej znanych polskich kompozytorów? Tych, którzy przez ostatnie stulecia odwrócili podejście do sztuki dźwięków, torując nowe drogi dla swoich XX- i XXI-wiecznych następców? Propozycji polskiej Wielkiej Piątki mogłyby zapewne powstać dziesiątki, a większość z nich byłaby całkiem przekonująca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne podjęło się tego wyzwania nie tylko typując rodzime ikony, ale także – stawiając krok dalej – oddając ich twórczość jako inspirację dla współczesnych twórców. W ten sposób powstał najnowszy krążek GREAT ENCOUNTERS od ANAKLASIS, którym Oficyna zaznacza 75 lat swojej działalności. Materiał zarejestrowany na płycie o symbolicznym numerze ANA 075 będzie można usłyszeć 6 czerwca równolegle w internecie, za pośrednictwem telewizji i radia w ramach koncertu z udziałem znakomitych wykonawców.
170. rocznica urodzin Antoniego Stolpego
2021-05-23
Dzisiaj obchodzimy 170. rocznicę urodzin Antoniego Stolpego, kompozytora, którego utwory Polskie Wydawnictwo Muzyczne przywraca światu w ramach projektu Dziedzictwo Muzyki Polskiej. Wiele z utworów Antoniego Stolpego pozostawało do tej pory jedynie w rękopisach, między innymi w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej – wydania przygotowywane przez PWM będą w większości pierwszymi wydaniami utworów tego kompozytora.
Sławomir Kupczak i Krzysztof Wołek: prawykonania na festiwalu Musica Electronica Nova
2021-05-21
W tym roku przypada 10. edycja festiwalu Musica Electronica Nova, jednego z najważniejszych wydarzeń wokół muzyki współczesnej. Kolejne koncerty, określane mianem „Rytuałów”, składają się na pięć dni artystycznych doświadczeń. Organizatorzy zapraszają do szukania odpowiedni na pytania o granice geograficzne w sztuce i nowych technologiach, przenikanie kultur czy inspirację tradycją. W ramach dwóch koncertów prawykonane będą utwory kompozytorów związanych z Polskim Wydawnictwem Muzycznym: Sławomira Kupczaka i Krzysztofa Wołka.
#Powtórkazmuzyki 5. Spektralizm
2021-05-18
„Muzyka jest między innymi stawaniem się dźwięków i ta sprawa dotyczy mnie odkąd jestem kompozytorem. Skąd pochodzi dźwięk? Dokąd zmierza? Jaka jest jego droga wśród wielu dróg? Jakie meandry? Jaki kierunek obiera tu czy tam? […] Pojmowanie i miara różnicy w każdej danej chwili staje się prawdziwym materiałem kompozycji muzycznej. Co się dzieje między dźwiękiem A i dźwiękiem B? To, co najważniejsze. […] To ten potwór, którego dzięki cierpliwości, intuicji i naiwności (bojąc się go trochę) oswajają muzycy.” – tak o muzyce spektralnej mówił jeden z jej pionierów, francuski kompozytor Gérard Grisey.
„ahat-ilī – siostra bogów” Alka Nowaka koncertowo podczas Katowice Kultura Natura
2021-05-17
Katowice Kultura Natura, jeden z flagowych katowickich festiwali muzyki klasycznej, już po raz szósty zgromadzi w sali NOSPR znakomitych artystów z całego świata. Temat przewodni tegorocznej edycji to „Tęsknota i pragnienie”. Jednym z festiwalowych wydarzeń będzie koncertowe wykonanie opery ahat-ilī – siostra bogów Aleksandra Nowaka do libretta Olgi Tokarczuk. To wyjątkowe wydarzenie, zwłaszcza że płyta z premierową rejestracją opery, wydana przez ANAKLASIS, ubiega się o zwycięstwo w tegorocznej edycji Fryderyków.
Konteksty kultury, konteksty edukacji. Szkoła artystyczna po (?) pandemii – konferencja online
2021-05-17
Polskie Wydawnictwo Muzyczne, partner wydarzenia, zaprasza do udziału w VII Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej nt. „Konteksty kultury, konteksty edukacji. Szkoła artystyczna po(?) pandemii”. Organizatorem jest Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów przy współudziale Centrum Edukacji Artystycznej. Wydarzenie odbędzie się w formie webinarów online, w dniach 17-21 maja 2021 r.
PWM partnerem II Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypiec i Altówki Antoniego Cofalika
2021-05-13
W dniach 4–6 czerwca 2021 roku odbędzie się II Ogólnopolski Konkurs Skrzypiec i Altówki Antoniego Cofalika dla uczniów szkół muzycznych I stopnia. Partnerem oraz fundatorem nagrody specjalnej w konkursie organizowanym przez Szkołę Muzyczną I stopnia im. Oskara Kolberga w Czasławiu jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury zatrudni: Specjalistę – Redaktora w Redakcji „Ruchu Muzycznego”
2021-05-13
Miejsce pracy: Warszawa
Wymiar czasu pracy: pełny etat
Paweł Hendrich i Krzysztof Wołek: majowe prawykonania na festiwalu KODY
2021-05-12
Od początku Festiwalowi Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY przyświeca idea nawiązywania do rozmaitych zjawisk kulturowych oraz poszukiwania podobieństw i relacji między nimi. Tegoroczna edycja z hasłem „Przywoływanie” zajmie się refleksjami, a także inspiracjami pomiędzy formami muzyki dawnej i nowej. W programie 13. edycji lubelskiego festiwalu znalazły się utwory kompozytorów związanych z Polskim Wydawnictwem Muzycznym. Dzięki transmisjom koncertów każdy będzie mógł wysłuchać najnowszych dzieł Pawła Hendricha i Krzysztofa Wołka.
Najczęściej czytane:
Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).
W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.
Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.
W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.
W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.
Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.
W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.
2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.
Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.