Archiwum aktualności
« Listopad 2022 »
PWM promuje w Japonii najlepszą polską muzykę
2022-11-11
Konkurs pianistyczny dla dzieci i młodzieży „Muzyka z kraju Chopina” szerokim echem odbił się w japońskim środowisku pianistycznym. Był okazją do przedstawienia mniej znanej w Azji muzyki polskiej, ale też do przybliżenia twórczości Fryderyka Chopina, opracowanej w Wydaniu Narodowym Dzieł Wszystkich – nie tylko wśród uczestników przedsięwzięcia, ale także podczas spotkań biznesowych i prelekcji w placówkach artystycznych.
Premiera wyjątkowo muzycznych słuchowisk dla dzieci Gama i pasażerowie
2022-11-10
Polskie Radio RDC „Radio dla Ciebie" wraz z Polskim Wydawnictwem Muzycznym zrealizowało w formie radiowych słuchowisk 12 opowieści dla dzieci z cyklu „Gama i pasażerowie". Słuchowiska powstały na kanwie muzycznych książek Małego PWM z serii o tym samym tytule. Emisję na antenie RDC rozpoczynamy 14 listopada i będziemy je premierowo nadawać 2 razy w tygodniu: w poniedziałek i w piątek o godz. 16.20. Na powtórki zdążycie w sobotę i niedzielę o 9.30. Każde słuchowisko poprzedzone będzie ciekawą rozmową z autorami książeczek i reżyserkami. Zapraszamy do świata Gamy i pasażerów!
Polska muzyka kameralna XIX i XX wieku w Estonii!
2022-11-09
We współpracy z Estońską Akademią Muzyki i Teatru oraz Ambasadą RP w Tallinnie zapraszamy na koncerty i wykłady. W programie utwory aż 18 kompozytorów, w tym dwie premiery! Wśród wykonawców: Jakub Jakowicz, Katarzyna Budnik, Monika Gardoń-Preinl, Zarębski Piano Duo.
Spotkanie z Agatą Zubel w Goethe-Institut w Krakowie
2022-11-08
Agata Zubel jest jednym z najgłośniejszych nazwisk współczesnej sceny muzycznej. To kompozytorka o niespożytej wyobraźni, wokalistka o niebywałych możliwościach. 16 listopada w krakowskim Goethe-Institut będzie możliwość nie tylko spotkania z artystką, ale także obejrzenia rejestracji jej Bildbeschreibung – dzieła zarejestrowanego i wydanego przez ANAKLASIS, markę Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, które jest partnerem wydarzenia. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
XII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy
2022-11-05
W najbliższą niedzielę 43 młodych pianistów z 14 krajów Europy i Azji rozpocznie zmagania na XII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy. Na zwycięzców czekają wysokie nagrody finansowe o łącznej wartości ponad 67 000 euro oraz szereg występów w prestiżowych salach koncertowych. W trakcie przesłuchań półfinałowych usłyszymy AtlantissSolo Hanny Kulenty – utwór zamówiony przez organizatorów z myślą o przesłuchaniach Konkursowych.
Listopadowe prawykonania z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego
2022-11-04
Polska muzyka najnowsza nie wstrzymuje tempa! W listopadzie zapraszamy na siedem prawykonań utworów z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Oprócz wydarzeń w ramach festiwali nie zabraknie koncertów abonamentowych oraz wielkich premier o międzynarodowym znaczeniu.
Za nami pierwszy konkurs pianistyczny „Muzyka z kraju Chopina” w Japonii
2022-11-03
Ponad 300 wykonań utworów polskich kompozytorów, 114 finalistów, łącznie 36 pozycji repertuarowych w ramach 6 kategorii wiekowych, 20 laureatów, 17 jurorów, 4 konkursowe lokalizacje i jeden dzień lekcji mistrzowskich. Za nami konkurs pianistyczny dla dzieci i młodzieży „Muzyka z kraju Chopina” – niezwykłe wielomiesięczne przedsięwzięcie, które Polskie Wydawnictwo Muzyczne zrealizowało w Japonii. Dzięki współpracy z miejscowymi partnerami polska muzyka mogła dotrzeć do setek młodych pianistów i ich nauczycieli, kształtując ambasadorów naszej rodzimej muzyki w Kraju Kwitnącej Wiśni.
Koncert i spotkanie z Hanną Kulenty w Filharmonii Sudeckiej
2022-11-03
4 listopada Polskie Wydawnictwo Muzyczne wraz z Filharmonią Sudecką im. Józefa Wiłkomirskiego w Wałbrzychu zapraszają na koncert, podczas którego zabrzmi utwór Alinea Hanny Kulenty. Wydarzenie poprzedzi spotkanie i rozmowa z kompozytorką w ramach „Strefy Ruchu”.
Mirosław Gąsieniec listopadowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA
2022-11-01
Mirosław Gąsieniec to człowiek wielu talentów. Naucza, komponuje, wykonuje muzykę i organizuje wydarzenia kulturalne. Jego twórczość pedagogiczna ma nie mniejsze znaczenie niż ta estradowa. W listopadzie przyglądamy się jego działalności w ramach akcji Kompozytor miesiąca.
Najczęściej czytane:
Aleksander Nowak kontynuuje oryginalny cyklu kompozycji dialogujących z nową literaturą polską. Premiera albumu z operą napisaną na podstawie nagrodzonej Nike książki Marcina Wichy „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” odbędzie się podczas festiwalu AUKSODRONE w Tychach.
Od czasów Karola Szymanowskiego, jednogłośnie uznawanego za najważniejszego twórcę początku XX wieku, muzyka polska rozwijała się gwałtownie, doświadczając licznych transformacji. W rocznicę urodzin kompozytora na półki księgarń trafia publikacja Muzyka polska po Szymanowskim, stanowiąca ukłon brytyjskiego muzykologa w stronę kultury muzycznej Polski minionego stulecia.
Tej jesieni nowa muzyka polska wybuchnie feerią barw. W październiku czekają nas prawykonania w Białymstoku, Katowicach, Tychach, Krakowie, Radomiu, Częstochowie oraz w Amsterdamie. Oto 9 utworów polskiej muzyki najnowszej, które warto w tym miesiącu usłyszeć.
Przed nami kolejna edycja festiwalu AUKSODRONE. Od 4 do 6 października tyska Mediateka będzie przepełniona muzyką w wykonaniu AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy pod batutą Marka Mosia oraz znakomitych muzyków znanych ze sceny klasycznej i jazzowej. Nie zabraknie premier, improwizacji i świętowania jubileuszy. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest współorganizatorem festiwalu.
20 września rusza 67. odsłona Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Tematem tegorocznej edycji jest przenikanie do muzyki współczesnej muzycznych języków historycznych i zjawisk dźwiękowych przynależących do różnych aktualnych gatunków.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne serdecznie zaprasza na kolejną edycję seminarium „Kurs Edytorstwa Muzycznego”. Wyróżniający się podczas spotkań uczestnicy mają szansę na podjęcie współpracy z oficyną. Zajęcia odbywają się online, planowane są też zjazdy stacjonarne. Nabór trwa do 29 września.
Krzysztof Knittel to artysta nieustannie poszukujący – niezależny, eksperymentujący, który podąża własnymi ścieżkami. To człowiek o wielu obliczach, wyraźnych opiniach i bogaty w doświadczenia, którymi dzieli się w rozmowie z Michałem Mendykiem. Jej zapis, pod paradoksalnym tytułem Granice niczego, 19 września br. dołączy do serii Ludzie Świata Muzyki, która ukazuje się nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
Fondation Prince Pierre de Monaco ogłosiła nominacje do tegorocznej edycji prestiżowej Prix de Composition Musicale. W gronie kandydatów znalazła się Agata Zubel, za utwór Na zewnątrz Czasu. Rozstrzygnięcie już w październiku.
Wrzesień przyniesie wiele dobrego we współczesnej muzyce polskiej. W Katowicach, Szczecinie, Wrocławiu, Gdańsku i Warszawie zabrzmią najnowsze kompozycje Marty Ptaszyńskiej, Mikołaja Piotra Góreckiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Krzysztofa Knittla, Jerzego Kornowicza i Pawła Hendricha. W kolejny, koncertowy sezon wkroczymy wśród barwnych ogrodów, przy donośnych dźwiękach carillonu, w atmosferze świętowania.
Po które publikacje przeznaczone na altówkę warto sięgnąć, by odnaleźć w nich bogactwo harmonii, wyraziste melodie, czy nostalgiczny i tajemniczy nastrój? O rekomendacje w ramach akcji „Instrument miesiąca” poprosiliśmy znakomitą skrzypaczkę i altowiolistkę – Katarzynę Budnik. Jako solistka i kameralistka koncertuje w Polsce i wielu krajach Europy, m.in.: z orkiestrą Sinfonia Varsovia, w której jest liderką grupy altówek.