Archiwum aktualności
« Listopad 2022 »
PWM promuje w Japonii najlepszą polską muzykę
2022-11-11
Konkurs pianistyczny dla dzieci i młodzieży „Muzyka z kraju Chopina” szerokim echem odbił się w japońskim środowisku pianistycznym. Był okazją do przedstawienia mniej znanej w Azji muzyki polskiej, ale też do przybliżenia twórczości Fryderyka Chopina, opracowanej w Wydaniu Narodowym Dzieł Wszystkich – nie tylko wśród uczestników przedsięwzięcia, ale także podczas spotkań biznesowych i prelekcji w placówkach artystycznych.
Premiera wyjątkowo muzycznych słuchowisk dla dzieci Gama i pasażerowie
2022-11-10
Polskie Radio RDC „Radio dla Ciebie" wraz z Polskim Wydawnictwem Muzycznym zrealizowało w formie radiowych słuchowisk 12 opowieści dla dzieci z cyklu „Gama i pasażerowie". Słuchowiska powstały na kanwie muzycznych książek Małego PWM z serii o tym samym tytule. Emisję na antenie RDC rozpoczynamy 14 listopada i będziemy je premierowo nadawać 2 razy w tygodniu: w poniedziałek i w piątek o godz. 16.20. Na powtórki zdążycie w sobotę i niedzielę o 9.30. Każde słuchowisko poprzedzone będzie ciekawą rozmową z autorami książeczek i reżyserkami. Zapraszamy do świata Gamy i pasażerów!
Polska muzyka kameralna XIX i XX wieku w Estonii!
2022-11-09
We współpracy z Estońską Akademią Muzyki i Teatru oraz Ambasadą RP w Tallinnie zapraszamy na koncerty i wykłady. W programie utwory aż 18 kompozytorów, w tym dwie premiery! Wśród wykonawców: Jakub Jakowicz, Katarzyna Budnik, Monika Gardoń-Preinl, Zarębski Piano Duo.
Spotkanie z Agatą Zubel w Goethe-Institut w Krakowie
2022-11-08
Agata Zubel jest jednym z najgłośniejszych nazwisk współczesnej sceny muzycznej. To kompozytorka o niespożytej wyobraźni, wokalistka o niebywałych możliwościach. 16 listopada w krakowskim Goethe-Institut będzie możliwość nie tylko spotkania z artystką, ale także obejrzenia rejestracji jej Bildbeschreibung – dzieła zarejestrowanego i wydanego przez ANAKLASIS, markę Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, które jest partnerem wydarzenia. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
XII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy
2022-11-05
W najbliższą niedzielę 43 młodych pianistów z 14 krajów Europy i Azji rozpocznie zmagania na XII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy. Na zwycięzców czekają wysokie nagrody finansowe o łącznej wartości ponad 67 000 euro oraz szereg występów w prestiżowych salach koncertowych. W trakcie przesłuchań półfinałowych usłyszymy AtlantissSolo Hanny Kulenty – utwór zamówiony przez organizatorów z myślą o przesłuchaniach Konkursowych.
Listopadowe prawykonania z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego
2022-11-04
Polska muzyka najnowsza nie wstrzymuje tempa! W listopadzie zapraszamy na siedem prawykonań utworów z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Oprócz wydarzeń w ramach festiwali nie zabraknie koncertów abonamentowych oraz wielkich premier o międzynarodowym znaczeniu.
Za nami pierwszy konkurs pianistyczny „Muzyka z kraju Chopina” w Japonii
2022-11-03
Ponad 300 wykonań utworów polskich kompozytorów, 114 finalistów, łącznie 36 pozycji repertuarowych w ramach 6 kategorii wiekowych, 20 laureatów, 17 jurorów, 4 konkursowe lokalizacje i jeden dzień lekcji mistrzowskich. Za nami konkurs pianistyczny dla dzieci i młodzieży „Muzyka z kraju Chopina” – niezwykłe wielomiesięczne przedsięwzięcie, które Polskie Wydawnictwo Muzyczne zrealizowało w Japonii. Dzięki współpracy z miejscowymi partnerami polska muzyka mogła dotrzeć do setek młodych pianistów i ich nauczycieli, kształtując ambasadorów naszej rodzimej muzyki w Kraju Kwitnącej Wiśni.
Koncert i spotkanie z Hanną Kulenty w Filharmonii Sudeckiej
2022-11-03
4 listopada Polskie Wydawnictwo Muzyczne wraz z Filharmonią Sudecką im. Józefa Wiłkomirskiego w Wałbrzychu zapraszają na koncert, podczas którego zabrzmi utwór Alinea Hanny Kulenty. Wydarzenie poprzedzi spotkanie i rozmowa z kompozytorką w ramach „Strefy Ruchu”.
Mirosław Gąsieniec listopadowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA
2022-11-01
Mirosław Gąsieniec to człowiek wielu talentów. Naucza, komponuje, wykonuje muzykę i organizuje wydarzenia kulturalne. Jego twórczość pedagogiczna ma nie mniejsze znaczenie niż ta estradowa. W listopadzie przyglądamy się jego działalności w ramach akcji Kompozytor miesiąca.
Najczęściej czytane:
Tematem przewodnim 37. edycji Krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów jest muzyka w muzyce. Festiwal, który został objęty patronatem honorowym Aleksandra Miszalskiego, Prezydenta Miasta Krakowa, rozpocznie się już 10 maja koncertem inauguracyjnym w Filharmonii Krakowskiej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia.
Już 09 maja 2025 roku Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza do wspólnego świętowania podczas Dni Funduszy Europejskich w PWM. Sprawdź, co zaplanowaliśmy na ten dzień!
Piąty miesiąc roku zwiastuje nadejście wiosennego sezonu festiwalowego. W Krakowie, Warszawie i we Wrocławiu zabrzmią kompozycje Joanny Wnuk-Nazarowej, Pawła Malinowskiego, Wojciecha Widłaka, Macieja Zielińskiego, Pawła Hendricha i Agaty Zubel. Najnowszej muzyce polskiej będziemy przysłuchiwać się podczas koncertów specjalnych, na festiwalowych estradach, a także na zakończenie sezonu artystycznego.
Blisko 400 muzyków i chórzystów, boska interwencja i absolutny triumf kompozytora – prawykonanie oratorium pasyjnego Męka Pana naszego Jezusa Chrystusa w 1838 r. wprost zelektryzowało muzyczną Warszawę. Dzieło to uznaje się za najwybitniejsze osiągnięcie polskiej muzyki religijnej XIX wieku. Dlaczego jednak do premierowego wykonania doszło dopiero w czerwcu, nie zaś – jak zamierzał twórca – w czasie Wielkiego Tygodnia? W kolejnej odsłonie cyklu Historia pewnego utworu przyjrzymy się niedotrzymanym obietnicom i przetrzymanym nutom.
Fundacja Pamięci Johna Simona Guggenheima (The John Simon Guggenheim Memorial Foundation) ogłosiła tegorocznych stypendystów Guggenheima – 198 wybitnych osób ze świata nauki i sztuki współczesnej, reprezentujących 53 dyscypliny, wybranych w rygorystycznym procesie aplikacji spośród prawie 3500 kandydatów. Wśród stypendystów, którzy otrzymali grant na realizację swojej działalności, jest Krzysztof Wołek – kompozytor związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.
Écoute na sopran i kwartet smyczkowy jest nową wersją kompozycji Słuchaj na sopran, klarnet, skrzypce, perkusję i fortepian, której prawykonanie odbyło się w grudniu ubiegłego roku w podczas bydgoskiego Festiwalu Art Mintaka. 22 kwietnia dzieło zostanie wykonane po raz pierwszy podczas paryskiego festiwalu, prezentującego najnowszą muzykę europejską.
Jagoda Szmytka jest kompozytorką, artystką i badaczką artystyczną. Muzykę łączy ze sztukami pięknymi i głęboką refleksją z zakresu takich dziedzin humanistyki, jak filozofia, estetyka czy historia sztuki. W katalogu jej twórczości znajdziemy m.in. dzieła solowe, utwory pisane na amplifikowane zespoły kameralne, instalacje performatywne, a także kompozycje wpisujące się w konwencję teatru muzycznego. W kwietniu, jako nasza Kompozytorka Miesiąca, odkrywa przed nami tajemnice procesu twórczego i zaprasza w gościnne progi swojej pracowni kompozytorskiej.
Aż trzy publikacje książkowe wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w minionym roku zostały nominowane w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2024. Jury doceniło pozycje: Muzyka Polska po Szymanowskim Adriana Thomasa, Estetyka muzyki Rogera Scrutona oraz Karnawał zwierząt Piotra Kamińskiego.
Jean-Philippe Rameau (1683-1764) wzbudzał wiele emocji. Wywarł nieoceniony wpływ na bieg historii i teorii muzyki, a jego spojrzenie na zasady rządzące kompozycją było – jak na XVIII wiek – innowacyjne. Postać francuskiego muzyka o wszechstronnych zainteresowaniach i oświeceniowym umyśle przybliża Christophe Rousset w najnowszej Małej Monografii wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Premiera książki już dziś.
Natura, budząca się znów do życia feerią barw i zapachów, przynosi nam także nowe, wiosenne bogactwo dźwięków i muzycznych inspiracji. Kwiecień witamy prawykonaniami dwóch dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: Karatachi no Hana Marcela Chyrzyńskiego we Wrocławiu i SurVanTutti Hanny Kulenty w Krakowie.