PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

« Marzec 2022 »


Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury zatrudni: Specjalistę ds. projektów marketingowych
Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury zatrudni: Specjalistę ds. projektów marketingowych
2022-03-14

Miejsce pracy: Kraków, al. Krasińskiego 11a.
Forma pracy: umowa o pracę na czas określony.
Wymiar pracy: pełny etat.

Kompozytor miesiąca: urodziny Janiny Garści
Kompozytor miesiąca: urodziny Janiny Garści
2022-03-12

W marcu w ramach akcji Kompozytor miesiąca wspominamy Janinę Garścię – szczególnie dziś, w dniu urodzin artystki. Jakim była pedagogiem i kompozytorką? Czym wyróżnia się pisana przez nią muzyka?
 

Drugie wydanie Uwodziciela Danuty Gwizdalanki już w sprzedaży!
Drugie wydanie Uwodziciela Danuty Gwizdalanki już w sprzedaży!
2022-03-05

Popularność całkiem niedawno wydanej książki Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim Danuty Gwizdalanki przeszła nasze najśmielsze oczekiwania! Publikacja stała się pretekstem do wielu rozmów i polemik. Czyta się ją z prawdziwymi wypiekami na twarzy. Nakład pierwszego wydania i paru dodruków został błyskawicznie wyczerpany, dlatego podjęliśmy decyzję o stworzeniu drugiego, uzupełnionego wydania. Już od dziś dostępne jest w naszej księgarni stacjonarnej, internetowej, a także w dobrych księgarniach muzycznych. Uwodziciel to biografia Karola Szymanowskiego, jakiej jeszcze nie było!

Polska muzyka zapomniana w Filharmonii Opolskiej
Polska muzyka zapomniana w Filharmonii Opolskiej
2022-03-04

Repertuar piątkowego (4.03) koncertu Filharmonii Opolskiej wypełniony jest utworami kompozytorów polskich. Wieczór rozpocznie dobrze znana uwertura do opery Halka Stanisława Moniuszki. Pozostałe dwa utwory zdecydowanie rzadziej wybrzmiewają na scenach. To Koncert fortepianowy Es-dur op. 60 Władysława Żeleńskiego oraz Symfonia c-moll Franciszka Mireckiego.

Nowak, Sikora i Chyrzyński: marcowe prawykonania pod znakiem PWM-u
Nowak, Sikora i Chyrzyński: marcowe prawykonania pod znakiem PWM-u
2022-03-03

Wkraczamy w marzec z zapowiedzią trzech prawykonań utworów z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Tych, którzy chcą być na bieżąco z muzyką polską i najnowszymi utworami, zapraszamy na dwie premiery w Polsce oraz jedną zagranicą – w słonecznym Los Angeles. 
 

Sto lat Kazimierza Serockiego
Sto lat Kazimierza Serockiego
2022-03-03

Gdyby żył, świętowałby dziś swoje setne urodziny. I zapewne, jak można wnioskować z zachowanych relacji jego rodziny i przyjaciół, byłoby to świętowanie radosne, pełne kawałów i anegdot. Kazimierz Serocki, bo o nim mowa, był człowiekiem nieśmiałym w kontakcie z publicznością, a jednocześnie serdecznym i wrażliwym. Choć sam nie lubił mówić o swojej muzyce, warto w tym wyjątkowym dniu przypomnieć ciekawostki dotyczące jego życia i twórczości. 
 

Dziękujemy za Wasze zgłoszenia do konkursu na napisanie Małej Monografii!
Dziękujemy za Wasze zgłoszenia do konkursu na napisanie Małej Monografii!
2022-03-03

Koniec! 28 lutego zakończyliśmy przyjmowanie zgłoszeń do konkursu na napisanie Małej Monografii o Ignacym Janie Paderewskim. Na naszą skrzynkę spłynęło ponad 30 prac, które już w kwietniu oceniać będzie jury w składzie: Danuta Gwizdalanka, Antonii Libera, Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, Justyna Szombara, Daniel Cichy.


Zwycięzcę poznamy 13 maja 2022. 

Polskie Wydawnictwo Muzyczne symbolicznie dla Ukrainy
Polskie Wydawnictwo Muzyczne symbolicznie dla Ukrainy
2022-03-02

Instytucje kultury podejmują działania, aby solidarnie okazać wsparcie dotkniętym wojną mieszkańcom Ukrainy i przybywającym do Polski uchodźcom. Mając świadomość, jak ważne są także symboliczne gesty w sferze kulturalnej, Polskie Wydawnictwo Muzyczne przygotowało profesjonalne opracowanie hymnu Ukrainy na orkiestrę symfoniczną do swobodnego wykorzystania.
 

Janina Garścia marcową KOMPOZYTORKĄ MIESIĄCA
Janina Garścia marcową KOMPOZYTORKĄ MIESIĄCA
2022-03-01

Pisząc muzykę pedagogiczną trzeba rozumieć potrzeby, problemy i oczekiwania młodych adeptów sztuki muzycznej. Utwory muszą być nie tylko melodyjne (żeby chętnie je grano i ich słuchano), ale też odpowiadać określonym umiejętnościom wykonawców. Ba! Trzeba brać pod uwagę nawet wielkość ich rąk i rozpiętość palców. Mało kto potrafił tak zgrabnie łączyć atrakcyjność brzmieniową z walorami edukacyjnymi, jak Janina Garścia, marcowa Kompozytorka miesiąca. 
 

W urodziny Fryderyka Chopina. Wznowienie książki Chopin. Życie i droga twórcza Tadeusza Andrzeja Zielińskiego
W urodziny Fryderyka Chopina. Wznowienie książki Chopin. Życie i droga twórcza Tadeusza Andrzeja Zielińskiego
2022-03-01

Świętując urodziny Fryderyka Chopina, Polskie Wydawnictwo Muzyczne prezentuje najnowsze wydanie bestsellerowej monografii Chopin. Życie i droga twórcza autorstwa Tadeusza Andrzeja Zielińskiego. To kompendium wiedzy o wspaniałym kompozytorze, które od lat podziwiane jest przez muzyczne środowisko. 

  • Strona:
  • 1
  • 2

Najczęściej czytane:

Zmarł prof. Jerzy Artysz

Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. Jerzego Artysza – wielkiego, cenionego barytona, wieloletniego solisty Teatru Wielkiego w Warszawie oraz Warszawskiej Opery Kameralnej, pedagoga warszawskiej AM i UMiFC, bohatera książki „Poszukiwanie". Miał 93 lata. 

Instrument miesiąca: perkusyjne rekomendacje Leszka Lorenta

Indywidualny rys, jaki nadali swym dziełom wybrani kompozytorzy, świadczy o ich niezwykłym kunszcie muzycznym, wiedzy na temat różnorodnych sposobów wykorzystania perkusji i swego rodzaju wizjonerstwie, torującym drogę dla perkusji w XXI wieku.

 

Które utwory wyznaczyły kierunek perkusyjnego sonoryzmu i poszerzyły tradycyjny aparat wykonawczy? Jak zmieniał się sposób postrzegania przez kompozytorów tej najstarszej grupy instrumentów? Która kompozycja zaklina złe moce? Na pytania odpowiada Leszek Lorent – perkusista, który specjalizuje się w realizacji utworów multiperkusyjnych oraz teatru instrumentalnego. Przygotował on dla nas wybór jego zdaniem najciekawszych utworów perkusyjnych, znajdujących się w katalogu PWM.

Aktualizacja sklepu internetowego - prace serwisowe 22-24.07.2024

Drodzy klienci!

Zmieniamy się dla Was! Przez pare kolejnych dni na stronie naszego internetowego sklepu wprowadzać będziemy aktualizacje. W związku z tym witryna w dniach 22-24 lipca będzie niedostępna. Wszystkie zamówienia złożone po 18 lipca będą realizowane po 25 lipca.

Przepraszamy za te niedogodnośc i zapraszamy ponownie na zakupy od 25 lipca 2024!

Dlaczego uwielbiano Paderewskiego? O kompozytorze, który stał się celebrytą

Debiutancka opowieść Magdaleny Majewskiej ujrzała właśnie światło dzienne. Do serii Małe Monografie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dołączyła wyczekiwana historia Ignacego Jana Paderewskiego – owoc konkursu pisarskiego, który odbił się szerokim echem w środowisku muzycznym i literackim.

Instrument miesiąca: perkusyjne rekomendacje Tamary Kurkiewicz

Muzyka współczesna zajmuje główne miejsce w działalności artystycznej Tamary Kurkiewicz. Perkusistka i performerka ceni sobie bliską współpracę z kompozytorami i dąży do nadania osobistego charakteru utworom, w które się angażuje. Dla nas przygotowała rekomendacje czterech najlepszych i najciekawszych utworów na perkusję, które znajdziecie w katalogu naszej Oficyny. Zajrzyjcie po garść inspiracji!

Lato prawykonań. Lipcowe premiery nowych utworów z katalogu PWM

W lipcu polecamy szczególnej uwadze dwa wydarzenia poświęcone twórczości polskich kompozytorów, podczas których po raz pierwszy zabrzmią kompozycje Marcela Chyrzyńskiego i Zygmunta Krauze – Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie oraz 47. Festiwal Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem.

Polskie Wydawnictwo Muzyczne po raz trzeci na Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie

Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie to owoc pasji do słowa, a także obowiązkowy przystanek na szlaku wakacyjnych podróży wszystkich miłośników języka polskiego i polskiej sztuki. W tym roku Festiwal świętuje jubileuszową X edycję, która nie mogła obyć się bez aktywności Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, które już po raz trzeci stało się partnerem wydarzenia. Tym razem bohaterem działań Oficyny stanie się Ignacy Jan Paderewski – postać nietuzinkowa – światowej sławy pianista i kompozytor, polityk, mąż stanu, filantrop, wspaniały mówca, niestrudzony działacz na rzecz niepodległości Polski.

Instrument miesiąca: perkusyjne rekomendacje Łukasza Ciesiołkiewicza

Po które publikacje z katalogu PWM warto sięgnąć, grając na perkusji, podpowiada i rekomenduje Łukasz Ciesiołkiewicz. Sprawdźcie, które utwory zwiększają radość perkusisty z przebywania na scenie, jaką publikację warto uznać za godne polecenia kompendium wiedzy i czyj kunszt kompozytorski w posługiwaniu się fakturą perkusyjną warto docenić. A także… którym utworem zaskoczycie akompaniatora!

Drugie życie Draculi. Projekt Piotra Orzechowskiego „Pianohooligana” i Kuby Więcka dostępny również na LP

Muzyczne tematy z kultowego filmu Coppoli, w dekonstrukcji i reinterpretacji przewrotnego duetu, zabrzmią ponownie na żywo. Koncertowi towarzyszy premiera albumu THEMES OF DRACULA, wydanego przez ANAKLASIS na nowym nośniku.

Konkurs "Gdzie jest Wally"

Zapraszamy Was do comiesięcznej zabawy z ilustracjami tegorocznego kalendarza PWM. Szukaj atrybutów na ilutracjach i zdobywaj ciekawe nagrody.

Konkurs "Gdzie jest Wally" rozgrywa się w 11 odsłonach. Śledź naszą stronę na Facebooku od lutego do grudnia i wygrywaj. Do zdobycia: nowe publikacje i atrakcyjne rabaty.