Aktualności
Wrzesień 2020
Prawykonanie „Friction” Agaty Zubel w Strasbourgu
2020-09-30
W ostatnich miesiącach kultura z powodzeniem przeniosła się do cyfrowej rzeczywistości. W lipcu publiczność Festiwalu Cordes sur Ciel po raz pierwszy mogła usłyszeć Friction na trąbkę, puzon i tubę Agaty Zubel, właśnie dzięki możliwościom internetu. 3 października utwór zostanie prawykonany wraz z udziałem publiczności w ramach festiwalu Musica w Strasbourgu.
Jubileuszowa edycja Jesiennego Festiwalu Muzycznego „Alkagran” połączona z premierą Blu-raya poświęconego Andrzejowi Krzanowskiemu
2020-09-29
Między 29 września a 2 października w Czechowicach-Dziedzicach najlepsi akordeoniści z Polski i świata powalczą o zwycięstwo w XI Konkursie Akordeonowym im. Andrzeja Krzanowskiego „Alkagran”. Konkurs jest częścią XXV Jesiennego Festiwalu Muzycznego „Alkagran”, podczas którego odbędzie się także pokaz filmu Przerwana podróż, poświęconego znakomitemu akordeoniście i kompozytorowi Andrzejowi Krzanowskiemu. 30 września do sprzedaży trafi Blu-ray zawierający film dokumentalny oraz rejestrację jego legendarnej Audycji V. Krążek jest wydany przez ANAKLASIS – wytwórnię płytową działającą pod auspicjami Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
Paweł Łukaszewski wyróżniony nagrodą Per Artem Ad Deum
2020-09-29
Związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym kompozytor Paweł Łukaszewski został wyróżniony nagrodą Per Artem Ad Deum. Medalem Papieskiej Rady ds. Kultury nagradzani są wybitni artyści, którzy swoją sztuką zbliżają ludzi do Boga. Gratulujemy!
Festiwal Paweł Mykietyn – konteksty w Nowym Teatrze w Warszawie
2020-09-28
W muzyce współczesnej nieczęsto pojawiają się tak zjawiskowe meteoryty, hipnotyzujące swoim pięknem i dramaturgicznie doskonałą narracją, przy wyrafinowaniu i precyzji stosowanych środków. 7 października w Nowym Teatrze w Warszawie rusza Festiwal Paweł Mykietyn – konteksty, poświęcony twórczości jednego z najciekawszych kompozytorów polskich swojego pokolenia. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia.
Paweł Mykietyn laureatem Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida
2020-09-24
Z radością informujemy, że związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym kompozytor Paweł Mykietyn został wyróżniony przez Kapitułę Muzyczną Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida za II koncert na wiolonczelę i orkiestrę symfoniczną. Gratulujemy!
17. Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego – last call
2020-09-23
Młodzi kompozytorzy, przypominamy o zbliżającym się terminie zamknięcia naboru prac na 17. Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego. Jeszcze przez miesiąc, do 23 października czekamy na Wasze kompozycje na kwartet smyczkowy.
Prawykonanie „[P|PE)s)]64” Andrzeja Kwiecińskiego
2020-09-22
W najbliższą sobotę, 26 września, w Tokio po raz pierwszy zabrzmi najnowszy utwór Andrzeja Kwiecińskiego. [P|PE)s)]64 na kwartet smyczkowy i prosty flet tenorowy wykonają Tosiya Suzuki oraz kwartet smyczkowy w składzie Kamei Yoshu, Johannan Kendler, Takahiro Yasuda i Tomoki Tai.
Impro Frycek - nowa książeczka dla dzieci już w sprzedaży
2020-09-22
Już dziś premiera kolejnej książki Małego PWM! Tym razem spotykamy się z Fryderykiem Chopinem.
Song Master Class: lekcje online z Tomaszem Koniecznym i Lechem Napierałą
2020-09-21
Pieśni Stanisława Moniuszki i Romualda Twardowskiego są znane i cenione zarówno przez wykonawców, jak i publiczność. A gdyby tak móc poznać te utwory od podszewki? Światowej sławy artyści zapraszają na prywatne lekcje mistrzowskie – z dostawą do domu! Wybitny bas-baryton Tomasz Konieczny i znakomity pianista Lech Napierała wychodzą naprzeciw wszystkim, którzy chcą lepiej poznać najpiękniejsze polskie pieśni. Startuje internetowy projekt Song Master Class.
#TUTTIwdomu – wrześniowe rekomendacje
2020-09-18
Przed kolejnym wrześniowym weekendem przypominamy, że w ramach programu #TUTTIwdomu udostępnione zostały w sieci utwory kompozytorów polskich. Dzisiaj chcemy zarekomendować dwa tytuły: Pieśń o ziemi Romana Palestra oraz Concerto Grosso Andrzeja Koszewskiego.
Najczęściej czytane:
Fascynujący bohater, śmiała koncepcja, wreszcie znakomita obsada aktorska – Król Narcyz to nieszablonowy format opowieści o najsłynniejszym kompozytorze muzyki polskiej początków XX wieku. Wspólna produkcja Polskiego Wydawnictwa Muzycznego i Radia Kraków zgromadziła cenionych realizatorów i aktorów teatralnych, którzy wykreowali świat Karola Szymanowskiego oraz jego bliskich. Emisja na antenie Radia Kraków w kolejne poniedziałki o godzinie 21.05, począwszy od 2 czerwca br.
Kultowe piosenki Zygmunta Koniecznego, które dekady temu pokochała publiczność Ewy Demarczyk w nowym opracowaniu Cezarego Duchnowskiego. Najnowszy album ANAKLASIS z udziałem Agaty Zubel, Andrzeja Bauera, Bartka Wąsika oraz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Alexandra Humali jest już dostępny w sprzedaży.
W konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek na Najpiękniejsze Polskie Książki 2024, w którym Jury docenia m.in. koncepcję edytorską, nowatorskie opracowania graficzne, typograficzne i poziom artystyczny ilustracji, wyróżnienie w kategorii Literatura naukowa i popularnonaukowa zdobyła książka Muzyka polska po Szymanowskim Adriana Thomasa.
W maju do swojej pracowni zaprasza nas Jerzy Kornowicz – kompozytor, pianista-improwizator, pedagog i działacz muzyczny, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Autor muzyki wielu gatunków – twórca interdyscyplinarny, który potrafi komponować w rozmaitych miejscach.
Od początku istnienia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, serie pedagogiczne stanowiły istotną i liczną grupę powstających publikacji. Oficyna nawiązywała współpracę z cenionymi twórcami, dzięki czemu powstały utwory nie tylko licznie nagradzane na konkursach i festiwalach, budujące tym prestiż PWM-u, ale przede wszystkim ponadczasowe. Świadczą o tym wznowienia wielu tytułów.
Tematem przewodnim 37. edycji Krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów jest muzyka w muzyce. Festiwal, który został objęty patronatem honorowym Aleksandra Miszalskiego, Prezydenta Miasta Krakowa, rozpocznie się już 10 maja koncertem inauguracyjnym w Filharmonii Krakowskiej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia.
Już 09 maja 2025 roku Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza do wspólnego świętowania podczas Dni Funduszy Europejskich w PWM. Sprawdź, co zaplanowaliśmy na ten dzień!
Piąty miesiąc roku zwiastuje nadejście wiosennego sezonu festiwalowego. W Krakowie, Warszawie i we Wrocławiu zabrzmią kompozycje Joanny Wnuk-Nazarowej, Pawła Malinowskiego, Wojciecha Widłaka, Macieja Zielińskiego, Pawła Hendricha i Agaty Zubel. Najnowszej muzyce polskiej będziemy przysłuchiwać się podczas koncertów specjalnych, na festiwalowych estradach, a także na zakończenie sezonu artystycznego.
Blisko 400 muzyków i chórzystów, boska interwencja i absolutny triumf kompozytora – prawykonanie oratorium pasyjnego Męka Pana naszego Jezusa Chrystusa w 1838 r. wprost zelektryzowało muzyczną Warszawę. Dzieło to uznaje się za najwybitniejsze osiągnięcie polskiej muzyki religijnej XIX wieku. Dlaczego jednak do premierowego wykonania doszło dopiero w czerwcu, nie zaś – jak zamierzał twórca – w czasie Wielkiego Tygodnia? W kolejnej odsłonie cyklu Historia pewnego utworu przyjrzymy się niedotrzymanym obietnicom i przetrzymanym nutom.
Fundacja Pamięci Johna Simona Guggenheima (The John Simon Guggenheim Memorial Foundation) ogłosiła tegorocznych stypendystów Guggenheima – 198 wybitnych osób ze świata nauki i sztuki współczesnej, reprezentujących 53 dyscypliny, wybranych w rygorystycznym procesie aplikacji spośród prawie 3500 kandydatów. Wśród stypendystów, którzy otrzymali grant na realizację swojej działalności, jest Krzysztof Wołek – kompozytor związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.