PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

« Kwiecień 2015 »


Koncert inauguracyjny Probaltica 2015 z muzyką Zygmunta Noskowskiego
Koncert inauguracyjny Probaltica 2015 z muzyką Zygmunta Noskowskiego
2015-04-29

1 maja zainaugurowana zostanie 22 edycja Festiwalu Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich Probaltica. Na koncercie inauguracyjnym artyści ukraińscy wykonają m.in. poemat symfoniczny „Step” Zygmunta Noskowskiego.

Nagroda Fryderyk dla Pawła Łukaszewskiego
Nagroda Fryderyk dla Pawła Łukaszewskiego
2015-04-29

23 kwietnia odbyło się rozdanie Nagród Muzycznych Fryderyki, przyznawanych przez polską Akademię Fonograficzną dla najlepszych płyt wydanych w 2015. W tym roku jedna ze statuetek powędrowała do Pawła Łukaszewskiego za płytę Musica Sacra 5.

Nowy numer „Scali”
Nowy numer „Scali”
2015-04-28

Najnowszy numer edukacyjnego magazynu muzycznego Scala poświęciliśmy zagadnieniom chóralistyki. Pismo skierowane jest do wszystkich, którzy kształcą swoją wrażliwość muzyczną przez pracę w zespołach chóralnych – szkolnych, amatorskich i profesjonalnych. 

Konferencja Metodyczna Nauczycieli Muzyki (fotorelacja)
Konferencja Metodyczna Nauczycieli Muzyki (fotorelacja)
2015-04-27

Konferencja Stowarzyszenia Nauczycieli Muzyki już za nami. Prelekcja prof. Katarzyny Sokołowskiej o metodach pracy z chórem dziecięcym spotkała się z dużym uznaniem, a oferta PWM – z zainteresowaniem nauczycieli.

Nowy numer „Muzyki w Mieście”
Nowy numer „Muzyki w Mieście”
2015-04-27

W najnowszym numerze czasopisma „Muzyka w Mieście” (5/34) znaleźć można m.in. wywiad z Elżbietą Sikorą oraz fragment książki „Diagilew” Richarda Buckle’a.

XXV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej Gaude Mater z polską premierą III Symfonii Łukaszewskiego
XXV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej Gaude Mater z polską premierą III Symfonii Łukaszewskiego
2015-04-27

W dniach 30 kwietnia – 8 maja w Częstochowie odbędzie się XXV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej. Ważnymi wydarzeniami 25. edycji festiwalu będą koncert z okazji 80. urodzin Arvo Pärta z udziałem kompozytora oraz polska premiera III Symfonii Pawła Łukaszewskiego.

Klub Młodego Krytyka – spotkanie z redaktorem naczelnym PWM
Klub Młodego Krytyka – spotkanie z redaktorem naczelnym PWM
2015-04-23

W niedzielę 26 kwietnia w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach odbędzie się spotkanie Klubu Młodego Krytyka. Gościem spotkania będzie redaktor naczelny PWM dr Daniel Cichy.

Fryderyki 2015 rozdane!
Fryderyki 2015 rozdane!
2015-04-23

Fryderyki w kategorii muzyka poważna rozdane! Wśród nagrodzonych są płyty z muzyką Pawła Łukaszewskiego, Grażyny Bacewicz i Wojciecha Kilara.

Płyta z muzyką Pawła Mykietyna doceniona za granicą
Płyta z muzyką Pawła Mykietyna doceniona za granicą
2015-04-22

Wydana nakładem Hyperionu płyta Royal String Quartet z muzyką Pawła Mykietyna i Pawła Szymańskiego święci triumfy w Stanach Zjednoczonych.

Koncert Kevina Kennera w Dusznikach-Zdroju
Koncert Kevina Kennera w Dusznikach-Zdroju
2015-04-22

2 maja w Dusznikach-Zdroju odbędzie się uroczysta premiera wydania „Koncertu fortepianowego e-moll” Fryderyka Chopina w opracowaniu na fortepian i kwintet smyczkowy. Autorem transkrypcji jest sam Kevin Kenner.

  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

Najczęściej czytane:

Kredki w dłoń! Karol Kurpiński

Cześć! Dla najmłodszych (także duchem) mistrzów kredek i pędzli zamieszczamy dzisiaj kolejny portret do pokolorowania. Na artystyczne opracowanie czeka podobizna Karola Kurpińskiego.

#TUTTIwdomu – ostatni dzwonek na złożenie wniosku

Przypominamy, że do końca maja przyjmujemy wnioski do projektu #TUTTIwdomu – specjalnej edycji TUTTI.pl przygotowanej na czas ograniczonego dostępu do wydarzeń muzycznych na żywo. Projekt zakłada dofinansowanie w wysokości 70% należnej opłaty za zawieszenie w Internecie nagranych przez Państwa utworów kompozytorów polskich z katalogu PWM.

„Po Cichu. O muzyce i literaturze”. Daniel Cichy w najnowszym cyklu rozmów online Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Czy o muzyce da się mówić na aż 444 sposoby? Jak pisać, by zainteresować nią dzieci – najbardziej wymagających odbiorców? Czy prawo autorskie jest dla każdego? Co oznacza tajemnicze słowo „rytmetyka”? I, last but not least, czy premiera płyty może być bardziej ekscytująca od prawykonania? Odpowiedzi na te i inne fascynujące pytania o kulisy muzyki można poznać podczas najnowszego cyklu rozmów online Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. „Po Cichu. O muzyce i literaturze” to pasmo wyjątkowych rozmów o czytaniu i słuchaniu, o muzyce i literaturze. Z czołowymi postaciami polskiej kultury rozmawia dyrektor – redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dr Daniel Cichy.

Rusza Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski na Koncertową Orkiestrę Dętą Warsaw Wind Ensemble Composition Contest 2020

Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Stowarzyszenie Warsaw Wind Music zapraszają do udziału w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim na Koncertową Orkiestrę Dętą Warsaw Wind Ensemble Composition Contest 2020. To pierwsza edycja międzynarodowego konkursu dla kompozytorów, którego przedmiotem jest napisanie premierowej kompozycji przeznaczonej na koncertową orkiestrę dętą. 
 

Księgarnia firmowa PWM wznawia działalność stacjonarną

Po 9 tygodniach zamknięcia wznawia działalność księgarnia firmowa Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Zachowując normy i stosując się do zaleceń sanitarnych oraz dbając o zdrowie i bezpieczeństwo klientów, PWM zaprasza do odwiedzania księgarni przy al. Krasińskiego 11a w Krakowie, gdzie od 18 maja będzie można zakupić znane i cenione publikacje oraz zapoznać się z interesującymi nowościami. Dla pierwszych 50 klientów mamy niespodziankę, rabat 50% na publikacje PWM! 
 

Kredki w dłoń! Jan Stefani

Cześć! Pokolorowaliście już portret Stanisława Moniuszki? Dzisiaj mamy dla Was nowy obrazek, na którym jest inny kompozytor: Jan Stefani. Wydrukujcie grafikę i bawcie się w malarzy! Może zachęcicie rodziców by do Was dołączyli? Kolorowanie jest świetną zabawą!

Trwa druga edycja Polskiej Wirtualnej Orkiestry Dętej

Podczas pierwszej edycji Polskiej Wirtualnej Orkiestry Dętej 254 muzyków z Polski,Tajlandii, Wielkiej Brytanii, Irlandii i Hong Kongu wspólnie wykonało Taniec Eleny Michała Lorenca w opracowaniu na orkiestrę dętą. Odpowiadając na międzynarodowe zainteresowanie i wychodząc naprzeciw prośbom muzyków, a także wspierając ideę wspólnego muzykowania Polskie Wydawnictwo Muzyczne wraz ze Stowarzyszeniem Polskie Orkiestry Dęte zaprasza po raz drugi do współtworzenia Polskiej Wirtualnej Orkiestry Dętej. 
 

Poprawnie w muzyce. Premiera książki „Muzyka w prawie autorskim” Grzegorza Manii już 21 maja

Relacja prawa autorskiego i muzyki bywa określana mianem „małżeństwa z rozsądku”, ponieważ związek ten nigdy nie był ani dobrze dobrany, ani tak szczęśliwy, jakby się tego chciało. W książce Muzyka w prawie autorskim dr hab. Grzegorz Mania – prawnik i pianista – w przystępny sposób objaśnia zawiłe paragrafy z kodeksów. Dzięki klarownym podsumowaniom i rozbudowanym wątkom praktycznym książka zyskuje charakter uniwersalny – sięgać po nią mogą nie tylko prawnicy, ale także kompozytorzy, wykonawcy i wszyscy ci, którzy zajmują się rozpowszechnianiem muzyki. Pogłębiona analiza dotyczy nie tylko samych przepisów. W pierwszym rozdziale autor z eseistyczną sprawnością opisuje fenomen muzyki i jej relację z prawem.

Zmarła Anna Sackiewicz-Steckiewicz

Z głębokim żalem informujemy, że 7 maja w wieku 92 lat zmarła Anna Sackiewicz-Steckiewicz, przez wiele lat związana z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.
 

Kredki w dłoń! Stanisław Moniuszko

Cześć! Przygotowaliśmy dla Was – najmłodszych melomanów i muzyków – zabawę, polegającą na kolorowaniu portretów polskich kompozytorów. Wydrukujcie załączony poniżej obrazek (możecie poprosić o to rodziców), kredki w dłoń i… do dzieła: pokolorujcie najpiękniej jak umiecie! Do rysunku dołączamy portret w oryginalnych kolorach: może być dla Was inspiracją. Oczywiście Wy możecie użyć całkiem innych kolorów – malujcie jak Wam w duszy gra!