PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

« Kwiecień 2015 »


Koncert inauguracyjny Probaltica 2015 z muzyką Zygmunta Noskowskiego
Koncert inauguracyjny Probaltica 2015 z muzyką Zygmunta Noskowskiego
2015-04-29

1 maja zainaugurowana zostanie 22 edycja Festiwalu Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich Probaltica. Na koncercie inauguracyjnym artyści ukraińscy wykonają m.in. poemat symfoniczny „Step” Zygmunta Noskowskiego.

Nagroda Fryderyk dla Pawła Łukaszewskiego
Nagroda Fryderyk dla Pawła Łukaszewskiego
2015-04-29

23 kwietnia odbyło się rozdanie Nagród Muzycznych Fryderyki, przyznawanych przez polską Akademię Fonograficzną dla najlepszych płyt wydanych w 2015. W tym roku jedna ze statuetek powędrowała do Pawła Łukaszewskiego za płytę Musica Sacra 5.

Nowy numer „Scali”
Nowy numer „Scali”
2015-04-28

Najnowszy numer edukacyjnego magazynu muzycznego Scala poświęciliśmy zagadnieniom chóralistyki. Pismo skierowane jest do wszystkich, którzy kształcą swoją wrażliwość muzyczną przez pracę w zespołach chóralnych – szkolnych, amatorskich i profesjonalnych. 

Konferencja Metodyczna Nauczycieli Muzyki (fotorelacja)
Konferencja Metodyczna Nauczycieli Muzyki (fotorelacja)
2015-04-27

Konferencja Stowarzyszenia Nauczycieli Muzyki już za nami. Prelekcja prof. Katarzyny Sokołowskiej o metodach pracy z chórem dziecięcym spotkała się z dużym uznaniem, a oferta PWM – z zainteresowaniem nauczycieli.

Nowy numer „Muzyki w Mieście”
Nowy numer „Muzyki w Mieście”
2015-04-27

W najnowszym numerze czasopisma „Muzyka w Mieście” (5/34) znaleźć można m.in. wywiad z Elżbietą Sikorą oraz fragment książki „Diagilew” Richarda Buckle’a.

XXV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej Gaude Mater z polską premierą III Symfonii Łukaszewskiego
XXV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej Gaude Mater z polską premierą III Symfonii Łukaszewskiego
2015-04-27

W dniach 30 kwietnia – 8 maja w Częstochowie odbędzie się XXV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej. Ważnymi wydarzeniami 25. edycji festiwalu będą koncert z okazji 80. urodzin Arvo Pärta z udziałem kompozytora oraz polska premiera III Symfonii Pawła Łukaszewskiego.

Klub Młodego Krytyka – spotkanie z redaktorem naczelnym PWM
Klub Młodego Krytyka – spotkanie z redaktorem naczelnym PWM
2015-04-23

W niedzielę 26 kwietnia w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach odbędzie się spotkanie Klubu Młodego Krytyka. Gościem spotkania będzie redaktor naczelny PWM dr Daniel Cichy.

Fryderyki 2015 rozdane!
Fryderyki 2015 rozdane!
2015-04-23

Fryderyki w kategorii muzyka poważna rozdane! Wśród nagrodzonych są płyty z muzyką Pawła Łukaszewskiego, Grażyny Bacewicz i Wojciecha Kilara.

Płyta z muzyką Pawła Mykietyna doceniona za granicą
Płyta z muzyką Pawła Mykietyna doceniona za granicą
2015-04-22

Wydana nakładem Hyperionu płyta Royal String Quartet z muzyką Pawła Mykietyna i Pawła Szymańskiego święci triumfy w Stanach Zjednoczonych.

Koncert Kevina Kennera w Dusznikach-Zdroju
Koncert Kevina Kennera w Dusznikach-Zdroju
2015-04-22

2 maja w Dusznikach-Zdroju odbędzie się uroczysta premiera wydania „Koncertu fortepianowego e-moll” Fryderyka Chopina w opracowaniu na fortepian i kwintet smyczkowy. Autorem transkrypcji jest sam Kevin Kenner.

  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

Najczęściej czytane:

Podsumowanie drugiego sezonu TUTTI.pl

Koncertem Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, podczas którego zabrzmią utwory Grażyny Bacewicz, Wojciecha Kilara i Pawła Łukaszewskiego, zamykamy dzisiaj drugi sezon TUTTI.pl – programu promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

To był niezwykle ciekawy sezon, podczas którego ponadtrzystukrotnie wykonywane były utwory z oznaczeniem TUTTI.pl. Były to wykonania koncertowe, przedstawienia sceniczne, rejestracje płytowe i radiowe oraz streamingi i wykonania udostępniane przez internet.

Dariusz Przybylski lipcowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

Dariusz Przybylski – kompozytor, organista, nauczyciel. Od lat realizuje siebie w tych trzech obszarach. Polskie Wydawnictwo Muzyczne z radością towarzyszy kompozytorowi w jego drodze twórczej. Katalog PWM konsekwentnie powiększa się o kolejne utwory Dariusza Przybylskiego.

Odszedł Bogusław Schaeffer

1 lipca 2019 roku odszedł Bogusław Schaeffer – „awangardysta awangardy”, ikona eksperymentów muzycznych i teatralnych. Jedna z najbardziej oryginalnych postaci polskiego życia muzycznego. 

Warsztaty arteterapeutyczne dla niezwykłych uczestników

Za nami wyjątkowe warsztaty dla niezwykłych podopiecznych. Blisko 100 dzieci wzięło udział w zorganizowanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne warsztatach arteterapeutycznych dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. Łącznie zrealizowano 20 godzin zajęć.

Prawykonanie „Missa” na baryton solo, chór mieszany i orkiestrę Mikołaja Góreckiego

W najbliższą niedzielę, 30 czerwca w ramach obchodów 450-lecia Unii Lubelskiej zabrzmi nowy, niewykonywany jeszcze utwór Mikołaja Góreckiego – Missa na baryton solo, chór mieszany i orkiestrę. Dzisiaj zdradzamy pierwsze o nim informacje.

Za nami recital Tomasza Koniecznego i premiera „Twarzy Wotana”

18 czerwca w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu odbył się recital Tomasza Koniecznego połączony z oficjalną premierą wywiadu-rzeki „Twarze Wotana”, jaki przeprowadził ze śpiewakiem Jacek Marczyński.

„Perpetuum stabile” Pawła Mykietyna – prawykonanie 16 czerwca w Hanowerze

Paweł Mykietyn przyzwyczaił ostatnio swoich melomanów do prawykonań utworów orkiestrowych. Tylko w bieżącym roku poznaliśmy dwa nowe koncerty kompozytora: skrzypcowy i wiolonczelowy. W najbliższą niedzielę, 16 czerwca w Hanowerze zostanie wykonany nowy, tym razem kameralny utwór Pawła Mykietyna: Perpetuum stabile na kwartet fortepianowy. Utwór wykona Flex Ensemble w składzie: Kana Sugimura (vn), Anna Szulc-Kapała (vla), Martha Bijlsma (vc), Johannes Nies (pf).

Agata Zubel mecenasem młodych kompozytorów

Agata Zubel – ceniona w kraju i na świecie kompozytorka, wszechstronna śpiewaczka, wreszcie – pedagog z pasją oddający się swojej pracy – podejmuje wraz z mężem Michałem Mocem, kompozytorem, akordeonistą i pedagogiem, kolejne zadanie, stając się opiekunem i mecenasem wkraczających na ścieżkę muzyczną twórców. Artystyczne małżeństwo ogłosiło właśnie program wspierający młodych kompozytorów: rezydencje artystyczne na Islandii.

Marcin Stańczyk zwycięzcą 8. Festiwalu Grand Prix Komeda

Bardzo dobre wieści napływają z zakończonego w sobotę w Ostrowcu Wielkopolskim 8. Festiwalu Filmowego Grand Prix Komeda. Główną nagrodę tego festiwalu otrzymał Marcin Stańczyk za muzykę do filmu Borysa Lankosza Kobro / Strzemiński. Opowieść fantastyczna. Gratulacje!

„Madama Butterfly” Pucciniego już 15 czerwca na warszawskim Placu Defilad

„Madama Butterfly”, arcydzieło włoskiego mistrza opery Giacomo Pucciniego, które od ponad stu lat króluje w repertuarach teatrów na całym świecie, wystawiona zostanie 15 czerwca 2019 r (godz. 21.00), na Placu Defilad.